en een hoeveelheid dynamiet zijn in beslag genomen. De Russische grootvorst-troonopvolger George heeft Kopenhagen nog met ver laten. Hij moet nog steeds het bed houden en heeft herhaalde malen ge vaarlijke bloedspuwingen. De prins heeft, naar men weet, nog slechts één long. Een Amerikaan, zekere heer A. S. Krotz, electricien, beweert, dat hij een electrisch geweer heeft uitgevonden, waarmede zeven houdend tot duizend schoten per minuut kunnen worden gedaan. De beoefenaars der edele schietkunst, trekken natuurlijk den neus op aan gaande dit bericht. Zij vragen waar de plaats moet zijn voor minstens zeven honderd kogels en hoe het hier met het richten en treffen gesteld is. De vragen zijn wat voorbarig, omdat men niet weet of Krotz kogels of andere projectielen dan van spek gebruikt en ook niet of treffers bij hem in aanmer king komen. Schiet hij met spek, dan is dit laatste zeker niet het geval. Met het stijgen der kolenprijzen eischen de mijnarbeiders in de omstre ken van Charleroi ook hoogerloon. Voor loopig staakten driehonderd het werk en ziet men eene algemeene werksta king te gemoet in het geheele kolen bekken van Charleroi, wat zeker met het oog op den tijd, dat de kolenmaga- zijnen moeten voorzien worden, niet wenschelijk is. Te Antwerpen is door den slagershond eene vergadering gehouden waar ernstig geprotesteerd werd tegen het verbod van vee invoer uit Holland. De voorzitter merkte aan, dat het ziek noemen van het Hollandsche vee een voorwendsel is. Eene groote protesmeeting zou plaats hebben te Borgerhout. Japan heeft op Formosa met groote moeielijkheden te kampen. De guerilla- oorlog wordt door de eilanders met beleid gevoerd, zij geven den Japanners meer te doen dan de Chineezen in den laatsten oorlog. De bloeiende stad Tokoham is door de Japanners te vuur en te zwaard vernieldde rijke inwoners zijn gevlucht, de armen aijn zonder dak. Te Rome wordt een groot ruiter standbeeld voor Garibaldi opgericht. Het is gegoten volgens een nieuwe methode, waarvoor slechts 4 maanden noodig zijn, in plaats van 20. Vijf en- twintig tonnen brons zijn in twee ovens gesmolten en het beeld, gezuiverd en gevijld, is nog 15,000 kilogram zwaar. De beeldhouwer Galleti is zeer voldaan over het gieten. Aan de vier hoeken van het voetstuk staan bronzen beeld groepen, dubbellevensgroot; de eerste vier strijdende vrijwilligers stelt de verdediging van Rome voor; de tweede Amerika, een vrouwenfiguur, met Handel en Nijverheid naast zich de derde bestaat uit vijf' figuren, den slag van Calatufimi voorstellende, en de vierde groep stelde Europa, de Geschie denis en het Leger voor. De Landraad te Soerabaya heeft een begin gemaakt met de behandeling der zaak betreffende de valsche bankbiljetten. Men herinnert zich, dat indertijd bij den kassier van het agentschap der Javasche Bank te Solo een biljet van 1000 ter inwisseling werd aangeboden, dat weldra bleek valsch te zijn. Die Chinees, ondervraagd zijnde, verwees naar een ander, die in de nabijheid was en deze duidde een derde daar ter stede aan, van wien hij het biljet zou hebben ontvangen. De Ass. Resident en de ambtenaar van politie van Spal te Solo provoceerden onmiddelijk verder onderzoek. De aan duidingen waren niet al te duidelijk, het gold een paling-venter in de Glen- teng, vlak bij de Chineesche kerk. Maar er zijn vele tientallen van deze menschen daar. De Ass. Resident Hogenraad, toog denzelfden avond, dat het bericht hem bereikte, er op uit met den controleur van de politie Thomas, schout Scheere en een Chineeschen tolk. En werkelijk mocht het hem toen gelukken den aan- geduiden man te vinden en nog vijf valsche bankbiljetten, eveneens van ƒ1000 in zijn woning. De behandeling der zaak zal tijd kosten. Als getuigen worden gehdordde kassier van de Javasche bank te Solo, de amb tenaar van de politie van Spal, controleur Thomas, schout Scheere, en de Chinee sche tolk enz., terwijl een beëedigd proces verbaal van de verklaringen van den heer Hogenraad is overgelegd. Te Amersfoort veroorzaakten de mili tairen de laatste dagen groote onrust aan De Stand, wordt daarover het vol gende geschreven De groote troepenbewegingen zitten de militairen naar 't schijnt op't oogen- blik in 't bloed. In Amersfoort veroor zaken zij nu tenminste reeds twee avonden een drukte, dat het velen rusti- gen bewoners bang wordt in huis. Zoo trokken Zaterdag avond groote troepen van 100 man zingende de straten door. Op den Weversingel werd om half tien een burger schandelijk met een sabel geslagen. Sommigen, wilden hem te water werpen, anderen hielden het tegen. Om half twaalf herhaalde zich daar bijna hetzelfde tooneel. Op andere plaatsen vielen er gevechten voor tus- schen arteleristen en cavaleristen tegen infanteristen. Zondagavond herhaalde zich diezelfde beweging op nog grooter schaal. In de Arnhemsche straat, de Lange straat en op den Singel hadden tormeele ge vechten plaats, waaraan wel 300 sol daten van verschillende wapens deel namen. Een viertal gewonden werden per brancard naar het hospitaal gebracht, één agent van politie kreeg een sabel houw over zijn hand, zoodat hij buiten dienst gesteld moest worden. Bij den heer Hooglandt, Arnhemsche straat, werd een groot ruit verbrijzeld. Dank zij de krachtige maatregelen van den plaatselijken commandant en officieren, is het niet tot vechten gekomen tusschen de militairen van verschillende wapens, ofschoon het zich zeer ernstig liet aanzien. Om 7 uur toch rukten een 100 tal huzaren door de stad naar de infanterie kazerne, om met hunne makkers eens goed af te rekenen. Vele infanteristen namen de vlucht, óf in particulieren woningen óf naar de ka zerne. Buiten de Arnhemsche poort gekomen, werd den huzaren door een officier ge last, ïihalt" te houden en op te marchee- ren naar hunne kazerne. Aan dit bevel werd voldaan. Sterke patrouilles door kruisten de stad. Tegen 9 uur werden een paar honderd infanteristen naar de kazerne gedreven en tegen 10 uur was bijna geen enkele soldaat meer te zien. Van de gewonden van Zondagavond zijn drie zeer ernstig getroffen, verschei dene anderen licht. Eén hunner had acht verschillende wonden, waarvan een op het hoofd, met een hoefijzer toege bracht. Op vijf plaatsen was een begin gemaakt met het opbreken der straat. Dinsdagavond waren alle officieren in uniform en aanwezig op de drukste plaatsen van verkeer." De Rotterdamsche politie heeft opge spoord een man, die bezig was met liet maken van valsche bankbiljetten. Vroe ger heeft hij twaalf jaar tuchthuisstraf ondergaan, wegens het vervaardigen van valsche muntbiljetten. Verschillende voorwerpen noodig voor zijn bedrijf, o. a. cliché's en een pers, zijn in beslag genomen. Een paar flinke meisjes zijn de doch ters van den veehouder Jouverda te Terhorne. Niettegenstaande ernstige waarschu wingen begaf zich een visscher aldaar met zijn vaartuig op de Greeuw, ten gevolge van den wind sloeg het om en de visscher had zijn overmoed zeker met den dood moeten bekoopen als niet de beide boerinnetjes hem in hun schouw uit het dreigende gevaar gered hadden. Zeer zeker behoort dit voorbeeld van zelfopoffering hooge waardeering, te j meer daar een groot getal personen, waaronder mannen, getuigen waren van het ongeval. Zaterdag 14 dezer zal de tegenwoor dige zittig van de Staten Generaal, door den minister van binnenlandsche zaken in naam der Koningin gesloten worden. Eene juffrouw, tijdelijk ter assistentie in het huishouden van freule v. d. W. te Breda, begaf zich ter ruste met een petroleumlampje in de hand. Op de trap had zij het ongeluk te struikelen, waar- i door de brandende petroleum hare klee deren deed ontbranden. Op haar gegil kwamen de huisgenooten toesnellen, legden haar op straat, boden haar hulp en bluschten het begin van brand op de trap. Ondanks spoedig aanwezige hulp bezweek het meisje Zaterdagmorgen, 1 na ontzettende pijnen, tengevolge van de vele bekomen brandwonden. Volgens betrouwbare opgaven, zoo wordt bericht, zou de waarde der van Lombok afkomstige gelden en kostbaar heden gesteld kunnen worden op 17 ton, daaronder 4i/s ton, als oorlogsschat ting, ons in handen gekomen. Voor het overige is deze raming zeer onzeker, vooral wat de vermoedelijke waarde der preciosa betreft, aangezien eene aan billijke eischen beant woordende deskun-. dige taxatie in Indië niet uitvoerbaar is Het ligt in de bedoeling der Indische Regeering, alle preciosa herwaarts te zenden, met uitzondering van een klein aantal ter bewaring aan het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Weten schappen af te stane voorwerpen, en om van de geldswaarden in Indië alleen aan te houden de voor de circulatie geschikte geldstukken en eenige eveneens voor het museum van genoemd Genootschap bestemde munten. De definitieve af doening van deze aangelegenheid, bij i de behandeling waarvan ook met de belangen der Nederlandsche musea wordt reke ning gehouden, wachtte op de beëindiging van een met de directie van het Bataviaasch Genootschap ge voerd wordend overleg. Vrijdag zijn de Koninginnen na de harddraverij aan de Punt te Assen terug gekomen en hebben daar aangezeten aan een diner, aangeboden door de Staten der provincie Drente. Na afloop was er groote taptoe en flambouwen verlichting, met veel geestdrift bij de bevolking. Men herinnert zich niet, dat ooit Assen zooveel vreemden van allen rang en stand heett geherbergd. Zaterdag regen, veel regen, maar noch de Koninginnen, noch de Assenaren dachten er aan, het programma te ver anderen. Ondanks den regen eene aubade van zeshonderd kinderen, en weer on danks den regen den tocht naar Rolde, waar de' hunnebedden werden bekeken en aan den Ballerkuil de voorstelling werd gegeven van eene Oud-Germaan- I sche rechtspleging, welke uitstekend is geslaagd. Te Assen terug gekeerd, hield de Koningin-Regentes receptie voor dames en werd een bezoek gebracht aan het museum en aan de kazerne. Zaterdag avond nam de reis in de oostelijke provinciën een einde; te kwart voor negenen vertrokken de Koninginnen, tot aan het station uitgeleide gedaan door geheel de bevolking van Assen, waar allerhartelijkst afscheid werd ge nomen. Te Assen duurde inmiddels de Oranje feestviering voort. De heeren Van Lier te Amsterdam j hebben bekend gemaakt, dat volgens I voorloopige opgave de volgende dames en heeren gedurende het aanstaande I tooneelseizoen deel zullen uitmaken van het Hollandsch Tuoneelgezelschap onder hunne directie: de dames als gasten: mevr. Julia van Lier Cuijpei's en mevr. Guusje Poolman en verder mevr. André Meeuwissen, mevr. W. Ellenberger, mevr. Kinsbergen Rentmeester, mej. Koning, mevr. De la Mar-Kley, mej. v. Waardt; de heeren E. W. de Blaauw, Delmonte, Jacq. Hermans, C. Lageman, Jan Malherbe, Manta v. Nieuwland, Herman Swab en J. Wage- mans. Als regisseurs zullen afwisselend op treden de heerenIsouard van Lier en Joseph van Lier, en als kapelmeester de heer S. J. Kinsbergen. Maandag namiddag zijn met den trein van 5 uur 14 min. de Koning, de Ko ningin en de Prinses van Wurtemberg op het Loo aangekomen. Onze Koning innen hadden zich met gevolg te voet naar 't perron begeven, om de hooge gasten te begroeten, waarna de Vorste lijke personen in rijtuigen naar't paleis gingen. Diegenen der Hengeloosche werklie den, die hebben deelgenomen aan de betreurenswaardige demonstratie ter gelegenheid van het bezoek her Konin ginnen aldaar, zjjn van de fabriek ontsla gen. In een gemotieveerd stuk, voorkomen de in het weekblad voor het personeel der machinefabriek van Gebr. Stork en Co aldaar, is dit ter kennis van de werklieden gebracht. HAARLEM 10 September 189&. In September 1870 werd door het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opgericht eene kweekschool voor Onderwijzeressen, om hierdoor tegemoet te komen in het ge mis van voldoende gelegenheid tot op leiding van Onderwijzeressen, waartoe tot genoemd tijdstip slechts ééne in richting bestond, de Kweekschool vóór Onderwijzeressen te Arnhem. Zaterdag 7 September werd het vijf- en twintigjarig bestaan der Haarlem- sche inrichting herdacht. Tol deelne ming aan de feestelijkheid waren mede uitgenoodigd al de oudleerlingen, aan welke uitnoodiging door velen was ge volg gegeven. In herinnering wordt gebracht, dat de stichting haar werkkring aanving met drie interne leerlingen. Mejuffrouw J. C. de Jongh was de eerste directri ce en onder haar uitstekende leiding, hierin krachtig ter zijde gestaan door het Bestuur, bestaande uit de Heeren A. C. Kruseman, Dr. C. G. von Reeken, Dr. E. van der Ven en C. Druyvesteyn, mocht de kweekschool spoedig gunstig bekend staan, waardoor het getal in ternen betrekkelijk snel het maximum, veertig, bereikte. De cursus was voorloopig een twee jarige, welke door verhooging van het examenpeil gebracht werd tot een vier jarigen. Het bestuur bestaat thans uit de Heeren: C. Druyvesteyn, voorzitter, mr. A. J. Heshuvsen, secretaris, P. H. van der Ley, mr. Th. de Haan Hugenholtz, J. Krol Kz dr. E. van der Ven, pen ningmeester, terwijl de Heer H. Busse- maker belast is met de directie en Mejuffrouw Gerritsen met het Bestuur der huishouding. In den beginne genoot de Inrichting eene subsidie van het Rijk groot 4000, welke later klom tot 7500. In 1889 bestond er vrees, dat de subsidie niet meer zou worden toege staan, doch toen in 1889 deze bij de wet werden geregeld, bleef het behoud en hierdoor de geregelde gang van za ken aan de kweekschool gewaarborgd. Tot de feestviering waren opgekomen, veertig oudleerlingen van buiten, onge veer veertig te Haarlem woonachtig, vijf en veertig inwonende en vijftig uitwonende leerlingen, benevens de Oud bestuursleden en het Bestuur van het Haarlemsche Nutsdepartement. Met een korte toespraak werd de bijeenkomst door den Voorzitter van het Bestuur, den Heer C. Druyvesteyn geopend, waarna een diner plaats had in het Brongebouw. De feestviering werd des avonds voortgezet. Van de Firma E. H. Krelage Zoon alhier is thans de najaarsprijs courant voor 1895 verschenen. Zij bevat de bloembollen om in het najaar te planten, hyacinthen, tulpen, narsissen, crocus, anemonen, ranonkels en meer andere bollen, om te vervroegen, voor den tuin en voor de kamer. Tevens bevat de prijscourant eene opgave der behandeling, terwijl ook het kweeken van bollen op glazen wordt omschreven. In de vergadering van het Haar lemsche Nuts Departement, Maandag avond gehouden, is tot bestuurslid be noemd de Heer D. E. L. van den Arend. Morgen vieren Matthias de Haan, geb. 18 Februari 1823 te Amsterdam, schipper van beroep en Anna Bartha de Rooy, geb. te dezer stede 16 Maart 1825, den dag waarop zij alhier voor vijftig jaren zijn gehuwd. De jubilarissen hebben 45 jaren op hun schip gewoond en zijn nog ge zond en wel. Hun schip, liggende in het Spaarne, was gisteren reeds fraai ver sierd en van een aantal woningen aldaar was te hunner eer de vaderlandsche vlag uitgestoken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2