HAABLEMSCE ÏÖ7Ï8 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 61. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang 144: van ZATERDAG 3 Augustus 1895. Nerf. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet ■p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TELEFHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTEBDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Katharina O'Leary is te Chicago overleden, Tengevolge van het overlijden dezer vrouw zegt de Neio-ïork Herald heeft de stad een harer merk waardigheden verloren, want Katharina O'Leary was de eigenares van de koe, welke in den gedenkwaardigen Oetober- nacht in 1881 de lamp omwierp, waar door de groote brand ontstond, die Chicago 190.000.000 dollars kostte. Sedert dezen grooten brand behoorde Katharina O'Leary tot de merkwaardig ste personen der stad. De groot Engelsche schaakspeler Blackburne deelt in een Engelsch blad mede, dat hij telkens na het spelen van eene groote partij aan hallucinaties lijdt en dat hij dan in zijne verwarring de gekste dingen zegt en doet. De beroemde man verkeert in een gevaarlijk stadium, zóó gevaarlijk, dat het noodig zal zijn het spel op te geven en zich te wijden aanernstiger zaken In het V. D. leest men het volgende De chef van politie te Brooklyn, wien klachten ter oore kwamen over de ruwe wijze, waarop de politieagenten hunne arrestanten plachten te behandelen, wilde zich daarover zekerheid verschaffen. Hij verkleedde zich, stelde zich aan als een beschonkene en maakte in zijn «dron kenschap" rumoer. Twee politieagenten schoten toe, wierpen hem op den grond en sleepten hem een eindver over den gronddaarop sleurden zij hem op en dreven hem met vuistslagen in den rug verder naar het politiebureau. Daar wer den zij terstonddoor hun arres tant in arrest gesteld en ontslagen uit den dienst, terwijl hij proces-verbaal tegen hen opmaakte wegens openbare geweldpleging en misbruik van ambts bevoegdheid. Acht gewapende roovers hebben eene boerderij aangevallen in het Italiaansche dorp Agira, nabij Catania, op ongeveer 900 ellen van het station. De boer werd doodgeschoten, een jong landbouwer ge wond. Daarna gingen zij de schuur binnen en bevalen zij den vier daar aanwezigen mannen, met het gezicht naar den grond gekeerd te gaan liggen. Toen daaraan niet voldaan werd, werden alle vier doodgeschoten. Vervolgens werd de woning doorzocht, doch geld werd niet gevonden. De roovers zijn toen kalm vertrokken. De Congo-spoorweg is thans gereed gekomen tot op eene lengte van onge veer honderd mijlen. In de Belgische Kamer is verworpen een voorstel om het artikel van het onderwijsontwerp, dat den grootsten tegenstand ondervindt, het eerst te be handelen en zulks met het oog op de betooging van Zondag. De meerderheid behaalde de overwinning met zeven stem men. Naarmate de negentiende eeuw haar einde nadert, schijnt het menschelijk verstand scherper en vindingrijker te worden. Zoo heeft men te Londen een winstgevende bezigheid ontdekt, uitslui tend geschikt voor huisvaders of echt- genooten. In de wijk Clerkenwell oefent het echtpaar Lamb zekere winkelnering uit, doch het aandeel, dat man en vrouw ieder afzonderlijk in de werkzaamheden heeft, is strikt afgebakend. Het beheer van den winkel doet de vrouw alleen en de man gaat telkens naar de gevan genis voor de belastingen, die zij niet betalen. Zij winnen op deze wijze vrij wat geld uit, hunne zaak bloeit, en kalmte en tevredenheid heerschen aan dezen huiselijken haard. In geen veertien jaar heeft Mr. George Philip Lamb be lasting betaald, maar die altijd afgezeten. Door de Brusselsche liberalen was tegen Zondag eene uitgebreide betooging bepaald tegen het schoolwetsontwerp. De regeering had buitengewone maatregelen genomen, voor het geval het tot onge regeldheden mocht komen. De burger wacht was onder de wapenen en het garnizoen in de kazernes geconsigneerd. Inmiddels waren ook van de zijde der betoogers maatregelen genomen tot het voorkomen van wanorde. Reeds Zondag ochtend te acht ure kwamen de betoogers van buiten te Brussel aan. Uit Antwerpen waren ver schillende extra-treinen. In de nabijheid van het volkshuis heerschte de meeste drukte en ondanks het ongunstige weêr ondernam men een tocht door de stad, die twee en een half uur duurde. Op de Grande place werden heftige rede voeringen uitgesproken. Wanorde hoe zeer ook gevreesd, is niet voorgekomen. De liberale bladen schatten het getal betoogers op honderd duizend, decleri- calen meenen, dat dit niet meer dan twintig duizend kon bedragen. Het juiste getal zal wel in't midden liggen. Men bereidde zich in de Kamer voor op heftige tooneelen. Uit Hiroschima, Japan, werden Zater dag 400 soldaten, die tijdens den jongsten oorlog gewond waren, naar Kobe ver voerd. Tijdens een hevigen storm moest de trein, waarin zij zich. bevonden, een plaats passeeren, in de onmiddellijke nabijheid der zee. De trein bestond uit 23 waggons, met twee locomotieven, een voor en een achter. Een geweldige golf trof den trein, die daardoor in tweeën werd verbroken. Het eerste gedeelte, bestaande uit elf waggons en een loco motief, geraakte in de zee. Bij dit on geluk verloren 140 personen het leven. Japan ondervindt op Formosa nog steeds ernstigen tegenstand, niettegen staande de heerschende cholera wel wat belemmerend werkt op den gang van zaken. De Formozanen schijnen in hun verzet gesteund te worden door de gou verneurs der provinciën van Zuid China. Weder zijn waarschijnlijk twee En- gelschen offers geworden van roeke loosheid. Den 16 Juli zyn zij zonder gids in Zwitserland tot een bergtocht vertrokken en men heeft niets meer van hen gehoord. Er worden pogingen aange wend om hunne lijken te vinden, daar aan hun dood niet wordt getwijfeld. Onder de Berlijnsche metselaars is eene loonsbeweging ophanden. Eene com missie uit de werklieden is opgedragen de patroons in den ban te doen, die minder dan vijftig pfenning per uur be talen. Op een voorstel om het minimum loon te bepalen op vijf en vijftig per uur is men nog niet ingegaan. De Bulgaarsche deputatie naar Rus land is op haren terugtocht. Te Weenen heeft de bisschop Clement zich uitgelaten dat er alle hoop bestaat, er thans een betere tijd voor Bulgarije zal aanbreken. Er wordt medegedeeld, dat de zoon va/i prins Ferdinand gedoopt zal worden in het orthodox Grieksche geloof en dat dit wel aanleiding kan geven tot de er kenning van den prins, of voor het geval Ferdinand mocht afstand doen, tot de goedkeuring van opvolging. De Heer A. Yolker L.Zoon, aannemers van de 2e Katendrechtsche haven, heeft eene machine in werking gebracht, genaamd„IJzeren man." Deze machine bestaat uit een groote locomobiel, waar aan een ijzeren ladder is verbonden, voorzien van 25 scherpe bakken. De ladder, waarover de bakken draaien, ligt in schuine richting, in de diepte. De bakken maken de grond los, bren gen dien mede naar boven en worden in een spoorwegwagon uitgestort. De machine moet elke lVs minuut stil houden, als wanneer de waggon vol is. Met deze machine kan 12,000 kubieke meter grond per week verwerkt worden. In de omliggende gemeenten was de uitslag der herstemmingen als volgt: Haarlemmerliede en Spaarnwoude, gekozen de Heer G. van Andel. Spaarndam, gekozen de Heer B. Schouten. Velsen, gekozen de Heer A. C. M. Hofman Az. Zandvoort, gekozen de Heer G. van Toornbergen. Te Beverwijk werd bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Th. J. Cornelissen met 5 stem men meerderheid. Zondag is te 's Gravenhage op 73- jarigen leeftijd overleden mr. J.Kappeyne van de Copello, oud-minister van bin- nenlandsche zaken. De oud-minister stond bij de liberalen partij hoog aangeschreven. Van 1862 tot 1865 vertegenwoordigde hij 's Graven hage in de Tweede Kamer, van 1871 tot 1877 Haarlem, waarna hij eenige jaren tot 1893 lid was van de Eerste Kamer. Als minister bracht hij de School wet van 1877 tot stand. Mejuffrouw Betsy Perk wil te Arnhem een paleis of wereldmuseum van vrouwe lijke handwerken en' kunstnijverheid stichten rn dit H. M. de Koningin aan bieden als nationaal geschenk by hare kroning. Een schrijven in dien geest is reeds van de ontwerpster gezonden aan Dames Hoofd- en Afdeelingsbestuurderessen van Arbeid Adelt en Tesselschade en de Directrices der Industrie-scholen voor meisjes. Mejuffrouw Perk verzoekt briefkaarten en naamkaartjes ter blijke van instem ming. De Rotterdamsche veemarkt wordt de laatste marktdagen zeer druk door tal van Belgische veehandelaren bezocht en goede prijzen a contant worden door hen besteed. Veel rundvee wordt door de Belgen op de yeemarkt gekocht, dat bestemd is als slacht- en fokvee voor Zwitserland. Woensdag werd te Amsterdam in eenige sigarenfabrieken eene kennisge ving aangeplakt waarbij door eenige fabrikanten aan de werklieden werd kennis gegeven, dat zij verplicht zijn voor eenigen tijd te sluiten, als niet binnen acht dagen eene bevredigende oplossing getroffen was met de Heeren Hulst en Schumacker, waar een ver schil ontstaan was over het ontslag van een der werklieden. Dientengevolge hebben zestienhon derd werklieden, leden van den Nederl. Sigarenmakersbond, het werk gestaakt. Thans is de werkstaking geen loons- kwestie maar het geldt een eisch der werklieden betreffende het ontslag van een lid van genoemden bond. De vrouw van een hovenier tePrin- senhage nabij Breda vermiste iederen morgen te veld staande groenten en vruchten. Haar echtgenoot bewaakte gedurende eenige nachten den moestuin, doch kon geen daders snappen. De vrouw, zich ter controle eveneens derwaarts begevende, ontwaarde dat haar man het ooft aan een venter verkocht. Eene af rossing met den klomp was de straf van den ontrouwen gemaal. De Spaansche regeering bereidt zich voor tot het zenden op uitgebreide schaal van soldaten naar Cuba. Zij roept op alle mannen van achttien tot vijf en dertig jaar, die van den dienst zijn vrijge steld om zich bij het expeditionaire leger aan te sluiten. Zij verbinden zich ge- derende den oorlog tot zes maanden na de definitieve sluiting der vijandelijkhe den. Zij ontvangen eene premie van honderd vijf en twintig gulden en eene jaarlijksche gratificatie tot dit bedrag. Bij het ontstaan van gebreken door of in den dienst bekomen, worden zij ge pensioneerd volgens de bestaande bepa lingen voor militairen. Een Fransch Kamerlid heeft thans het voornemen te kennen gegeven om de regeering te interpelleeren over de stierengevechten in het Zuiden. Zondag heeft weer een zoodanig feest plaats gehad te Nimes, dientengevolge zijn vijf picadores over de grenzen gebracht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1