HAARLEHSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 73 fltqove von "E $T.VEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 14 September 1895. ffoé. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. No. 34 N ieuwsberichten. IllEPHOOüNOJiMÏR TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke noinmers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie-a werden aangenomen fof DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents Tweede Kamer. De Kamer is Dinsdag ■weder bijeengekomen. Tot Voorzitters der afdeeïingen zijn gekozen de heeren Kerdijk, Rutgers van Rozenburg. Vee- gens, Tak van Poortvliet en Haffmans. De jeugdige Koning van Spanje begint „zich te voelen." Een der vriendjes van den negenja rigen Alphonso zei onlangs tot hem „Ik ben blij. Ik ga naar Engeland." „„Waarom gaat ge daarheen vroeg de jonge Koning. „Papa is benoemd tot Gezant te Londen." „„Wieheeft hem benoemd?"" „De Heer Canovas del Castillo." Alphonsus XIII boog het hoofd en scheen na te denken. Toen sprak hij met een ernstig gezicht: „Het verwon dert me, dat men mij daar niets van gezegd heeft." Een paard, dat in een bosch bij Tan- nendorf (Opper-Silezië) stond te grazen en daarbij de voorpooten aaneengebon den had (om wegloopen te voorkomen), is daar aangevallen door een troep wilde runderen AuerochsenHet wilde vluch ten, maar het kon niet, om zijn vast gebonden voorbeenen, en terwijl het allerlei wonderlijke sprongen maakte, kwam een wilde koe, die een kalf bij zich had, snuivend van woede op het paard los en doorboorde het met haar horens, zoodat het terstond dood was. Er zijn al dertig jaren lang wilde runderen in dat bosch, maar tot dusver zijn zij nooit gevaarlijk gebleken. Uit Berlijn wordt aan de N. R. Ct. bericht .- De officieuse Berliner Politische Nach- richten schrijft; Uit Nederland moet tegenwoordig zeehondenvleesch als ham in Duitschland ingevoerd worden. De hammen bestaan uit voorschenkels van zeehonden, uitgesneden als achterschen kels van varkens. Van verschillende zijden wordt door de overheid voor het koopen van dat vleesch gewaarschuwd. De Parijsche artisten, de beroeps- artisten, de menschen, die door hunne kunst hun brood .verdienen, zij zijn in opstand gekomen, zij' hebben voor één oogenblik hun artistenbloed tot kalmte gesteld, een blik hebben zij geslagen in het maatschappelijk leven, dat spreekt van geld om te kunnen etende blijven. De zaak is deze Meer en meer wordt de kunst beoefend door liefhebbers, die zich voorstellen ook zonder artistenbloed te kunnen mee eten uit den korf die van rechtswege niet voor hen geopend behoort te staan, althans volgens het oordeel der werkelijke artisten. Die liefhebber-schrijvers, liefhebber schilders, liefhebber-beeldhouwers, zijn een gruwel in de oogen der brood-artisten. Hun werk, dat meestal verre staat van kunst wordt echter betaald, maar met een zeer kleine betaling, omdat hun knutselwerk, maar dat ze nimmer ge leerd hebben, werkelijk niet meer waard is. Zoo wordt de markt der kunst over stroomd met producten die weinig waarde hebben, niets blijvends zijn, en gewent het publiek aan lage prijzen, waarvoor de artist niets leveren kan en daardoor zonder werk blijft. Nu wil men tegen dien onbehoorlijken toestand te velde trekken, het publiek de oogen openen en althans de amateurs terugdringen tot het standpunt der vergetelheid waar toe zij behooren. Veel waars moge er schuilen in dit pogen, toch is het niet te loochenen, dat elk streven op het gebied der kunst waardeering verdient, want uit de lief hebbers der kunst zijn de kunstenaars ontstaan en zonder liefhebbers is er geen artist denkbaar, ondanks het bewe ren, dat de artist niet werkt ter wille van het publiek. Als nu de Parijsche artisten het pu bliek niettegenstaande hunne bewerin gen, dat zij het niet noodig hebben, willen aanraden amateurs te weren, dan zóu men toch meenen, dat zij wel degelijk het publiek behoeven, dus wél werken voor het publiek, en zoo zal hun strijd niet veel te beteekenenen hebben, Veeleer behooren zij te beginnen mede te wer ken tot het verspreiden van heldere denkbeelden op kunstgebied. Zij moeten het publiek leeren zien en hooren en zich niet langer plaatsen op een stand punt dat het kunstlievend publiek van hen vervreemdt. Zóó ontstaan de onbe grepen kunstenaars en, pleegt het publiek onrecht tegenover hen, dan is het hun eigen schuld zij willen niet ant'ers. Het is der Parijsche justitie eindelijk gelukt, de indentiteit vast te stellen van den man, die in de vorige week den aanslag in het kantoor van baron Roth schild wilde plegen. De dader is van goede familie en af komstig uit het departement Losère. Hij heet Victor Bouteilhe en is 27 jaren oud. Hij is werktuigkundige en was voorheen werkzaam in de fabriek der Noorder spoorweg maatschappij. On langs werd hij ontslagen. De justitie brengt daarom dat ontslag in verband met zijne poging om dezen aanslag te plegen. De Echo de Paris meent nog te weten, dat deze Victor B. een bloedverwant is van een der kamerleden. Dit feit doet natuurlijk niets ter zake. De hoofdzaak is, dat de politie althans weet, wie de man is. In de woning zijner moeder, die te Parijs woont, werd een huiszoeking ge daan, maar daar werd niets bijzonders gevonden. Zijn vader was in 1871 offi cier bij de troepen der Commune. De moeder en de zusters van Bouteilhe staan zeer gunstig bekend. De eene zuster is klerk bij de spaarkas, de an dere telephoonbeambte. Hij was een veel lezer en verfoeide handenarbeid, maar zijne familie wist niet, dat hij anarchist was. Het blijkt, dat hij geheel op zich zelf gehandeld heeft bij het vervaardigen en plaatsen van zijn bom. De vleeschkwestie blijft in België voortduren. Ongevraagd hoort men nu den lof van het Hollandsche slachtvee uitbazuinen en wel doqr hen, die in den regel de grootste pretenties stellen, door de slagers. „Er is, geen vee," zegt een Vlaamsch blad, „dat begaafd is om aan al de eischen te voldoen, dan het Hollandsch." Te Gent is de prijs van het vleesch opgeslagen. Geschiedt dit overal, dan zou misschien de minister van Landbouw langzaam aan te vinden zijn tot intrek king van het invoerverbodiets in dien geest moet eenigen tijd geleden door dezen minister gezegd zijn. Een veertienjarig gymnasiast uit Dusseldorf heeft een vacantiereisje onder nomen naar Keulen en daar acht dagen doorgebracht. Het ventje had hiertoe van zijn vader tweeduizend mark meege nomen. Qm ontdekking zooveel mogelijk te voorkomen, had hij bij particulieren kamers gehuurd. Zijn geld besteedde hij aan uitstapjes. Hij is nu door de politie gevonden en naar het vaderhuis teruggezonden. De Seine, de rivier die Parijs in twee helften verdeelt, doet weer van zich spreken met het lage water en de warmte. De reuk die zij verspreidt, moet afschuwelijk zijn en men durft het vuil van den bodem niet in beweging te brengen, omdat men dan voor den al- gemeenen gezondheidstoestand hetergste vreest. Wat te doener wordt voorge steld den poel te dempen. Waarom niet, wordt gezegd; in Frankrijk is water gen «eg en de demping zou een eind maken aan vele administratieve, politie ke en andere moeielijkheden, die zij veroorzaakt. En de mooie bruggen dan Weg er mee, geen bruggen over een modderpoel, die het leven van geheel Parijs in gevaar brengt. Maar de Parij- zenaars zijn zoo aan de Seine gehecht en waar zal men zich behoorlijk kun nen verdrinken als zij weg is? Het zal er niet toe komen, oir dat de ultra liberale Parij zenaar in enkele opzichten nog zoo conservatief is. Hoe de Spaansche ministerpresident Canovas denkt over den Cubaanschen oorlog mag hieruit blijken, dat hij aan een zijner vrienden verklaarde, dat de bevrediging van Cuba alle andere poli tieke kwesties moet voorafgaan. Hij is van meening, dat er met de opstande lingen uiterst gestreng moet gehandeld worden en de onderwerping met kracht behoort voortgezet. Waarschijnlijk zal deze betuiging de Cubanen niet ontmoe digen, maar hen aanprikkelen tot hevig verzet. Al wat in Spanje gunstig denkt over Cuba wordt vervolgd. Zoo is een Franschman te Barcelona gevangen ge nomen, die in een door hem uitgeven blad toonde Cuba genegen te zijn. Rusland, dat sedert geruimen tijd doende is al de volkeren tot zijn gebied behoorende te russificeeren, heelt thans ook middelen in het werk gesteld om allen te brengen tot één geloof, het orthodoksch Russische. Wat hiertoe niet behoort, wordt gerekend te zijn kettersch en namens den czaar wordt die gedwon gen zich te doen bekeeren en hebben zij hiertoe geen neiging dan worden zij eenvoudig vervolgd en wreed gestratt. De bladen van Wiborg (Finland) ma ken melding van een ontzettenden moord, door een meisje gepleegd op haar ver loofde. Albert B. was sedert een half jaar verloofd met Betty F., -en reeds ge durende dat korte tijdsverloop verweet zij hem herhaalde malen zijn armoede. Toen eindelijk een rijk jonkman haar het hof begon te maken, overlegde zij met haar vader en haar moeder, dat Albert B. van kant moest worden ge maakt. Dit plan werd uitgevoerd. B. werd naar het bosch gelokt, waar zijn bruid hem een strop om den hals wierp en de vader en de zoon hem worgden. Nadat deze daad gepleegd was, begaf het drietal zich naar huis; doch den broeder knaagde het geweten, waarom hij zich bij de politie heeft aangegeven. Niet minder dan drie honderd man, behoorende tot vier Oostenrijksche en Hongaarsche infanterie-regimenten, zijn Zondag op marsch in de buurt van Stuhlweissenburg, in Hongarije, in el kaar gezegen, als een gevolg van groote en zware ransels. Tien procent moet gevaarlijk ziek liggener wordt beweerd, dat er reeds verscheiden slachtoffers overleden zijn. Om hun ransels maar te verlichten, wierpen de soldaten hun Eröswurst, zelfs hun brood weg, niettegenstaande hierop zware straffen zijn gesteld. Een Duitsch blad verhaalt, dat onlangs te Meran in Tirol een Duitsche dame over leed, wier lijk op last der familie naar Berlijn werd vervoerd, om daar begra ven te worden. Te Berlijn werd voor de begrafenis de lijkkist nog even ge opend men vond er geen Duitsche dame in, wel het lijk van een ouden Russischen generaal, die ongeveer gelijktijdig te Meran was gestorven en wiens lijk naar Riga moest gezonden zijn. Men had dus de lijkkisten verwisseld doch ten slotte bleek, dat de oude dame reeds te Riga met militaire eer was ter aarde besteld. Uit Probolingo wordt aan de Soer. Ct. gemeld Een allerzonderlingst feit heeft zich eenige dagen geleden hier ter plaatse voorgedaan. De trein, die dagelijks de route Probolingo-Klakkah maakt, werd op 20 dezer eenvoudig weg vergeten, en deed dus zijn gewone reis niet. Ruim een uur na het bepaalde tijdstip ont dekte de stationchef zijn verzuim en toen was het te laat om hem dien dag nog te doen vertrekken. Erg vreemd is het, dat er onder het trein- en stationspersoneel niemand was die den chef aan zijn plicht herinnerde. De machinist en de conducteurs moeten toch hun dagelijksch werk wel kennen. Waren die heeren op dat tijdstip dan in het land der droomen? Terzake is door den chef der exploi tatie een ernstig onderzoek ingesteld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1