In den Grooten IJpolder onder de ge meente Sloten was het deze week zeer onrustig. Een 40 a 50tal werkeloozen uit die gemeente en Haarlemmermeer vervoegden zich Dinsdag aan de Banca hoeve en vroegen werk. Toen hen dit niet kon worden verstrekt, namen zij eene dreigende houding aan en verklaar den de Belgische arbeiders, thans bij honderdtallen in de polders werkzaam met geweld te zullen verjagen. Intusschen was de politie van Sloter- dijk en Halfweg, die reeds kennis droeg van de plannen ter plaatse verschenen, en de betoogers bleven op eerbiedigen afstand. De houding werd echter steeds drei gender en Woensdag noodzaakten zij een 20tal arbeiders den arbeid te staken. Donderdag was de politie versterkt; de inspecteur der Rijksveldwaeht en de Burgemeester van Sloten waren met 13 man aanwezigmen bleef kalm en trok langzamerhand aftegen een bekend i socialist werd proces-verbaal opgemaakt. "Voorloopig blijven de landerijen waarop door vreemde arbeiders beetwortelen worden gerooid, door politie bewaakt. Het veranderen van den bes taanden schepradmolen tot een vijzelgemaal in in den Middelveldschen Akerpolder on der Sloten is opgedragen aan de heer R. Band te Wijde-Wormer voor f 10800. HAARLEM 27 September 1895. - Tot het Koloniaal Museum alhier zijn als Raadsleden toegetreden: de Di rectie der Kon. West-Indische Maildienst, de Heer J. G. van Hemert te Amsterdam en Mr.J. H. Fransen van de Putte te Zeist. Het Museum is weder met een aantal nieuwe aanwinsten verrijkt. Verschillen de inzenders op de Tentoonstelling van Geneeskrachtige en nuttige Planten te 'sGravenhage hebben hunne inzendingen ter beschikking van het Museum gesteld. Van de firma Gebr. Dubbelman te Rotterdam ontving het de prachtige uitstalling van tabakssoorten, die in den Haag zoozeer de aandacht trokvan den Heer P. J. Nord Thomson eene vol ledige verzameling theemonsters; van de Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap 32 plantaardige voortbreng selen van de Congo, Angola, Benguela en Loanda. Van de Amsterdamsche chininefabriek 22 alkalo'id-preparaten uit kina. Deze fabriek ontving de zilveren medaille op bovengenoemde tentoonstel ling, uitgeloofd door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijver heid. Eene verzameling voorstellende de toepassing van Surinaamsch Tamarinde tot het maken van jams, limonade, siroop enz., inzending van den Heer J. B. Citroen te Amsterdam werd ook in het Museum overgebracht. Een ander hoogst merkwaardig Surinaamsch product, de Balata werd aangeboden door den Heer J. G. van Hemert te Amsterdam. Deze vorm der Balata-gom in dunne vellen wordt als de beste kwaliteit gewaardeerd. Prof. E. Heckel te Marseille, Direc teur van het Musee et Laboratoire Co lonial aldaar, zond een reeks van 40 producten uit de Fransche Koloniën. Door tusschenkomst van den Heer F. B. Vechtmann te's Gravenhage ontving de bibliotheek het groote prachtwerk over de bereiding van vluchtige oliën, uitgegeven door de firma Schimmel en Co. te Leipzig, met text van Prof Flüc kiger. Dr. M. Greshoff, vroeger chef van het chemisch pharmacologisch laboratorium aan 's Lands Plantentuin te Buitenzorg, thans bij het Koloniaal Museum aange steld als scheikundige, belast met onder zoeken, proefneming, verschafte het Mu seum eenige interessante zaken, door hem verzameld op een reis naar Ham burg en Lubeck. Daarbij waren o. a. nieuwe toepassingen van de Aardnoten (Arachiden). Behalve de bekende olie, veekoek, grutten enz. worden daaruit thans ook een smakelijk en voedzaam s lort bonbons bereid, die met alle ver trouwen kunnen worden aanbevolen, en door geringen prijs een gewenseht surro gaat zullen worden van de slechte waar onzer kleine snoepwinkeltjes. Hoe ver het vervalschen van levens middelen gaat, bewijzen de geïmiteerde koffieboonen, die het Museum van den Heer G. L. H. Klisters te Amsterdam ontving. Deze boonen afkomstig van Lupine angustifolius, zijn klein en rond- achtig van vorm. Zij worden onder den naam van Liberia koffie aan de arge looze burgers verkocht. Als bijdrage tot de Koloniale insecten verzameling zond de Heer van Leersum, wd. Directeur van 's Lands Kina cultuur op Java, een verzameling insecten, schadelijk voor die cultuur. Van Prof. Plugge te Groningen wer den eenige geneeskrachtige vruchten en zaden ontvangen. Ten einde aan het verzoek van belang hebbenden te voldoen, verkreeg het Museum, door de tusschenkomst van den Kommandant van het Leger in Ned. Indië monsters Javaansch en Australisch hooi. In de vestibule is thans geplaatst een groot model vaneeneinlandschekampong op Java met de verschillende gebouwen daartoe behoorende, geschenk van den Heer H. H. E. Th. Bosch, assistent resident in Tjitjalengka. Onder de nieuwe artikelen, die aan het Museum zijn geschonken, kunnen nog vermeld worden het uiterst fijn vlechtwerk, uit de vezels van den dub belen kokosnoot van de Seichellen, (Lodoecea seyehellarum). Deze werden gezonden door den Heer Fred. Estill, Ned. Consul op Mauritius. Het aantal aanvragen van schoolbe stuurders om verzamelingen van koloni ale producten voor het aanschouwelijk onderwijs, neemt sterk toe, vooral nadat over deze werkzaamheid van het Museum onlangs een krachtige aanbeveling voor kwam in een onzer schoolbladen. Ruim 160 aanvragen uit alle oorden des lands zijn ingekomen en de voorraad van doubletten in het Museum liet vooreerst niet toe aan allen te voldoen. Dringend noodig is aanvoer van het noodige ma teriaal voor zulke verzamelingen, volgens een lijst, die zoowel in Nederland als in de Koloniën zeer algemeen is bekend gemaakt. Materiaal voor schoolverzamelingen ontving het Museum van 's Lands Plan tentuin te Buitenzorg, van de Deli Maatschappij, en van enkele particulieren, Bij de algemeene behoefte, die bij de scholen bestaat, is meer algemeene medewerking zoowel in Nederland als in de Koloniën hoogst wenschelijk. Het Archief van het Museum werd verrijkt met een merkwaardig document, zijnde een eigenhandige brief van Ch. Ledger, door wiens tusschenkomst in 1865 de beroemd Cinchona Ledgeriana in Nederlandsche handen is gekomen, en die thans in Australië in vergetelheid leeft. Woensdagmiddag ten 2 ure had in tegenwoordigheid van den Heer Fa- bius, inspecteur bil het lager onderwijs, den Heer Poutsma, district schoolopzie ner, den Heer Dr. E. v.d. Ven, arrondisse- ments school opziener, het onderwijzend personeel der Rijkskweek- en leerschool alsmede eenige genoodigden, de opening plaats der lessen in handenarbeid (Slöjd) aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers alhier. De Heer P. H. v. d. Lev, directeur dier inrichting, schetste het doel van Handenarbeid op de lagere school. .Dat de Heer v. d. Ley een warm voorstander is van de nieuwe richting in het onder wijs weten allen, die hem in zijn loffelijk streven naar deugdelijk onderwijs zien arbeiden met een geestdrift die bewon dering verdient. De Heer Fabius wenschte den Heer v. d. Ley geluk met het welslagen van z\jn plan om aan zijne inrichting een werkplaats te zien tot stand komen, waar de jongelieden ook in eene andere rich- j ting hunne talenten kunnen ontwikke len. 't Is een voorrecht, kweekelingen, zeide de heer Fabius, uwe opleiding te ontvangen aan de Haarlemsche kweek school, een voorrecht dat niet genoeg op prijs gesteld kan worden. Spreker ein digde met den Heer v. d. Ley de verze kering te geven, dat hij met symphathie deze nieuwe inrichting begroet. De Heer Poutsma nam nu het woord. Spreker begon met de aanwezigen te herinneren aan het spreekwoord „On bekend maakte onbemind." Ik beken openhartig, zeide hij, dat handenarbeid op de lagere school voor mij eene on bekende grootheid is. Wel heb ik er veel van gelezen, en er veel goeds van gezien, maar 'tis mij nog geheel nieuw. Mogen de verwachtingen, die men er van koestert, verre overtroffen worden Hij wenschte den Heer Been, leeraar in Handenarbeid, geluk met zijne be noeming aan de kweekschool voor on derwijzers. De Heer Been dankte den Heer Poutsma als ook de andere auto riteiten voor hunne vriendelijke woorden betreffende zijn persoon en beval zich welwillend in hun steun aan. De kweekelingen voerden nu onder lei ding van den Heer Schmölling het Zweedsche volkslied uit, ter eere van den Heer Been, die eenigen tijd in Zweden vertoefd heeft. Alsnu begon de eerste lesmet lust en opgewektheid namen de kweekelingen van het derde studie jaar daaraan deel. Door het Hollandsch Tooneelge- zelschap van het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam, Directie Barendse en Harms, wordt aanstaanden Zondag in den Schouwburg alhier gegeven Oorlog en Vrede of de Tamboer van het Groote Leger. Het stuk behandelt eene episode uit den FranschDuitschen oorlog van 4870 —1871, en bevat optochten en ge vechten, waarbij zal uitmunten De Veldslag bij Wörth. Naar men ons mededeelt is het stuk uitstekend ver zorgd en terwijl de toegangsprijzen niet hoog zijn, mag ook om deze reden Zondagavond een druk bezoek verwacht worden. Heden 26 September, herdacht H. J. van El, den dag, dat hij 25 jaar onafgebroken bij de firma D. P. Graaff werkzaam was geweest. Door zijne medewerklieden was zijne werkplaats versierd, zij boden hem bij hunne wenschen toepasselijke geschen ken aan, terwijl de patroon zich ook niet onbetuigd liet. Als blijk van goede verstandhouding kan worden medegedeeld, dat van El, reeds de vierde is, die 25 jaar of langer bij genoemde firma werkzaam zijn. Aan het handelsblad wordt bericht, dat door een der kapiteins van de Haarlemsche schutterij eervol ontslag uit die betrekking is gevraagd naar aanleiding van het feit, dat deze officier na afloop der oefening door een schutter was beleedigd en de wet aan officieren geen bevoegdheid verleend dusdanig feit te straffen, zelfs al is de schutter nog in uniform gekleed. De tentoonstelling der oude Japan- sche kunstproducten die op het Museum van Kunstnijverheid alhier geopend is werd aangevuld met een serie oor spronkelijke teekeningen en schetsen als ook proeven der xjjlographiedie in het trapportaal va u genoemd Museum zijn opgehangen. In herinnering wordt gebracht, dat Dinsdag den len October a. s. in de Vereeniging een Lieder-avond zal wor den gegeven door de Heeren Joh. M. Messchaert, Barylon en Jul. Röntgen, Pianist. Door den Heer Messchaert zal bij deze gelegenheid in zijn geheel worden voor gedragen „Die Schone Müllerin" Lieder- cycles van F. Schubert. In de laatst gehouden Bestuurs vergadering van de vereeniging tegen het mishandelen van dieren is de heer H-. Remmers, Voorzitter der vereeniging, benoemd tot eerelid. Als medeplichtig aan den diefstal van twee vaten honingzoet ten nadeele van den Heer S. is ook aangehouden de werkman W. v. d. P. De schuldigen zijn naar het huis van bewaring overgebracht. 1 Ook is het tweede vat opgespoord en in beslag genomen. bfURttEKLlJKE 8TAND. ONDERTROUWD. 24 Sept. E. Pieters en M.E. van den Bossche. 25 Sept. F. H. van Emmerik en JB. Mon». E. P. Koks en E. Oudshoorn. C. J Swaalf en A. F. Tirion. 26 Sept. H. W. Verel en A. C. Teunisse. GETROUWD. 25 Sept. C. P. Boelen en A. M. Eelem. P. Reedijk en H. J. Melohior. C. de Graaf en E. Kistemaker. J. M. A. Hoskam en A. G. de Graaff. - H. M. Schaken en J. Lanooij. A. Smal en 1. Duivestein. G W. P. van Rijn en M. Klooster. 26 Sept. C. L. van dei- Velde en M. A. H. de Groot W. Delfos en W. J. de Haan. H. Pander en M. E. Houtman N. W. Sckuutmana en M. J. J. Boelhouwer. F. Cornelisse en A. M. Abels. J. de Jager en M. Westerveld. GEBOORTEN. 18 Sept. E. J. Wineke geb. Steenman z. H. Felix geb. Waals z.— J. P. Ploeg geb. Huijk- man d. 19 Sept. D. G. Braakenburg geb. Schornagel d. B. Booda geb. van 't Woud d. M. J. Kroese geb. Wensingz. 20 Sept. M. Boeree geb. de Graaf z. H. G. lteijnders geb. Meijer d. 0. Dekker geb. Hoogvel', d. 21 Sept. E. C. Boilerman geb. Voorhout z. M. Peper geb. vaD-Meurs d. D. Mommaas geb. Schuurman z. M. J. Hulsebosch geb. Zwarter z. J. Derr geb. Bouwmeester z. E. van der Steur geb van der Laan z. 22 Sept. J Herben geb. Slijnmand. A.C. Deul geb Schornagel d. 23 Sept. M. de Jong geb. Bakker z. C. Akersloot geb. An'onisse z.—A. Winkel geb. Schipper d. end. (tweeling). M. Visser geb. Buter d.24 Sept. J.E. Held geb. Jansen z. C. M. Hupkensgeb. van Zutphenz. J. A. Govaerts geb. Burgersz. 25 Sept. T. de Bruijn geb. Looiiinga d. V. Beintzbergcn geb. van der Ploeg d. --1. A. A. Köeke geb. Bauer d. JFransen geb. Hunting d.M. M Voordenhake geb. Broekhuijzen d. 26 Sept 1. G. Heems geb. Buddenborg z. OVERLEDEN. 19 Sept. B. van Roosenbeek 68 j. Fr. Hals straat. 20 Sept. E.Derrl9j.Tuciitkuisstraat. 21 Sept. J. M. Roeland 3j. d. Korte Hof straat. 22 Sept. H. Sikman 72 j. Schoter singel. A. Komen 12 m z Gierstraat. A. E. M. van der Aar 21 dg. d. Brouwersvaart. J. P. C. do Klein 78 j. 'lasthuissingel. S. P Lem, wed. Steijn, 72 i. KI. Heiligland. 23 Sept. A. W. P. Boehardt 7 j. z. Ruijchaver- straat. H. C J. Mommaas 39 j. Voorting- straat. P. van Eijk4i j. Leidschevaart. 24 Sept. J.E Koppen.wed van Koningshoven, 72 j. Jansstraat. A. Dollé 17 j. z. Kinder huisstraat. M.W.Winkel 1 dg. d. Ëreestraat. 25 Sept. R. Samuels geb. da Silva Abenatur 57 j. Spaarne. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSÜHA1 FING. Van 1 Nov. tot 26 Sept. hebben zich de vol gende personen aangemeld; 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 15 voor los werkman. 4 voor kleedermaker. 1 voor baker. 62 voor werkvrouw. 7 voor waschvrouw. 10 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor kookster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangelwerk. 6 voor grondwerker. 25 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 20 voor loopknecht. 10 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 3 voor schoenmaker. 4 voor schrijlwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 3 voor lichtwerk. 1 voor brood bakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. 1 voor tafelbediende Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bu» Poelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij de» Administra teur, bureau Poelen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 'a middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug t^ bekomen zijn. Een hangslot. Eene dop van een kinderwagen. Twee brillen in élui. Een brief. Eene vrouwenzak. Eenige rozenkransen. Eene trap. Een armbandje. Drie kwasten van goud draad. Een halsband. Een oorbel. Een kerkboek. Een boezelaar. Een Engelsch boek. Een sportwagen. Eene pelerine. Een stuk gaspijp. Een paar handschoenen. Een handschoen. Een halsketting. Eenige sleutels. KAASMARKT van 25 September 1895. Verkócht 59 stapels, uitmakende 8197 kazen, wegende 15053. KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 26,50. MUZIEKUITVOERING in den Hoot op Zondag 29 Sept. des namiddags van 21/o4 ure, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van deu Luitenant-Kapel meester den heer C. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1. Garde Grenadiers. MarschEilenberg. 2. Ouverture Si 'j etai Roi%Adam. 3. Resi, PolkaZaventhal. 4. Fantaisie sur de3 Motifs de l'opera l'OinbreFlotow. 5. Overture Leichte Cavallerie..Suppé. 6. Bei uus Z'Hans WalzerStrauss. 7. Potpourrie de l'operette la Vie PariessinneOffenbach. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 1 Oct. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie met Canon en Fuga..J. Worp. 2. Geistliches DiedLux. 3. Ave MariaSchubert. 4. Marche pontificaleLemmens. 5. Andante uit 't VioolconcertMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2