HAARLË1BC1 Wereldkroniek, Eerste Blad. Yo. 15 No. 55. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 13 Juli 1895. Nerf. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. t TELEPHOONNUMMER TELEPHON t SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel Afzonderlijke nommers S centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. E K O NIE R De Raadsvergadering van Woensdag was slecht bezet, dertien leden waren afwezig. Tegen half twee werd de ver gadering geopend. Het was merkwaar dig kalm de lezing der notulen zelfs kon zonder inspanning gevolgd worden. Van de mededeelingen noteeren wij, dat de Heer Figee kennis geeft, als raadslid te bedanken. Een in deze hartelijk woord van den Voorzitter vond algemeene stemming. De Voorzitter deelde mede, dat de post, uitgetrokken voor de brandweer reeds was overschreden, en deed mits dien behoudens financieële regeling, aan vraag voor eene som van f 1500, om in voorkomende gevallen te voorzien. De som werd toegestaan. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de Afdeeling Haarlem van Patrimonium, leedwezen betuigende, dat de Raad niet had kunnen goedvin den bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur in de gemeen tebesstekken op te nemen. Aan den Onderwijzer W. H. Jintes werd eervol ontslag verleend uit zijne betrekking. De beraadslagingen namen een aan vang met het resumeeren van het Raadsbesluit in zake het verleenen van concessie aan M. Lubcké rot den aan leg en de exploitatie van een stoomtram HaaïlemBeverwijk. In het concept besluit waren door den Raad eenige veranderingen noodig ge oordeeld, omtrent de standplaats, die nu op het Kennèrneiplein komt, en de bepaling van het maximum-gewicht. Van het laatste is nu bepaald, dat de locomotieven en ieder der beladen wagens niet zwaarder mogen wezen dan tien duizend Kilogrammen. De Heer Stolp voert in deze het woord. Hij vraagt of een luchtdruk-rem zal aangebracht worden en vindt, dat, eene bepaling in dien geest als nog behoort opgenomen te worden. In discussie ge bracht, wenscht de Heer Macaré „goed werkende rem" voldoende. De Heer Van Styrum vindt „rem" onnoodig voor de gemeente. De Heer Beynes gelooft niet, dat beter systeem dan het doorloopende zal gevonden worden. De Heer Bijvoet is voor het amendement Stolp. De Heer Waller vindt de rembepaling onnoodig. De Heer Stolp beantwoordt nog en is van meening, dat het cijfer der onkosten er niet belangrijk door zal verhoogd, doch de veiligheid wel. De Heer Macaré wil met het oog op de mogelijkheid van nieuwe uitvindingen „goed werkende rem." Nog eenige spraakverwarring, het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen. De concessie is daarna vastgesteld. Het volgende punt bedoelde de vast stelling van eene gewijzigde verordening op de geneeskundige armenverzorging. In hoofdzaak loopen de wijzigingen over de verplichtingen der gemeente-vroed vrouwen. De bepaling dat de oogheel kundige der gemeente- armen opgedragen is aan den oogheelkundige is nieuw, alsmede dat bij oogaandoeningen bij pasgeborenen door de verloskundige schriftelijk de hulp van den oogheel kundige wordt ingeroepen. In behandeling genomen, werd bij Art. 17 door den Heer Sneltjes voor gesteld dat in spoedeischende gevallen aan één der Commissarissen-Apothekers kennis gegeven zal worden, als eenig geneesmiddel niet naar behooren ge houden of gereed gemaakt is. Bij art/ 32 vroeg de Heer van den Berg beraadslaging met gesloten deuren naar heropening der vergadering nemen B. en W. het art. 32 terug en stelde de Heer van den Berg eene wijziging voor, welke werd aangenomen. De verordening werd daarna in haar geheel aangenomen. Mejuffrouw Rant, Hotelhoudster te Heemstede, hoek Meesterlottelaan, wenscht van de gemeente te koopen een strookje grond, gelegen voor haar per ceel. Burgemeester en Wethouders wijzen er bij hun voorstel op, dat de adressante reeds meermalen dusdanig verzoek tot den Raad heeft gericht en blijven bij hun gevoelen, dat de grond niet ver kocht moet worden, stellen daarom voor op het verzoek afwijzend te beschikken, welk voorstel, zonder discussie, werd aangenomen. Hierna volgde de benoeming van een Wethouder, voor de vacature, ontstaan door het overlijden van Dr. D. de Haan. Eerst na drie stemmingen verkoos de Raad hiertoe den Heer Mr. Th. de Haan Hugen'noltz. In de eerste vrije stemming waren acht stemmen voor den benoem de in de tweede negen, waarna her stemming tusschen dezen en den Heer Van Lennep moest plaats hebben. Het eigenaardig geval deed zich hier voor, dat bij de eerste stemming twee stemmen werden uitgebracht op J. P. F. Dicke, welke stemmen, als uitgebracht op een persoon, die geen raadslid is, van on waarde waren. Deze twee stemmen waren hun tijd vooruit. Tot Commissaris van de Stads-Apo- theek benoemde de Raad den Heer C. G. Loomeijer eerst met de tweede vrije stemming, mede ter vervulling van de vacature de Haan. Tengevolge van het verleend eervol ontslag aan den onderwijzer L. C. Mer- hottein is aan de eerste opleidingsschool voor jongens een onderwijzer derde klasse benoodigd. Uit een drietal benoemde de Raad hiertoe op eene jaarwedde van f 600 den Heer J. P. F. Dicke. Het gasverslag over Mei werd voor kennisgeving aangenomen. Met den prijs van het gas heeft dit verslag zich niet in te laten en doet dit ook niet, maar algemeen zijn de klachten over den bijzonder hoogen prijs. In slechts zeer enkele plaatsen van Nederland betaalt men gelijk te Haarlem. In de meeste gemeenten, bij name daar, waar de gemeente zelve exploiteert, is de gasprijs aanmerkelijk lager gesteld en dan nog blijft er na aftrek van alle kosten en renten nog een benijdsnswaardig batig saldo. Met verlangen zien de Haarlemsche gasverbruikers uit naar het tijdstip waarop in deze verbetering komt. Eerste Kamer. Maandagavond is de Eerste Kamer weer bijeengekomen. In gekomen was een schrijven van den heer C. F. Stork, houdende kennisgeving, dat hij om gezondheidsredenen zich verplicht rekende zijn ontslag te nemen als lid der Kamer. De Voorzitter drukte het deelnemen der Karr.er uit, vooral met het oog op de laatste angstwekkende berichten, die aangaande den toestand van den heer Stork waren ontvangen. Nog was ontvangen eene missieve van den heer I. E. N. Schimmelpenninck v. d. Oye, houdende kennisgeving, dat hij wegens bevordering tot generaal- majoor der genie heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. Verder waren inge komen de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lobman (wijziging art. 54 bis), en het wetsvoorstel- Pijnap pel (faljiesement en surséance van be taling), die naar de afdeelingen zijn verzonden, en die op de twee volgende dagen te 11 uur het onderzoek zullen aanvangen. Donderdag zal mede in de afdeelingen onderzocht worden het wets voorstel van den heer Hartogh (wijziging van het wetboek van Burg. Sv.). Don derdag te 11 uur zal een openbare vergadering worden gehouden ter be handeling van de wetsontwerpen be treffende de verveningen en de uitvoe ring van art. 191 der Grondwet, zoo mede van de ontwerpen, die alsdan voor openbare behandeling gereed zullen zijn. De Spanjaarden hebben op Cuba van tijd tot tijd succes. Het laatste samen treffen was voor de beide oorlogvoerende partijen onbeslist gebleven, hoewel de Cubanen ernstige verliezen leden. De Spanjaarden klagen over den steun, dien de opstandelingen van Amerikanen ontvangen, te meer daar men niet schijnt te kunnen beletten het landen van Amerikaansche kleine vrijcorpsen, die natuurlijk niet met toestemming van de Amerikaansche regeering naar Cuba vertrekken. De Amerikaansche president heeft tot het tegengaan der clandestine expedities een oorlogschip gezonden, doch dit helpt niet veel bij de vele baaien en verdere kleine inhammen, die het landen aan de Cubaansche kust begun stigen. De Spaansche bevelhebber op Cuba, waagt eene laatste poging zou men haast I zeggen. In eene proclomatie moet hij verklaard hebben, dat ieder die met de wapenen in de hand gevangen genomen wordt, zal doodgeschoten en de overige gevangenen naar Afrika verbannen worden. Wie zich onderwerpt, behoudt de vrijheid. Dit bericht komt van Ame- rikaanschen kant. Dit wordt er bijgezegd omdat Amerika de Cubanen meer ge negen schijnt dan is overeen te brengen met de goede verstandhouding tusschen Amerika en Spanje. Ernstige onlusten bericht de telegraaf uit Engelsch Indië. Terwijl de Hindoe's te Kathiawar ter eere van een huwelijk, eene processie hielden, kwamen zij in botsing met de Mohammedanen, die een optocht hielden bij gelegenheid van het Mohurramfeest. De Hindae's vielen de Mohammedanen aan en noodzaakten hen hun toevlucht te zoeken in een moskee. Bij het gevecht verloren drie personen het leven, terwijl vele gewond werden, waarvan eenigen ernstig. De orde werd door de politie hersteld. De Italiaansche minister van finan ciën was van verschillende zijden aan gevallen betreffende zijn beleid. Hij heeft zich echter voldoende weten te zuiveren, bewezen, dat de belastingen aan de verwachtingen, de verzekering gegeven, dat de begrooting 18951896 in even wicht is, dat de munt reserve toe- en de omloop van staatspapier afneemt. In een der Engelsche bladen wordt beweerd, dat de Engelsche schepen van het Keizer Wilhelmkanaal niet veel gebruik zullen maken. Wel is de afstand korter door het nieuwe kanaal dan om Kaap Skagen, maar hiertegenover staan de kanaalgelden en de mogelijkheid om op het kanaal zelf vertraging te onder vinden. Duitschland had zich de illusie gemaakt, dat het kanaal zich zou meester maken van vijf zesde van het verkeer tus schen de Noord- en de Oostzee. Als het nu waar is, dat Engeland zijne schepen den ouden weg laat gaan, dan zal voor het nieuwe kanaal een geduchte streep door de rekening zijn, te meer daar men veronderstelde, dat het verkeer de kosten van aanleg zou dekken. De Duitsche keizerlijke familie is voorhands geheel uiteen. De keizer be vindt zich op de Hohenzollern in De nemarken, de keizerin gaat met de jongste kinderen naar het eiland Rugen en 's keizers twee oudste zonen gaan hunne vacantie doorbrengen in Zwitser land. Er was sprake van, dat de keizer vervolgens naar Lotharingen zou reizen, althans men hoopte dit daar, maar van die reis zal niets komen. Verdere reis plannen zijn voor het oogenblik niet bekend. Var. de berichten omtrent overstroo- mingen op Java schijnt toch wel iets waar geweest te zijn, althans men ver neemt thans van hevige regens, die te Batavia vele wegen en woningen hebben onder water gezet, ook werd eene lichte aardbeving waargenomen. De Zuid Europeesche vulkanen zijn alle geducht in werking. Bepaalde het zich eerst tot den Vesuvius, thans hebben ook de Etna en de Stromboli hunne kraters geopend. Gelukkig, wie niet een van die lastige buren in zijne nabijheid heeft. Turkije komt nog al eens in moeie- lijkheden, thans weer in Macedonië, waar de opstandelingen versterkt wor den door Macedonische officieren, die uit het Turksche leger zijn gedeser-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1