Ten nadeele van den bufl'ethouder van de mailboot Prins Hendrik op de Am- sterdamsche tentoonstelling zijn sedert eenige maanden ontvreemd de volgende voorwerpen 180 groote lepels, 221 groote vorken, 16,1 groote messen, 71 desertiepels, 45 dessertmessen, 720 theelepeltjes, 100 bierbakjes, 4 peper en zoutstellen, 3 menuhouders, 3 pesenteerblaadjes, eenige kurken met wit metalen knoppen. Naar het Vad verneemt bestaat het voornemen, dat de kapel uit „Oud Hol land" na afloop der tentoonstelling in middeneeuwsch costuum een rondreis zal ondernemen door verschillende der voor naamste steden van het land. Uit Callantsoog meldt men, dat het aldaar uit zee aangespoelde monster is gebleken een vinvisch te zijn, behoorende tot de familie der walvisschen. Hoewel het dier reels zes maanden dood geweest moet zijn, is na onderzoek door een deskundige gebleken, dat het spek nog in gaven toestand en de traan van uitmuntende qualiteit is. Het geraamte is door het bestuur van Artis te Amsterdam aangekocht, en men is Maandag begonnen met het afsnijden van het spek en het schoonmaken van de beenderen, waarvan men rekent met tien dagen werk te zullen hebben. Ver moedelijk zal dit nog wel menig bezoeker daarheen lokken. Op de markt te Rotterdam is deze week een mandje aarbeien van den kouden grond te koop aangeboden,aan gevoerd door A. Staats uit Zwijndrecht. De brand te Boskoop is, naar wordt medegedeeld, niet ontstaan door het springen van den petroleum-motor, doch door het onvoorzichtig omgaan met een spiritus lampje, dat diende om den motor te verwarmen en waaraan een der per sonen der werkplaats zijne pijp aanstak. Ds. W. Breukelaar, predikant bij de Geref. Gemeente te Halfweg, heeft be dankt voor de beroepen naar Zierikzee en Werkendam. In de Houtrakpolder bij Spaarndam zijn gisterenavond twee schuren van Mej. van Bodegoin verbrand, benevens twee afzonderlijk staande schelven hooi en stroo van 9000 en 2000 K. G.2 varkens en een 40 tal kippen kwamen in de vlammen om. De brandspuit van Rijnland heeft van 91/2 tot I1/2 nor flink gewerkt, waar door de nabestaande perceelen gespaard bleven. Alles was verzekerd. De wethouder L. de Glopper was bij den brand aanwezig. De veiligheid de nachts te Hoofddorp laat tegenwoordig veel te wenschen over. Niet dat de gemeente last van inbrekers of dieven heeft, maar een tal van hon den en wel van de grootste soort, loopen des nachts onbeheerd rond en houden dan somwijlen eene ware drijfjacht. Nu weder hebben ze verschillende erven bezocht en tal van kippen, konijnenen eene geit verscheurd. Men hoopt, dat spoedig een einde zal komen aan 'tlos loopen dier dieren. HAARLEM 11 October 1895. In den schouwburg is dewinter- campagne geopend, met Kerstavond, drama in drie bedrijven uit het Duitsch, gegeven door de Nederlandsche Too- neelvereening, directie Chrispijn. Van het gezin Marvegge was het hoofd predikant. Streng in zijn opvattingen, niet toegevend tegenover zich zeiven en evenmin omtrent anderen, zag hij slechts heil voor de maatschappij in hetgeen hij leeraarde en in dien geest was ook de opvoeding geweest aan zijn zoon Theo- door. Dominé had hem bestemd voor den kansel, de examens waren afgelegd. Doch de oude Heer Marvegge had geen rekening gehouden met de waarheid, dat de nieuwe tijd een nieuwen geest meebrengt en deze was vaardig gewor den over Theodoor, die juist op den kerstavond te huis was gekomen. Hierbij kwam nog iets; Elly, een pleegkind van de Mawegges, wilde zich aan de kunst wijden, en wel aan het tooneel, en Theodoor had zelfs een tooneelstuk ge schreven. Met deze gegevens voltooie men de Kerstavond. Men denke zich de toestanden, toen de een na den ander, den dominé met hunne roeping tot de kunst en hunne plannen voor de toekomst in kennis stelden en men overlegge, wat van dit alles het slot moest zijn. 't Zijn toestanden zooals ze moer voorkomen, maar een ander ding is 't, ze ten tooneele te voeren. De heer Chris pijn doet dit met zijn dapper troepje, ■omdat hij 't kan doen, en hij kan het, omdat hij dat troepje weet aan te voeren op eene wijze, die bewondering afdwingt. Daar is een streven bij Chrispijns gezelschap om het hoogste te bereiken en dit hoogtepunt wordt zeer stellig behaald door het treffend mooie samen spel. Geen der excecutanten maakt zich aan overdrijving schuldig, allen blijven in den toon, in overeenstemming met de kunstopvatting van den leider. Geen tooneelkunstjes, geen geschetterwaar heid van 't begin tot het einde, en juist dit deed De Kerstavond zoo aantrekkelijk zijn. 'tGaat zoo eenvoudig, als dominé pleit, tegen 't geen Elly hare roeping noemt en 't gaat zoo treffend mooi als Theodoor de oude denkbeelden bekampt en als moeder Marvegge, mevrouw Kley, zich luchtkasteelen bouwt en al die begrippen haar blijkbaar verbijsteren. Men weet, dat niet juist enkel sterren van de eerste grootte schitteren kunnen, doch hoe gevoelt men zich genoodzaakt door den innerlijken trek tot het schoone den blik te richten tot de harmonie, die de sterren van verschillende grootte vormt aan het hemelgewelf. Zoo ook hier; het fraaie samenspel redt het stuk, geen der executanten draagt het en hieroor is het werkelijk een genot het gezelschap van Chrispijn in zijne merkwaardige verrichtingen te zien, en dit dankt men aan de uitstekende leiding. Ten einde zijn stemming niet te be derven, heeft de verslaggever Met vuur spelen niet gezien. Uit de rekening en verantwoording van de tweede Hollandsche levensver zekeringmaatschappij te Haarlem over het maatschappelijk jaar 1894/95 blijkt, dat het bedrag der Uit0 April 1895 van kracht zijnde verzekeringen is ƒ14.33608, dat aan diverse premiën is ontvangen 62732,84, dat voor genoemde verzeke ringen moet geresserveerd blijven ƒ234661.46, dat de winst- en verlies rekening een voordeelig saldo oplevert van 26074,31® en dat de bezitting der maatschappij bedraagt ƒ307594 69. Het spoorwegpersoneel van de II. IJ. S. M. alhier is voornemens op te richten eene muziekvereeniging onder den naam „Harmonie" en zal trachten door het verkrijgen van financieelen steun daartoe over te gaan, tot welk einde bij de ingezetenen eene circulaire is rondgezonden. Ook is men voornemens een muziekcursus voor kinderen op te richten. Op het Museum van Kunstnij verheid alhier zijn thans tentoongesteld de produkten der Persische Kunstnij verheid, die door den vroegeren Consul Generaal te Teheran den Heer F. M. Mnobel aan het Museum in bruikleen werden afgestaan. Gisteren zijn alhier aangehouden twee jongens van 18 en 14 jaren beiden woonachtig te Amsterdam, die bij een aantal ingezetenen een lijst hebben aangeboden ter inteekening, bevattende een verzoekschrift, ondertee- kehd door een bekend ingezetene den Heer K. om financieelen steun voor het oprichten van een zaakje. Het verzoek schrift was slechts een verzinsel, de handteekening valsch.Eenige ingezetenen zijn evenwel slachtoffers van deze op lichting geworden. De hoofdschuldige, mede een Amsterdammer, heeft zich met het ontvangen geld uit de voeten gemaakt. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring overgebracht de 31 jarige slagersknecht C, S. die zich ten nadeele van zijn pa troon den slachter H. had schuldig gemaakt aan diefstal van ongeveer ƒ200, waartoe hij valschheid in geschriften had gepleegd door de rekeningen met den naam van zijn patroon te teekenen en het geld zich toe te eigenen. INGEZONDEN. Kantoor- en Handelsbedienden! Wellicht zullen er onder U reeds geweest zijn, die gedacht hebben over de vraag of het niet wenschelijk zou zijn ook hier ter stede een Vereeniging van Kantoor- en Handelsbedienden op te richten. Daar ik nog pas kort hier woonachtig ben en daardoor onbekend met mijne vakgenooten, maak ik van de welwillend heid der Redactie gebruik om langs dezen weg tot U te komen. Waar we toch onze blikken richten naar de - beide handelssteden hier te lande, daar zien we te Rotterdam de bloeiende Vereeniging „Mereurius," die reeds door hare practische werking be kend en geëerd iste Amsterdam de Vereeniging „Vooruit" die, hoewel met verschillende moeielijkheden te kampen gehad hebbende, thans zich nog in haar bestaan mag verheugen en met hare examens steeds meer en meer de aan dacht trekt, terwijl ons nu weèr door de nieuwsbladen wordt bericht, dat een dito vereeniging te 's Gravenhage is opgericht en dat te Amsterdam, buiten de reeds genoemde vereeniging „Voor uit" de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedien den, is tot stand gebracht. Het nut van dergelijke vereen'gingen acht ik niet meer noodig te worden aangetoond, daar de praktijk dit reeds ruimschoots heeft bewezpn. Toch zijn er velen, die dit óf niet inzien óf niet willen inzien. Ook, die meenen, het lid zijn van dergelijke vereenigingen niet noodig te hebben, daar zij op 't oogenblik eene goede po sitie bekleeden en welvaart hun deel is. Die echter een open oog heeft voor den toestand waarin we verkeeren en waarin velen onzer Vakgenooten zich bevinden, zal toch, wanneer ten minsten nog eenig menschelijk gevoel bestaat, moeten erkennen, dat het meer dan tijd wordt dat allen, en hier druk ik vooral op dat woordje allen, de handen ineen slaan om door vereende krachten te verbeteren wat er te verbeteren valt, te steunen en te schragen, wat in moeite of kommer verkeert. Het spreekt van zelf, dat ik van de goedheid der redactie geen misbruik mag maken om plaatsruimte te vergen voor meer algemeene beschouwingen. Ik acht bet vorenstaande dan ook vol doende om Uwe aandacht hierop te vestigen en verzoek ik allen, die met mij meenen, dat het niet alleen mogelijk, maar ook wenschelijk is, om hier een Vereeniging van Kantoor- en Handelsbe dienden op te richten, rnij hun meening, met opgaaf van naam en adres te willen kenbaar maken. Bij eene genoegzame deelneming zal getracht worden om eene vergadering uit te schrijven, waar op alsdan dit onderwerp nader kan worden besproken. Ten slotte roep ik nogmaals allen, derhalve ook de welgestelde collega's, op, mij hunne medewerking te willen verleenen. U, mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte dankzeggende, heb ik de eer te zijn Hoogachtend, C. G. KOEN, Pieter Kiesstraat 38. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 10 Oct. hebben zich de vol gende peraoneo aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 15 voor los werkman. 4 voor kleedermaker. 2 voor baker. 62 voor werkvrouw. 7 voor waschvrouw. 10 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor kookster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangelwerk. 7 voor grondwerker. 27 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 22 voor loopknecht. 10 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 3 voor schoenmaker. 4 voor schrijlwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 3 voor lichtwerk. 1 voor brood bakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. 1 voor tafelbediende. 1 voor huisknecht. 1 voor tuinman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. «UKGEKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 40ct. B F. C HillebrandenC.C. J.Swartz. 9 Oct. W. P. Kuijper en S. van Weeren. G. Bos en D. Rce«. P. Bank en S. Tijdgaart. P. A Vester en A. M. Voskuijl. J. Smit en H. de Vos. 10 Oct. B.ZweersenS. M. ten Pierik. 'GETROUWD. 8 Oef. Th. J. A. Franken en H. M. P. Heij- deman. 9 Oe'. N. Zonneveld en D. M. Ma thot. E. P. Koks en E. Oudshoorn. GEBOORTEN. 3 Oct. A.van der Veur geb. Beenz. M. M. Martin geb. Barnhoorn z. B. J. E. van Leu ven geb Schneider d. J. Koopman geb. Zoe telief z. 4 Oct H. Wa'merdam geb. van Gas telen z. N. Schinkel geb. Klaver z.M. E. van Asten geb. Becker z.5'Oct. L. Mantel geb. de Boer d. J. E. van der Ven geb. Dranke z. J. M. Goeden geb. Greeve d. 6 Och P. A. de .long geb. van Son z. H. M. Kuijten geo Schlötz z. 7 Oct. J. C. Groenen- daal geb.van de Grootepoort z. M W. Kaas enbrood geb. Ruijsenaars z. M. P. Jansse geb. Waltz z. J. de Goede geb. den Boer z. M. Erdtsieck geb. Kater d. 8 Oct. N. Ak kerman geb. Loots z. J. A. C. Geerlings geb. van den Berg d. B. van Slooten geb. Meiland R. Bottelier geb. Visser d. A. Kooij geb. van Kempen d. C. Dolle- Kamp geb. Swarts d. 9 Oc'. E. Gouka geb. Agtenberg d. A. Melsen geb. Niemann z. M. C. Aboeien geb. Handgraaf. M. M. van Nordegeb. van Wieringeu z. A.M. J.Zwaa- neveld geb. Verbeek z. 10 Oct. J. M. A.Jan sen geb. Kelderman. M. Klumper geb. Wij- nands d. OVERLEDEN. 3 Oct. D. Winkel 78 j. KI. Houtweg.— A. C. Oolgaardt 50 j. Sr. Bolwerk. 4 Oct. Th. P. Vredenburg geb. Peterson 28 j. Kerkstraat. T. Krijzer - m. d. K. Margarathastraat J.M. F'rancken 21 j. St. Bolwerk. M.van Laargeb. Langeveld 32 j. Zijlweg. JC. van Dort lm. z. Kl. Houtstraat. 5 Oct. D. Schild 19 m. z. Haarlemmerliedestraat. 6 Oct. A. van Zan- dijk 8 m. d. L. Raamstraat. G. G. Seova Righini fi m. z. Harmenjansweg. J.Sernee 7 m. z. Reosveldstraat. H. Soheffer 7 dg. z. W. Boogaardstraat. 7 Oct. II. van Poelgeest 19 j. Valkensteeg. G. de Jong 14 dg. z. Melkboerst.eeg. 8 Oct. T. de Vries 17 j. z. N. Schoolsteeg. Tb H. G.Herkes llm.z. Patientiestraat. 9 Oct. M. C. Voetelink 21 j. Spsarne A. Kubes 22 j. Heerensingel. 40 Oct. A. Wagenaar 44 j. Schotersingel. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks f uitgezonderd des Zondags) Tan 'B middags 11 tot 1 ure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige parapluis. Een armband. Een touw. Eene ladder. Een paardenhalster. Een zweep. Twee halskettingen. Een loodklopper. Een stuk leer. Een pakje vrouwen ondergoederen. Een onderstukje van een oorbel. Een potloodhouder. Eenige portemorinaies met geld. Een jongensjasje. Eene zilveren broche. Een zakje met geld. Een gouden ring. Eene ledige portemonnaie. Een mand. Een medaillon. Een oorbelletje. Een vischben. Een ring met sleutels. Eenige sleutels. VEEMARKT 9 Oct. 1895. AangevoerdPrijs 12 Koeien ƒ150.ƒ195. 2 Pinken 65.75. 16 N. Kalveren 8.j» 15.— 38 Schapen 15.27. 34 Lammeren 9.19. 2 Paarden KAASMARKT van 9 October 1895. Verkocht 59 stapels, uitmakende 8166 kazen, wegende 15459. KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 27, ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 15 Oct. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate op 7J.Kheinberger a. Preludio. b. Andante. c. Finale. 2. Vorspiel zu ParaifalR. Wagner. 3. CommunionA. Guilmant. 4. Fantaisie No. 2P. Kiel. 5. Ave MariaBach-Goonod.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2