De stand der gewassen in Haarlem-1 mermeer, is bijna zonder onderscheid uitmuntend te noemen. Jammer dat door de vele regen der laatste dagen hier en daar reeds bederf openbaart. De erwten, zeer zwaar geladen, beginnen reeds te schieten. De granen door wind en regen terneèr geslagen, beginnen opnieuw te groeien en in de aardappe len, welke rijk te velde staan, openbaart zich de zoozeer gevreesde ziekte. Alles verlangt naar spoedige verandering, wijl anders de hoop des landmans wordt wordt vernietigd. Aan het Station Veenenburg stop pen thans (sedert 7 Augustus) ook doch slechts op tijdig verzoek de treinen 14, 22, 24, 30, 38, 40 en 48 van de richting Rotterdam en 13,209, 23, 31, 39 en 47 van Amsterdam, dat is op slechts zes na, alle treinen die op het traject AmsterdamRotterdam rijden. Waar men ziet, dat zelfs twee exprestreii, i (BrusselParijs) aan ge noemdstation stoppen, dan begrijpt men, dat dit geen maatregel is, genomen in het belang der vele reizigers aan het station Veenenburg, doch eene dienst regeling waartoe de Maatschappij we gens bestaande rechten genoodzaakt I wordt. Naar men verneemt heeft de mi nister van waterstaat thans besloten met 1 October deze halte op te heffen en die op verzoek van inwoners van Hillegom en omstreken over te brengen naar Hillegommerbeek. HAARLEM 9 Augustus 1895. Niettegenstaande regenbui bij regen bui was Dinsdag toch veel publiek op het kermisterrein, maar 't was tamelijk kalm. Tegen den avond scheen het uit geregend en dit lokte weer velen. Som mige punten waren letterlijk verstopt van menschen. Bij de Raaks, Blanus, was er geen doorkomen aan, zooveel aantrekkelijks bleken de sterk geblan- kette rijderessen van dit circus voor de toeschouwers bezitten, 't Kan ook wel zjjn dat het mooie Hollandsch van den uitroeper en diens logcia tot luisteren uitlokten. Ook de Turfmarkt trekt menigeen aan. De draaiende rutchbanen zijn wer kelijk waard gezien te worden bij het felle licht der elektrische booglampen, wier blauw-wit schijnsel de sterke kleu ren tot een niet onaardig effect dwingt. Dinsdag en Woensdag avond in den Schouwburg Jansstraat een Engelsch operettengezelschap met niet veel publiek. Op de Grootemarkt gaf Woensdag en Donderdag Chrispijns Hollandsch Tooneelgezelschap Shakespeares Drieko ningenavond, vertaling Burgerdijk. Dit blijspel van den grooten Engelschman bevat veel werkelijk geestigs, hoewel men zoo zou zeggen, dat gedurende vijf bedrijven of tien tafereelen geestig te zijn wel wat veel gevergd is, heerscht in het stuk een overvloed van fijne scherts, te meer uitkomende omdat de puntige gezegden, elkaar vlug opvolgen, een gevolg van grondige studie. Geen alle- daagschheden, geen ruw geklap, geen onvoegzame taal, allesnetjes, alles be schaafd, Het lachwekkende in het stuk heeft dus den rechten oorsprong, het werkelijk humoristische. Er wordt ge sproken in fraai Nederlandsch. Een oogenblik zou men denken, dat de hofnar in deze te kort zou schieten, misna een paar strofen is hij in het gareel der beschaving terug. Van de decoraties kan men in een kermistent niet veel verwachten, maar- men merkt de poverheid van een en ander niet meer op als men onder den indruk is van het werkelijk verdienstelij ke spel. De muziek, vooral waar die de recitatieven begeleidt, is ook verre van onverdienstelijk. In het algemeen kan gezegd worden, dat de Driekoningenavond, zooals het gezelschap Chrispijndien geeft, een druk bezoek waard is. Het weer had zich inmiddels tot deugd gezet, altijd zoolang als het duurt, want Dr. Falbés ongeluksweerprofetiëen zijn nog niet allen vervuld. Hetkermishou dend publiek verklaart zich inmiddels voor het „hebben is hebben" en profi teert van het zachte zomerweder. Ondanks de onmuzikale orgels, waar van soms drie op eene oppervlakte van vijftig of zestig vierkante meters hun metalen kelen in drie verschillende com posities gelijktijdig dan hooren, schijnt dit met kermis niet te hinderenop ge wone tijden zou men zich na zoo'n con cert gedurende acht dagen voor de maat schappij ongeschikt rekenenthans leek het wel dat men van zoo iets werkelijk ge noot. Kermis is ook een andere tijd. Welke dame klimt, anders dan op kermis over drie of vier banken om in een schouwburg een mooi, open plaatsje te bemachtigen, of wie zou er in gewone tijden aan denken zijn knieën te wrin gen tusschen twee planken zitplaatsen, waar nog geen ruimte genoeg is voor de knietjes van een kind van vijfjaar. Bij wie zou 't opkomen bijna met le vensgevaar een bouwvallig trapje op te stijgen, dat voert tot een schouwburg zaal, waar reeds het tooneelgordijn van te veeljarigen dienst getuigt! Maar 't is kermis, en dan neemt men 'tzoo nauw niet! Het is nu ook maar te hopen, dat het goede weer den velen vreemden, die hier thans hun broodje halen, moge ten goede gekomen zijn; bij velen schijnt de kooplust verre boven de koopkracht te reiken. Woendsdag middag had de intocht plaats van den kookelaar D. T. Bam berg. De van huis verdreven artist was in kostuum. Een groote menigte bege leidde zijn rijtuig. Rijkelijk werd hij toegejuicht. In Felix was het dien ten gevolge aardig bezet. Het vroolijk stuk Jan Klaazen, in Felix, wordt goed gedaan. Het is een Oud Hollandsche klucht, waarvan de intrige gemakkelijk te doorzien is en tot heel wat gelach aanleiding geeft. De geheel eigenaardige toestanden van het Oud Hollandsche gezin, aanleiding ge vende tot de ontknooping, doelen op 't spreekwoord „liefde zoekt list", maar men late de dames liever thuis, tenzij het ,,'s lands wijs, 's lands eer" ook door hen in 't oog worde gehouden. Donderdag namiddag kon men een rijdend verkoophuis waarnemen in den vorm van een tramwagen. In de zaak scheen niet veel om te gaan; de ver- kooper was te bescheiden, en het paard scheen betere dagen gekend te hebben. Waarom niet het terrein stormender hand bemachtigd met rinkelbommen en marktlawaaiArme, domme verkooper, ge kent uw tijd niet. Verkondig het i publiek met veel omhaal van woorden, begeleid door trompetten en schalmeien, dat ge zijt een bescheiden man, dat ge komt niet in Uwe belang maar ten gerie ve van 't publiek, waag uw laatste gulden aan reclame, en ge zult verkoopen. De tegenwoordige maatschappij gelooft al leen aan uwe stille deugden als ge ze uitbazuint. Doe zóó, en gij zult wor den een man van gewicht. Doe zóó niet, en ge zult versterven van blijvend verlan gen naar afnemers van uw koopwaar. Donderdag alweer fraai weer, wat de Haarlemsche dienstmeisjes ten goede kwam, die ten twee uur allen de Groote kerk tot punt van samenkomst schenen bepaald te hebben. Zelden was het er zóó vol. Men komt er, ja, waarom om 't orgelconcert te hooren, of om het fraaie gerestaureerde gebouw te bewon deren, of om er zich voor te bereiden tot een vroolijken kermisdag en avond? Al vragende, al informeerende komt men er achterhet is zoo de gewoonte om dadelijk als de uitgaansdag begint naar de Groote kerk te gaan omdat het j zoo de gewoonte is. Men ziet er elkander en wordt er gezien en hoewel de zwak kere menschdomshelft er, alweer als naar gewoonte, sterk vertegenwoordigd is, ontbreken er ook de heeren en heertjes der schepping niet. Men wijst er elkaar de bezienswaardigheden. Ca- janus' lengte. Simon Paap's kortheid, den door midden gevallen steen, waar onder een verongelukte weesjongen zou begraven liggen. Minder oog heeft men voor 't mooie snijwerk aan de bedeelings- bank links van het orgel of de schoone lettertypen, met de gekleurde Hoofdlet ters aan die bank, om van andere mooie hoekjes in onzen St. Bavo niet te gewagen. Zelfs het orgelspel geeft de door elkaar wriemelende menschenmassa geen aan leiding tot luisteren. Enkele malen, als het overschoone instrument in de Hoch- zeits-marsch met alles overheerschende geluidsgolven het geschuifel en het ge babbel overstemt, dan is 't een oogenblik stil en heel naïef verneemt men dan, „nu dondert het" 1 Als een oogenblik later het orgel weer gewoon doet, gaat weer de massa aan het woelen. Van oude lieden hebben wij eens gehoord dat de oude Heer Schumann, de voorganger van den grooten Joh. Bastiaans, voor den kermis Donderdag een afzonderlijk programma had hij gaf dan het orgel in zijn volle kracht en toch mocht het hem niet gelukken zijn auditorium dan in bedwang te houden. Drie uur, de breede stroom verdeelt zich over pleinen en grachten en straten en dan zet ieder op zijn wijze de pret voort. Tot eer van den dienstbodendag moet gezegd worden, dat het tamelijk ordelijk toegaat; zoo'n hotspartijtje, nu ja, daar is men nog jong voor en dat is nu ook zoo erg niet, zoolang men binnen de perken blijft. Donderdag avond bij Van Lier, „De twee Weezen" van d' Ennerv. Gisterenavond had voor de eerste maal gedurende deze kermis het publiek, tegen betaling van vijftig cent, toegang tot de vertooningen in de sociëteit „Ver- eeniging", welke aldaar met zooveel succès, onder directie van den heer H. van Os uit Rotterdam, worden gege ven. Niet minder dan achttien en een half honderd entrée's werden voor deze voor stelling uitgegeven. De anders zoo stem mige concertzaal geleek één woelende menschenzee en lang voor den aanvang zat het duizendhoofdig publiek verlan gend het opgaan van het voordoek af te wachten. Wat er te zien en te hooren valt in de „Vereeniging" is als"altijd goed en oorbaar. Niemand vindt er aanstoot en nooit treedt men er buiten den kring van het betamelijke, of geeft men iets te aanschouwen, wat in strijd is met goede zeden. De kermis zou menigeen minder ontstemmen, indien dit laatste van alle publieke vermakelijkheden gezegd kon worden. De daverende toejuichingen en de zichtbare opgetogenheid bewezen gis terenavond, dat het volk nog heel goed iets mooi kan vinden, wat gestempeld is door kunst en goeden smaak. Het programma inziende zouden wij uit dat oogpunt geen enkel nummer willen missen. Aan mejuffrouw en den heer Gosschalk ons compliment voor hunne alleraardig ste Hollandsche voordrachten. Hun suc cès was in een woord uitbundig. Niet minder dat van mej. Victoria bij hare stoute equilibristische kunstverrichtin gen en van de dames Girette, Edith en Minny, op bewonderenswaardige wijze werkzaam aan trapéze en rekstok. De Muzikale clowns zijn stellig aller aandacht waard voor de kunstvaar dige wijze, waarop zij de verschillende instrumenten bespelen en de geestige kwinkslagen, waarmede zij hunne voor drachten kruiden. Een zeer interessant nummer biedt de marmeren beeldengroep, terwijl Mr. Kaïra op het gebied van honden-dressuur uitnemende proeven te aanschouwen geeft. Voeg men bij dit alles nog de elegante dansen van het ballet Colini's met zijne fraaie costumes, de uiterst potsierlijke verrichtingen van «The Klicks" en het pantomime gezelschap „Lupino", dan zal het niemand verwonderen, dat de soci eteit „Vereeniging" zoowel voor hare leden als voor het publiek een zeer aan trekkelijk amusement oplevert. Het publiek vindt ook heden avond en Maandag de deuren voor het boven genoemde entrée geopend. Van de groote verzameling foto grafische afbeeldingen betreffende Suri name, van den Heer J. E. Muller te Paramaribo is weder een nieuwe serie in het Koloniaal Museum tentoongesteld. In deze verzameling zijn vooral merk waardig de afbeeldingen van de Holland sche kolonisten, hunne afstammelingen, die zich ruim een halve eeuw in Suriname aan het landbouwbedrijf hebben gewijd en die het bewijs leveren, dat kolonisatie aldaar mogelijk is en dit onderwerp wel de aandacht verdient. Ook de foto- grafiën der Javaansche immigranten der Surinaamsche goudlanden en de bewer king daarvan zijn belangwekkend. De Tentoonstelling van Textiele Kunst die op het Museum van Kunst nijverheid gehouden wordt, trekt meer en meer belangstelling. De prachtige verzameling oude en moderne kanten, worden zeer geroemd, terwijl de ver zameling Gobelins eenig in ons land kan genoemd worden. Nog slechts kor ten tijd blijft deze ver-zameling bijeen. Een bezoek aan de tentoonstelling is ten zeerste aantebevelen. Als schuldig aan diefstal van klee- dingstukken en moltondeken in een woonwagen op de Kermis aan de Turf markt alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht Hendrik Span, oud 45 jaren, geboren te De Bilt, van beroep timmerman. Tegen de bierhuishoudster M., wonende Zuidpolderstraat, is proces- ver baal opgemaakt ter zake het verkoopen van sterken drank in 't klein, zonder de daartoe vereischte vergunning. Gisteren is door insluiping terwijl de voordeur open stond en de bewoners afwezig waren in perceel No. 51 aan de Brouwerstraat ontvreemd een toilet doos, een portemonnaie met geld en een zilveren broche. Gisteren heeft men, vermoedelijk door middel van een valschen sleutel, zich toegang verschaft tot de woning van den Heer Sprenger aan den Gasthuissingel No. 16, en door middel van braak ontvreemd ongeveer ƒ300 aan bankpapier, twee portemonnaies met geld, een gouden damescylinderhorloge, een zilveren broche en eenige gouden ringen. JURGËÏÏTIIat-STAND. ONDERTROUWD. 2 Aug. H. C. van Houten en C. Wevers. 5 Aug. P. M. Schouten en C M. van Gelder, 7 Aug. B C. van Dijk en E. E. Goffim. J. P. Hogeboom van Buggenum en M. de Haan. J. L. Willemse en W. C. de Leew. T. P. Donkerlo en A van der Vaart. M. J. J. Moo- ren en M. A. M. Hietbrink. J. Barnhoornen E. Daane. Tli Jantz en P. Cornet. B. de Klerk en K. Piek. P. Antonisse en C. C. van Looij. II. Burger en J. J. Smit. P. Cree- mers en M. H. A. B. Heijligers. P. Otte en M. Krouwels. 8 Aug. JJ. Blecking en J. E. van der Wijst. A. A. A. Hoogreld en E. Blesgraaf M. P. Korevaar en G. S van VasseD. GETROUWD. 6 Aug J. Baron en C. M. Saelzer. 7 Aug. H. van der Ridder en N. Eaber. E. Droog en G. van Klaarbergen. T. v. Akkeren en A. M. G. Zuurendonk.W. Sanberg en MT. Bo'telier. ,1Heus en W. M. Ekelsehot. G. Hilgerman en J. v. Andel. C. A. v. d. Heuvel en T. Bottelier. H. Stevens en P. H. Ton. M Emmer en M. de Groot. H. Herben en J. Stijnman. C. D.E. C. Rieden en C. M. van Leeuwen 8 Aug. W. A. M. Frijhoff en L. M. i. Hendriks.- G. H. Schrandt en E. W. Saeijs. C. G. J. Rubl en C. E. Wesseling. W. J. Th. Kouwen- hoven en A. A. M. Lobman. A. P. Matlhij- sen en W. v. Sommeren Gróve. GEBOORTEN. 31 Juli. II. E. M. Kimmenaedegeb Wijuenz. A. Hoften geb. de Vogel z. —1 Aug. N. Hangjas geb. van der Werff z. N. Itjeshorst geb. van Vuure z. 2 Aug. G. M. Roest geb. Weatrik d. G. M. Koeieineijergeb. Dernison d. A. Gort geb. Linschoten z. 3 Aug.M J. van der Hoeven geb. Graosbill z. P. Bour- gr.njegeb, Warmendamd. C. W.Prijdengeb. de L' or z. W. C. van der Werff geb van der Velde z. 4 Aug, A C. Bakker geb.van Wijn gaard z. H. van Vliet geb. Kuiper z. C. A. Brakel geb.Joor d.H. C van Gaart geb. Pau- len z. -- 5 Aug, C. Pelser geb. vanOpzeelandd. C. W. Verbeek geb. Mijnders d. 6 Aug. E. van Zalen geb. Negrijn z. E. J. M. van der Veldt geb. Iluël z. J. W. Veen geb. Mefse- makers z. M. C. Verdel geb Zwaneveldz. (levenl.) 7 Aug. B. Lugtig geb. van der Moolen z. E de Maaker geb. van Es d. 8 Aug. H. W. Duits geb. Scheelings z. M. Muller geb. Bijn-dorp d. M. M. Smit geb. Peschar z. OVERLEDEN. 1 Aug. C. J. Duin 6 m. d. Bannesteeg. W. C. Kit-ero 4 m. d. N. Schoolsteeg. F.van Waard 60 j. Oranjestraat. M.vanBreugel geb. Lagrouw 72 j. Gravinnesterg. 2 Aug. N. van Schagen 23 j. Z. Polderstraat. M. G. Vermeer geb. Ausum 65 j. Wilsonsplein. 3 Aug. JO. Creemers 16 d dRustenburger laan. M. G. M Otiignon 6 m, d. Ruijchaverstraat. G. M. Koeleineijer 1 d. d. Houtstraat. 4 Aug. C. Welagen 17 m z. Assendel verlaan. G. Wijdenes it- j. Mr. Lottelaan. J.On- dersma 11 m. d. Oacobijnestraat. H. Neelis geb. van der Klugt 67 j. Schoterringel. 6 Aug. JH. C. Hessen 4 m. z. Brouwerstraat. J. I!. Kok 21 d z. Wilhelminastraat. JBoeijing 17 jGedRaamgracht. CW Bogget 4 m. d. Esseslraat. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 11 Aug. des namid dags van 2J— 4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1ltegiment MarschSchroder. 2. Ouverture Maitre Peronella.Offenbach. 3. Kunstier Leben WolzerStrauss. 4. Grande Fantaisie sur desmotifa de l'opéra la JuiveHalevy. 5. Sarapan ouvertureEirich. 6Blumen PolkaFarbach. 7. Offenbachiania. PotpourriConrade. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 13 Aug. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. CanzonettaJ.Rheinberger, 3. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranquillo. 4. Vorspiel zu ParsifalR. Wagner. 5TraumereiSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2