HAARLEKSCH Onderden rooden mantel, Eerste Blad. BERICHT. Ne. 78. Uitgave van 'F EB VEIS LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 2 October 1895. N ieu wsberichten. telephoonnummer telephon1sche verbinding ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Van het vorige feuilleton: STANLEY J. WEYMAN, zijn nog eenige Exemplaren voor onze abonné's verkrijgbaar voor f 1. ing. en f 1.25 keurig gebonden. Haarlem, 27 September '95. DE ERVEN LOOSJES. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. AGATHA, Vertellingen uit den Bijbel. Met 32 platen naar Gustave Doré. 2e drukgeb. f 1.90 BEYERINCK (Dr. M. W De Biologi sche wetenschap en de Bacteriologieing. 060 DOUMA. (H.) Handboek roor de Metho diek der leervakken, 3e drnking. 3.90 KOLLEN (J.) Landbouw-Scheiknnde. Praktisch Handboek voor allen, die in den landbouw belang stellening. 0.90 KROON, (H. M.) De Koe. Haar li chaamsbouw en hare inwendige organen, met 5 beweegbare, gekleurde platen en geïllaatreerden texting. 1.25 Menschelijk Lichaam (Het) Zijn bouw en zijne inwendige organen, Aanschouwe lijk voorgesteld met beweegbare platen ing. 1.25 QU ADEKKER, Het paard. Zijn lichaams bouw en zijne inwendige organeD. Met gekleurde platen en korten text...ing. 1.25 SEA.MER (M.) Shakespeare's Stories. Voor scholen bewerkt en met aanteekeningen voorzien door R. G. Visscher.geb. 1.50 SEPP (J.) Oud-Hellas. Keor van klassieke sagen voor de Nederlandscbe jeogd be werkt. Met 12 gekleurde platen, gecart. 2.50 Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Tweede Kamer. In eene korte open bare zitting, Donderdag gehouden, deel de de Voorzitter mede, dat de centrale afdeeling besloten had, na hetloopende sektie-onderzoek, doch niet vóór den volgenden Dinsdag in de afdeelingen te onderzoeken de Staatsbegrooting en de Vestingbegrooting voor 1896 en de daarmede verband houdende ontwerpen. De heer de Savorin Lohman wees er op, dat de leden op deze wijze geen gele genheid hadden, de voor een paar dagen eerst rondgedeelde Staatsbegrooting te bestudeeren, en stelde daarom voor, het afdeelings-onderzoek Dinsdag 8 October aan te vangen, als wanneer er meer tijd zou zijn. De Voorzitter zou zich onderwerpen aan het besluit der Kamer, maar meende, dat. de Staatsbegrooting dit jaar geen aanleiding kon geven tot uitvoerige beschouwingen. Hij had daarom tegen het voorstel ernstige be denking. De heer Bahlmann onder steunde krachtig het voorstel van den heer de Savornin Lohman. Hij betwistte den Voorzitter, dat de Staatsbegrooting geen aanleiding zou geven tot uitvoerige beschouwing, en wees om dit te staven op de begrooting van Binnenl. Zaken. De Kamer, meende spreker, moest tijd hebben, deze van verschillende kanten te bezien. Het voorstel-Lohman werd aangenomen met 34 tegen 23 stemmen. De Engelsche Staatsman Sir Edward Malet, die op het punt stond van be noemd te worden tot Pair, heeft Lord Salisbury verzocht, van die eer ver schoond te blijven, en wel ter wille van zijn vrouw. Die dame zou, naar de regels der Hofetiquette, door de verheffing van haren man een trede moeten afdalen. Ladij Ermyntrude Malet heeft thans, als dochter van een Hertog, den voor rang boven de Gravinnen. Maar als haar man den rang van een der mindere Pairs verkreeg, zou zij naar dien rang behandeld worden. Van Maart 1894 tot 1895 ontving elke inwoner van Groot-Britannië en Ierland gemiddeld over de post 45,6 brieven, 8 briefkaarten, 15,8 bezendin- gen drukwerk en circulaires, 3,9 nieuws bladen en 1,5 pakket. De verzending van briefkaarten, drukwerk, circulaires en pakketten is in dien tijd toegenomen, die van brieven en nieuwsbladen afge nomen. De Russische ambtenaren in Polen staan bekend als zeer orthodoxde Polen ondervinden er meermalen de gevolgen van. Soms ook drijft men den godsdienst ijver tot in het belachlijke. Zoo stond in een gasthuis een Maria-beeld; het moest verdwijnen. Een ambtenaar had een kruisbeeld in zijne woning, wat tot de verdenking leidde, dat bij een onbe trouwbaar beambte was. Te Gent loopen thans ruim vijf en dertig honderd werklieden vrijwillig of gedwongen zonder werkscheidsrechte lij ke beslissing in deze werkstaking wordt echter nog mogelijk geacht. Het nieuwe Noord Oostzee kanaal geeft minder dan het beloofde en dit wel in de eerste plaats omdat de kanaal - gelden te hoog zijn. De stad Kiel, die zich van den nieuwen waterweg veel voorstelde, heeft er bjj verloren wat het scheepvaartverkeer betreft, wat een zwa re slag is voor de talrijke kaaiwerkers aldaar. De stad Brugge houdt alvast feesten in het vooruitzicht van een zeehaven te worden. Naar men meent, kan 't nog wel wat duren, ah het er toe komt. Aan het Belgische grenstation Esschen is, waarschijnlijk tengevolge van de warmte, een vat met benzine ontploft. Nog vijf vaten met dezelfde vloeistof en een wagen turfstrooisel werden mede door dit ongeval in vlam gezet. Vrijdagnacht is te Parijs overleden de wereldberoemd professor in natuur- en scheikunde Louis Pasteur. Hij was geboren in 1822 te Dóle (Jura). Pasteurs groote verdiensten zijn alom bekend. In 1881 zette de Fransche ge leerde de kroon op zijn wetenschappelijke onderzoekingen door het vinden van een middel, waardoor de hondsdolheid met goed gevolg kan worden bestreden. Daarop volgde de stichting van het bekende Instituut Pasteur, dat in 1888 werd geopend. Spoedig werd deze in richting alom vermaard en werd zij het vereenigingspunt van geneesheeren uit alle landen, die, onder leiding van den meester, daar hun wetenschapelijke nasporingen voortzetten. Voor de Rechtbank ven een Russisch grensstadje verschenen dezer dagen twee oude vrienden, die een proces voerden. De een had van den ander 50 roebel geleend, onder belofte van die som terug te geven op St. Hendricusdag. Dat is echter geen heiligendag van den Grieksch-orthodoxen kalender, en omdat het nooit St. Hendricusdag werd, beweerde de leener, dat hij het geld niet behoefde terug te geven. De rechter erkende, dat er geen St. Hendricusdag bestond; maar hij wees op het feest, dat aan alle Heiligen, dus ook aan St. Hendricus, is gewijd, en hij veroordeelde dus den gedaagde zijn schuld te voldoen vóór Allerheiligen. Uit Arabië wordt een noodlottige grondverschuiving bericht. Een gedeelte van den berg, aan welks voet Hudeya (prov. Yemen) ligt, stortte neder op de stad en bedolf den bazar, waar het juist zeer druk was en waar bovendien vele menschen schuilden voor een hevi- gen regen, welke vóór de bergstorting begon te vallen. Honderd menschen kwamen om het leven. Door den stort regen, welke na de ramp viel, werd de bazar overstroomd en de verwoesting voltooid. Er verliep eenige tijd voor men een poging kon doen om de dooden uit het puin te halen en de gewonden te helpen. Naar men bericht, wordt veel Neder- landsch vee bij België binnen gesmok keld. Bij eene zoodanige smokkelpartij die de vorige week plaats had, maakten de douanen zich meester van drie run deren, doch zevenentwintg kwamen er ongehinderd binnen. Men gelooft dat aan deze partij nog geld verdiend is. Vier Duitschers zijn gevangen geno men wegens landverraad. Zij werden verdacht van het stelen van papieren betrekking hebbende op het vervaardigen van geschut. Drie der gevangenen be- hooren tot den ambtenaarsstand, de vierde is een Luxemburger. De Engelsche regeering heeft een ultimatum gericht tot de Chineesche regeering naar aanleiding van de Chris- tenmoorden in de provincie Szechuen. Engeland verlangt, dat de keizer van China binnen 14 dagen eene proclamatie uitvaardige, waarbij de onderkoning dier provincie van zijn ambt wordt ontzet. Geeft de Chineesche regeering geen gehoor aan dezen eisch, dan zou de bevel hebber van het Engelsche eskader in Oost-Azië tot krachtiger maatregelen overgaan. Juist nu deelt de staatscourant te Peking een decreet mede, waarbij de onderkoning wegens het niet bescher men van de Zendelingen van zijn ambt- wordt ontzet, met de bepaling, dat hij nooit weer een ambt zal mogen bekleeden. Het Engelsche ultimatum is dus wat laat gekomen. Zondag heeft te Antwerpen eene betooging plaats gehad tegen de school wet. Er was een optocht georganiseerd van twee en twintig duizend school kinderen. Acht van hen droegen een protest-adres, voorzien van twintigdui zend handteekingen. Men vond, dat de kracht der demonstratie meer stak in de kwantiteit dan in de kwaliteit der betooging, omdat toch kinderen over het algemeen van de politieke drangrede nen tot de Belgische schoolwet al heel weinig begrip zullen hebben. In het Russische leger zullen gedu rende drie jaren geplaatst worden hon derd vijf en twintig Chineesche officieren, om daar hunne verdere opleiding te ontvangen. Het zeldzaam schoone zomerweer van de afgeloopen maand September strekte zich ook uit over onze Britsche naburen. Men schrijft van daar: Te Westminster was de temperatuur Vrijdag in de schadnw 81 graden, of 1 graad warmer dan den vorigen dag. Te Tulse-hill steeg de thermometer tot 84 graden. Volgens de waarnemingen te Greenwich gedaan, is de temperatuur in deze maand gedurende acht dagen hooger geweest dan 80 graden. In de schaduw was de temperatuur te Shields Donderdag om 2 uur 79 graden, of 15 graden warmer dan Woensdag om 2 uur en 20 graden boven het gemid delde der maand. In de maand September had men Donderdag reeds 165 uur zonneschijn gehad, en in de geheele maand Septem ber van het vorige jaar slechts 112. Te Praag is men het nog niet eens geworden over de bekende quaeslie, of de namen der straten, niet alleen in de Duitsche taal, maar ook in het Czech- nisch op de bordjes moeten vermeld woiden. De regeering acht het voldoende, dat de straatnamen alleen in het Duitsch worden aangegeven. De gemeenteraad is echter van andere meening en poogde zelfs in een der straten een Czechnisch bord te plaatsen. Op last van den gou verneur werd dit bord, in de Sporngasse aangebracht, terstond weggenomen. Het oude stadion te Athene de ren- of loopbaan bij de wedspelen der Grieken, heelt men opgegraven, althans de over blijfselen ervan het geheel zal naar den ouden trant hersteld worden en reeds zijn aanzienlijke bijdragen tot dit doel ingekomen. Den vijfden April van het vlogend jaar moeten de Olympische spe len daar weer voor 't eerst na twee duizend jaar van rust kunnen gehouden worden, doch het dan te verwachten korps deelnemers aan de wedstrijden op het gebied der Atlethiek zal interna tionaal zijn de beste worstelaars der wereld zullen hiertoe uitgenoodigd wor den en Kroonprins Konstantijn staat aan het hoofd van deze beweging op sport gebied. Men verneemt niet, dat de Grieksche regeering geldelijk bij de zaak betrokken is, en 't is ook maar niet te hopen, want Griekenland kan zijn geld wel beter gebruiken dan tot zulke doeleinden, die we nu wel niet geheel moeten miskennen, maar er ook niet de hooge waarde aan behooren te hechten, die men thans soms tot in 'toverdrevene- eraan toekent. De oude Grieken deelden zeer zeker niet het gevoelen van hen, die meenen, dat sport alles isde Olympische spelen, werden gehouden om de vijf jaren. De sportlieden van den tegenwoordigen tijd houden hunne wedstrijden vijfmaal in 'tjaar. De klachten tegen deze overtre ding zijn dan ook niet gering en voor de beoefenaars zullen de gevolgen ook niet uitblijven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1