H A ARL11SGB Jtfo. 17 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 59 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 27 Juli 1895. Naé. Vereen, iet bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 telephoonnuhmer TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 wre, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES Pr ij 3 10 Cents. Dat reizen vroeger nogal met moeie- lijkheden gepaard ging en er vele ge varen aan verbonden waren, leert ons het volgende Een burger van Schwaben moest eens in 1721 eene reis ondernemen. Nadat men eerst een kerkelij ken dienst gehoord had, ging men op een Maandag morgen op weg. Na een uur gereden te hebben, bleven zij reeds in een modderkuil steken, en tot hun knieën in de modder plassend, hielpen man en vrouw, knecht en dienst maagd den wagen er uit. In Biilingen bleef men weer in een kuil steken en de wagen schokte zoo geweldig dat de vrouw tegen den wand aanvloog, en een bloedende wonde aan wang en neus bekwam. Van Mügglingen naar Aalten gebruik te men 3 span paarden. Den volgenden morgen bleef men in kuil no. 3 steken. De modder spatte overal heen. Bovendien brak de as van den wagen. Zoo ging het maar voort. Men behoeft dus niet te vragen, wanneer en in welken toestand de reizigers aan de plaats hun ner bestemming kwamen. 't Is dus volstrekt niet te verwonderen dat men zich in dien tijd niet gemak kelijk verplaatste. Van Haarlem naar Amsterdam kon men zelfs schipbreuk lijden de geschie denis deelt dit mede. De Amsterdamsche vaart bestond nog niet, de tocht had dus plaats over het Y. Wie dit maar even doen kon, reisde te paard, zelfs keizers en koningen reisden zoo. Niet tegenstaande men minder reisde en alles kalmer en langzamer toeging dan te genwoordig, gebeurden er naar even redigheid veel meer ongelukken. Volgens een bericht uit Brussel aan de Hamburger Korrespondent zullen België en Duitschland telefonisch worden ver bonden. Aken en Keulen zullen aan de eene zijde met Verviers en Luik, aan de andere zijde met Brussel en Ant werpen worden verbonden. Op deze lijnen zal alleen dagdienst worden ingevoerd, terwijl abonnementen niet worden toe gelaten. Elk gesprek mag drie minuten duren de vergoeding geschiedt volgens zones. Met October zal de dienst be ginnen. Alfred de Musset, de bekende Fransche dichter, die vóór Victor Hugo gekozen was tot lid der Académie frangaite, kwam eiken morgen, wanneer er zitting was, doch bleef steeds aan de deur staan en vroeg dan het dichtstbijzijnde lid: „Is Victor Hugo-hier f" Het antwoord luidde natuurlijk ontkennend. „Dan ga ik maar weer," hernam de dichter. „Waarom?" „Omdat er dan eigenlijk niemand hier is I" De Musset ging hiermede zoolang door, tot de Academie haar ongelijk inzag en Victor Hugo tot haar lid koos. Maandag werd koning Leopold, toen hij door de stad reed, weer lastig geval len door eenige socialisten, die riepen »Weg met de schoolwet!" De tegenpar tij riep: oLeve de schoolwet 1" Tusschen beide partijen ontstond een gevecht, dat de tusschenkomst der politie noodig maakte. Tien personen werden in hechtenis genomen. Tegen hen zal eene gerechtelijke vervolging worden in gesteld wegens beleediging des konings. Verder zullen nog zeven personen te recht staan wegens het aanplakken van een manifest tegen de schoolwet, op grond, dat daarop den naam van den drukker niet is vermeld. Woensdag werden door den koning de gevelversieringen bezichtigd. Zooals men weet, was hiervoor een concours uitge schreven. Hier scheen het beter gevoel der Bel gen boven te komen; de koning werd geestdriftig toegejuigd. Koning Leopold blijkt zich de onstui migheid der schoolwet-betoogers? sterk aangetrokken te hebben, en voorname lijk omdat men niet in het oog had ge houden, dat hij bij die gelegenheid ver gezeld was van zijne dochter, die vreese- lijk ontsteld was door al de brullende kreten en de brutale uitdrukkingen welke men zich in hare tegenwoordig heid veroorloofde. Men is te Weenen tot de minder aan gename ontdekking gekomen, dat de buste van Haydn vernield is. Men ver denkt van deze wandaad eenige metse laars, die in de nabijheid werkten en vermoedelijk de stukken hebben doen verdwijnen. Te Fraserburg, Zuid Afrika, heeft een cricket match plaats gehad tusschen kleurlingen, het vrouwelijke tegen het mannelijke geslacht. Het vrouwelijke geslacht was gekleed in rooskleur rok ken en caps en lijfjes van dezelfde kleur. Een gekleurd muziekkorps, bestaande uit een concertina en twee guitaren, was tegenwoordig. Alles was gekleurd, uitgenomen de burgemeester en zjjn huisgezin, die de eenige toeschouwers Te Palestrina inde nabijheid van Rome zijn weer ongeregeldheden voorgevallen. Eene talrijke volksmenigte drong door in het gemeentehuis en richtte daar groote vernieling aan, bij wijze van protest tegen de nieuwe gemeentelijke belasting. Soldaten moesten de menigte uiteendrijven. Een twintigtal der bel hamels werd in hechtenis genomen. Te Calais was Dinsdag avond in een magazijn, gelegen op veertig meter af stand van eene plaats waar vijftiendui zend Kilo buskruit werd bewaard, brand ontsaan. De ingezetenen bevonden zich dientengevolge in grooten angst. In Bulgarije wordt de troonsafstand van vorst Ferdinand in sommige kringen zoo goed als zeker geacht. Als opvolger zou dan door Rusland niet begeerd worden het zoontje van Ferdinand, doch het zoon tje van wijlen Alexander van Batten- berg. Waarom men in Italië niet eens een einde maakt aan al de geruchten be treflende de bankknoeierijen en den hierin betrokken minister Crispi, begrijpt men niet goed; bijna eiken dag wordt de Kamer lastig gevallen met interpellaties, welke tot onnoodige opwinding aanlei ding geven en bovendien veel tijd kos ten. Als men de zaak eens goed onder de oogen zag, een onderzoek instelde en naar bevind van zaken handelde, dan zou dit het zeer geschokte vertrou wen zeer zeker ten goede komen, doch de regeering ontwijkt de vragen en dit maakt de verdenking te sterker. Over drie en een halt jaar moeten in Amerika de presidents-verkiezingen plaats hebbenreeds thans begint men er zich warm over te maken. In het Boheemsche stadje Brux wordt de toestand steeds gevaarlijker. Al de huizen in de spoorwegwijk zullen, voor zoover zij niet zijn ingestort, omgehaald moeten worden. Het behoeftigste deel der gemeente is het meest getroffen; men spreekt van zeshonderd dakloozen. Volgens een deskundige zou de ramp te wijten zijn aan het doordringen van drijfzand in de mijnen onder en in de nabijheid van het stadje gelegen. Te Berlijn heeft weer een duel plaats gehad tusschen twee studenten, behoo- rende tot de studenten-vereenigingen Borussia en Normannia. De vertegen woordiger van het Borussia-corps werd door een kogel het duel werd ge houden op het pistoolin het onderlijf getroffen, zoodat hij in hopeloozen toe stand naar het ziekenhuis moest vervoerd worden, Aan het Haagsche veer te Rotterdam brak Vrijdagnacht omstreeks half drie brand uit op een bovenhuis in een perceel bewoond door eene weduwe met zes kinderen. De oudste zoon, zeventien jaar, alleen op zelfbehoud bedacht, redde zich over de dakgoot. De moeder en drie kinderen dankten hare redding door een sprong in het vangzeil. Een kind van vier jaar vond men in de woning, bijna verstikt. Na eene oordeelkundige behandeling mocht het gelukken de levensgeesten bij dit kind weer op te wekken. De toestand der moeder en van één kind moet zorgelijk zijn. Een ander der kinderen, een meisje van tien jaar, was uit logeeren. Met veel lof spreekt men van de doodsverachting en toewijding hier be toond door de politie, doch betreurt de late komst der reddingsbrigade. Als een treurig bewijs, dat de heb zucht zelfs bij de treurigste omstandig- j heden naar voren treedt, deelt men mede dat uit de woning een zilveren horloge is gestolen. Algemeen is men over dit feit zeer verontwaardigd. De Tramonmibus maatschappij te Amsterdam heeft een plan ingediend tot verlengging van de tramlijnen op den Dam bij het Raadhuis en zulks in verband met den aanleg van de uienwe lijn langs de raadhuisstraat. Volgens dit plan kamen de tramwagens lijn Vondelstraat, Willems park en Amsteldijk door de Paleisstraat op den Dam en verlaten dien door de Mozes en Aaronstraat. Het voordeel wordt hierdoor verkregen, dat de wagens elkaar niet meer passeeren. De dienst wordt nu zoo ingericht, dat met elke aankomende tram een andere vertrekt. De wagens worden dan door een draaischijf op hun eigen lijn gebracht. Het plan bestaat deze draai schijf hydraulisch in beweging te brengen Het bekende Czaar Peterhuisje te Zaandam zal een belangrijke verande ring ondergaan. Zooals bekend is, werd het huisje, dat met de naaste omgeving eigendom is van het Russische Vorsten huis, reeds eenige jaren geleden omgeven door een houten huis, nadat het geheel was opgevijzeld en met zware balken en stangen in zijn verband werd ge houden. De omstandigheid, dat er in de laatste jaren in de onmiddellijke nabij heid verschillende houten woningen zijn verrezen, heeft het gevaar voor brand vermeerderd en zoo is de Russische consul-generaal te Amsterdam, die met het toezicht op het kostbare gedenk- teeken is belast, er op bedacht geweest de beveiliging van het historische ge bouwtje te verbeteren. Het houten om hulsel zal alzoo door een stevig steenen gebouw worden vervangen. De Engelschen koopen gedurende de laatste twee of drie weken Duitsche aardappels, waar vroeger onze West- landsche werden gekocht; de Duitsche aardappel is goedkooper. De Hollandsche afzenders moeten hierdoor op de Engel- sche markt kunne prijzen regelen naai de Duitsche, waardoor verliezen zijn geleden, die te zamen op honderd vijf tig duizend gulden geschat worden. Men denkt nu de latere, betere soorten te bewaren, tot het vroege Duitsche goed is opgeruimd, doch ook bevelen sommigen eene betere keuze van plantaardappels voor de Hollandsche soorten ten hoogste aan. Inmiddels profiteert nu Holland van de lagere prijzen, ontstaan door het ruime aanbod. Op Texel tracht men, nog steeds met ongunstig gevolg, een Nortonpomp dicht bij de haven te slaan. Op eene diepte van honderdveertig voet bleek het water nog brak te zijn. Te Delftshaven wil men den 17 Oc tober feestelijk den dag herdenken waar op voor vijf en twintig jaar aldaar in tegenwoordigheid van Koning Willem III de onthulling plaats had van het standbeeld van Piet Hein. Omtrent de nieuwe sluis aan het Noord zeekanaal wordt gemeld dat de Noor delijke sluishoofden werkelijk overhellen en dus het doorsijpelen van het water niet aan de schutdeuren te wijten is. De aannemers der deuren, de firm

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1