Wereldkroniek, Eerste Blad. BERICHT. Onder den rooden mantel, No* "9. Uitqave van f'E ERYEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. -EL JSL XV AJ Mi lit, O W XX met AMSTERDAM. van ZATERDAG 5 October 1895. ffeé. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust Ho. 37 E B O E1 E K Nieuwsberichten. telephoonnummek LJ J» A lal' X Pit; C3 f LJ te1ephon1sche verbinding ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeiing. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prüs 10 Cents. Van het vorige feuilleton STANLEY J. WEYMAN, zijn nog eenige Exemplaren voor onze abonné's verkrijgbaar voor I. ing. en 1.25 keurig gebonden. Haarlem, 27 September '95. DE ERVEN LOOSJES. De Raadsvergadering van Woensdag gaf geen aanleiding tot bijzondere be sprekingen, waardoor de agenda, vijftien punten, om kwart voor drieën was af- geloopen. De Heeren De Lanoy en Beijnes wer den beëedigd en met een vriendelijk woord van den Voorzitter geïnstalleerd, de notulen van de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd, de noodige mededeelingen gedaan en toen liep de agenda verder geleidelijk af. Het procesverbaal van de opneming der kas van den gemeente-ontvanger werd aangenomen voor kennisgeving. De Heer M. P. T. Prévinaire bericht, dat hij wegens verkoop van hem toebe- hoorende gronden, gelegen tusschen Pieter Kiesstraat, de Garenkokersvaart en de Duvenvoordestraat, de gronden bestemd voor openbare straat aan de gemeente wenscht over te dragen, alle projectstraten op 10 Meter breedte, en tevens aan de gemeente overdraagt de brug over de Garenkokersvaart, liggende in het verlengde der laatstgenoemde straat, terwijl de Haarlemsehe Katoen maatschappij het recht wordt voorbehou den te hebben een duiker tot wateraf voer van de fabriek. B. en W. stellen voor tot hel over nemen der gronden en de vergunning te verleener. en deelen mede, dat de kosten voor bestrating en rioleering ge raamd zijn op 14799,70, voor welk bedrag crediet wordt gevraagd en be komen. Van de kosten voor de straten van Heer Prévinaire te maken wordt 75% terug ontvangen. Het le suppletoire kohier der plaat selijke directe belasting wijst aan 202 aanslagen en het bedrag der aanslagen f 5944.58®het werd door den Raad vastgesteld. De Raad keurde goed in de ontwerp overeenkomst met het Rijk betreffende ruiling van onroerende goederen de woorden „Huis van bewaring" te ver vangen door „Gevangenissen". De Nederlandsche Bell-Telephoon- Maatschappij verzocht vergunning tot het plaatsen van palen op de Kleverlaan op afstanden van ongeveer vijftig Meter en tot het plaatsen van eene pijpstelling op het Stads Armen- en Ziekenhuis. Door B. en W. wordt voorgesteld hierop gunstig te beschikken, de ver gunning onder bepaalde voorwaarden te verleenen en zoolang de vergunning duurt aan de gemeente eene jaarljjksche recognitie te betalen van ƒ1.per paal voor de drie palen. De Heer 't Hooft heeft bezwaar om de bedoelde palen te plaatsen aan den zuidelijken berm. De Heer de Breuk beantwoordt, dat al de palen aan den zuidelijken berm staan. De Heer Macaré bespreekt de plaatsing nader, meent dat nu de tijd gekomenis om over te gaan tot eene nadere heffing. De Voorzitter verkeerde in de meening, dat een voorstel in dien geest van den Heer Macaré te wachten was, wat de Heer Macaré niet deelt. De Heer Willink brengt ter sprake de leelijke houten palen en meent, dat pogingen gedaan behooren te worden om langzamerhand meer sierlijke ijzeren palen te krijgen. De Heer de Breuk deelt mede, dat daarop de aan dacht zal gevestigd blijven. De Heer 't Hooft stelt een am. voor betreffende de plaatsing aan den noor delijken berm. Nu stelt de Heer van Styrum voor het voorstel te verdagen, waartoe wordt besloten met algemeene stemmen. P. Braspenning verzocht van de ge meente te mogen koopen een stukje grond in de Damsteeg. B. en W. vinden het niet wenschelijk dien grond te vervreemden en stellen voor afwijzend te beschikken, doch een daar bestaande pomp met slecht water, doch al lang buiten gebruik gesteld, te doen wegbreken. In dien zin wordt besloten. Aangevraagd wordt een bedrag van f 200 tot het doen opknappen van de beeldengroep onder het orgel in de Groote kerk en het doen schoonmaken van de kolommen waarop het orgel rust met de noodige verfwerken. De Heer Winkler oordeelt, dat ook de hoogere deelen van het orgel schoonmaken be hoeven. Het geheele uiterlijk van het or gel en zelfs het binnenwerk is vol stof. De Heer de Breuk wijst er op, dat voor het onderhoud van het orgel be hoorlijk gezorgd wordt. Het stof van de beelden bovenaan is nog onlangs verwij derd. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het torenwerk der Amstamsche poort eischt herstelling. Het komt B. en W. wenschelijk voor met de herstelling te gelijk uur- en minuutwijzers aan te brengen ten gerieve van de talrijke in gezetenen in den omtrek der poort. De kosten voor dit werk zullen f 590 be- loopen en nu wordt machtiging verlangd, om tot de uitvoering over te gaan. Hiertoe besluit de Raad. Op een verzoek van den eervol ont slagen agent van politie N. A. de Wit om pensioen en toelage wegens dertig- jarigen diensten vijf en zestigjarigen leeftijd. Voorgesteld wordt het pensioen te bepalen od f 271.80. De Heer Kruseman vraagt of geen gevolg kan gegeven worden aan den wensch van den adressant om eene extra toelaag toe te staan. De Heer Krol beantwoordt den Spre ker. De Heer Kruseman wenscht, dat dan het verzoek om toelaag behoort af gewezen te worden.Adressant doet twee verzoeken, er behooren ook twee antwoorden. De Heer Sneltjes wenscht nader onderzoek. De Heer de Kanter beantwoordt dit punt. De toelagen, vroeger verstrekt, dienden om de pensi oenen op ƒ250 te brengen. Na deze toelichting komt het am. Kruseman in stemming en wordt aangenomen met zes stemmen tegen. Overigens wordt het voorstel, aldus aangevuld, aangenomen. De begrooting ingediend door Regen ten van bet Barbara Gasthuis wordt door alsnog noodig geachte uittevoeren wer ken met ƒ35 in ontvangst en uitgaaf verhoogd. De begrooting van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven over 1896, stelt de Raad, volgens advies der Commissie van Fi nanciën vast met een vermoedelijk batig saldo van f 1400. Door het vertrek van den Heer P. C. Kool is eene vacature ontstaan bij de Commissie van toezicht op het middel baar onderwijs. Uit een dubbeltal, door de Commissie aangeboden, verkiest de Raad Jhr. Ch. F. van de Poll. Tot onderwijzeres derde klasse aan de Eerste Tusschenschool wordt benoemd Mejuffrouw E. E. Botman te Zandvoort tot onderwijzeres derde klasse aan de tweede Tusschenschool Mejuffrouw E. London te Haarlemmermeer. Hiermede waren de punten ter be handeling afgeloopen en werd de verga dering na rondvraag gesloten. Men moet maar durven. Engeland laat China zeggenZet een onderkoning afde man heeft de christenen niet be schermd. China doet wat bevolen is, zet de on derkoning af, bang voor de Britsche schepen die komen kunnen, laat het zich de wet stellen in eigen land. Nu verneemt men weer dat de Chi- neezen de Engelschen willen foppen met het ontslag. De bedoelde onderkoning zou reeds in 1894 ontslagen zijn, zoodat, als dit waar is, de werkelijk schuldige in zijn ambt blijft. Het bewijst opnieuw, dat de Engelschen in sluwheid niet zijn opgewassen tegen China. Men is benieuwd naar nadere berichten in deze. Turkije zucht onder de Armenische gruwelen, ook hier steekt West Europa den neus in, schrijft voor welke her vormingen moeten ingevoerd; Turkije, hang voor Britsche schepen in zijne na bijheid en voor pas aangeschafte Rus sische kogels, neemt het ontwerp der aangeduide hervormingen in zijn geheel aan, moet zich de wet laten stellen in eigen omgeving. Zoo behaalt de beschaving, de huma niteit, zelfs nog bij brutaal optreden, de overwinning op Oostersche laksch- heid en Aziatische onverdraagzaamheid. Zoo althans redeneert de optimist. De pessimist is er echter ook. Die zegt, van het Engelsehe ultimatum niets te geloo- ven, maar de Engelsehe schepen, die al dicht genoeg genaderd zijn om de Dar- danellen door te stoomen, als het niet naar wensch mocht gaan, de Engelsehe schepen kan hij niet wegredeneeren, die pessimist. Beloven is wat anders dan doen, pruttelt hij. Als de Russen hun kardoezen verplaatst hebben van Kar- toem ergens anders heen, dan doen China en Turkije weer niets, zij laten Christenen ter dood brengen en Arme niërs dan weer pijnigen of er niets ge beurd is. Mocht echter Rusland niet zelf eens de hand in eigen boezem steken? Be staat er in Rusland gewetensvrijheid, en welke Rus kan ongestraft bij de re geering aandringen op hervorming van staatsbestuur, in den geest van de opge klaarde denkbeelden van den nieuweren tijd, en zijn het juist de slechtste Rus sen, die in Siberië boeten voor de vrij postigheid waarmede zij de wonden van het czarenrijk peilden? En Engeland, heeft het niet nog een saldo te verrekenen met Ierland en is het rechtvaardig geweest omtrent Schot land. En is de schaal in evenwicht waar het zijne koloniën betreft? Men zou zoo meenen, dat toch de eigen landszaken den voorrang hebben als er te hervormen valt, dit eerst be hoort gedaan in eigen kring. En de overige belangen dan? Maar het eene kan gedaan en het an dere behoort niet nagelaten. HAARLEM 4 October 1895. Dinsdagavond gaven de heeren Röntgen en Messchaert den aangekon- digden liederenavond in de groote zaal der sociëteit Vereeniging". Het getal aanwezigen, hoewel niet overgroot, was bevredigend te noemen, vooral met het oog op de warmte, die niet onwaarschijnlijk nog wel enkelen van een bezoek heeft teruggehouden. Zeer groot was evenwel het artistiek succès der beide kunstenaars. Het be langrijk piano nummer Varialien en Inga op een thema van E. Hartmannwaarmede de heer Röntgen de uitvoering opende, kon slechts de goede meeningen over diens scheppend en uitvoerend talent versterken. Het hoofdnummer van den avond was Schuberts overbekende, doch daarom niet minder aantrekkelijke liederen cyclus Die schóne Müllerin. Gelijk men weet, bestaat deze cyclus uit 25 gedichten, waarvan Schubert er 20 componeerde, de proloog en de epiloog benevens Das Miihlenleben, Schmerz en Bliimlein Vergissmein bleven muzikaal on bewerkt. Ten einde den samenhang niet verloren te doen gaan, worden bedoel-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1