Ambachtsschool DIENSTBODE, DIENSTBODE, DÏE1STB0BE Huishoudster. Eene Dienstbode DIENSTBODE, r ADVERTENTIEN. te Haarlem. KOOKSCHOOL. Tweede meisje Tweede Meisje, de gedichten wel eens tusschen de zangnummers gereciteerd. Met de voordracht dezer liederen, waarin de heer Messchaert zich opnieuw deed kennen als een door en door, veelzijdig ontwikkeld kunstenaar, werd veel succès verworven. Vooral de lyrische nummers maakten veel indruk. Eén van geest met Messchaerts vertolking was het begeluidend spel van den heer Rönt gen en met niet minder warmte werd naast den meester-zanger de voortreffe lijke klavierspeler gehuldigd. Beide heeren hebben alzoo, het was kwalijk anders te voorzien, de hooggespannen verwachtingen geheel bevredigd en den hoorders een zeldzaam kunstgenot geschonken. Donderdagmorgen half elf had de plech tige steenlegging plaats van de nieuwe Kathedraal aan de Leidsche Vaart. Deze plechtigheid werd op het met vlaggen versierde terrein verricht door den Bisschop van Haarlem Mgr. C. J. M. Bottemanne, daarin bijgestaan door Priesters uit Haarlem en omliggende gemeenten. Het in aanbouw zijnde gedeelte maakt het derde deel uit van het grootsche, monumentale kerkgebouw. Met de stoom- en heitoestellen werden 3707 palen geslagen. Elk der werklieden, ruim honderd in aantal, ontving bij deze gelegenheid een extra-gift van twee gulden. De fundeeringen, waarvan de buiten muren eene dikte hebben van 1.54, worden gedurende den winter met zand aangevuld, om in het voorjaar van 4896 met den bovenbouw aan te vangen aan de pastorie zal evenwel worden doorge werkt. In 1898 zal het kerkgebouw worden in gebruik genomen. Bij den Zondag geeindigden Na- tionalen schietwedstrijd uitgeschreven door den Vereen. Neêrlands Burger wacht te Sloten (N.H.) waaraan door 21 korpsen werd deelgenomen, behaalde de Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid „Voor Vaderland en Koning" alhier den 2en korpsprijs Zilv. medaille, met 437 punten, max. 500, de eerste prijs in deze afdeeling werd met 443 punten gewonnen. Een zilveren medaille uitgeloofd voor hem die van alle afgevaardigden in den korpswedstrijd het hoogste aantal punten schoot, verwierf de heer D. Teekens, lid van genoemde Vereen, met 97 punten, max. 100, in den personeelen wedstrijd viel hem bovendien den lOen prijs ten deel met 97 en 95 punten. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zal a. s. Zondag de japansche tentoonstelling nog aangevuld zijn met verschillende werken der graphische kunst, kakemono's, makemono's en ver schillende boekwerken. De Perzische tentoonstelling zal ver moedelijk de volgende week gereed zijn. Om de lessen aan de herhalings school te volgen hebben zich met het door de Plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs afgegeven getuigschrift 15 jongens en 6 meisjes aangemeld. Zonder dat bewijs 65 jongens en 17 meisjes. Niet opgekomen zijn 1 jongen en 1 meisje en afgewezen 1 jongen en 5 meisjes, zoodat de school met 95 leerlingen, in 3 klassen verdeeld, Maandagavond zal aanvangen. Tot onderwijzers zijn aangesteld de Heeren P. C. Bouwmeester. J. De Wager, J. B. van Dorp en Mej. J. M. Peereboom voor de handwerken. Dr. P. J. Mulder, vroeger kerkelijk hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, heeft het beroep naar de Waalsche gemeente alhier aangenomen. Met de uilvoering van het plan tot bebouwing van een groot deel der gronden tusschen den Wagenweg en de Leidsche vaart is een aanvang gemaakt. Het doel is den kortsten afstand tusschen het Florapark en de Wilhelminastraat te bebouwen met kleine villa's. De vroegere Steenmuurslaan aan den Wagenweg is thans flink verbreed en de fundementen zijn er reeds gelegd voor eene villa aan dien weg te stichten. Het plan bestaat om in den voorzomer van het volgende jaar den bedoelden weg verder door trekken. Bij den secretaris der Koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap," den heer T. C. Niephaus, is een schrijven ingekomen van Seraphine Sébrechts, Pyckestraat, 27 te Antwerpen, waarin deze dame mededeelt, dat zij de compo niste is van het mannenkoor Onweer, waaraan door de Jury eene premie van f 50.is toegekend. Dat eene vrouw in dezen wedstrijd de heeren der schepping achter zich heeft gelaten, zal velen verrassen. Het Museum van Kunstnijverheid hier ter stede werd gedurende de maan den Augustus en September door 1934 personen bezocht. De tentoonstelling van Japansche kunstproducten en teekeningen, die thans in genoemd Museum gehouden wordt, zal weder worden aangevuld met eene collectie produkten der Perzische nijver heid, waaronder zich bevinden, tapijten keramische werken, drjjf en ciseleerwerk borduursels, lakwerk, boekbanden enz. enz; deze beide verzamelingen, zoo ver schillend van aard, zullen zeker voor de beoefenaars van kunstambachten van groot belang zijn. Door de Commissie werd ten opzichte der aan het Haarlemsche Museum ver bonden School voor Kunstnijverheid, door het toelaten van Hospitanten eene nieuwe maatregel ingevoerd. Voor de verschillende afdeelingen der aan de School onderwezen kunstambachten, als decoratieschilder, houtbeeldhouwer, gra veur en Stempelsnijder, als ook voor de afdeeling der kunstindustrieele teeke naars kunnen thans onder zeer gunstige voorwaarden voor drie of meer maanden leerlingen worden opgenomen. Voor hen, die reeds praktisch werkzaam zijn en nog eenigen tijd aan hunne ar tistieke opleiding wenschen te besteden zijn de wintermaanden, waarin de werk zaamheden veelal niet overdruk zijn, als aangewezen om de school te bezoe ken. Zij kunnen gedurende dien tijd als hospitant worden ingeschreven en van dag- en avondcursus gebruik maken, waardoor deze leerlingen, daar ze reeds met de praktijk vertrouwd zijn, en voornamelijk met de vakken die daarme de in direct verband staan, worden bezig gehouden en goede vorderingen maken. Nadere inlichtingen kunnen bij den Directeur de School voor Kunstnijverheid worden ingewonnen. Uit de boekerij van het Museum van Kunstnijverheid werden gedurende de maand September 144 boek- en plaat werken gratis naar verschillende plaatsen van ons land verzonden. In het perceel Groote Houtstraat 78 is door den Heer Saager een meu belmagazijn geopend, dat gezien mag worden. Verschillende smaakvol afgewerkte ameublementen en aparte meubelstuk ken in velerlei stijl, van het imitatie- antieke tot de meest moderne vormen trekken er de aandacht, alsmede enkele goedgedachte raam- en portière-drape- riën. Voor den belangstellende, wiens oog in het bijzonder volle magazijn geen rustpunt vindt, is eene afzonderlijke beschouwing der werkelijk fraaie stuk ken zeer aan te bevelen. Woensdag namiddag te 5 uur is op eene achterkamer van het perceel No. 25 op de Burgwal brand ontstaan door het springen van een petroleumlichtje onder de koffie, waardoor de gordijnen, 't behangsel, tafel, stoelen enz. in brand geraakten. De brand, die zich voor een begin vrij ernstig liet aanzien, werd gebluscht door den Heer G. Spaan, pijpleider bij Spuit No. 10, met behulp van 2 buren. Een oud-Hollandsch spreekwoord geeft den raad„Steekt de hand niet in een wespennest," en dan krijgt men een griezelig gevoel en een ideetje van scherpe pijn, van opgezwollen handen en dikke oogleden, van ontzettende jeuk en van walging van de geelzwarte, be weeglijke insecten, die een en ander veroorzaken. Wie echter de wesp leert kennen in haar werk, in haar bouwkunst, krijgt ontzag voor het lastige, nietige wezentje. Wie begeert te weten wat het diertje doen kan, brenge een bezoek aan de schilderswerkplaats van den Heer J. Heilo, Zijlvest No. 1. Onlangs geroepen in eene burgerwoning, tot verdrijving van de wespen, die in hooge mate al daar de overhand hadden, werd door hem in de eerste plaats het nest zelf opgezocht; wat men vond, was eene massa, welke uiterlijk veel geleek op een hoop kun stig ineen gewerkte dorre boombladen, eene uitgebreidheid van 75 bij 32, met eene hoogte van 25 centimeter. Beziet men het binnenwerk, dan be merkt men eene menigte zeshoekige celletjes, uithoofde van den vorm nauw keurig aaneengesloten. Elke cel bevat een eitje, min of meer in staat van ont wikkeling tot aan het volwassen insect, de wesp. De cellen hebben eene hoogte van een tot anderhalven centimeter. Is de eerste laag van cellen voltooid, dan wordt de tweede gelegd, de twee lagen zijn behoorlijk ondersteund, waardoor tevens de wespen der eerste laag gelegenheid heben tot uit- en ingaan. En zoo is het voortgegaan tot de kolo nie door den werkman in haar arbeid werd gestoord. Meer willen wij er niet van zeggen, maar raden ieder aan, van het wer kelijk interressante wespen-gebouw eens ken nis te nemen. BUK&EliLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 Sept. 3. B. W. Geerlings en C. M. Bank. '2 Oct. C. J. Hofkes en C. Groenewoud. A. Th. Koeleveld en E van Santen 3 Oct. H. de Wit en W. van Koningsbruggea. G. Elsnerus en A. E. Koks. GETROUWD. 2 Oct. G. J. Sondorp en M. Vostberg. F. J. Jansen en E. M. Smit. J. van der Èngh en A. M. Vergers. 3 Oct. J. E. de Ruwe en A. M. Leuven. G. A. V. Maanen en J. C. van Giezen. R. Maas en G. A. A. Drijber. GEBOORTEN. 23 Sept. J. A. Dikkeboom geb. Arps d. J van Rees geb van Klaveren z (levenl 26 Sep'. M.W. van Emmerik geb. van der Horst d. M. J. Webergeb. van Maasz. - R. Beu geling geb. Raven d. 27 Sept. W. C. Sonne- mans geb. van den Berg d. H. F. J de Bruin geb. van Reeken d. H. M. Zuurendonk geb. Lolkamaz. A. E. M. van der Pol geb. Raad- schelders z. C. van Lieshout geb. Stokman d. J. M. Beinema geb. Voeteünkd. E. ten Bosch geb. Kamp d. A. C. Lamers geb. van Lieshout d. APriester geb. de Braber z. M. Somers geb. van der Schinkel d. G. E. Cock geb. Lagerweij d. H. G. Beau fort geb. Eijkkoorn z. 28 Sept. J. Dirksgeb. Manakker d J. Koster geb. Vlottes z. S. Bakker geb. Rombout d. P.G. Jak geb. Win ter d. C. W. H. van Dokkum geb. de Boer z. G. Roest geb. Evers z. N. Hulshof geb. van Vreeden z. T. de Jong geb. Ikkink z. 0. E. L. van den Berg geb. Tombergk z. 29 Sept. M. H. Vermeulen geb. Rozierd. M. M. Glas geb. Lange z. M. J. Scheffer geb. Jonker z. M. C. Gootjes geo. van der Pol z. J.H Smalen gtb. van der Hartd J.Th Lucas geb. Pellemaus z 30 Sept. M. Appelboom geb Koasen dABeens geb.van Cittertz. --J. M. C. Muijlaertgeb.Splingnaire z. A. M. Gaus geb. van Miegem z. C. van Egmond geb. Zwemstra d. L. Schouten geb. Lavooij d. 1 Oct. C. J. Nijssen geb. Carbo d. M. C de Vos geb.de Lang z. 2 Oct. E de Jong geb. Foppers z. W. Verhoef geb. Ouwersloat z. A. G. Paauwgeb.Delchauibre z. M. Peper geb. Schokker d. P. B. Ko men geb. Schipper z. A. de Vegel geb. War merdam z. J Swenneker geb. Heeres d. OVERLEDEN. 2fi Sept. C. Besseling l m d. Krom. 27 Sept. A Otto 15 j. z. L. Hofstraat. A. Herschoe geb de Boer 59 j. Voorzorgstraat. J. Scbaao 3 in. z. Gasthuisstraat. 28 Sept. J. C. Kedde 15 j z. Z. Polderstraat.— 29Sept. M. C. de Zaaijer 3 m. d. Ewchilderstraat. 30 Sept. P. van der Hulst. 82 j. Raamsingel. A. Kraaij 21 m. d. Haarlemmerliedestraat. 2 Oct. P. Groot 3 m. z. Kennemerstrait. J. M. Kremer, wed. Sino71 j. Kenaustraat.— H. Soheidler o nr. d. Oranjeboomstraat. KAASMARKT van 2 October 1895. Verkocht 65 stapels, uitmakende 8312 kazen, wegende 15439. KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 24, MUZIEKUITVOERING ia den Hoat op Zondag 6 Oct. de9 namiddags van 21/g4 ure, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van deu Luitenant-Kapel meester den heer C. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1. Mit Bommen und Granaten. MarschBilse. 2. Ouverture ObéronWeber. 3. Zwei Ungarische TanzeBrahms. (Geïnstrumenteerd door Kriens.) 4. Ballet de l'opera Les Vespers SicilienneVerdi. 5. Ouverture Le Domino Noir.Auber. 6. Wiener Bon Bons. Walzer..Strauss 7. Fantaisie 1' Eufant Prodique.Wormser. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 8 Oct. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERM.AN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Elza's Brantziig zum Munster.R. Wagner. 3. Choral AndanteJ. G. Bastiaans. 4. Inleiding en VariatienA. Ilesse. 5. Duet Lied ohne WortMendelssohn. Het Bestuur deelt mede, dat den 15den October a.s., aan bovenge noemde school een avond-cur- 8U8 zal worden geopend. Zij, die hunne avonden willen besteden tot het aanleeren van het voor hen koo hoogst nuttige Ambachts vakteekeiiea, kunnen daartoe hier goede gelegenheid vinden. Het schoolgeld voorden geheelencursus bedraagt vier gulden. De directeur der school is bereid alle gewenschte inlichtingen te geven. Gelegenheid tot het inschrijven van leerlingen bestaat aan de school op alle werk dagen tot en met 12 October a.s. Het Bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool?' te Haarlem: P. KLEIWEG DYSERINCK, Voorzitter. G. L. VAN LENNEP, Secretaris. HAARLEMSCHE OPENBARE LES, Maandag 7 Oct., 2 uur. OSSESTAAKT-SOEP. BOÜILLI EN MATELOT. OATMEAL-TAART. Mej. MAURITZ, Oude Gracht 64, vraagt direct een nette P. G., voor den dag, goed kunnende koken en werken. Loon ƒ80 met verval. Gevraagd tegen November eene nette van goede getuigen voorzien. Zich te vervoegen Gr. Houtstraat 6. Mevr. VAN BLAADEREN Ke naupark te Haarlem, vraagt met 1 November a.s. eene als rneid-alleen, P. G., f 100. loon en waschgeld. Brieven Boek- en Kunsthandel JAC. ROOKMAKER, Haarlem. Een weduwnaar 50 jaar, P. G., werkman vraagt een knappe Br. fr. onder No. 131 aan het aan het Bureau van dit blad. gevraagd, niet ouder dan 16 jaar, met November. Br. fr. onder No. 132 aan het bureau van dit blad. gevraagd, tegen November of eer der. Adres Ripperdapark 13. Sophiastraat 22 wordt tegen November verlangd eene fatsoen lijke, nette als meid-alleen, P. G. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. (134) Met November a. s. wordt te Overveen gevraagd een net, fat soenlijk, R. K. leeftijd van 17 tot 20 jaar, goed kunnende naaien, mazen en stop pen. Brieven worden ingewacht onder No. 135 aan het bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2