EAA Wereldkroniek, üo. 2» Eerste Blad. No. 71. IJitgave van i)E ERVEN LÖOSJES, Gedempte Oudegracht 84 'Zeventiende «aargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 7 September 1895. ftaA Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TELE PH OOM NUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke noinmers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtïèn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Algemeen was men benieuwd naar den 31en Augustus, den naamdag van den sultan van Turkije. Hij had beloofd op dien dag aan zijn volk hervormingen te zullen schenken. Natuurlijk vei'langt men te weten waarin die bestaan zullen. Het antwoord des sultans aan de mo gendheden, die protest aanteekenden tegen de Armenische gruwelen is be kend, doch op Engeland, dat de koorden j in deze nog wat sterker aanhaalde, is Z. M. al heel boos, zoo boos, dat hij de hulp van Rusland en Frankrijk in roept tegen de Engelsche aanmatigingen. Mooier kan het niet, dan zich het air te geven van eene beleedigde on schuld, als men van zijn vrienden be knord wordt, omdat de dingen in zijn huis niet goed loopen, temeer, als ieder er belang bij heeft, dat de zaken wel goed loopen. De Sultan zal echter waar schijnlijk niet veel troost vinden. Daar heb je 't nu alEerst laat men in 't Zuiden van Frankrijk oogluikend de stierengevechten toe. Ze waren zóó onschuldig; er vloeide immers geen bloed, zelfs geen stierenbloed bij! Maar nu werd Zondag te Bordeaux weer een stierengevecht gehouden en daar eischte het publiek zes duizend toeschouwers waren er, dat de stieren zouden ge dood worden. Dit weigerde de toreador en het publiek, woedend dat het geen bloed zou zien, koelde zijn toorn aan alles wat hem onder de handen kwam. Hier ziet men, waartoe wetsontduiking of wetsverkrachting leiden kan, en is het te verwachten, dat een en ander tot scherper toepassing der wet leiden zal. Te Dax, waar ook een gevecht was gegeven, zijn vijf stieren en en zeven paarden gedood Op verschillende plaatsen in zuidelijk Frankrijk is men openlijk tegen de re-: geeringsmaatregelen in zake de stieren gevechten, bij name te Bayonne, waai de troepen de menigte moesten uiteen jagen. Zelts sommige hooggeplaatste ambtenaren zijn in dit verzet betrokken. In Oostenrijk is ingediend een wets- j ontwerp tot oprichting van openbare drank-asylen, dat is herstellingsoorden voor drinkers. De opneming geschiedt vrijwillig of gedwongen, bij vonnis. De huisvesting duurt hoogstens twee jaar, de patient is gedurende dien tijd de vaderlijke macht kwijt en staat onder curateele. Een erg onbetrouwbaar bericht werd voor vaste waarheid medegedeeld, dat Spanje den strijd tegen Cuba zal op geven. Heel waarschijnlijk komt de tij ding uit onzuivere bron, van het Cu- baansche comités in Amerika. Het lijdt dan ook geen twijfel of het zal voldoende tegen gesproken worden. Men kan zich niet voorstellen, dat Spanje zijne rijkste kolonie zoo maar in den steek zal laten. Volgens de Medical Press and Circu larwordt het meer en meer gewoonte in Engeland om zich te tatoeëren. Vele leden van het Hoogerhuis zijn, naar dit blad meldt, reeds getatoeërd, sommige met eenvoudige initialen, anderen met wapens en zelfs een Prins van den bloede heeft op zijn bovenarm een fraaie teekening. Kort geleden bezocht een welbekend lid van het Parlement, ver gezeld van zijn vrouw en vijf kinderen een tatoeërderde moeder en haar kroost werden evenals het geachte lid zelf, getatoeërd met hunne namen, titels en adressen, zoodat „ingeval van een een ongeluk", merkte hij op, „wij on middellijk kenbaar zullen zijn." In geval het tatoeëren te eeniger tijd uit de mode mocht komen, doet de schrijver van het artikel den geteekenden een middel aan de hand om de inscription enz. te doen verdwijnen. Hiervoor kan men tannine gebruiken, maar men moet zich dan een pijnlijke operatie met naal den getroosten. De vorige week is op het openbare plein van de Zwitsersche stad Altorf een monument onthuld ter nagedachtenis van Willem Teil. Het is gezet op de plaats, waar, volgens de overlevering, de linde moet hebben gestaan, tegen welks stam Tell's zoontje was geplaatst, j Het monument is gegoten te Parijs, vol gens het origineel van den beeldhouwer Kisling. Voor de onthulling werden twee rede voeringen uitgesproken, éen door den heer Muheim, land-amman van het kan ton Uri, en éen door den heer Zemp, president der Zwitsersche republiek. Beiden spraken de overtuiging uit, dat Zwitserland het niet zou gedoogen zich door de historie-schijvers het geloof in de vrijheid-lievende opoffering van Teil te laten ontnemen. Meer en meer begint in België de meening veld te winnen, dat het sluiten der grenzen voor Hollandsch vee eigen lijk een misslag is geweest, begaan door het drijven der Belgiesche veefokkers, die maar steeds gevallen wisten op te duiken van ziekte onder het ingevoerde vee. De Belgiesche slachters, gewoon aan hunne klanten het prima Hollandsche vleesch at te leveren, klagen steen en been en ook het publiek begint zich in de zaak te mengen. Men is reeds zoo ver, dat geëiseht wordtOpent de gren zen, want zonder hulp van Holland kan de Belgiesche veestapel niet bestaan De oudste gevangene der gevangenis van Mons (Bergen), Jean Blockman, afkomstig uit Luik, is overleden, na vijf en dertig jaar opgesloten te zijn geweest. Hij was ter dood veroordeeld wegens moord en zou thans juist van de verdere straf vrijgesteld worden. Blockman was zeventig jaar. De Sedans-dag, 2 September, is in Duitschland met opgewektheid gevierd. De keizer begon den dag op eene wijze, die hem tot eere zal strekkenhij zond aan Von Bismarck een telegram, waarin oprechte dank werd gebracht, voor de onvergankelijke diensten toen door Bis marck bewezen, welk telegram op de meest hoffelijke wijze door den grijzen oud-staatsman werd beantwoord. Na afloop van de groote parade had er een diner plaats, waar de keizer een krachtige toespraak hield, en waaruit men o.a. zou kunnen opmaken, dat nieuwe maatregelen tegen de revoluti- onnaire partijen te wachten zijn. Bijzonder goed moet geslaagd zijn het feest, gegeven aan dertigduizend kinde ren. China maakt spoed met het opsporen en bestraffen der deelnemers aan de plaats gehad hebbende christenmoorden; reeds zijn er zestien ter dood gebracht. Dat die terechtstellingen óf door weinig bekendheid, óf door onverschilligheid omtrent het leven niet veel indruk ma ken, mag blijken uit het feit, dat weer nieuwe moorden hebben plaats gehad. De regeering zal ook voor deze voldoening moeten geven, maar de vraag is of, als ten laatste mocht blijken, dat de regee ring niet tegen de omstandigheden is opgewassen, Europa de zaak niet zelf ter hand zal moeten nemen. De Chi- neesche gruwelen, dragen dus, evenals de Armenische den kiem van veel on rust in zich om. Toch wordt de opmer king gemaakt, dat men zich ook in deze op het standpunt van den geloovigen Chinees behoort te plaatsen, en dan moet gepleit worden voor verzachtende om standigheden De Chinees is behoudsman in merg en heen. Nu ziet hij de bewe ging van christenen om zijn volk te brengen tot een anderen godsdienst, die den spot drijft, of minstens geen eerbied heeft voor het bestaande, wat hem na tuurlijk moet grieven. Denkt men hierbij nu het eene of andere gerucht omtrent kindermoorden der christenen b.v.b. wel ke geruchten van officieelen kant eer worden aangemoedigd dan tegen gespro ken en men heeft, van de fanatieke massa het ergste te wachten. Die vallen als offers van de door christenep ge- eischte voldoening, laten bij de bevol king een nog dieper wrok achter, zoo neemt de haat en de verdelgingswoede toe en staat elk oogenblik eene uitbar sting der volkswoede te wachten. Tusschen Frankrijk en Duitschland moet het niet geheel in den haak zijn. In de eerste plaats vinden natuurlijk de Franschen de herdenking van hunne nederlagen van vóór vijf en twintig jaar zeer onaangenam en snorren uit den rijken vooraad van herinneringen al de daden op, die strekken kunnen om den Duitscher onaangenaam te zijn, waardoor de wederzijdsche bladen van tijd tot tijd hatelijkheden bevatten, die aanprikkelen tot allerlei beschuldigingen. Verder zal het Fransche leger bij de aanstaande Duitsche manoevres in Pom meren niet vertegenwoordigd worden. Natuurlijk geeft een en ander stof tot denken. Nu heeft ook nog de Russiche re geering aan de Duitschers te Odessa en te St. Petersburg het verlof tot feestvie ring geweigerd. Of dit is om de gevoelig heid der Fransche vrienden niet op te wekkea, of dat er andere reden toe be staan, is nog niet helder. De Belgische regeering heeft afgezien van het plan tot aanhechting van den Congo-staat. Voorloopig zijn verdere plannen uitgesteld tot 1900, ten einde zich meer voldoende op de hoogte te stellen van de in de Congo heerschende toestanden. Gedurende een vijftal jaren is dus deze kwestie, die in Belgie nogal onrust verwekt heeft, van de baan. Te Debreczin in Hongarije is een vreeselijke misdaad ontdekt. Twee beren leiders werden verdacht hunne beren met menschenvleesch te voeden. Het onderzoek bracht, in verband met de bekentenis der daders, aan het licht, dat tot dit doel vier knaapjes waren geroofd en gedood. Het Belgische ministerie moet voor nemens zijn een onderzoek in te stellen naar den financieelen toestand van eeni- ge hooggeplaatste ambtenaren, waarvan enkelen diep in de schulden moeten steken en van welke zelfs de namen openbaar gemaakt zijn. Het plan schijnt te zijn de personen, die in zoodanige ongelegenheden zijn, dat het ambt er onder lijdt, te verzoeken ontslag te nemen. Cuba gaat voort zich te organiseeren. Er heeft zich gevormd de Vereenigde Staten van Cuba, vijf provinciën, onder het presidentschap van den markies Santa Lucia. Nojasa is tot hoofdstad van den bond aangewezendit van de partij der separatisten. De autonomistische partij wenscht van Spanje zelfregeering te verkrijgen, de andere partij verwacht, dat Cuba zich geheel onafhankelijk zal kunnen maken Indien de geruchten waarheid spreken, komt de keizer van Japan het aanstaan de jaar een bezoek brengen aan Engeland Als het waar is, zal hij de eerste der mikado's zijn, die Japans grondgebied verlaat. Het bezoek zal plaats hebben op uitnoodiging van koningin Victoria. Het bericht eischt echter nadere beves tiging. Japan houdt nog steeds, naar Rusland en Frankrijk meenen ten onrechte, het schiereiland Liautong bezet. Nu schijnt echter vast besloten te zijn Japan te dwingen het schiereiland te ontruimen. In het gebouw der Rothschild-bank te Parijs werd Donderdag een bom neer gelegd, dóch de persoon, die het deed, werd onmiddellijk gearresteerd. Hij wilde zijn naam niet zeggen, doch hij verklaar de anarchist te zijn en te willen pro testeeren tegen de bankiers. Door een proffessor te Bordeaux is een ontploffingsmiddel uitgevonden, dat alle andere in kracht en gering ge wicht moet overtreffen. Een geweer is er bij uitgevondende Franschen houden reeds hun harten vast met het oog op de belastingen, die een gevolg van de

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1