Eerste Blad. No. 52. Zeventiende Jaargang. van WOENSDAG 3 Juli 1895. ff N ieu wsbericiiteii Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post 40. Afzonderlijke noumiers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tót DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die aUdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan- trage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. CRAAND1JK (J.) Drie weken in Noor wegen. Geïllustreerding. 1.50 geb190 Cinq jours a Nimègue. Souveöir du deux- cent-cioquantième anniversaire de l'Eglise wallonne de Nimègue.ing. 1.40 HARTMANN (A.) Repertorium op de Literatuur betreffende de Ned. Kolo niën, voor zoover zij verspreid is in tijdschriften en mengelwerken. 1 Oost- Indië 1866—1893. II. Wett-Indië 18401893. Met een alphabetisch zaak- en plaats-registering. '7.50 Herodotus, Muzen. Uit het Grieksch door Dr. Ch. M. van Deventer. Boek 8. Ura nia. (Klaas. Schrijvers No. 12) ing. .40 ITALIË(H.) Kleine Hebreeuwschespraak kunst met oefeningen en bijbelteksten, ten gebruike op Gymnasia, naar bet Hoogduitsch van Prof. Dr. Th. Dreber. ing. 1.50 Spinoza's "Werken I. Godgeleerd-staatkun dig vertoog. Uit bet Latijn door W. Meijer. Met inleiding van Prof Dr. J. P. N. Land. Hoofdst. IX-XIV. (Klas-ieke schrijvers No. 27)ing. .40 Hetzelfde werk. Hoofdst. XIV XX. (Klasa. Schrijvers No. 28-29. ing. .80 THIJM (C. ALBERDINGK). Een vorste lijke Doornenkroongeb. 1.90 THODEN VAN VELZEN (Dr. H.) Het instinkt der dieren. Bijdrage tot de psychologie der dieren en tot de ver klaring der werelding. .90 Buitenlandsche nieuw verschenen werken. .Album classique des chefs d' oeuvre de Corot. Comprenant 40 reproductions d'apiès les toiles les plus célèbres du msitre. Précédée3 d'un essai critique par L. Roger- Milèsing. 1.90 BONNETAIN (PAUL) Dans la Brousse (Sensations du Soudan)ing. 1.90 CONSTANTIN (PAUL) Le monde des Plantos. 4e fase2.20 DOSTOIEVSKY (Tb.) Le iêve de l'oncle. Traduit du russc par E. Halpérine Kamingskying. 1.90 JUSSERAND (J. J) Le roman d'unRoi d'Ecosseing. 1.40 RAMIRO (ERASTÈNE) Supplément au catalogue de 1' (Euvre grave de Féli- cien Kops. Illustrations de Félicien Rops. Flenrons et Culs-de- lampe par Armand Rassenlosseing. *19.25 BEKGER (Dr. P) Diiit und Wegweiser lür Blutarme.65 BOCCACCIO, Die Hundert Erzablnngen des Dekamerouing. .65 HAHN (Dr. F. G.) Topograph Führer durch das Nördwestliche Deutschland. Ein Wanderbuch für FreiiLde der Hei- mats- und der Landeskimde. Mit Rou- tenkartening. 2.60 HIS (VV Die Anatomische Nomencla- tur. Mit 30 Abb.im Text und 2 Tafelu. ing. 4.55 LANGBEIN (A. F. E.) Passendes und Unpassendes. Heitere und ernstige Vor- trage für Herrenkreiee ing. .80 Gepfeffertes Pikante Vortrage für gemüthliche Herrenkreiseing. 1.20 LANGE (Dr. A Diiit und Wegweiser für Herzkrauke*—.65 PINGLER (Dr. G.) Die Syphilis. Ihr Weeen und grüudliche Heilung auf kürzestem Wege 4e verm. u. verbes- serte Aufling. 1.95 SCHRöDER (Dr. W.) Diiit und Weg weiser für Zuckerkrankeing. .65 Bovenstaande werken zijn voorhanden bij de boekhandelaars de es ven Loosjes. Concert van de Grenadiers en Jagerr. Op schitterende wijze heeft de Konink lijke Militaire Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers Vrijdagavond bij het concert in den tuin van de sociëteit „Vereeniging" haar goeden naam gehand haafd en met eere de onverdeelde sym pathie herwonnen van velen, die naar aanleiding van de minder gelukkige uitvoeringen in het vorig jaar niet meer met zooveel warmte over „de Grenadiers" meenden te kunnen spreken. Blijkbaar lag het in de bedoeling van den heer Van der Linden, het in meer of minder mate verloren terrein te herwinnen en aan het Korps den alouden roem terug te schenken, waarop de Kapel in hare beste dagen mocht bogen. Met ingenomenheid mogen wij getui gen, dat hem dit laatste volkomen is gelukt en de uitvoering in haar geheel een voortreffelijken indruk heeft achter gelaten. Het programma bevatte verschillende mooie werken en stelde in de vertol king hooge eischen, waaraan slechts een orkest met groote geoefendheid en voortreffelijke krachten kan voldoen. Opgemerkt mag worden, dat aan de stukken, die oorspronkelijk voor strijk orkesten geschreven, zijn minder succes ten deel viel dan aan de overige. Be oorzaak daarvan ligt voor de hand. De arrangementen, met hoeveel zorg en zaakkennis overigens samengesteld, kun nen slechts bij uitzondering recht laten wedervaren aan het karakter van het toonwerk in zijn oorspronkelijke gedaan te. De eigenaardige schoonheden ten opzichte van klankcombinaties en klank kleur gaan meestal geheel verloren en niet zelden kost het moeite, vooral bij ge figureerde muziek, uit de transcriptie het origineel te herkennen. In deze omstandigheden, waarover bij musici wel geen verschil van meening zal be staan, lag niet onwaarschijnlijk de oor zaak, dat de eerste nummers niet den ge- wenschten indruk konden maken en het succès, waarvan hier sprake is eigenlijk eerst begon bij de uitvoering van de Freischütz fantasie. Dergelijke instru mentale bewerkingen van opera's vallen bijzonder in den smaak; zij sluiten zich bij het bekende aan en houden boven dien door de afwisseling van solo's en koren de belangstelling gaande. Dunkier verstond bij uitstek de kunst in dezen de stof te kiezen en te schikken. Naast de Freischiite leverde Don Juan van Mozart daarvan opnieuw de bewijzen. Met bijzonderen lof mag worden ge sproken over de bewerking van de be langrijkste fragmenten uit de opera: Boabdil der Iets te der Mauren-kónigen van Moskowsky, door den heer Van dei- Linden. Aan effectvolle momenten bleek dit werk bijzonder rijk te zijn, terwijl van de aanwezige krachten in het orkest ten opzichte van het eigenaardig, Oos- tersch karakter dezer muziek met groot talent gebruik is gemaakt. De uitvoering er van onderscheidde zich door warmte en gloed en bezorgde den uitvoerenden een luid applaus. De beide kleinere werkjes onder No. 7Dans la Forêt van Gillet en Menuetlo van Paderewski (arr. van den lieer Van der Linden) bewezen door het keurig ensemble en de onbe rispelijke zekerheid, met hoeveel zorg het programma was voorbereid. Trou wens het geheele concert droeg daarvan de kenmerken. Alleszins verklaarbaar is het, dat de heer Van der Linden aan het slot dei- uitvoering met veel geestdrift werd toe gejuicht en zijn tweede concert met be langstelling wordt te gemoet gezien. Het vaststellen van een tweede pro gramma voor de zaal, bij eventueel on gunstig weder, verdient aanbeveling. Men kan daarbij eene keuze doen uit stukken, die de ooren op een niet al te zware proef stellen. B. Tweede Kamer. In de zitting van Woens dag is met algemeene stemmen aange nomen het ontwerp tot aanleg van den spoorweg Fort de Kock—Pajacombo. Bij de behandeling van het ontwerp, rege lende de tijdelijke diensten van buroo- ambtenaren en ambtenaren van 's Rijks Waterstaat, opperden de heeren Guyot en Kerdijk. bedenking, dat geen algemee ne regeling voor tijdelijke diensten is voorgesteld en drongen zij er alsnog op aan, dat de Reg. zulk eene regeling zou toezeggen.De heer van Karnebeek had financieele bedenkingen. De Min. van Fin. verdedigde het ontwerp, als op zichzelf billijk en volstrekt niet afhankelijk Vtfn een algemeene regeling. Zeer zeker zal hij op dezen weg voortgaan; o.a. ligt een ontwerp ten behoeve van de Kamer-stenografen op z(jn buroo gereed. Het ontwerp werd aangenomen met 66 tegen 4 stemmen. Eenparig werd aange nomen het ontwerp betreffende de af watering van gronden aan den Nieuwen Maasmond, nadat de heer Mutsaers op het belang van Waalwijk had aange drongen. Het ontwerp, goedkeurende de verdeeling van memorie goederen van Montfoort werd principeel bestreden door den heer Vermeulen, omdat daardoor goedgekeurd werd een toestand van vroeger eeuwen, die voor de Katholieken zeer onaangenaam was. De Min. van Fin. ontkende ten stelligste, dateenige goedkeuring van het vroeger gebeurde in zijne bedoeling gelegen had. Een am. van den hter de Kanter, om te lezen »Nederduitscli Herv. gemeente" zich in de akte noemende „Nederlandseh Herv. gemeente" werd overgenomen door de Reg. Het ontwerp werd aangenomen met 47 tegen '17 stemmen (de Katholieken). Aangenomen werd het ontwerp tot ver sterking der marine. Bij het ontwerp tot invoering van een rechtstreeksch bestuur op Lombok, bracht de heer Cremer hulde aan het kalm optreden van den Minister, waardoor veel is bij gedragen tot beëindigen van den oorlog. Invoering van een rechtstreeksch be stuur achtte Spreker onvermijdelijk, maar invoering van een speciaal lager tarief der invoerrechten op Lombok achtte hij verkeerd. Vrees voor smok kelhandel bij invoering van een algemeen tarief is op Lombok nog minder noodig dan op Java. Spreker drong aan om geen proef te nemen met hooge uit voerrechten en laag invoerrecht. Hij geeft de voorkeur aan een uniform invoerrecht van 10 pCt en geen uitvoerrecht, in 't belang van de inlandsche bevolking en den Staat. De heer Pijnacker Hordijk achtte de de bedenkingen van den Min. tegen een algemeen verbod van invoer van opium op Lombok geenszins afdoende en drong aan op een algemeen verbod, of althans voor plaatsen met eene niet- inheemsche bevolking. Hij vereenigde zich overigens met het door den heer Cremer gespro kene. De Min. van Kol. betuigde zijn dank voor de hulde van den heer Cre mer, en vertrouwde, dat Lombok over eenige jaren niets zou kosten,' maar handhaafde zijn voorstel omtrent de heffing van rechten. De heer Heemskerk bestreed krachtig de opium-politiek vau den Min., die feitelijk neerkomt op af keuring van alle verboden kringen. De heer Cremer en Pijnacker Hordijk^chtten het beroep van den Min. op den Goev. feitelijk een miskenning van de Kamer. Nadat de Min. verzekerd had, dat opium verbod op Lombok onmogelijk was en dat de speciale regeling van rechten slechts tijdelijk zal werken, werd het ontwerp tot invoering van een recht streeksch bestuur op Lombok zonder stemming aangenomen. Nog werden aangenomen de overeenkomsten met Engeland ter zake de Costa Jtica Packet, en de grensregeling van Nieuw Guinea. Het wetsontwerp, verlengende de voor- loopige maatregelen tot behoud der Vikarie-goederen, werd goedgekeurd, na aanneming van een am. der Komm. van Rapp., om verlenging voor 5 jaar vast te stellen. Ook werd aangenomen, zonder stemming het ontwerp tot uit breiding van de Haagsche rechtbank. Donderdag kwam eerst aan de orde het ontwerp tot instelling van een derde kantongerecht te Rotterdam. Op art. 1 van dit ontwerp was voorgesteld een am. door den heer A. Smit, om het kantongerecht te Ridderkerk te .behou den in 't belang van 22.500 inwoners van verschillende gemeenten. De heer de Kanter verdedigde het am. De Min. van Just, daarentegen kon het niet aan raden omdat daardoor half IJselmonde wordt ingedeeld bij Rotterdam, en dus de belangen van het platteland worden miskend, in strijd met de vlag, door den heer Smit op 12 Maart 11. ontplooid. Het behoud van Ridderkerk als kanton gerecht is volgens den Min. onnoodig, en de daarvoor vereischte uitgaven zijn niet gerechtvaardigd. Het am-. Smit werd aangenomen met 40 tegen 27 stemmen, zoodat het katon Ridderkerk blijft behouden. Het geheele gewijzigde ontwerp werd daarop aangenomen met 48 tegen 21 stemmen. Bij de behande- deling van het adres van den heer D. H. Meijer Jr. over de afwijzing van zijn verzoek om als vast leeraar bij de Milit. Kon. Ak. te worden aangesteld, drongen de heeren Kerdijk, Beelaerts van Blok land en Rooyaards aan, de door den adressant als tijdelijk leeraar doorge brachte vier jaar voor de berekening van zijn pensioen in aanmerking te ne men. De Min. van Oorlog beloofde dit met zijn ambtgenoot van Fin. te zullen overleggen. Daarna was aan de orde de konkluzie van het rapport in de zaak van den heer Waalete Zierikzee, die gegijzeld was wegens weigering om getuigenis af te leggen. De heer Beelaerts van Blokland kwam op tegen het deel van de konkluzie der Kommissie, waarin de wensch uitgesproken wordt dat ambte naren bij het Openb. Min. zullen zorgen voor ontslag uit de gijzeling. Dit ontslag wordt door de Rechtbank verleend, en Spreker achtte het verkeerd, de Kamer te doen beslissen over eene wetsinter-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1