nieuwe troepen, tenzij de bevelhebber van meening is, dat slechts eene over macht den opstand kan onderdrukken. Uit Madrid wordt eene werkstaking der bakkersgezellen bericht. Uit nabij- liggende plaatsen wordt nu brood ont boden en voor het tekort zorgen de garnizoens bakkerijen. In het zuiden van China is een her vormingspartij ontstaan, zoo wordt be richt, die eene petitie tot den keizer heeft gericht. Van dit zeer merkwaardige stuk geeft de N. R. Ct. eene vertaling. Er wordt op gewezen, dat gedurende de tweehonderd jaren vandeChing dynastie alles wat gedaan moest worden, onge daan is gebleven en het bestaande be stuur niets is dan een volslagen bedrog en begoocheling. Het volk is verhinderd geworden geleidelijk vooruit te gaan met de vooruitstrevende natiën van het wes ten, wat geleid heeft tot algeheel verlies van het prestige en de macht van het keizerrijk. Conservatisme op elk gebied en' in elke richting past niet meer in onzen tijd. Helaas, zegt het stuk, waar is onze vroegere roem en macht nu, en nagaande hoe die toestand ontstaan is, komt het tot de conclusie, dat het is door verzuim der bestuurders, waardoor China ge houden wordt voor den Zieken Man in Azië, maar hervorming naar den regel der Westersche volken is het genees middel. Tenzij de last en het leed, zegt de petitie tot den keizer, niet door Uwe Majesteit worden opgeheven, zal het volk genoodzaakt zijn zich zelf vrij te maken, en het vraagt daarom een constitutio- neeien regeeringsvorm, opheffing van het decreet tot het dragen van de haar vlecht voor mannen en van het binden der voeten voor vrouwen, afschaffing van het opiumschuiven, vrijheid van pers en woord. Met dit stuk kan de Zoon des Hemels het voorloopig stellen, te meer, daar het niet zoo maar ter zijde kan gelegd worden, omdat de adressanten invloed rijke mannen zijn. Ten aanzien van het dragen van de haarvlecht der mannen kan nog worden opgemerkt, dat dit pas is ingevoerd toen de Ching-dynastie zich van het gezag meester maakte en wel dat het door den eersten keizer der dynastie geëischt werd als een teeken van onderwerping. De tegenwoordige Chineezen vinden ech ter in de haarvlecht volstrekt geen verachtelijk bewijs; slechts zij, die Wes tersche beschaving hebben genoten, dragen noode dien haartooi. De kleine misvormde damesvoet schijnt meer een gebruik te zijn door de mode ingevoerd. Veel is er al over gepraat, maar zeker schijnt, dat het inbinden der voeten reeds bijna bij de geboorte wordt aangevangen en geen pijn veroorzaakt. Nog wordt opgemerkt, dat vrijheid van pers en woord bestaat, althans in zekere mate, want het is wel eens gebeurd, dat eene vrijpostige critiekop 's keizers daden een doodvonnis ten ge volge had. Omtrent de resultaten van de petitie stelt men zich niet veel voor. Hoogge plaatste ambtenaren hebben zich met de zaak niet bemoeid; het zijn in de eerste plaats Chineezen, in het buiten land rijk geworden, die zich bij de betooging hebben aangesloten. Te Verviers heeft eene gasontploffing eene schade toegebracht van honderd duizend francs, welke door de gemeente zal vergoed worden. Eerst was een waterleidingbuis gesprongen en hierdoor een gasbuis, waardoor het gas zich op hoopte in de kelders van verschillende huizen. De gemeente exploiteert de waterleiding en is uit dien hoofde aan sprakelijk voor de schade. De sultan heeft van den Duitschen keizer een paar legerhonden ten geschen ke ontvangen. Zij werden gebracht door twee gardejagers. De sultan stond ver baasd over de diensten, die honden konden bewijzen en verzocht, dat eenige Turksche soldaten zouden bekend ge maakt worden roet de dressuur, zooals dan ook heeft plaats plaats gehad. De Parijsche gemeenteraad heeft twin tig millioen francs toegestaan als aan deel in de kosten voor de tentoonstelling van 1900. Het zal daarvoor deelen in de helft van de eventueele baten der exploitatie. De stakende Madrileensche bakkers hebben een groote meeting gehouden, waarin heftige redevoeringen zijn uitge sproken en waarna het tot ongeregeld heden is gekomen, zoodat de politie tusschenbeide kwam. Een kapitein en vijf manschappen zijn gewondzestig arrestaties hebben plaats gehad. Noch een andere staking wordt be richt; het is die van de kiezers te Es- tagel, Frankrijk. Zondag moest er een nieuw gemeente raad gekozen worden in de gemeente Estagel (in de Pyreneeën). Er zijn acht honderd twee en zestig kiezers, doch slechts elf hebben hun stem uitgebracht. De kiezers hebben verklaard, dat zij in hun houding zullen volharden, zoodat men zich op zonderlinge gebeurtenissen voorbereidt. De Fransche Kamer, meer goedig dan overleggend, heeft een millioen bespro ken voor de slachtoffers der laatste stormen, niettegenstaande de begroo- tingscommissie zich er ernstig tegen verzette. Maakte Duitschland zijn Noord Oost zeekanaal, Amerika heeft in het ver schiet een Nicaragua-kanaal, dat niet minder dan de Atlantische Oceaan zal verbinden met de Stille Zuidzee. Het kanaal zal een lengte hebben van hon derd negen en zestig en een halve mijl, waarvan slechts ruim zes en twintig behoeven gegraven te worden. De Sint Juan-rivier en het Nicaragua meer zullen in hoofdzaak de bestanddeelen van den nieuwen waterweg zijn. Toch zal tweehonderd millioen dollars noodig zijn om het kanaal te voltooien. Nu hoopt men van den Staat op den waar borg van dit kapitaal en zal het aan staande congres hierover te beslissen hebben. Met ongeduld ziet men het rapport der in deze door den president der Vereenigde Staten benoemde com missie te gemoet. Van Formosa komen nog steeds be richten in omtrent ondervonden tegen stand bij het in bezit nemen van het eiland door Japan. De aanvallende partij zijn de zoogenoemde zwartvlaggen, troepen, van wie verondersteld wordt, dat zij door Chineezen gesteund wor den. De Japanners hakten er echter bij het laatste treffen ruim tweehonderd in de pan, waarbij hun verlies eene elftal bedroeg. Japan is nu ook begonnen zijne han- delsrelatiën op Korea uit te breiden om er den Chineeschen handel te knakken. De Japanners doen dit echter niet op eene wijze den eerlijken handelaar eigen; zij vervalschen de merken van verschil lende fabrieken. Het zal waarschijnlijk op den duur blijken, dat zij tegen den Chineeschen koopman niet zijn opgewassen, hiertoe zijn zij te vasthoudend. De Chinees ver staat het geven en nemen, slaat zijne prijzen door elkander en verdient. Nog moet hierbij rekening gehouden met de neiging der Koreanen, die zeer op de hand van China is. In het Noord Oostzeekanaal is weer een Fransch stoomschip aan den grond geraakt. Het bewijst dat óf de opening van 't kanaal te vroeg heeft plaats ge had, óf dat men niet genoeg heeft reke ning gehouden met den zeer bewege- lijken bodem, naardien op sommige punten het kanaal loopt over een moe- rassigen bodem, die telkens neiging toont zich te verplaatsen. Te Hardinxveld heeft de werklieden- vereeniging „Helpt elkander", voor het meerendeel bestaande uit aannemers werklieden, in verband met het nog steeds heerschende gebrek aan werk, besloten een door alle werklieden van geheel Nederland onderteeken'd ver zoekschrift aan de Koningin-Regentes aan te bieden, om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het geheel of gedeel telijk droogleggen van de Zuiderzee. Het plan bestaat om het stedelijke Centraal-Telefoonbureau te Amsterdam te bouwen ten zuiden van de Nieuwe Raadhuisstraat, tusschen Singel en Spuistraat. De eerste verdieping zal ingericht worden tot den dienst en gelijkvloers zullen twee winkels gebouwd worden, welke een huur zullen moeten opbrengen van ƒ6000 per jaar. Het Centraal-bureau wordt ingericht voor zesduizend abonnés. De kosten voor den bouw worden geraamd op f 110.000. Een moeijelijk volbrachte redding kan het zeker genoemd worden, welke Za terdag te Ymuiden door de sleepboot Ymuiden werd volbracht. Het Zweedsche schip vSöslciimmern" vol water met ver- i lies van booten, verschansing en zooveel averij, dat het een wrak geleek, zat allergevaarlijkst nabij de kust. Hooge zeeën sloegen voortdurend over het vaar tuig heen. In die positie waagde de IJ/nui- den het, haar te naderen. En dank zij de groote krachtsinspanning slaagden zij er in, het uit de branding te slee pen, wat met veel moeite gepaard ging. Later kwam het schip in de haven met behulp van de sleepboot Hercules. Dat het een mensch niet altijd kan meeloopen ondervond dezer dagen een jor.gmensch te Rotterdam. Hij moest voor zijn patroon des avonds eenige goederen bezorgen, maar werd onderweg aangevallen en geducht mishandeld. Toen de aanvaller met zijn afstraf fingswerk gereed was, bleek hij den verkeerden beet gehad te hebben en dat men, voor zijn pleizier uit zijnde, wel eens wat kan ondervinden, dat niet dadelijk aangenaam is, ondervond een gezelschap, dat de Scheveningsche bosch- jes bezoekende, bij het beklimmen van het Belvedère een heer in zittende hou ding vonden met een revolver in de hand. De man had zich dood geschoten. Hoe of het mogelijk is, dat duizend liters melk kunnen gestolen worden, begrijpt men niet. Toch is het te Rot terdam gebeurd aan eene boterfabriek. Een vat jenever stelen, zooals in den Haag geschiedde, laat zich gemakkelij ker begrijpen. HAARLEM 16 Juli 1895 Voor de heden gehouden verkie zingen voor leden van den gemeenteraad zijn opgekomen voor de periodieke af- j treding 1436 kiezers, voor de vacature C. Prins Sz. 1427 kiezers en voor de vacature T. Figee 1425 kiezers. De leerlingen der Eerste Burger school boven de tien jaar, ten getale van 130, maakten heden (Dinsdag) on der geleide van het Hoofd der school, den heer P. D. Graaff en eenige onder wijzers een vacantie reisje over Velsen, Wijk aan Zee en IJ muiden Zij verza melden zich tot dat doel heden morgen ten half negen ure, om precies negen uur per spoor te stoomen naar „Velser- beek." Een te voren aangevraagd verlof gaf hen gelegenheid, dit schoone land goed van Baron van Thuvll van Seroos- kerken te bezichtigen. Van „Velserbeek" wandelde men ver volgens over „Rooswijk" den binnen weg volgende naar Wijk aan Zee waar volop gebruik werd gemaakt van de genoegens, welke duin en strand der jeugd aanbieden. Na eene welkome ver- poozing en het gebruik van verversehin- gen werd de wandeling langs het strand naar IJ muiden ondernomen. De sluizen havenwerken, vuurtorens, visscherspin- ken, kortom alles wat een haven- en visschersplaats voor stadskinderen be zienswaardig kan opleveren, werd hier onder vragen en opmerken in oogen- schouw genomen. Na eene hernieuwde versterking van den inwendigen mensch keerde het ge zelschap omstreeks zes uur per spoor naar Haarlem terug. Ongetwijfeld verdient het organiseeren van dergelijke uitstapjes aanbeveling. Zij zijn aangenaam en, met zorg voor bereid, leerzaam tevens, bovendien ver sterken zij den band tusschen de onder wijzers en hunne leerlingen. Naar wij vernemen is geen der zeven leerlingen der opleidingsschool van den Heer G. Fortgens afgewezen bij het laatste admissie-examen voor de Hoogere Burgerschool alhier. Na gehouden examen zijn op de le klasse der H. B. Scholen met 5 en 3-jarigen cursus toegelatenJ. van Arum, L. M. Baale, Henriëtte G. la Basti de, Marie C. E. Beekman, H. C. Valkema Blouw, J. H. Borger, G. Bos, J. C. M. Both, J. H. F. le Comte, W. Croll, II. D. Ets, H. Fick, J. N. Grouwstra, C. H. Gijselman. S. L. N. Jas, J. de Kanter, E. Keus, M-A. de Koek, A. L. Kruseman. J. A. Laan, A. van der Laan, V. van Leuven, J. Lohr, A. van der Maaien Jansen,C. E.Menten, C. J. Merens,H.Me- K. C. van Oordt, C. Overbeek. L. Robert, rens, J. Haitsma Muiier, H. J. van Noppen, M. Schuitemaker, J. G. J. Slats, D. J. Spanjaard, W. P. Stokman, C. J. Vis. G. F. Wiemer en C. E. van Wijk, Voorwaardelijk P. Banning, J van den Broek, J. G. Bursch, J. de Gelder, W. de Groot, L. Hartoeh. J. Hermanides, J. W. E. Kempers, J. H. Kluyt, S Kui pers, J. J. van der Ley, F. R. C. Rijkers, B. J. A. Saeys, P. Schultz, E. A Struve en J. S. van Velthuizen. Op de 2e klasse is toegelaten W. II. Bleckman. De heer C. J. Gonnet alhier, her dacht Zaterdag den dag waarop hij vóór vijfentwintig jaar benoemd werd tot adjunct-archivaris dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders gedach ten bij een schrijven dien dag, waarbij hem dank werd gebracht voor zijne verrichtingen in het belang van het gemeen te-archief. Maandag ochtend overleed hier ter stede de Heer J. E van den Arend, oud Gemeente-Architect van Haarlem. De Heer Van den Arend stond bij het gemeentebestuur als verdienstelijk ambtenaar hoog aangeschreven. Wij brengen in herinneriug de werken ge durende zijn werkzaam leven ten uitvoer gebracht, als daar zijn het dempen van de Oude en de Kraaienhorstergracht, de Raaks, de Zijd- Volders- en Raam gracht, de Achter Nieuwe gracht, het slechten der vestmuren, het stichten van schoolgebouwen en andere werken waarin de overledene een zeer werkzaam aandeel had, terwijl hij tevens als be stuurslid van het Nutsdepartement ge durende eene lange reeks van jaren zich uiterst verdienstelijk heeft gemaakt, door de wijze waarop hij de verschillende bouwwerken voor het Departement hier ter stede leidde. Niettegenstaande de Heer Van den Arend sedert de laatste jaren eene welverdiende rust genoot, was hij nog voor velen een vraagbaak, en zal zijn verscheiden in ruimen kring gevoeld worden. Hij bereikte den leeftijd van 75 jaren. Heden morgen ten 6 uur is uit den Kloppersingel alhier opgehaald het lijk van den Heer M., oud 36 jaren, ambtenaar bij de H.IJ.S.M., die sedert gisterenmorgen werd vermist. Door de politie alhier is aangehouden en naar het Huis van Bewaring over gebracht de koopman J. Deutekom, verdacht van diefstal van 450 ten nadeele van een reiziger met wien hij in hetzelfde logement verblijf hield. Na het gebruik van varkenslever zijn de leden van twee huisgezinnen ernstig ongesteld geworden, buikpijn en brakin gen, zoodat geneeskundige hulp noodig was. Zij zijn thans herstellende. Gisterenmorgen is eene alhier wonende 49 jarige Juffrouw, die in 2 dagen niet door de buren was gehoord, door de politie dood in hare woning gevonden. De ontboden geneesheer heeft beroerte geconstateerd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Een bewoner der Gedempte Oude gracht, tusschen de Jacobij nestraat en 't Verwulft, ofschoon een groot vriend van boomen en groendoch tevens van licht en lucht, beklaagt zich zeer, dat de boomen, vooral aan de oostzijde, waarheen zij door de sterke westen winden meer .overhellen, een groote belemmering zijn voor het licht en de lucht. Midden op den dag en wanneer de zon fel schijnt, heeft men maar tamelijk licht om te kunnen lezen of schrijven. Zoodra echter onder de zon maar een klein wolkje schiet, begint dit reeds uiterst moeilijk te worden, doch wan neer het firmament wat donker en vochtig wordt, is zulks totaal onmogelijk. Men zal dus wel begrijpen, hoe akelig donker en somber het soms, zelfs midden op den dag om niet eens van den vóóravond te gewagen bij den schrijver dezes op zijne zitkamer is, ofschoon voorzien van twee flinke licht ramen, als een onweersbui met zwarte lucht komt opzetten. Daar licht, lenen is en men zonder goed licht en lucht, waarvoor men in den vorm van belasting genoeg betaalt

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2