uitvoer van alle oude kunstschattenzij behooren den Staat, niet den vinder. Zaterdag heeft met het bepaalde ce remonieel te 's Gravenhage de plechtige uitreiking plaats gehad van de eeretee- kenen aan de helden van Lombok De minderen van het Indische leger, wie deze eer zou te beurt vallen, waren te voren voor een der officieren gewezen op de hooge beteekenis der onderscheiding en de verplichtingen die de gedecoreerden op zich namen tegenover Koningin en Vaderland. Tegen half twee verscheen generaal Vetter op het terrein, hij begaf zich onmiddellijk te midden van zqne man schappen. Nadat tegen twee uur de Koninginnen op de groote tribune hadden plaats ge nomen, hechtte H. M. de Koningin den mar.nen het eeremetaal op de borst. De Koningin Regentes bracht in een korte toespraak, den nieuwen ridders hulde namens Vaderland en Koningin, als volgt1 Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten. „'t Was de wensch der Koningin de eereteekenen te mogen uitreiken aan hen, die in onze overzeesehe bezittingen gestreden hebben voor de handhaving van ons gezag. Ik wensch u allen daar mede van harte geluk. „Gij hebt die onderscheidingen ver diend toen gij in moeielijke oogenblik ken uw bloed en leven hebt veil gehad voor Koningin en Vaderland en aan de annalen van leger en vloot nieuwe glorierijke bladen hebt toegevoegd. „Mede uit naam der Koningin breng ik u daarvoor hulde op dit oogenblik, aan u allen, die zoovele schitterende blijken hebben gegeven van plichtsbesef, zelfverloochening en doodsverachting. „Met rechtmatigen trots moogt gij daarop terugzien. Het is mij een voor recht leger en vloot dank te brengen voor hetgeen zij gedaan hebben voor Koningin en Vaderland. Dankbare hulde brengen wij ook aan de nagedachtenis van hen, die in den strijd zijn gebleven. „Eere den mannen, die in dienst van het vaderland hun eervol léven bekroond zagen met een eervollen dood. Zij kun nen niet de belooning van hun moed in ontvangst nemen, daar zij, trouw tot aan den dood, hun leven lieten. Officieren, onderofficieren, korporaals en manschap pen hier tegenwoordig, zegt aan uw kameraden in Indië, dat Koningin en volk de Indische krijgsmacht hooge achting toedragen en dankbaar erken nen, dat het Indische leger zijn roeping met eere vervult. Moge in de toekomst voorspoed rusten op uw wapenen ter eere van onze Koloniën en tot geluk van ons dierbaar Vaderland." Duidelijk en met heldere, ver hoor bare stem had de Regentes gesproken. Op het woord „hulde", door haar mede uit naam der Koningin gebracht, legde zij bijzonderen nadruk en er was aan doening merkbaar bij H. M. toen zij weemoedig herdacht de voor het Vader land gevallen dapperen, waarna dave rende hoera's de lucht vervulden en welke nog toenamen toen H. M. de Koningin een „Leve het Indische Le ger!" deed hooren. De gedecoreerden werden door de Koningin gecomplimenteerd een voor een werden zij door H. M. toegesproken. Onder groote geestdrift van het over- talrijke publiek, was de plegtigheid te vier uur afgeloopen. De voorgestelde Middelburgsche straat belasting verheugt zich niet in de sym pathie van allen, zooals trouwens met alle nieuwe belastingen het geval is. Van de zijde der huiseigenaars wordt tegen haar geprotesteerd en er bestaat reeds gelegenheid tot onderteekening van een aan den gemeenteraad in te dienen adres om dit voorstel niet aan te nemen. HAARLEM 9 Juli 1895. Door het gemeentebestuur is ver gunning voor den kleinhandel in sterken drank verleend voor een nieuwe bijge bouwde zaal aan de Sociëteit de Kroon onder voorwaarde: fgie. Dat daarin uitsluitend tijdens talrijke bijeenkomsten in de concertzaal getapt worde, uitsluitend aan de bezoe kers dier zaal2e. dat aan de bestaande bovenkamer, waarvoor recht op vergun ning bestaat, de bestemming om voor drankverkoop in het klein te worden gebezigd, worde ontnomen. Blijkens de overwegingen van het besluit van B. en W. bestaat het bij zondere van het geval hierna: le. dat het voordeel wordt verkregen, dateene onbeperkte uitoefening van den drank verkoop in de bovenzaal plaats zal maken voor eene begrensde uitoefening in de nieuwe zaal en 2e dat door den bijbouw meer uitgangen worden verkregen, waardoor de veiligheid der bezoekers in geval van brand of paniek zeer zal zijn In de Raadzaal van het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen zal Zaterdag 13 Juli e.k., na afloop der vergadering van den Raad van Bestuur, 's namiddags half vier, door den Heer F. W. van Eeden een voordracht gehouden worden over zijn bezoek aan Spanje in AprilMei 1.1., toegelicht door af beeldingen. De leden der Ned. Maatschappij van Nijverheid hebben vrijen toegang met hunne dames. Jan Kwast, de man die voor een paar weken aan het hoofd met een bierglas werd verwond door zekeren Ides, thans in bewaring, is Zondag aan de gevolgen in het Gasthuis overleden. Hij was pas 32 jaren oud. De Koninklijke Liedertafel «Zang en Vriendschap" hield gisteren avond in de Concertzaal van het Brongebouw eene repetitie van de koren, welke op het a.s. concours te Luik zullen gezon gen worden. Daarbij bleek, dat de zaal goed klinkt en zich voor dergelijke ge legenheden uitnemend leent. Vele dames woonden deze zangoefening bij en pro fiteerden in het Park tevens van den heerlijken zomeravond. Zooals men weet, wij mogen er aan herinneren, kunnen dames, wier ouders niet te Haarlem wonen en weduwen, geen hoofden van gezinnen, voor vijf gulden lid worden van het Brongebouw. In eene Vrijdagavond gehouden vergadering der Neutrale Kiesvereeni- ging Burgerplicht zijn voor de aanstaan de verkiezing van leden voor den Ge meenteraad de volgende kandidaten ge steld Voor de periodiek aftredende leden, de heeren: G. L. van Lennep, M. O. de Kanter, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, mr. A. C. Waller, J. Sabelis, Ed. de Lanoy, Joh. de Breuk, J. J. F. Beynes, J. Leupen, Th. Schiirmann en H. F. van Thiel. Voor de zetels, open gevallen door het bedanken der heeren C. Prins Szn. en Th.] Figee de heeren G. E. L. Hij mans en A. Laane. Van de aftredende leden zij n niet weder gedandideerd de heeren mr. N. G. Cnoop Koopmans en mr. W. A. 't Hooft, die tegen de kermis en voor „Eigen Hulp" zijn. ^Vooruitgang" heeft nog geen kandi daten gesteldde voorloopige kandidaten der afdeelingen zouden niet gepubliceerd worden. In de Bestuursvergadering der Ka tholieke Kiesvereeniging is voor de Va cature Th. Figee gesteld de Heer A. C. Laane. Voor de vacature Prins is nog geen kandidaat genoemd. Van anti-revolutionaire zijde worden genoemd voor de vacatures Prins en Figee, de heeren F. C. Misset Jr. en M. L. van Lennep. Een en ander belooft een warmen strijd bij de stembus. Het schoolfeest van den heer en mevrouw Gerdessen is vastgesteld op Donderdag 25 Juli a.s. en zal in hoofd zaak bestaan in een tocht met stoom- booten naar Muiden (Muiderberg per stoomtram) over Amsterdam. Ongeveer 400 leerlingen van de openbare scholen zullen daaraan mogen deelnemen. De vereeniging «Door vermaak tot Nut" zal daarna op Dinsdag 6 Augustus aan ruim 400 kinderen een blijden dag verschaften door een uitstapje naar Artis. Het vertrek is bepaald op halfnegen en de terugkomst te Haarlem op 4.11 (stadslijd.) Laatstgenoemde Vereeniging noo- digt behalve leerlingen der beide open bare tusschenscholen en van de koste looze gemeentescholen ook de kinderen van de Leerschool verbonden aan de Rij kskweekschool, de Doopgezinde school, de school van het Weeshuis der Ned. Hervormde Gemeente, en de kinderen uit deWees-en-armenhuizen der verschil lende gezindten. Aan de Rijks-universiteit te Leiden is bevorderd tot doctor in de genees kunde de Heer J. W. Jenny Weijer- man, geboren te Haarlem, na verde diging van een academisch proefschrift getiteld: De klinische beteekenis van het trechterbekken. „Een volk, dat zijne groote mannen eert, sticht zich zeiven een eerzuil". En Nederland had zijne groote mannen en eerde ze, doch niet allen, omdat over hunne grootste verdiensten eerst sedert de laatste jaren licht is opgegaan. Frans Hals, de geniale schilder, wiens heerlijke kunststukken ons Gemeente museum zulk een eigenaardige aantrek kelijkheid bijzetten, behoort tot de onzen; hoewel te Antwerpey geboren, waren zijn ouders Haarlemmers, doch reeds op jeugdigen leeftijd vestigde hij zich hier ter stede, de lijsten der Haarlemsche Burgerwacht behelzen zijn naam, hij was lid van het St. Lucas gilde en eerelid was hij van de Rederijkerskamer De Wijngaardranken alhier. De tijd, waarin Hals leefde, valt samen met het gelukkig tijdperk van losmaking van Spanje, een tijd van ontwikkeling op velerlei gebied, een tijd van ontluikende welvaart en betrekkelijke rust na veel strijd. Die tijd heeft Hals op de hem meesterlijke wijze uitgebeeld; men zie zijne schutterstukken. In een leven vol werkzaamheid, Hals werkte voor zijn dagelijksch brood - klom hij steeds hooger in de kunst, hiervan getuigen zijn treffelijke Regen ten- en Regentessenstukken zelfs een dezer, geconterfeit op tachtigjarigen leef tijd, getuigt hiervan. Frans Hals was in trek bij zijne tijdgenooten, bij al wat te Haarlem tot de aanzienlijken gerekend kon worden. Ook ons zijn ten laatste de oogen open gegaan voor zijn groote, breede kunst, voor zijn meesterschap als colorist, voor zijne groote verdiensten als teekenaar en tot heden hebben wij toch geen ander gedenkteeken voor Hals, dan die. welke hij zich zeiven stichtte. Is het voldoende, dat wij die in eere houden Neen. De nuchtere aanteeke- ning in een der grafboeken, dat hij begraven werd in den St. Bavo in het koor No. 56 en voor de gratopening vier gulden werd betaald, mag niet het laatste woord blijven voor het nageslacht. Het dient getuigenis af te leggen van de bewondering en den eerbied, die het gevoelt voor het genie van een man, die een zoo groot aandeel heeft in den roem van het verleden. Het aantal monumenten ter eere onzer groote mannen is gering. Men is ten onzent nimmer kwistig geweest in het stichten van gedenkteekenen als dank bare hulde voor den roem, dien onze natie door hare grootsche figuren op verschil lend gebied heeft verworven. Het denkbeeld om voor onzen Frans Hals een monument te doen verrijzen heeft bij velen reeds groote sympathie gevonden. Reeds behaagde het Hare Majesteit de Koningin-Regentes Hare ingenomen heid met het plan te betuigen en Haren steun in deze toe te zeggen. Het hoofdcomité wendt zich thans tot allen die van meening zijn, dat eene waardige hulde aan Haarlems grooten Meester allezins gepast mag worden geacht. Het Hoofd-Comité voor de oprichting van een monument voor Frans Hals bestaat uit de Heeren: Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Eere-Voor- zitter, J. Krol Kz., Voorzitter, H. W. Mesdag, Voorzitter Pulchri Studio, Jozef Israëls, Prof. C. L. Dake, Voorzitter Arti et Amicitia, Gerard Muller, Secre taris Arti et Amicitia, Mr. A. J. Enschedé, H. J. Scholten, S. J. Graaf van Lim burg Styrum, Mr. A. W. Thöne, Jhr. F. Teding van Berkhout, Penningmees ter, Mr. Z. W. Straatman, Secretaris. 5. Benoeming Wethouder. 6. Id. commissaris Stads-Apotheek. 7. Voordracht B en W.W. benoeming onderwijzer 3e klasse eerste op leidingsschool. 8. Verslag opzichter gasverlichting over Mei j.l- VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 10 Juli 1895, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W.W. resumtie besluit concessie M. Lubcké stoomtram HaarlemBeverwij k. 3. Td. id. vaststelling gewijzigde veror dening op de geneeskundige ar- men-verzorging. 4. Id. id. adres Mej. H. M. Rant, aankoop grond aan de Dreef. Staat van de Aardappelen-en. Bo termarkt over de maand Juni 1895. Boter. Aangev. 838, verk. 838 KG. L. pr. ƒ0.90, H. pr. 1.00 p. KG. Biggen. Aangev. 374, verk. 297 stuks. L. pr. ƒ3.00, H. pr. ƒ7.00 p. stuk. Schrammen\ Aangev. 234, verk. 194 st. L. pr 7, H. pr. 14.00 p. st. Aardappelen. Aang. 340, verk. 340HL. L. pr. 2.50, H. pr. 8.00 p. HL. Markt van 8 Juli 1895. Boter. Aangev. 212, verk. 212 KG. L. pr. 0.90, H. pr. ƒ1.00, p. K3. Biggen. Aangev. 93, verk. 93 st. L. pr. 2.50 H. pr. 5.p. st. Schrammen. Aangev. 67, verk. 67 st. L. pr. ƒ6.H. pr. ƒ9.— p. st. Aardappelen. 472 Aangev. verk, 312 H.L, L. pr. ƒ1.40 H. pr. ƒ3.50. p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 8 Juli 1895. Haver. ƒ2.65, ƒ2.85. Witte tarwe 5.50, 6. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 10 Juli, 's avonds ten 8 uur, door liet Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Casino MarschMusard. 2. Ouverture Charles VI Halèvy. 8. Speciale Berichte. Walzer. ...Czibulka. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra TraviataVerdi. 5. Ouverture Zampa..Herald. 6. a. StandchenSchubert. b. Marsche Turque Guillaume. 7. Nana, Polka MazurkaCoraggio. 8. A Musical Bouquet, Potpourri. .Gasner. ORGELBESPELING in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag '11 Juli 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaMendelssohn. 2. Largo...Handel. 3. Concert FantaisieA. Hesse. 4. Fisa's Brautzug zum Miinster.R. Wagner. fb. Sociëteit „VEREENIGING/' CONCERT door het Utrechtsch stedelijk orkest. Directeur: WOUTER HUTSCHENRUYTER, op Vrijdag 12 Juli 1895, 's avonds 7% uur. PROGRAMMA. ZAAL. 1Ouverture van de opera „Obé- ron"C.M.v. Weher. 2. Andante cantabileP. Tschaikowsky, (uit een strijkkwartet). 3. Symphonie (G. dur Militaire)JHaydn. a. Adagio. Allegro. b. Allegretto. c. Menuetto: Moderato. d. Finale: Presto. 4. Akedemiscben Fest-Ouverture J. Brahms. 52 Elegische Melodiën voor strijk orkestE. Grieg. a. Herzwunden. b. Frühling. 6Voorspel van de 3e Acte van de opera "Lohengrin''R. Wagner. 7. «Friedensfeier," Ouverture..C. Reinecke. TUIN. 1. HnldignngsmarschR. Wagner. 2. Ouverture van de opera „Obé- ron"C.M. v.Weber. 3Entr'acte (les Tore'adores) uit de opera «Carmen"G. Bizet. 4. Suite uit bet Ballet -Sylvia". ,L. Délibes. a. Prélude; les Chasseresses. b. Valse lente. c. Pizzicati. d. Cortege de Bacchus. 5. Akademische Fest-Ouverture.J. Brahms. 6Balletmuziek uit de opera «Pari3 und Helena"Chr. v. Glück. 7. Voorspel van de 3e Acte van de opera «Lohengrin"R. Wagner. 8. Friedensfeier," OuvertureC. Reinecke.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2