f 140.ƒ200.- 8.— 17. 14.— 26.- 10.17.- tot officier zullen ontvangen. De on gunstige uitslag van den ooi log tegen Japan heeft blijkbaar ook den keizer van China doen zien, dat de militaire organisatie der Chineesche troepen nog •wel iets te wenschen laat. Nabij Gemert heeft een ernstig tram- ongelijk plaats gehad. Twee treinen, waarvan de een had behooren te wachten om met den andere te wisselen, zijn in elkaar gereden. De officier van Justitie uit 's BjscIi heeft, vergezeld van den rechter-commissaris en den griffier bij de rechtbank aldaar een onderzoek in loco ingesteld en beeft jhr. van Spengler, luit. der maréchaussee te 's Hertogen bosch, zich dien dag naar Erp begeven. Het aantal gewonden wordt als 16 op gegeven, waarvan één levensgevaarlijk, terwijl een jongmenseh uit Veghel op de plaats dood bleef. Algemeen wordt dit ongeval met de tram weer op rekening geschoven van nonchalance. Men beweert dat de tram niet op tijd is afgereden en dat er een wissel verkeerd heeft gestaan. Opmerkelijk zeker is het groot aantal ongelukken dat op deze lijn valt te constateeren. Zondag j.l. vielen er ongelukken voor te Beek en Donk, Veghel en nabij het station Coudewater. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Roermond omstreeks één uur de heer Thissen, kapelaan der Kathedraal geroepen om eene stervende vrouw, wonende aan de Venloosche poort, de laatste H. Sacramenten te komen toe dienen. De priester verzocht den man, die de boodschap bracht, even te willen wach ten, hij zou zich den dadelijk gereed maken. Toen echter de kapelaan weer beneden kwam om mede te gaan, was de man reeds verdwenen. De heer Thissen, ver moedende dat de zaak niet in den haak was, begaf zich naar het naastbijgelegen politiebureau om te informeeren of men niets van een boodschapper gezien had. Dit nu was niet het geval, doch de wachthebbende gemeente-veld wachter Vaessen verzocht den kapelaan om te doen alsof hij naar de voorgewende stervende vrouw ging. Intusschen zou de politie het huis afzetten, want men vermoedde dat het er om te doen was, den kapelaan uit zijne woning te lokken, ten einde zoo doende vrijspel te krijgen. En werkelijk werd na verloop van een kwartier door den chef der nachtwacht, Leurs, een vreemde landlooper (Duitscher) gesnapt, die van achter de kerk kwam. De man werd door den kapelaan erkend en zit nu achter slot en grendel. Bij informatie bleek dat aan de Ven loosclie poort geen stervende vrouw was. Dinsdagavond vertrokken de Konin ginnen vergezeld van prinses Pauline van Wurtemberg per salontrein naar Leiden, tot het bijwonen van eene voor dracht in het zoölogiseh congres te Lei den. Tegen half tien stoomden H.H.M.M. naar den Haag terug. De voordracht werd gehouden door Dr. R. Rowdier Sherp en behandelde een onderwerp uit de vogelkunde. De heer Fransen, bloemist te Lisse, heeft te Ede in Gelderland een stuk land gehuurd, gelegen aan den Arn- hemschen straatweg, ten einde aldaar een proef te nemen met bloembollen cultuur. De bollen, ter waarde van een aanzienlijke som gelds, zijn reeds ge poot. Wanneer de proef gelukt, is de heer F. voornemens de cultuur op ruime schaal uit te breiden- In de gemeente Oostslellingwert zijn vijf vacante betrekkingen voor onder wijzers; slechts eene sollicitant is op gekomen. In andere Friesche gemeenten was herhaalde oproeping vruchteloos. Men deelt mede, dat het regeerings- ontwerp betreffende Kamers van Arbeid door den Raad van State is terug ge zonden en dat tusschen den minister van Waterstaat en van Justitie nog eene gedachtenwisseling in zake moet plaats hebben, vóór het bij de wetge vende macht wordt ingediend. Aan de Noordkust van Lolland, zoo schrijft men uit Kopenhagen, ligt een klein eilandje, Lindholm, dat slechts twee bewoners telt. Met uitzondering van het wild en de vogels vindt men op het eiland geen andere levende wezens dan de beide bewoners, die hier als echtgenooten een vreedzaam leven leiden, ver van het gedruis der groote wereld. Het stoomschip Edam van de Neder- landsch Amerikaansche stoomvaartmaat schappij is op de reis van New York naar Amsterdam in aanvaring gekomen met het Engelsche stoomschipTurkistan. Het ongeval had plaats in den nacht van Woensdag op Donderdag ten één ure, vijftig mijlen van de Engelsche kust. De passagiers en de bemanning zijn opgenomen door een Engelsch vis- schersvaartuig en behouden te Plymouth binnen gebracht. De Edam zonk ten drie ure. Van half September tot December zijn in de landbouwstreken honderden arbeiders bezig aan het delven der beet wortelen en de werkzaamheden die daarmede in betrekking staan. Met schrik werd dan ook vernomen, dat een voor dit werk uitgevonden ma chine ook in deze streken zou worden beproefd. Die proefneming heeft Woensdag in den Houtrakpolder bij Halfweg plaats gehad, in tegenwoordigheid van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, de Directie dei- suikerfabriek .Holland" en enkele land bouwers. De machine bleek voor het doel on geschikt te zijn; de kleinere bieten bleven staan, terwijl het schoonmaken en afsnijden zeer veel te wenschen overliet. De fabrikant zal trachten verbeterin gen aan te brengen, doch wij meenen te mogen betwijfelen of voor deze werk zaamheden een machine kan gemaakt worden, die in alle opzichten voldoet. De beetwortelsuikerfabriek „Holland" te Halfweg zal 26 September de cam pagne aanvangen in 't geheel zal 37 a 38 millioen K. G. beetworten worden bewerkt. Te Haarlemmerliede en Spaarwoude zullen op 24 September a. s. twee raads leden moeten worden gekozen, wegens het bedanken van de heeren A. van Rossum en P. L. M. Kramers; van verschillende zijden-worden zes candi- daten aanbevolen. HAARLËSi 20 September 5895 De opgaven omtrent de cijfers der gemeente begrooting, voorkomende in ons vorig nummer, behoeven eenige toelichting. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat de gewone en buitengewone inkom sten en uitgaven met elkander in even wicht zijn, behoudens het genoemde batig saldo groot 94.25. De koslen voor lager Onderwijs zijn, zooals werd medegedeeld, zesduizend gulden hooger geraamd dan in 1895. In afwachting van eene beslissing van den Raad omtrent voorstellen be treffende de rangorde en jaarwedden van het onderwijzend personeel heeft de raming echter plaats gehad in ver band met den bestaanden toestand. Op de door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem uitgeschreven prijsvraag voor een Man nenkoor zonder begeleiding en met Ne- derlandschen tekst zijn 4l composities ingekomen. Voor den len Oct. 1895 zal bekend worden gemaakt, welke de bekroonde compositie is en de naam van den Com ponist in de Dagbladen worden vermeld. Aan hem zal eene Gouden Medaille ter waarde van 150.geslagen op den Stempel der Liedertafel, benevens eene premie van ƒ100.worden toe gekend. Binnen kort derhalve zal de uitspraak der Jury, bestaande uit de heeren Peter Benoit (Antwerpen), Richard Hol (U- trecht), Frans Coenen (Amsterdam) Leo Bouman ('s Hertogenbosch) en den heer W. Robert, worden vernomen, De Heer C. P. W. Kriens heeft ont slag gevraagd als directeur van Haar- lemsch Gemengd Koor. De afgetreden directeur is benoemd tot Eerelid der Vereeniging. Het Bestuur heeft op de voordracht voor een te benoemen Directeur geplaatst de Heeren W. van Erp te Leiden en Thierie te Amsterdam. Voor de door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding van brandstoffen, ten behoeve van ge meentelijke inrichtingen benoodigd tot 1 September 1896, zijn ingeleverd acht inschrijvings biljetten van inschrijvers bevattende de volgende aanbiedingen: F. Perquin, voor grove steenkolen ƒ0,93 voor anthracit kolen ƒ1,43 per 100 K. G., voor grove gascokes ƒ0,43, voor geklopte gaskokes 0,50, per Hec toliter; P. G. Otter Co., voor grove steenkolen 0,95, voor anthracit kolen l,48i/s per 100 K. G., voor lange turf 0,261/3. voor korte turf 0,55 per dubb. Heet.; J. Overakker, voor grove steenkolen ƒ0,98, voor anthracit kolen No. 1 ƒ1,48, No. 2 1,35, per 100 K.G., voor lange turf ƒ0,24, voor korte turf ƒ0,51, per dubb. Heet.; J. F. v. Luijk, voor grove steenkolen ƒ0,88, voor an thracit kolen 1,37, per 100 K. G., voor grove gascokes 0,48, geklopte gascokes 0 54N. v. Breemen en Co., grove steenkolen 0,95, anthracit kolen ƒ1,45, per 100 K. G., korte turf 0,49 G. Honing voor anthracit 1,40; W. J. Brender a Brandis (gasfabriek) voor grove gascokes 0.42, geklopte gascokes 0,47 per Hectoliter. Heden morgen ten 10 ure werd het stedelijk museum van schilderijen en oudheden van het Raadhuis bezocht door Hare Hoogheid Prinses Pauline van Wurtemberg, vergezeld van eene hofdame van H. M. de Koningin van Wurtenberg en freule H. van de Poll, superintendante van H. M, onze Koning in. De prinses, die een uur in de kunst verzameling vertoefde, betuigde den heer Paul C. van Vlissingen H. D. dank voor zijne rondleiding. De aandacht wordt gevestigd op de gunstig bekende „Fröbelschool" van Mejuffrouw A. Huijkman alhier en tevens op de uitstekende aanbeveling omtrent deze inrichting door verschil lende geachte stadgenooten. De tentoonstelling van Japansche oude kunst die aanstaanden Zondag in het Museum van Kunstnijverheid ge opend wordt, is hoogst belangrijk, daar de verzameling de meeste zeldzame stukken bevat. Wij hopen nader hierop terug te komen. Intusschen kunnen wij thans reeds een bezoek ten zeerste aan bevelen. «UKWERLi.lKK 8TAND. ONDERTROUWD. 18 Sept. G. J. Sondorp en M. Voetberg. N. Zonneveld en D. M. Mathot. J. van den Engh en A. M. Vergers. 19 Sept. G. A van Maanen en J. C. van Giezen. GETROUWD. 18 Sept. J. Hendriks en J. Jonker. C. van Huizen en G. Karsten'. G. L. P. Booms en N. van Wort, A. van der Meij en J. E. Bruneel. C. van der Loo en J. M. Libosau E. Jansen en A Sman. J. Baaieman en II. van der Zwaag. 19 Sept. C. T. Schmt.emsker en G. M. Sckmitz. W. H. Noë en J. C. van Ams'el. GEBOORTEN. 12 Sept. G. van der Dungen geb. Venhorst z. J. Groes geb. de Boer d. M.Jansen Hen driks geb. Nijssen z. H. de Weeger geb. van der Ham z. 13 Sept A. J. Aarsegeb.de Kiefte d. A. van der Horst geb. Looij z. M. van Tienen geb. Kwast d. M. P Joregeb. van der Linden z. 14 Sept. 0. vau der Spek geb. Zondervan z. G. C. Barend geb. van der Aar z. S. Sieraad geb. Roesmk d. E M. Beelengeb. Wesselingd. 15 Sept. A. J. Ne- grijn geb. de Rooijen z C. H. Ligtvoet geb Dorsman z. T. Metz geb. Selser d - J. H. Bo ch geb. Schouten z. W. Middeldorp geb. deGraaffz. lOSept A. Boots geb. de Moor z. G. Stoelman geb. Lera d. 17 Sept. M. de Ruiter geb. van Huis d C. Serné geb. Lein z. A. M. Vasen geb. Snijders z. A. de Vries geb. Grornewoud d. M. Gerritsen geb. Erederiks z. D de Vries geb. van der P.outz.M.Wahergcb Koningz. 18Sept. A. M. Mooij geb. Voorthuis d. 11. G. II. An- touisse geb. Colenbpauder z. M. W. Th. Croockewit geb. Boerlage. 19 Sept. H. M. Pe*cbargeb. Priesmanz. J. E. M. Hendriks geb. de Graaff z. A. van Bilderbeek geb. Vuijk z. -- M. M. Smal geb. van Kihdonk z. OVERLEDEN. 12 Sept. F. E. Davidson 7 jz. Gr. Hout straat. DJ. Kroes 72 i. Oranjestraat. H. van Eeden 8 m. d. Glasblazerstraat. J. Balfoort j 80 i. Nassaulaan, i3 Sept. C. Ro^ijers geb. Muller 87 j. N. Kruisstraat. W. Jansen Hen-1 driks 18 u. z. vir. Heiligland. JSchuddeboom 70 j. Kl. Houtweg. M. blokker 5 j.z. Brou- j wer? straat. F. Verkes?8 j. Hazepaterslaan. L J. van Bruggen 43 m. z Tulpenstraat. j J.P. C. Baaij 19Vooruitgang^traat.— 'liSep'. H. Kleinlein geb Vermeer 42 j. Kruiswecr. W. van der Vaart 3 i z. Ged. Raaxgracht. J. Woguura 5 j. z. Teyler8lraat H. P. de Oude 2 m. z. N. Heiligland. 15 Sept. J. W. Koopman 2 m. z. Leidschestraat. A. Keddc 4 m. d. Z. Polderstraat. 17 Sept. T. Hersclier 2 m. d. Voorzo"gstraat. C. van Niekerken geb. P&rlevliet 56 j. Rustenburgerlaan. A. Meijer 35 j. Gasthuis vest. 18 Sept P. Bras penning 84 j. Damsteeg. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHA1FING. Van 1 Nov. tot 19 Sept. hebben zich de vol gende personen aangemeld 1 voor hloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 13 voor los werkman. 4 voor kleedermaker. 1 voor baker. 62 voor werkvrouw. 7 voor waschvroQW. 10 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster 1 voor kookster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangel werk. 6 voor grondwerker. 25 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 20 voor loopknecht. 10 voor oppasser. 3 voor koffiehuishediende. 3 voor schoenmaker. 4 voor 8chrijlwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 3 voor lichtwerk. 1 voor broodbakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. 1 voor tafelbediende Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van *3 middags 11 tot lure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen, twee zilveren theelepeltjes, terug te bekomen aan het bureau van den Hoofdopzichter der Gemeentereiniging, Harmenjansweg. Twee muilkorven. Een broche. Eene zak. Eene vrouwenzak. Eene pet. Een beursje. Een hondje. Eene parapluie. Eene kip. Een horloge. Een fox-terrier. Eene geit. Een kruisje. Een pakje ve ters. Eene pop met poppewagen. -«■ Een paar handschoenen. Een kin derschoentje. Eene vrouwenmuts. Eene vrouwenzak met zakdoek. Een hondje. Een handdoek. Eenpor- temonnaie met geld. Een notitie boekje. Een slagersboekje. Een boekje met visitekaartjes. Eenige sleutels. VEEMARKT 18 Sept. 1895. Aangevoerd 11 Koeien 28 N. Kalveren 36 Schapen 22 Lammeren 4 Paarden Prijs KAASMARKT van 18 September 1895. Verkocht 73 stapels, uitmakende 10167 kazen, wegende 18809. KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 25, MUZIEKUITVOERING ia deD Iluat op Zondag 22 Sept. des namiddags vau 2Vo4 ure, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van deu Luitenant-Kapel meester <ien heer O. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1. Talmen Gruss. MarschBilse. 2. OuvertureRossini. 3. a. Ave MariaSchubert. b. Toreadore et AndaluseRubinstein. 4. Zweite Ungarische Rhapsodie.Liszt. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 5. Morgen, Mittag and Abend in Wien. OuvertureSuppc. 6ReverieVieuxtemps. (geïnstrumenteerd door Kriens 7. Ballet ExelsiorMaren co. ORGELBESPELING in de Groote- oi St. Bavokerk alhier op Dinsdag 21 Sept. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. No. 1. Preludium en Fuga. ...Mendelssohn. 2. Adagio uit de 2e Symphonie Beethoven. 3. Sonate No. 4Rheinberger. a. Tempo moderato. 1). Intermezzo. c. Fuga cromatica. CommuuionGigout. Hochzeitsmarsch.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2