peesche staatsman zal zijn, die achting voor den prins kan gevoelen. Als iets, zoo wordt gezegd, hem naar zijn land kan terug doen gaan, dan zal het de geldkwestie zijn. Ferdinand zelf was onbemiddeld, maar zijne moeder bezit tien millioen en zij stelde die ter be schikking van haren zoon, die er negen millioen van in Bulgaarsche zaken heeft gestoken, wat ongeveer gelijk staat met ze kwijt te zijn, als er tenminste niets aan gedaan wordt. Voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte met het stoomschip de Elbe is thans 663.000 Mark bijeengebracht. Uit Den Haag wordt in aanslui ting met een reeds vermeld telegram omtrent een wapenfabriek, medegedeeld, dat de minister van oorlog op 31 Juli jl. een aanbieding heeft ontvangen om de nieuwe geweren voor het leger in Nederland te vervaardigen. Aan het hoofd van hel consortium, dat men daarmede zou willen belasten, staat een bekwaam hoofdofficier, terwijl het benoodigde kapitaal, zijnde een mil lioen gulden, door Amsterdamsclie ban kiershuizen is gegarandeerd. Men zal zich herinneren, dat bij de debatten over de geweren-wet in de Tweede Kamer door den minister de toezegging is gedaan, dat hij aan de Nederlandsche nijverheid de voorkeur zou schenken, indien deze vóór 1 Augus tus eene ernstige aanbieding deed. Men hoopt nu, dat het maken der nieuwe geweren, waarmede millioenen gemoeid zijn, der vaderlandsche nijver heid zal worden opgedragen. Op voordracht van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, is bij Kon. besl. van 31 Juli opgenomen in de St. Ct. No. 180 eene Staatscom missie ingesteld, ten einde te onder zoeken of naast de instelling van eene Rijkslijfrentenbank en naast de regeling der verzekering tegen ongeluk ken maatregelen bij de wet behooren te worden genomen om te bevorderen, dat werklieden en met dezen gelijk te stellen personen, die door ouderdom of door invaliditeit blijvend ongeschikt zijn om in hun onderhoud te voorzien, recht erlangen op geldelijke uitkeeringenen bij bevestigende beantwoording dier vraag een of meerdere daartoe strekken de wetsvoorstellen met memorie van toe lichting en raming van de geldelijke gevolgen te ontwerpen en bij de Regee ring in te dienen. De leden dier commissie bezitten de bevoegdheid om van hun van dat der meerderheid afwijkend gevoelen door nota's te doen blijken. Deze commissie zal, na voor de eerste maal door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te zijn bijeenge roepen, hare vergaderingen houden te 's-Gravenhage of, na van de ,'Koningin- Regentes verkregen machtiging, ook elders. De BredascJie Courant deelt het vol gende mede Eenig jaren geleden ston den voor de Rechtbank te Breda een paar inbrekers, een dikke Hollander en een bleeke, magere Duitscher, die be schuldigd werden van diefstal met braak in het café van den heer Jonkers op het Stationsplein aldaar. De Duitscher bekende en hield eene lofrede op de Nederlandsche gevange nissen de Hollander gaf ter terecht zitting den Duitscher een schop en ontkende. De Duitscher werd veroor deeld voor den diefstal en de Hollander voor de mishandeling. Dezer dagen was de straftijd van den Duitscher om en werd hij te Kalden- kirchen uitgeleverd aan de Duitsche Regeering, die ook nog een appeltje met hem te schillen heeft. In de gevangenis had de Duitscher ruim 140 verdiend met het maken van rozekransen, en bijna dat geheele bedrag heeft hij besteed om schulden af te doen, welke hij vroeger hier en daar gemaakt had. Verder had hij in gereedheid gebracht een bundel van pl.m. 150 gedichten, alle betrekking hebbende op 's menschen verhouding tot het Opperwezen. Ook had hij zedekundige opstellen in zijn kist, waarmede een of ander Duitsch dagblad zeker vereerd zal worden want zij waren persklaar gemaakt. Aan de justitie beambten, die hem naar Duitschland overbrachten, verklaar de hij, dat de Nederlanders hem in de gevangenis gemaakt hadden tot een man van karaktervroeger was hij iemand zonder God en zonder beginselen. Hij prees het eten in de gevangenis, maar ook het hart heeft voedsel noodig, betoogde hij, en juist die hartespijs was hem in de Bredasche parapluie verstrekt. Practica est multiplex. Als onze Duitsche naburen soms iemand noodig hebben voor de reorganisatie van hun gevangeniswezen, kunnen wij hun dezen dichter-philosoof inbreker gerust aanbe velen, te meer daar de K. K. Regierung toch van plan schijnt te zijn onzen vriend in de gelegenheid te stellen de Duit sche strafinrichtingen van nabij te leeren kennen. Van~het Rijks weduwen- en weezen- fonds van Burgerlijke ambtenaren be droegen de kapitalen op 1 Juni 1.1. ruim 441/2 millioen inschrijvingen in de Groot boeken Nationale schuld. Het getal weduwen-en weezenpensi- oenen bedroeg op denzelfden datum on geveer 3d 00 tot een bedrag van 625,000 per jaar. De Grootboekrente alleen, zon der de bijdragen der ambtenaren, klom tot het belangrijke cijfer van 1,200,000. In het bureau van politie in de To renstraat te Rotterdam, heeft zich een bootwerker, die daar in bewaring was genomen, door ophanging van het le ven beroofd, waartoe hij zijn boezeroen had gebezigd. Te Koog a/d Zaan is brand ontstaan, terwijl men een huiselijk feest vierde. Door te weinig water in den meter had het gaslicht het opgegeven en toen men het gebrek wilde verhelpen vergat men eerst de kraan te sluiten. Het toestroomende gas kwam nu in aanra king met de vlam en men dacht pas aan het sluiten der kraan toen het te laat was. De groote, breede vlam werd ten laatste gesmoord door aangebrachte aarde en .graszoden. Een veehouder te Loosdreeht die twee vette varkens op een wagen te Hilversum zou bezorgen, bemerkte dat de twee beesten van den wagen waren verdwe nen. Bij onderzoek bemerkte hij, dat zij van den wagen afgeraakt waren en den terugtocht naar Loosdreeht haddein ondernomen. r De geruchtmakende Roermondsche" archivenkwestie is thans in het volgende stadium. De heer Bonhomme dagvaardt den minister van binnenlandsche zaken tot betaling van ruim acht en twintig honderd gulden voor wagenhuur. Zoo als men weet waren de archieven voor- loopig op wagens gepakt tot de recht bank zou beslist hebben. De eigenaar wil natuurlijk betaling hebben voor het gebruik der wagens, en hij eischt die van den minister, maar deze stelde de gemeente aansprakelijk. De Rechtbank besliste ten voordeele van de gemeente Roermond, zoodat de minister veroor deeld werd tot betaling. Maar het rijk komt nu in cassatie. Als een bewijs dat kapitaal, aangewend tot hygiene-maatregelen, goedgeplaatst is, deelt men uit München het volgende mede München besteedde in de laatste drie en twintig jaren acht en twintig mil lioen mark, of ongeveer zestien millioen gulden aan drinkwater, kanalisatie, zie kenhuizen, abbatoir en begraafplaatsen. Het resultaat was, dat het sterftecijfer in dien tijd daalde van ruim veertig tot ruim 27 op duizend inwoners. HAARLEM 6 Augustus 1895. De tenten- en kramenbouw was niet onder gunstige voorteekenen aangevan gen. Water, en weer water, en niets dan water wisselde af met ongestadige regen buien des daags en bij nacht. Toch ging het werk voort en zoo ongestoord, dat sommige kramen aan de Oude gracht, een of meer boomen in bouwden, ja zelfs een lantaarnpaal inpakten, waar door heel glunder de lantaarn boven de tent uitsteekt en natuurlijk een licht verspreidde van wat ben je me. Het gemeentebestuur heeft thans in dit on gerief voorzien, door een andere lantaarn te doen plaatsen. De Oude gracht vertoont hetzelfde beeld van vroegere jaren. Mooie kramen, leelijke kramen, groote kramen, kleine II kramen, en geen kramen. En, arme bewoners, waar tegenover zóó'n open plek is. Zoo goed als zeker verschijnt er, natuurlijk met verlof, een tambola, waarvan de eigenaars, naar hun lawaai te oordeelen, meer honger dan geld hebben. En zoo'n schreeuwpartij, nu, de tegenover wonenden weten er alles van! De gedachte, dat de stumpers óók moeten leven, doe hen met kalmte be rusten Het Verwulft is als vroeger een vluclithaven gebleven, en verder naar de Zijlstraat is de Oudegracht alsvroe ger. Neen, toch eene verandering Bla- nus' circus, na gedurende eenige jaren de Haarlemsche kermis niet met zijne tegenwoordigheid vereerd te hebben, troont er, met den ingang naar de Raaks. Kon die tent niet met den ingang naar de Zijlstraat staan of is het nu bepaald noodzakelijk de toegangen bij de Raaks, zooveel mogelijk te belemme ren? Enfin Blanus begroeten wij als een ouden kennis op een nieuwe plaats. BlanusWat herinneringen wekt hij op. Nog zien wij hem, den ietwat door de pokken geschonden echten, ouden Blanus, in zijn fluweelen costuum met witte knoopjes. Wie herinnert zich niet zqne brillante avondvoorstellingen eindigende met eene scene uit den TurkschRussischen oorlog waar men er tot groot vermaak van de lieve jeugd duchtig op los ranselde. De fotografie tenten zijn goed vertegenwoordigd, even als de gebakkramen elk jaar toenemen. Amerikaansche schommels tellen wij er thans twee, zijnde ook al eene ver meerdering van 100 pOt. bij 't vorige jaar. De draaimolens zijn minder in trek dan vroeger, nu de stoom rutchbanen het hoogste woord verkregen. De laatste soort machines ziet men men op de Turfmarkt en Botermarkt. De Groote markt als vroeger. Van Lier's groote tent is er evenals in den schouwburg Jansstraat met een uitge breid repertoire en goede sujetten. De Botermarkt bevat ongeveer het zelfde als altijd, Spriet heeft hier het hoogste woord en deze artisten firma doet heel wat om het publiek aange naam bezig te houden. Zonder Spriet geen kermis voor de jeugd. Men verdringt er zich om binnen te komen; Spriet doet de kinderen lachen en de ouderen verbazen De Sociëteiten, „Vereeniging" en „De Kroon" hebben goede specialiteiten gezelschappen geëngageerd. De voorstel lingen zijn onder zekere voorwaarden ook voor niet-leden toegankelijk. Tot heden uit zich de kermispret het meest bij het opkomende geslacht, wat al te druk om waar genoegen uit te drukken, maar de jeugd schijnt tegenwoordig pret en lawaaimaken van gelijke beteekenis te achten. Zondagavond reeds namen de voor stellingen in den Schouwburg een aan vang met Roze Kate, het Treurspel der Smeden, met medewerking van Mevrouw Julia Cuypersvan Lier. Dit immer boeiende stuk, werd verdienstelijk weer gegeven. De kermis zelve begon niet onder gunstige voorteekenen wat het weer betrof. Steeds door regen en de baro meter belooft ook niet veel. Een der drukste punten schijnt weer te zullen worden de Smalle Oude gracht met de Turfmarkt. Biedt de eerste reeds door de twee draaimolens een woelig aan zien en word t dit nog vermeerderd door de ratelende koekloterij en verdere spelen van geluk, de laatste trekt weer ander publiek met de werkelijk mooie rutch banen, welke van buiten van goud schit teren. Verschillende tenten en tentjes, waar van alles en nog wat te zien valt maken verder de kermis voltallig, zoo voltallig dat men vraagt hoe de kosten moeten goedgemaakt worden voor zoovelen. 't Kan óók zijn, dat er véél aan de kermis geofferd wordt, meer dan men weet of denkt. Niet minder succes dan de genoemde zal de Heer Henry van Kuyk hebben met zijne voorstellingen in Felix Favore. Korten tijd geleden gaf de Heer van Kuyk met zijn niet groot, maar dapper gezelschap op Oud-Holland ter Amster damsclie tentoonstelling de klucht Jan Klaaszen. Dit wordt nu in Felix opge voerd. Van dit stuk behoeven wij niets te zeggen de Amsterdamsclie bladen heb ben er, en niet ten onrechte, hun gunstig oordeel over medegedeeld. Wie lachen wil, ga het zien. Nog eene specialiteit van de Amster damsclie tentoonstelling geeft in Felix voorstellingen, doch des namiddags het is de Oolijcke Kookelaar, anders gezegd de Heer Bamberg. De Kookelaar houdt Woensdag 12 ure zijn intocht langs den weg in de advertentie aangegeven. Aan het Station alhier heerschte dezen morgen al vroeg eene gezellige drukte, door het vertrek naar Amster dam van vierhonderd leerlingen der openbare kostelooze en tusschenscholen, van bijzondere scholen en verpleegden uit de weeshuizen, hiertoe uitgenoodigd door de Haarlemsche Vereeniging Door Vermaak tot Nut. Ondanks het weer zich niet bijzonder aanlokkelijk deed aan zien, bleek de jeugdige opgewektheid er niet onder te lijden. Door Vermaak tot Nut let bij de uit- noodigingen op getrouw schoolbezoek en goed schoolgedrag en er behoeft zeer stellig niet op gewezen, dat een en an der door de zeer op prijs gestelde school feesten in de hand gewerkt wordt. Het doel was een bezoek aan Ar- tis. Door de goede zorgen van de bege leidende Heeren en de zeer welwillen de medewerking van de Directie van Artis vonden de kinderen er alles ge reed om hen te ontvangen, terwijl het ook aan goed geleide bij het bezichti gen der vele merkwaardigheden niet ontbrak. Natuurlijk werd, voor en na de wan deling, de versterking van den inwen- digen mensch niet vergeten. Tegen ruim vier uur waren de kin deren te Haarlem terug. Wij brengen in herinnering, dat het Bestuur der Vereeniging bestaat uit de Heeren P. Dyserinck, Mr. A. W. Thöne, J. H. Koolhoven, G. C. Merens. J. Smits, C. Jzn en Mr. W. H. Smit. De volgende volontair-korporaals van de militaire school alhier hebben met goed gevolg het examen voor serge ant afgelegdH. André de la Porte, G. Terwogt, A. J. A. Busquet, J. G. F. van Son, H. J. J. van Voorthuijsen, P. J. Stig- ter, A. A. Hogerwaard, J. H. Lamour, O. J. H. van der Harst, J. H. M. Verhaegh, W. C. van der Velde, J. J. H. Meijer, M. Waltheer, H. J. Wolter, W. Kaas, J. H. Salomon, G. H. H. G. Bonhomme, D. Ritman, H. J. A. Hagdorn en C. L. van Deutekom. Tot deurwaarder bij de directe belastingen te Haarlem is benoemd de heer D. W. van der Velde, thans in die betrekking te Haarlem, buitenge meenten. Heden vieren in goede gezondheid hun gouden bruiloft, de heer Bernardus Hartog, oud bijna 73 jaar, en Mej. Femmetje Maria Westenent, oud 71 jaren woonachtig in de Noorder-Schoolsteeg. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Juli 1895. Boter. Aangev. 613, verk. 613 KG. L. pr. ƒ0.90, H. pr. 1.10 p. KG. Biggen. Aangev. 343, verk. 315 stuks. L. pr. ƒ1.40, H. pr. 7.00 p. stuk. Schrammen. Aangey. 288, verk. 273 st. L. pr 4.75, H. pr. 11.00 p. st. Aardappelen. Aang. 3276, verk. 2254HL. L. pr. 1.50, H. pr. ƒ6.00 p. HL. Appelen. Aangev. 18, verk. 18 ILL. L. pr. 6.II. pr. ƒ15.p. H.L' Peren. Aangev. 48, verk. 48 H.L. L. pr. ƒ6.—, H. pr. 11.— p. H.L. Markt van 5 Augustus 1895. Boter. Aangev. 118, verk. 79 KG. L. pr. 1.20, H. pr. ƒ1.30, p. K5. Biggen. Aangev. 97, verk. 54 st. L. pr. 4.00 H. pr. 6.- p. st. Schrammen. Aangev. 53, verk. 53 st. L. pr. ƒ10.H. pr. 14.-- p. st. Aardappelen. Aangev. 287 verk. 209 H.L, L. pr. ƒ1.50 H. pr. ƒ3.-. p. H.L. Appelen. Aangev 37 H. L. verk. 37 H.L. L. pr. f 4.H. pr. 6. Peeren. Aangev. 79H.L. verk. 68 H.L. L. pr. 4.— H. pr. 6. p. H. L. 0RGELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 8 Augustes 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERM.AN. PB.OGB.AMMA. 1Preludium.Hesse. 2. Ave MariaBach-Gounod. 3HochzeitinarschMendelssohn. 4. AdagioKühmstedt. 5Yariatien op Wilh. v. Nassouwe. BrandtsBuijs.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2