moet leeren, moeilijk beschouwd wor den als kweekplaatsen zelfs voor de bru taalste bacillen. Dit is tenminste één troost voor den steeds door alle ziekten en kwalen om ringden mensch, althans als men den bacterioloog gelooven mag. Men heelt in de laatste jaren zooveel bacillen gevonden en schadelijke niet in geringe mate, men vond ze in melk, in eieren, in water; in onze eersie le vensbehoeften. Bacillen hier, bacillen daar, men wist zich niet te beveiligen tegen al het ontuig en men lette er maar niet meer op toen de eerste schok voorbij was. Maar de wetenschap heeft het publiek geleerd, de vruchten allen voor het gebruik te wasschen en een heilzamen schrik ingeboezemd tegen ongekookte melk, tegen water waarvan de herkomst niet als volkomen rein kon aangetoond worden. Ontsmettingsmidde len als carbol, teer, kalk worden meer dan vroeger aangewend en op het rein- houden van het lichaam wordt meer gelet dan tot voor eenige jaren. Dit is dan toch door de alarmkreten der bacil lenjagers verkregen. Dezer dagen bevond zich een rond reizend persoon met zijne zieke vrouw en twee kinderen in de buurt van Tub- bergen (Overijsel). Hij begaf zich met eenige koopmanschap naar de R. K. pastorie, doch kon niets verkoopen. Hier over naar het schijnt boos geworden haalde hij zijn vrouw van de kar en plaatste haar tegen het hek voor depasto lie, en richtte tot den pastoor de volgende woorden: i>Zie zoo, ik heb haar28jaar gehad, nu moogt gij haar zoolang heb ben," waarop hij zich met de twee kin deren verwijderde en zijne vrouw in hulpbehoevenden toestand achterliet. De vrouw is ingevolge haar verlangen van wege het gemeentebestuur naar Olst getransporteerd. Van den man en de beide kinderen heeft men verder niets meer gehoord. Te Leiden heeft zich een vereeniging gevormd, zooals ook in andere plaatsen reeds bestaat. Voor diegenen n.l., die medische hulp noodig hebben en van geen ziekenfonds wenschen of hunnen gebruik te maken, docli wien aan het einde des jaars een hooge dokters- apotheekersrekening nog al bezwarend is, heeft men opgericht de vereeniging „LeidensMiddenstand", wel ke zich ten doel stelt, tegen billijke maan- delijksche contributie, genees- en heel kundige hulp te verschaffen, geheel ge lijkstaande met de zoogenaamde parti culiere praktijk. Ook te Haarlem acht men dusdanige inrichting wenschelijk. Met de toegangbiljetten van Seinpost te Scheveningen is op uitgebreide schaal geknoeid. Men bemerkte dit aan het steeds toenemend getal bezoekers, terwijl de inkomsten niet stegen. Het is ge bleken dat er couponboekjes nagemaakt zijn welke in den Haag tegen ƒ1.50 in piaats van 4.werden verkocht. Het noodige is verricht om een en ander voor het vervolg te voorkomen. In den nacht van Dinsdag op Woens- was plotseling het water in de Hooge- veensche vaart bij Meppel een hal ven meter gezakt, waardoor sommige sche pen aan den grond zaten, en een zwaar geladen schip zóó overhelde, dat het zonk. Bij onderzoek bleek, dat de schot ten van de waterleiding bij de Meppe- lersluis open stonden. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Te Kampen moesten zes leden voor den gemeenteraad gekozen worden. Ze ven kandidaten verkregen de meerder heid, doch de zes hoogsten waren ver kozen, terwijl de zevende vier stemmen minder had dan de laagste der verko- zenen. Nu deed zich voor, dat een der Heeren bedankte en dientengevolge moet nu een vrije stemming plaats hebben ingevolge de wet. Zou het niet eenvoudiger zijn, als de nummer zeven, die toch eene meerderheid had nu aange wezen kon worden? Men vraagt zich soms af in hoeverre het mogelijk zou zijn aan toestanden, als hieronder vermeld worden een ein de te maken. Voor de rechtbank te 's Hertogen bosch heeft een twaalfjarig knaapje wegens brandstichting terecht gestaan. Deze jongen was van zijn zesde jaar af vanwege het armbestuur in den kost besteed en was allertreurigst opgevoed, gaf althans vroegtijdig blijk van sterke neiging tot het kwade; lust tot stelen, snoepen en liegen was zijn meest ken merkende karaktertrek. Thans werd de knaap beschuldigd, in den morgen van den 16n Juni, nadat hij eenige dagen te voren het huis zij ner hospita ontloopen was en had rond gezworven in verschillende omliggende gemeenten, een partij vlas, die geborgen lag in een schop bij eene woning te Den Dungen, te hebben aangestoken, tengevolge waarvan schop, stal en huis een prooi der vlammen werden. Het kereltje bekende het hem ten laste gelegde. Met een brandende sigaar had hij het vlas aangestoken. Had hij voor den rechtercommissaris verklaard, het misdrijf gepleegd te hebben om een groote vlam te zien en bij een andere gelegenheid gezegd, dat hij gaarne eens een hoop menschen bij elkaar zag. Voor de rechtbank vertelde hij den brand gesticht te hebben, omdat hij hoopte, dat na dit misdrijf de politie hem zoude terugbrengen bij zijn laatste kostvrouw, waar hij uit zich zelf niet meer durfde terugkeeren. Op de vraag, waarom hij de woning van zijn kostvrouw ontloopen was, zei- de hij schrik gehad te hebben voor de politie, omdat de sigarenfabrikant, waar hij was werkzaam geweest, hem met het «spinhuis" gedreigd had, als hij weder sigaren wegnam. Pertinent verklaarde de jongen, den brand met opzet te hebben gesticht. De Rechtbank besliste voor opzending naar een Rijks-opvoedings gesticht tot Anno 1901. De aanstaande komst der Koninginnen te Enschedé heeft al aanleiding gegeven tot misverstand in den boezem van het gemeentebestuur. De burgemeester aldaar had het plan gevormd, om vóór de komst der Konin ginnen den stadstoren te doen verven. Men was daarmede al druk bezig, toen een der wethouders aan den toren ver scheen en den ververs gelastte, onmid dellijk het werk te staken. De wethouder in quaestie wenschte het eigenmachtig optreden van den bur gemeester in deze aan het oordeel van den Raad te onderwerpen. Verder meldt men, «dat de Koningin nen te Enschedé ontvangen zullen wor den door den burgemeester en dat deze het niet noodig acht, dat de Raad daarbij tegenwoordig is." De Raad schijnt daarmede geen ge noegen te nemen en meent, dat hij en niet de burgemeester, namens de ge meente, de Vorstinnen moet ontvangen. De kwestie van vermindering van brandgevaar is in eene vergadering te Amsterdam door den Kommandant van den Amsterdamschen brandweer bespro ken. Als eerste en voornaamste middel worden brandtrappen genoemd met vluchtuitgangen, die op de openbare straat uitkomen en waarvan de toegan gen automatisch zijn gesloten. Daar noodtrappen als boven bedoeld aan de bestaande huizen meestal niet kunnen aangebracht worden, wordt op de dak goten gewezen als reddingsmiddel in geval van brand, doch dan zouden die in zoodanigen toestand behooren ge bracht te worden, dat zij een mensch kunnen dragen en van leuningen voor zien worden. Tevens zouden de dakramen nog zoodanig moeten ingericht worden, dat zij gemakkelijk zichtbaar en zonder moeite van binnen kunnen geopend worden. Te Haarlemmermeer is protest aange- teekend tegen de laatst gehouden ver kiezing voor leden van den Raad en wel tegen toelating van den heer J. v. Zijverden, nieuw gekozen lid van den gemeenteraad, op grond in de gemeente 2 personen zijn, die denzelfden naam dragen en dus niet blijkt, wie de be doelde persoon is. Alle voorzorgmaatregelen voor het welslagen der aanstaande manoeuvres te Haarlemmermeer werden reeds geno men. Te Hoofddorp is reeds zorg ge dragen voor het huisvesten van 6 offi cieren, 42 onderofficieren en minderen, benevens 31 paarden en voertuigen. Te Nieuwvennep 6 officieren, 74 Onderof ficieren en minderen, benevens 62 paar den en voertuigen, terwijl nog ongeveer 600 manschappen ingekwartierd worden aan en in den omtrek van den Ringdijk bij Aalsmeer. De bewegingen duren van 2127 Sept. a.s. HAARLEM 30 Juli 1895. Naar men ons meldt, wordt a. s. Zaterdag avond 3 Augustus door den heer K. Smit, een net Café, Bier- en Koffiehuis, in de Kleine Houtstraat 16 bij de Anegang geopend, met tuin en Vergaderlokaal met aparten ingang. De Bieren worden geleverd door van Waveren's Stoom BierBrouwerij „De Posthoorn" te Leiden. De Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" heeft de vereerende uitnoodiging ontvangen, eene uitvoering te geven op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam. Bij de Maandag gehouden trekking van de Loterij van Paarden, Rijtuigen, enz. ter gelegenheid der Haarlemsche Paardenmarkt op 27 Juli 1895, zijn op de volgende nummers hoofdprijzen ge vallen 375 Een bruine merrie. 808 Een lichtbruine ruin. 1471 Een donkerbruine merrie. 1858 Een bruine merrie. 2338 Een bruine merrie. 2570 Een lichtbruine merrie. 3824 Een geelbruine ruin. 4423 Een schimmelmerrie. 5274 Een zwarte merrie. 6457 Een zwarte merrie. 9006 Een lichtbruine ruin. 9703 Een schimmelmerrie. 10939 Een bruine witvoetmerrie. 11032 Een bruine ruin. 11499 Een schimmelruin. 11624 Een geelbruine ruin. 12652 Een vosruin. 12880 Een donkerbruine merrie. 13508 Een bruine merrie. 14319 Een coupé trois quarts bespannen met één paard. 16190 Een omnibusbrik bespannen met één paard, 16963 Een landauer (berline) bespannen met twee paarden. 17868 Een bruine merrie. 17927 Een lichtbruine merrie. 22147 Een geelbruine ponney. 22533 Een dogcart mer een paard. 23326 Een vosmerrie. 23838 Een zwartbonte ruin. 24365 Een boerenwagen bespannen met 1 paard. Op de lijst der onderscheidingen, welke op de tentoonstelling te Amster dam zijn toegekend, komt o.a. voor eene bekroning van het tafelwater uit de Hollandia-Bron te Haarlem met de gou den medaille (Groep 4 C. Klasse 25). Dit tafelwater maakt vooral na de ope ning van het Brongebouw veel opgang en zal ongetwijfeld de tot hiertoe ge bruikte bronwateren duchtige concur rentie aandoen. Het onderscheidt zich door een aan- genamen smaak en heeft bovendien een groot gehalte aan zouten, welke aan de spijsvertering bevorderlijk zijn. Over de gelegenheid om het Staal water uit de Wilhelmina Bron binnen eenige dagen in nalura aan de drinkhal in den Hout te kunnen gebruiken, wordt ons van wel ingelichte zijde het volgende bericht. Geabonneerde stadgenooten (hoofd kaarten en bijkaarten) verkrijgen het vrije gebruik van staalwater op vertoon van hunne kaart; aan on- en minver mogenden wordt het eveneens gratis verstrekt, indien zij in het bezit zijn van eene geneeskundige verklaring, waaruit blijkt, dat het gebruik van staal water is voorgeschreven. Voor stadge nooten, niet-leden van het Brongebouw, en vreemdelingen (Badgasten) zal een tarief gesteld worden van vijf gulden. A. s. Donderdag hoopt J. van Waard den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren als plantsoenwachter bij deze gemeente in dienst trad. Zondag is een 8 jarige knaap spelende in het Spaarne gevallen en daaruit levenloos opgehaald. L. 1. Zaterdag avond ten 11V2 ure heeft in de Breestraat alhier tusschen eenige personen eene vechtpartij plaats gehad. Zekere J. Henneman, oud 30 jaar, timmerman, is door zijn tegen partij D. C. Bosch, oud 19 jaren, schilder, met het hoofd tegen een lantaarnpaal gegooid, waarbij hij belangrijke ver wondingen heeft bekomen en bewuste loos is geraakt. Hij is per brancard naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht en is Zondag namiddag aan de gevolgen over leden. De dader is door de politie gear resteerd. Gisteren (Maandag) is een 9 jarige knaap door eigen onvoorzichtigheid met zijne rechtervoet onder een wagen, gela den met ijzer, geraakt aan de losplaats van het Station, waarbij vier beenen van dien voet belangrijk zijn gekwetst. Hij is per brancard naar de ouderlijke woning overgebracht. Door de politie alhier is tegen drie personen proces verbaal opgemaakt. Zij hadden uit een stal aan het Nieuwe Kerksplein een wagen met paard mede genomen en na daarmede eenige uren uit rijden te zijn geweest, die terugge bracht in beschadigden toestand, de zeilen van het rijtuig hadden zij moed willig vernield. Bij de heden gehouden herstem ming voor een lid van den gemeenteraad zijn opgekomen 1354 kiezers. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van Juli 1895, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Sneiders, J. Mees, J. Filips, J. ten Brink, Wed. Abels, allen Amsterdam; J. Visser, Blokzijl; Vo- gelpoot, Breda; v Rooijen, Brammen; W. Kalmij, KokhuizenDr. E. S, Tuin, M, Heijmans. 'a Gra- venhage; D. Bakker, Haarlem, Korte Veerstraat 13bis; Wed. Klinkhamer, Bellaard allen Utrecht; D. Lub C. List Briefkaarten. H. A. de Notaris, Alkmaar; W. A. Bruin, J. Wiersma, M. Raakman, 6 J.v. Aalsem, allen Am sterdam; C. Jonker, v. Coevorden, Haarlem; J. Herman, Helder; S. Al. NieuwenhuizenZand- voort. Bnitenlandsche Brieven. L. P. Bert, Antwerpen; A. Keppler, Brussel v, Kuyk, Hamburg; O. Boekei C Utton, London; v. d. Ham, Kaïro. PAARDENMARKT 27 Jnni 1895. Aangev. Middenprijs. 800 Paarden 50.— ƒ650. 20 Veulens Vele schoone exemplaren waren aan gevoerd, en door de aanwezigheid van Fransche en Duitsche kooplied.en was de Handel zeer ~vlug. KAASMARKT van 24 Juli 1895. Verkocht 77 stapels, uitmakende 9606 kazen, wegende 20051 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 26. VEEMARKT 24 Juli 1895. Aangevoerd: Prijs: 2 Koeien 160.175. 19 N. Kalveren 10.16. 14 Lammeren 12.— 6 Paarden GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 29 Juli 1895. Witte tarwe 5.75. ƒ6.10. Paardeboonen 5 50. Karwijzaad ƒ13.50. .1375. per 50 K. G. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 31 Juli, 's avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester G. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1Schiffsjuugen Marsch a d. Ope rette der Vice-admiralMillöcker. 2. Ouverture Tutti in Maschéra.Perdrotti. 3. Teresina, Polka MazurkaFaast. 4. Fantaisie sur des motifs de To pers Le Postillion deLongameau. Adam. 5. Ouverture Leicbte Cavalerie. ..Suppé. 6. Die Industriële WaizerStrauss. 7. Die Wachtparade kommtEilenberg. 8. Fantaisie The last Rose of SummerHappey. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 1 Uagustcs 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERM AN. PROGRAMMA. 1. Concert op 4 No. 2G. F. Handel. 2. Elsa'e Brautzug sum Munster. .R. Wagner. 3. Grand Marsch for the Organ..G. St Jekyll. 4AriaJ. Rheinberger. 5. MelodieA. Guilmant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2