HAARL Sn tx Eerste Blad. No. 64. Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 14 Augustus L8t?5. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOONNUMMER %j H, "»w>" «MBRHsTv TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post —40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. De minister van financiën in België, vraagt de toestemming der Kamer om eene overeenkomst aan te gaan met de maatschappij Brusselzeehaven. De staat zou voor tien millioen deelnemen in bet maatschappelijk kapitaal, dat drie en dertig en een half millioen bedraagt. De Figaro vertelt een anecdote omtrent de verkiezingen van Felix Faure tot president der Republiek. Op den avond der verkiezing keerde hij terug naar het ministerie van marine, liet na het diner een der directeuren van het ministerie bij zich komen en gaf hem order een dubbel rantsoen wijn aan de zeelieden uit te deelen. Dit was onmogelijk, verklaarde de directeur. De heer Faure was niet langer minister van marine, en als president der Republiek kon hij geen bevel geven, waarmede geld uit de algemeene kas ge moeid was. Eerst twee dagen later kon de heer Charles Dupuy, die voorloopig het be heer van het ministerie van marine had overgenomen, aan het verlangen van den president voldoen. De kapitein van een Amerikaansche bark, welk schip dezer dagen te Phila delphia terugkwam van een reis naar het hooge Noorden, bericht een treurige ontdekking, welke hij in Groenland deed. Hij vond namelijk in een hol in het zuidwesten van Groenland achttien men- schengeraamten vermoedelijk van de eene of andere ongelukkige Noordpool- Expeditie welke daar om het leven kwam. Een Deensch oorlogschip is naar de aangewezen plaats gezonden, om een onderzoek in te stellen. Professor Ivoestner te Leipzig heeft een vermakelijke statistiek opgemaakt. Volgens zijn berekening wordt de Duit- sche echtgenoot 7 maal door zijn vrouw bedrogen, de Belgische 6,8 maal, de En- gelschman 5 maal, de Oostenrijker 41/» maal, de Hollander 4 maal, de Zweed en de Deen 2 maal, de Italiaan 1,8 maal, de Franschman 1 maal, de Spanjaard 0,875 maal, de Serviër, de Bosniër, de Montenegrin en de Bulgaar 0,33 maal, en de Turk 0,11 maal! Te Parijs bestaat eene vereeniging tegen kinderbedelarij. In haar jaar verslag deelt zij mede dat zij tweehon derd kleine bedelaars heeft ondersteund, dat zeven en tachtig aan de exploitatie zijn onttrokken en thans schoolgaan en twaalf anderen aan vereenigingen tot bescherming van kinderen zijn toever trouwd. De vereeniging beschikt over ruim honderd werkende leden. Woensdag is te Arnhem de bliksem geslagen in de toren v<-.. de groote kerk zonder brand te veroorzaken, doch de bliksemafleider werd vernield en het uurwerk bleef stilstaan. In eenige huizen raakte de telephoon defect en bij vele toestellen werden breede vuur stralen waargenomen van het toestel naar de aardleiding. Een te Parijs vertoevend hoofd der opstandelingen op Cuba gaf eenige bij zondei heden, waarom de Cubanen steeds opstaan Spanje heeft nooit de gedane beloften gehoudenis altijd despotisch geweest. De gouverneur, die evenals alle ambte naren direct door Spanje benoemd wordt, is altijd een generaal gouverneur- generaal een duidelijk bewijs, dat Cuba onder het militaire regime leeft. De ambtenaren zijn bijna uitsluitend Spanjaarden, en wanneer een Cubaan er soms in slaagt een post machtig te worden, wordt hij zoo geplaagd, dat hij niet spoedig genoeg weet heen te gaan. De ambtenaren vormen een dubbel legerin slagorde geschaard achter Canovas del Castillo, of gesleept door Sagasta; zij verschijnen en verdwijnen, wanneer een dier mannen verschijnt of verdwijnt. Wanneer men een ambte naar zijn omk&opbaarheid verwijt, ant woordt hij met het leukste gezicht glim lachend? „Wat wilt ge toch?" Ik moet toch mijn voorzorgsmaatregelen nemen voor het tijdstip, dat ik cesante (non- actief) zal zijn?" Dat wil zeggende minister, die mij benoemd heelt zal op een goeden dag aftreden en ik moet trachten te leven tot hij weer benoemd wordt. Volgens het „hoofd der opstandelingen" is de tegenwoordige opstand gedurende een tiental jaren voorbereid. De Cubanen hebben een groote geheime vereeniging gesticht, waarvan het centrum was gevestigd te New-York ep welke over het geheele land haar verbindingen had. Deze groote vereeniging was samen gesteld nit een oneindig aantal kleine clubs, van hoogstens tien leden, en waar van alleen de chefs elkaar kenden. De opperste leider dezer nieuwe vrijmetse larij, en de voornaamste theoretische en en diplomatieke organisateur van den tegenwoordigen opstand tegen Spanje was een zekere Marti. Hij was het, die Amerika gunstig voor Cuba stemde. In Maart is hij door ver raad aan de Spanjaarden in handen gespeeld en onmiddellijk doodgeschoten. Te Frankfort (Kentucky) waren se dert eenigen tijd twee broeders, James en Charles Goins verliefd op hetzelfde meisje, zekere, Annie Gilbert, die beiden aanmoedigde. Verleden week ontmoetten de minnaars elkander bij toeval en voor het eerst in Annie's huis, waar zij ontdekten, dat zij medeminnaars waren. De een daagde den ander uit. James liep naar den tuin en haalde een bijl, Charles wapende zich met een groot voorsnijmes en in het salon, voor het doodelijk verschrikte meisje, gingen zij malkander te lijf. Het gevecht duurde ongeveer een kwartier, waarna beiden aan hunne wonden bezweken. Een groote diefstal is gepleegd in het kantoor der Spaarbank, te Brussel. Toen daar de kassier zijn brandkast openmaakte, miste hij een som van f 188,000 francs in bankbiljetten uit een kistje, dat altijd in die kast werd weg gesloten. De brandkast was niet open gebroken en het geld moet dus gestolen zijn vóór het kistje geborgen werd. Van de dieven is nog geen spoor ontdekt. Een Engelschman is te Blackburn op komen dagen, die twintig jaar zoek was geweest. Zijne vrouw was inmid dels reeds weduwe geworden van een anderen man. Er wordt geloofd, dat het huwelijk tusschen de twee wel weer zal voltrokken worden. Prins Bismarck heeft eene uitnoodi- ging ontvangen om te Berlijn den eer sten steen te komen leggen van het nationaal gedenkteeken. Dat hij er ge volg aan zal geven, acht men onwaar schijnlijk, omdat hij niet heeft deelge nomen aan de plechtigheden ter gelegen heid van de opening van het Rijksdags- gebouw, en ook niet tegenwoordig was bij de Kieler feesten. Nieuwsgierig is men of in de oorkonde betreffende de steenlegging boven bedoeld, nu weer de naam van Bismarck zal ontbreken, als een der grondleggers van het Duit- sche Rijk, evenals men vergeten heeft te vermelden Bismarcks aandeel bij het tot standkomen van het nieuwe kanaal. Treurig, dat de groote staatsman, die zooveel voor zijn vaderland en regeerend keizershuis heeft verricht, reeds voor zijn verscheiden zoo volkomen wordt voorbij gezien. In Saksen mogen geen zoogenaamde geheimmiddelen meer openlijk aange kondigd worden. De Saksische regeering ziet dus ook, dat zulke middelen slechts dienstig zijn om waardelooze artikelen tot hoogen prijs aan den man te brengen. Bij de Fransche Academie van Ge neeskunde is een rapport ingekomen, waaruit blijkt, dat van elke honderd pianisten er twaalf lijden aan zenuw zwakte met verhoogde gevoeligheid en nu wordt nog niet eens besproken hoe het staat met den toestand van hen die tegen wil en dank genoodzaakt zijn naar piano-muziek te luisteren. Het pianospel vordert, zegt men, te veel inspannig voor spel en zou hierin overeenkomen met het schaakspel, dat ook niet altijd straffeloos gespeeld wordt. Moge dit bericht niet van oveidrijving zijn vrij te pleiten, niet minder waar is het, dat de middenweg te bewande len wel is aan te raden, maar juist die middenweg schijnt bij velen aanlei ding tot moeite te geven. Na den christenmoord welke voor eenige dagen in China heeft plaats ge had, schijnt de vervolgingswoede nog niet tot staan gekomen. Te Fatojan, in de nabijheid van Cantor., zijn nu ook de woningen der Engelsche en Amerikaansche zendelingen door eene volksmenigte aangevallen en vernield. Tevens komen dergelijke berichten uit de andere plaatsen, waar de zendelingen zich hebben gevestigd. Waarschijnlijk zullen derhalve de Europeanen, die zich aan het zendingswerk wijden, genood zaakt worden, eene wijkplaats te zoeken in de havens, waar zij zich althans kunnen stellen onder bescherming van de Europeesche consuls. De Chineesche regeering, zoowel door den Engelschen, als door den Ameri- kaanschen gezant aangespoord, om spoe dig afdoende maatregelen tot bescher ming der Christenen te nemen, heeft eene kanonneerboot naar Foochow ge- zonden. Men verwacht echter meer hulp van de Engelsche oorlogsschepen, die op last der regeering te Londen naar Foochow zijn vertrokken. Dames, die bij hare lichaamsoefenin gen de heeren willen navolgen en zelfs overtreffen, moeten zoowel het zuur als het zoet, dat daarbij te wachten is, voor lief nemen. De boeten, welke de lief hebbers van het wielrijden kunnen be- loopen o. a., geven soms aan deze uit spanning een onaangenamen nasmaak. Dit moesten onlangs te Londen twee jonge dames tot hare schade ondervin den. Deze beide schoonen kozen het uur i van middernacht, om per wiel over den weg te zweven, doch hadden geen olie in hare lampen, en moesten daarvoor boeten. Ongelukkig was de man, die de schoo nen in haar wilden loop stuitte, geen geestverwant van den dichter van Daisy Bell, die het licht uit schoone oogen voldoende acht, maar een prozaïsch po- litie-agent, die weten wilde, waarom hare lampen niet in orde en niet aan gestoken waren. Voor den politie-rechter beleden zij ootmoedig, en kregen ieder 2 shillings boete met 2 shillings kosten. Veel was dit niet, maar olie ware nog goedkooper geweest. Bij de financieele beraadslagingen in den Italiaanschen Senaat is gebleken, dat de loopende dienst over het begroo- tingsjaar een saldo oplevert van 9,500,000 lire, tegen een tekort van 137 millioen over het vorige dienstjaar. Nadat de Senaat met 88 tegen 12 stemmen de financieele voorstellen der Regeering had goedgekeurd, ging men voor onbepaalden tijd uiteen. Eerst evenwel was nog een motie aan genomen, waarbij aan de Ministers Cris- pi en Sonnino bijzondere hulde werd gebracht wegens hunne geslaagde po gingen tot herstel van het financieel evenwicht. Met een paar warme woor den dankte Crispi voor dit bewijs van waardeering en vertrouwen. Het laatste bulletin betreffende den toestand van koning Christiaan van Denemarken is niet zeer gunstig. De koning heeft hevige pijn en bracht een slapenloozen nacht door. Evenwel heeft de koning geen koorts en is de eetlust voldoende. Docter Petersen, een der meest bekende geneesheeren uit Kopenhagen, bevindt zich op het kasteel Beonitorff, ten einde den koning te behandelen. Tot dusver achten de doctoren den toe stand niet gevaarlijk Te San Francisco is een complot ont dekt, waarvan het doel is, bezit te ne men van het eiland Hawaï. Daarvoor zou eene expeditie worden uitgerust. De juistheid van dit avontuurlijk be richt is nog niet gebleken. De leider van deze expeditie aldus wordt er bij gemeld wordt door de politie in het oog gehouden. In Californië is een geestelijke, die op een rijwiel uit preeken gaat door het land. Hij heeft een twee wieier over dekt met bijbelspreuken en voorzien van een zeil, waarop de tien geboden staan. Dat zeil gebruikt hij bij gunstigen wind maar het voldoet hem niet bijzonder. Over zijn rijwiel is hij echter zeer vol daan. Hij heeft al ca. 500 mijlen ermee gereisd en heel wat goede woorden er-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1