HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. BEEICHT. Onder den rooden mantel, Ne. 81 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144- met AMSTERDAM. van ZATERDAG 12 October 1895. ffoi. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONXSCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën woiden aangemymen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Van het vorige feuilleton STANLEY J. WEYMAN, zijn nog eenige Exemplaren voor onze abonné's verkrijgbaar voor f 1. ing. en f 1.25 keurig gebonden. Haarlem, 8 October '95. DE ERVEN LOOSJES. Het Bestuur der Afdeeling. \o. 2$ van de is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prjjs 10 Cents. Te Munster is men ontevreden, of liever zijn de mannen ontevreden, de werklieden, de groote bazen, de kleine bazen, de burgers. Het is omdat volgens eene politie verordening de herbergen sedert 1 October te elf uur gesloten moeten worden. Sedert dien tijd ver zamelen zich de malcontenten voor het raadhuis, maken daar veel drukte, worden door de politie uiteen gejaagd en gaan dan stil naar huis. Er zijn er die hopen op eene deeling van het ver schil en zijn bepaald van meening dat het bepaalde uur twaalf uur moet zijn. Sociëteiten als in Holland schijnen te Munster niet te bestaan. Niettegen staande de houding der politie blijven de oploopen aanhouden. Vijf en zestig millioen francs had de Fransche regeering aangevraagd ten behoeve der Madagascar expeditie. Dit kapitaaltje is nog niet opgebruikt, maar, zegt de regeering, als we meer mochten noodig hebben, dan kunnen we het bedrag vinden in de schatkist, aange zien die in bijzonder gunstigen toestand is. Inmiddels moeten Howa's, de lui, die men te bestrijden heeft, uiteen gaan als een paar van hen door Fransche kogels zijn gevallen, bepaald aangenaam voor de Franschen die al genoeg te lijden hebben van het klimaat. Koningin Ranavalo beschuldigde haar leger van lafheid en weigerde de stad Tananarivo, die door de Franschen staat bezet te worden, te verlaten. De vreem delingen mochten de stad niet verlaten. Volgens latere berichten zouden de Frai.schen reeds Tananarivo, de hoofd en residentieplaats van de koningin, in bezit genomen hebben en zou het hof en de regeering gevlucht zijn. In hoever dit is overeen te brengen met de snor kende taal der koningin, is niet dui delijk. Omtrent de al of niet inneming van Tanarivo is men het niet eens. Een der bladen is er zelfs boos over, dat Reuter het bericht in de wereld zond, vóórdat het officieel bekend was, en twijfelt ook aan de waarheid. Enkele personen, meent het blad, wier belang niet meebrengt door de Franschen gevangen te worden, hebben de vlucht genomen op Engelsche schepen, en van daar is het bericht in handen van Reuter gekomen, die het dus zeer voorbarig in de wereld zou gezonden hebben. Om een einde te maken aan alle onzekerheid omtrent de intoming der hoofdstad is Donderdag in den Fran schen ministerraad voorlezing gedaan van eene depêche, vermeldende, dat Ta narivo na schitterende krjjgsoperatiën den 30 September genomen is, en de toen aangevangen vredesonderhandelin gen een gunstig resultaat hadden, onder voorbehoud van de goedkeuring der Fransche republiek. Natuurlijk zullen zich weer onaangenaamheden vastknoo- pen aan het feit dat de regeering zoo laat was ingelicht, en op nieuw kan in het licht gesteld worden, dat 's lands zaken niet steeds met den meesten spoed gebracht worden ter plaatse waar zij behooren. De Fransche troepen op Madagascar hebben van de regeering een telegram van gelukwensching ontvangen. Of nu echter alle verzet gebroken is, kan nog nie gemeld worden. Voor het spoorwegongeluk te Ottig- nies is de schuld te zoeken bij den omgekomen machinist der locomotief, doordien door hem niet op de signalen was gelet en alzoo met zijne machine de ramp veroorzaakte. Tot chef van het eskader voor Cuba is door de regeering benoemd admiraal Navarro. De Spaansche regeering heeft het voornemen te kennen gegeven, eerlang vijf en twintig bataljons naar Cuba te zenden tot volkomen onderdrukking van den opstand. De correspondent der Indépendance Beige te Madrid deelt mede, dat de Spaansche ministers van financiën en koloniën het eens zijn geworden met den vertegenwoordiger der Banque de Paris et des Pays-Bas aldaar over het sluiten eener leening. „Deze bank aldus heet het zal der Spaansche regeering een voorschot verschaffen van 50.000.000 peseta's in goud. Als onder pand daarvoor zullen dienen de Cubaan- sche bons van 1890, onder waarborg van den minister van financiën." Tegenwoordig worden zware vuur monden van papier vervaardigd. Behalve het mindere gewicht is het groote voor deel dezer kanonnen de groote elasti citeit van papierstof, vergeleken met metaal; daardoor wordt de schok, ver oorzaakt door een groote lading, lang zamerhand verzacht. Het lichaam van den vuurmond is van papier- maehé met metalen voering. Uitwendig is het stuk omgeven door metaaldraad, dat er in vijf lagen met groote kracht omheen gewikkeld is. Over dit omhulsel van metaaldraad zijn evenwijdig aan de ziel loopende metalen stangen aangebracht, die door ringen worden vastgehouden, welke het kanon omsluiten en waaraan zij met schroeven bevestigd zijn. Een fabrieksmeisje te Daybusch, in Oostenrijk, heeft op de terugreis van een pelgrimstocht naar Szezyk, in een aanval van godsdienstwaanzin, petro leum over haar kleeren en haar hoofd gegoten en daarna den brand er in gestoken. Het meisje is verbrand zonder een kreet te uiten. Zaterdag heeft de begrafenis plaats gehad van een der beroemdste Franschen van zijn tijd, Pasteur, en dit met den meesten praal op staatskosten. Voor den rouwwagen, getrokken door zes paarden, gingen Pasteurs leerlingen, er achter volgden de familieleden, af gevaardigden, senatoren en leden der Académie Francaise. Bij het naderen van de Nótre Dame klonk de treurmuziek, roffelden de trommen en luidden de klokken. Juist te twaalf uur verscheen de president der republiek, de Heer Faure. De stoet maakten een diepen indruk. De minister Poincaré sprak bij het graf de eenige redevoering welke aldus eindigde „Vaarwel, beroemde meesterDe we tenschap, welke gij op zoo grootsche wijze hebt gediend, de onsterfelijke en souvereine wetenschap, wier macht door u zoozeer is verhoogd, zal tot in eeuwig heid den stempel dragen van uw genie. De menschheid, aan welke gij zulke groote diensten hebt bewezen, zal uw naam steeds in eere houden, door uw arbeid versterkt in haar geloof in den on- beperkten vooruitgang der wetenschap." De Parijsche correspondent van de Indépendance Beige schat het aantal van hen, die, langs den weg geschaard, Pasteur eene laatste hulde brachten op 100.000. Ondanks het gedrang, dat vooral op het plein voor de kerk zeer groot was, kwamen geen ernstige onge lukken voor. De commandant der re- publikeinsche garde viel van het paard, maar bezeerde zich niet. Om twee uur was de plechtigheid afgeloopen. De wagen, waarmede Pas teurs stoffelijk overschot ter grave werd gebracht, was dezelfde, welke gebruikt werd bij de ter aardebestelling van maarschalk Mac-Mahonmaarschalk Canrobert en president Carnot. Van de familieleden waren aanwezig Pasteurs zoon en zijn schoonzoon, de heer Valéry- Radot. Tot de talrijke bloemen, die de baar tooiden, behoorde ook een krans der Academie van Wetenschappen te Berlijn. Op Cuba hebben de Spanjaarden geen reden tot tevredenheid. Het getal opstandelingen neemt steeds toe, en de provincie Havanna, tot heden tamelijk rustig gebleven, heeft zich naar het schijnt bij de beweging aangesloten. Als een bewijs, dat de zaken er ernstig worden opgenomen, wordt verhaald, dat van twee Cubanen, vader en zoon, de eerste officier was bij het Spaansche, de laatste bij het Cubaansche leger. Op zekeren dag plaatste het noodlot vader en zoon tegenover elkander; de zoon schoot de vader dood. Nog steeds neemt Spanje maatregelen tot het zenden van aanvullingstroepen en zeer stellig is aan te nemen, dat Spanje het tegen de ruim anderhalf millioen Cubanen nog zwaar genoeg zal te verantwoorden hebben, al wordt verwacht dat Cuba ten laatste voor de overmacht zal moeten bukken. Koningin Victoria van Engeland houdt zeer veel van circus-vertooningen. Zij heeft nog onlangs het gezelschap van John Scotts, een der beste in Engeland, naar Balmoral ontboden en daar een voorstelling in de open lucht laten geven, waarbij het geheele personeel van het paleis, tot den minsten stalknecht toe, tegenwoordig was. De Koningin woonde, in een open rijtuig gezeten, die voor stelling tot het eind toe met groote be langstelling bij, en na afloop daarvan onthaalde zij het gezelschap van Scotts op een lunch in de keukens van het paleis. De cholera heerscht in zeer hevige mate te Tanger. Die Marokkaansche stad is vermaard om hare gunstige ligging en haar gezond klimaat. Maar toch maakt de vreeselijke ziekte, waarschijnlijk door een paar bedevaartgangers uit Mekka overgebracht, er vele slachtoffers in alle wijken. En dat de ziekte zich zoover verspreidt, is niet te verwonderen. Het is een stad, waar men alles op straat werpt, en waar het schoonhouden van straten en wegen aan den regen wordt overgelaten. Voorts zijn de buizen er zoodanig ingericht, dat zij niet gemakke lijk goed gelucht kunnen worden. De zaken staan stil te Tanger en de stad ziet er verlaten uit, want velen van de verschrikte inwoners en de vreem delingen zijn naar elders gevlucht, en de achtergebleven, kleine winkeliers en arbeiders, die nu niets te doen hebben, verkeeren in grooten nood. Een rijk Oostenrijker, deHeerFeith, heeft bij testament 800,000 fl. vermaakt aan de Academie te Weenen, met be paling, dat de rente daarvan moet ge bruikt worden vooi wetenschappelijke onderzoekingen van den aardbol en de hemellichamen. De bekende hynpotiseur Donato (Al fred Dhont) heeft Maandag terecht ge staan te Mons (Bergen) in België. Hij had door zoogenaamd gehypnotiseerde personen allerhande dwaasheden doen verrichten, ten bewijze, dat zij geheel stonden onder den invloed van zijn wil. Twee bij de voorstelling aanwezige doc toren hadden van dit feit procesverbaal laten opmaken. De rechter heeft Donato evenwel vrij gesproken, omdat de gehypnotiseerde personen uit het publiek niets anders bleken te zijn dan omgekochte helpers. Telkens bevestiging en ontkenning van de geruchten uit Bulgarije omtrent den doop van prins Boris en zijne op neming in de Grieksche kerk. Het lijkt wel, dat de regeering zich op de hoogte wenscht te stellen, aangaande de publie ke opinie in deze, en de doop zal toch de eenige weg zijn om met Rusland op goeden voet te geraken; dit schijnt een der voorwaarden te zijn waarop de onafhankelijkheid van het land berust

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1