HAAEL SCE Onder den rooden mantel, Eerste Blad. BERICHT. Mc. 76 Zeventiende Jaargang. 144 van WOENSDAG 25 September 1805. Nieuwsberichten. Uitgave van f!E KR VEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELE PH 00 N NUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtwn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Van het vorige feuilleton: STANLEY J. WEYMAN, zijn nog eenige Exemplaren voor onze abonné's verkrijgbaar voor 1. ing. en ƒ1.25 keurig gebonden. Haarlem, 24 September '95. DE ERVEN LOOSJES. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BROUWER ANCHER (A. J. M Do Gilden ing. f 2.50 EVERS (E.) Woeste GolveniDg. 1.10 FRUIN, (ROver den zoogenaamdea kiesdwanging. .40 LIMBURG (Mr. J) Van Emden's recht spraak op de Drankwet ing. 1. MANDEN (Mej A. C Recepten van de Haagsche kookschool, 2e druk..ing. 1.25 MEES RAz. (Dr. R. P.) Opmerkingen over de vorming en den aard onzer ken nis ing. 1.25 POTGIETER (E. J.) Proza 1837—1845 9e druking. -.75 YONGE (MISS.) De Erfgenaam van Redely fife. 5e druk met platen. leAfl. Compl. in 19 Afla .10 WEISSMANN, (A. W.) Het Gemeente- Museum te Amsterdam. Met afbeel dingening. 1.25 Bnitenlandsche nieuw verschenen werkeD. HUEPPE (Dr. F.) Die Methoden der Bakterien-Forschung. Handbuch d. ges. Methoden der Mikrobiologie. 5te verb. Anü. Mit 2 Tafeln in Farbendruck und 68 Holzschmittening. 6.95 JANKE (Dr. HDie Uebervöikerung und ïhre Abroehring. 1.60 LESSER (Prof. Dr. E.) Lehrbuch der Haut- und Geschlechtskrankheiten. II Geschlechtskiaukheiten. Mit 12 Abbil- dungen im Ttxt und 3 Taftin in kup- fer atzung. Ste Aufl. ing. 3.90 RIEDER (Dr. H Haadbuch der Arzt- lichen Technik. Mit 423 Abbildungen im Text ing. 6.50 W1CKENHAGEN (Dr. E Leittaden für den Unterricht in der Kunstgeschich- te, der Bankunst, Bildnerei, Malerei und Musik. Mit vielen Illustrationen geb. 2.30 Bovenstaande werken zgn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes Kamer. In de zitting van Don- dag heeft, bij de overdracht van het voorzitterschap aan den bij K. B. be noemden president Mr. I. G. Gleichman, de tijdelijke Voorzitter, de heer v. d. Schrieck, in de keuze van den heer Gleichman een waardeerend bewijs ge zien van diens tactvolle en onpartijdige leiding der vergadering, en er op ge wezen, dat hij door aanvaarding dezer afmattende betrekking de erkentelijkheid verdient van gansch Nederland. De heer Gleichman, het voorzitterschap aanvaar dende, wees op de gewichtige werkzaam- geden, welke in het geopend zittingsjaar der Kamer te wachten stonden, daar nevens de Kieswet verscheiden andere gewichtige ontwerpen zullen worden voorgelegd. Hij hoopte, dat deze Kamer aan de behandeling daaraan hare beste krachten zou wijden, en, hoewel ook motieën en interpellatieën deel uitmaken van de taak der Kamer, hoopte hij, dat j zij zich zou toeleggen op kortheid en zelfbeperking bij de debatten. Na mede- deeling van de ingekomen stukken werd het ontwerp-adres van antwoord op de Troomede naar de afdeelingen verzon den, en de vergadering geschorst tot 3i/s uur. Na heropening der Vergadering heeft de Min. van Fin. de Staatsbegroo- ting voor 1896 aangeboden. Uit zijne rede blijkt, dat 1893 oplevert een tekort van f 8,118,000, 1894 geen te kort, maar een overschot van f 62 000 zal opleveren, als de oorlogskosten op dat jaar worden verevend, en 1895 voor- loopig een tekort aanwijst van 8 mil joen. De begrooting voor 1896 be draagt f 130,858.000 aan middelen en ƒ138,362,000 aan uilgaven, een tekort alzoo van 7y2 miljoen. De middelen zijn 21/2 miljoen hooger geraamd wegens hoogere opbrengst der invoerrechten, grondbelasting, suikerakcijns, zegel en sukcessie, domeinen, posterijen en loods wezen. Verlaagd zijn de opbrengst van den zoutakzijns en het aandeel in de winsten der Nederl. Bank. De uitgaven zijn ƒ380,000 lager geraamd. Aftrek kende van het tekort 71/2 miljoen, 51/2 miljoen voor geweren, Spoorwegen, Rotterdamsche waterwegen, en Maas mond, dan blijft 2 miljoen het tekort op de gewone uitgaven; doch daar deze gewoonlijk 3 miljoen blijven beneden de raming, zijn de ontvangsten groot genoeg om de uitgaven te dekken, en zelfs nog eenige ruimte over te laten, zeer gewenscht met het oog op even- tueele afschaffing der tollen en regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten Ter zijner tijd zal eene leening van 15 miljoen voor te korten van vorige jaren noodig zijn. Tegen Dinsdag was het adres-debat aan de orde gesteld. Na afloop daarvan zal het sektie-onderzoek plaats hebben van de Indiesche begrooting, de leening voor Suriname, de grensscheiding van Nieu wer-Amstel, de wijziging der Sukcessie- belasting, en het voorstel van den heer Gerritsen in zake herziening van de ongebouwde eigendommen. Verste Kamer. De Kamer heeft Woens dag zonder hoofdelijke stemming een adres van antwooord op de Troonrede vastgesteld, en is daarna, tot nader te bepalen dag gescheiden. Het adres van antwoord op de Troon rede is door eene Kommissie uit de Eerste Kamer aan H. M. de Koningin- Regentes aangeboden, en daarop is door H. M. met de gewone welwillend heid geantwoord. Te Draguigon, de hoofdplaats van Var, Frankrijk, zijn twee personen geguillo tineerd. Het op akeligheden beluste publiek had zich reeds den vorigen avond om het schavot opgesteld. Zelfs had het gemeentebestuur kaarten afgegeven voor gereserveerde plaatsen en dit aan per sonen die met de terechtstelling niets te maken hadden. Een der veroordeelden hield een toe spraakje. Als dan tóch de doodstraf in Frankrijk niet kan afgeschaft worden, zou toch ter voorkoming van veel, dat in de hoogste mate weerzienwekkend is, de voorkeur moeten gegeven worden aan terechtstelling binnen de gevangenis. Het Englisch Illustration Magazinever- meldt, dat in de nieuw vervaardigde kamer, dienende om de honden te dooden, in het Tehuis voor honden te Batter- sea, plaats is voor 100 honden, welke alle tegelijk en binnen enkele minuten op pijnlooze wijze uit hun lijden worden geholpen. In het „crematorium" (oven voor lijkverbranding) kunnen 200 honden en katten terzelfdertijd verbrand worden. Menigeen zal eene nadere beschrijving van de inrichting, van de kamer waar de honden worden gedood, misschien interesseeren. De kamer is een steenen gewelf, het welk hermetisch gesloten is, met uit zondering van de schuifdeur en van den schoorsteen. Voordat de ter dood ver oordeelde dieren binnen het gewelf wor den gebracht, is de ruimte vooraf ge- geheel en al gevuld geworden met nar cotische dampen, bestaande uit koolstof, vermengd met chloroform-dampen. De kamer is zoo ingericht, dat de kooi, waarin de honden geplaatst zijn, welke gedood moeten worden, zeer snel binnen gelaten kan worden, waarop de deur weer direct toegaat. De kooi bestaat uit houten latten met dunne ijzeren staven, terwijl overal deuren zijn aangebracht om de honden binnen te laten, zoodat het vullen en leeg maken zeer snel in het werk gaat. Opdat men zooveel dieren tegelijk zal kunnen plaatsen als maar mogelijk is, zonder dat deze alkaar lastig zijn, is de kooi in twee verdiepingen verdeeld, welke zoo ingericht zijn, dat de doode- lijke gassen echter overal toegang heb ben. De kooi is op wielen geplaatst, welke over rails loopen. Binnen de mi nuut waarin de kooi is binnengebracht geworden, zijn alle dieren bedwelmd, en twee minuten later zijn allen dood, hoewel de kooi toch altijd een half uur daar verblijft. De dieren schijnen onge merkt in te slapen en aan de lijken is nooit een teeken te bespeuren van ook maar iets wat op doodstrijd gelijkt. Ongunstige berichten komen uit Ma rokko, wat den gezondheids toestand betreft. Te Tanger heerscht de cholera dagelijks komen tusschen tien en vijftien nieuwe gevallen voor. Met, de berichten van den Cubaanschen opstand is het zuinigjes aan. Uit de elkaar opvolgende berichten zou men kunnen opmaken, dat zoowel de Span jaarden als de Cubanen het kwaad genoeg hebben. De Europeesche pers schijnt de meening toegedaan, dat Spanje het op .den duur niet tegen Cuba zal kunnen houdendeze meening dankt men aan berichten uit Amerika, klaagt Spanje, dat dan ook besloten heeft, geen ongunstige berichten te laten overseinen. Spanje komt er ook tegen op, dat men gaandeweg is gaan spreken van de Cubanen in plaats van de rebellen of de opstandelingen. Nu moet zeer bepaald erkend worden, dat de publieke opinie vóór Cuba is en om de volgende reden Cuba is van 1868 tot 1878 tegen Spanje ook in opstand geweesthij werd met moeite bedwongen, maar se dert dien tijd vragen de Cubaansche leden van den Cortez, de Spaansche wetgevende vergadering, telkens om her vormingen maar de regeering is op dit punt niet te vinden, hoewel op enkele zeer ondergeschikte punten iets voor Cuba gedaan is. In den tegen woordigen toestand verwacht Cuba niets meer van Spanje en schijnt al sedert een paar jaar alles betreffende den opstand voorbereid te hebben. Op Cuba vindt de opstand sympathie genoeg, de Cubaansche troepen liggen bij de Spanjaarden verre achter wat geoefendheid en dicipline betreft. Boven dien beschikt Cuba over vijf en twintig duizend, Spanje over twee en tachtig duizend man. De Vesuvius bij Napels vertoont een toenemende werking. Duizenden begeven zich derwaarts om het grootsche schouw spel gade te slaan. Er gingen geruchten, dat de Duische Rijks kanselier, Prins Hohenlohe eerst daags zou aftreden; het bericht wordt als volkomen ongegrond tegengesproken. Aan het nationale feest in Italië op 20 September werd niet door de bui- tenlandsche gezanten te Rome deelge nomen, er werd van de gezantschaps hotels gevlagd. Uit den Congostaat komen geen goede berichten, de stammen, die men 't best vertrouwde en waarnit de beste hulp troepen werden getrokken, zijn in op stand gekomen, ter wij de Belgische agenten geen kans zagen die te onder drukken. Verder wordt medegedeeld, dat de kapitein Pelzer er door zijn eigen troepen is vermoord. Onder al die soesa zullen de Belgen het zich niet beklagen, dat de Congo staat tot heden nog geen deel van Bel gië uitmaakt. Erg wonderlijk, dat een en ander al weer door een officier wordt tegengesproken, als zouden de opstandjes al tot een vroeger tijdperk behooren. Tengevolge van twistgeschrijf tusschen twee dagbladen te Madrid hebben vier duels met den degen tusschen de redac- plaats gehad, waarbij de vier van het ééne blad alle hun tegenstanders kwet sten. Het verslag daarvan heeft tot nieuwe twisten aanleiding gegeven, zoodat er nog 24 tweegevechten op handen zijn. In de Laurentiuskerk te Parijs zag eene plaatsbewaarster Maandag eene in den rouw gekleede vrouw met een der stoelen wegloopen. In hechtenis genomen, bleek deze eene weduwe van 59 jaar te zijn en zij verklaarne den zonderlingen diefstal opzettelijk begaan te hebben om in de gevangenis te komen, daar zij volstrekt geen middel van be staan meer had. De Belgische minister van Landbouw heeft aan een Comité van slachters de toezegging gedaan, ten spoedigste de grenzen te zullen heropenen voor Neder- landsch vee, bestemd voor de slachtbank, doch dat er stallen zullen gebouwd wor den. waar het, eenige dagen in quaran tine zal staan. De slachters merkten hierop nog aan, dat de Belgiesche veeboer ook Neder- landsch fokvee noodig heeft. De minister verklaarde nog, dat ziek of verdacht vee naar Nederland zal terug gezonden worden en hij zich in deze met

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1