EAAEL SCE Eerste Blad. Onder den rooden mantel, Ne. 82 Uitgave von i'E ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende -Jaargang. 14-4- van WOENSDAG 16 October N ie uws berichten. T K L E P H O O N D 'lMÏH TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst Van het vorige feuilleton STANLEY i. WEYMAN, zijn nog eenige Exemplaren voor onze abonné's verkrijgbaar voor f 1. ing. en f 1.25 keurig gebonden. Haarlem, 8 October '95. DE ERVEN LOOSJES. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BLOEMEN (J.' E.) Dit het land van hei en struiken. Drentache Novellen en Vertellingen. Ie Afl. Compl. in 6 all. a f 0.30 Citroenkuur (De). Een geneesmiddel tegen acute en chronische jicht eD steen.ing. 0.40 CRAMER (Dr. S.) Doopsgezinde bijdra ge, 35o jaarganging. 1.50 Ey&S&IE (THEOD. C.) Charlie's Speel- dhakker. Naar het EngeUch door He llena van Holland. Geïllustreerd, .geb. 1.90 MANVILLE-FENN (G.) Een Rumoerige duiventil. Naar het Engelsch door He- W' lena van Holland. Geïllustreerd..geh. 2.40 MAURJK Jr (JUSTUS VAN) Uit het Volk. Amsterdamsche Novellen .ing. 0.50 geb. 0.75 MILES, De Engelache expeditie van Chrital in 1895 beschouwd in verband met den oorlog van Nederland tegen Atjeh ing. 0.40 PRESSENSÉ (E. DE) Huishoudstertje. Naar het Fransch door Helena van Hollandgeb. 1.90 Buitenlandsche nieuw verschenen werken. Figaro lithographeing. 1.90 ROSNY (J. H.) Resurrectioning. *- 1.90 EULENBURG (Prof. Dr. A.) Sexuale Neu ropathie.ing. 2.60 HAMMARSTEN (O.) Lehrbuch der Phy- siologischen Chemieing. - 9.50 REISS (Dr. C.) Die Zucker-Kvankheit.ing. 0.65 SONNENBUKG (Dr. E.) Pathologie und Therapie der Perityphlitis Mit 34 Ab- bildungening. 3.25 HOLLAND (C.) My Japanese Wife.ing. 1. Bovenstaande werken zyn voorhanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes De IJslandsche volksvertegenwoordi ging heeft eene wet aangenomen waarbij tot den bouw van een hospitaal voor lepralijders wordt overgegaan. Het is namelijk gebleken, dat IJsland in ver houding totzijn bevolkingscijferde meeste melaatschen heeft. Door den thans ge nomen maatregel zullen al de daaraan lijdenden geïsoleerd worden. Woensdag avond is te Bocholt, Prui sen, eene in aanbouw zijnde fabriek van vier verdiepingen ingestort. Onder de puinhoopen werden dertig werklie den bedolven. Van Crispi, den Italiaanschen minis ter-president, wordt bericht, dat hij zeer bevriend is met kardinaal Hohenlohe. Op zekeren dag, toen de Premier den Kardinaal bezocht, nam hij den rooden hoed van zijn vriend op en bezichtigde dien. De Kardinaal zette hem den hoed op het hoofden zeide „Wat zoudt ge als Kardinaal een goed figuur maken! Ge zoudt er zeker een geworden zijn, als gij priester waart geweest." »Neen, ik zou Paus geworden zijn", antwoordde Crispi, met zelfbewuste fierheid. Volgens bericht uit Constantinopel zijn de dragomans of tolken van de gezanten der zes groote Mogendheden er nu in geslaagd de Armeniërs, die zich in de Christelijke kerken hadden verschanst, te bewegen huiswaarts te gaan. De ontruiming geschiedde volkomen ordelijk. De rust schijnt in de hoofdstad nu voor goed hersteld. Ook te Trebizonde hebben de ongeregeldheden zich niet herhaald. Het kleed, dat de Keizerin van Rusland bij hare kroning.,zal dragen, is te Parijs besteld. Het wordt met goud en paarlen bestikt en zal ongeveer f 180,000 kosten. Te Bocholt werden Zondag tiei/der bij de instorting verongelukte werklieden begraven. Fraaie kransen dekten in grooten getale de lijkkisten. Een talrijke menigte volgde de droeve plechtigheid. Ongeveer een gelijk getal werklieden wordt nog vermist. Pioniers uit Keulen zijn thans verder met het opruimings- werk belast. Ook de eigenaar der fabriek, de Heer Beekman, en de aannemer zjjn in arrest genomen. In eene groote katoenfabriek te Glas gouw heeft een brand groote verwoes tingen aangericht, waarbij twee jonge arbeidsters in de vlammen zijn omge komen. Ongeveer een half jaar geleden werd in Tonkin de Fransche ambtenaar Ly- audet met zijne geheele gezin door Chineesche bandieten opgelicht en op hoop van een groot losgeld gevangen gehouden. Het gelukte den hiertoe afgezonden troepen niet, de familie in handen te krijgen, doch het is thans den Franschen gezant gelukt. De familie Lyaudet moet veel geleden hebben in de gevangenschap. Bij de buitenlandsche, heeft Spanje ook de binnenlandsche moeielijkheden. Eerstens de wanordelijkheden te Barce lona met de studenten, wat de regeering zal nopen te kiezen tusschen de geeste lijkheid en de meening der studenten en daar komt nog bij dat de marineofficieren in hooge mate vertoornd zijnopSpaan- sche dagbladpers, zelfs zoo, dat de redac teuren der groote bladen op verschillende plaatsen gemolesteerd worden. Vooral in de Spaaansche havenstad Ferrol moeten de officieren een hoogen toon aanslaan. Hierin bijgestaan door de burgerij die boos is, omdat de regeering de marine werf van daar wil wegnemen. Naar men weet, hebben de zendelingen het tegenwoordig in China zwaar te verantwoorden gehad en nog gedurig komen berichten omtrent x-oof en moord. Niet weinig worden wandaden van dien aard aangemoedigd door opruiende geschriften, waartegen de keizerlijke decreeten, buitengewone bescherming bevelende voor de vreemdelingen, niet bestand blijken. Niet alleen de zendelingen, alle vreem den schijnt men te willen verdrijven, in de stad Tsjaosien wil men zelfs geen vreemdeling nachtverblijf schenken. Hoe deze staat Van zaken overeen te brengen is met de veelgeroemde beleefdheid der Chineezen is tiiet duidelijk,maar verklaart zich hieruit, dat de vreemdelingen naar het gevoelen der Chineezen door ondoor dacht optreden eene sterke partij tegen zich verkregen hebben. In de Archiven van het Fransche de partement van Buitenlandsche Zaken heeft men vóór eenigen tijd eene ont dekking gedaan met betrekking tot de bezoeken van vreemde vorsten. Het was namelijk in 1867 dat Sultan Abdul Aziz werd uitgenoodigd de tentoonstelling te Parijs te bezichtingen. De Turksche ge zant gaf te verstaan, dat geen Sultan zijn Rijk goedschiks kon verlaten, ten zij dan als overwinnaar. Keizer Napole on III. die zeer hoffelijk kon zijn, als hjj dat verkoos, vond toen zelf eene schikking uit, die daarin bestond, dat in de officieele bladen te Constantino pel het ernstig bericht zou verschijnen, dat de Fransche Regeering een deel van haar gebied aan den Sultan had afge staan. Toen Abdul Aziz weer te huis was, werd een document teruggezonden, waarbij bewust deel grondgebied weder aan Frankrijk werd teruggegeven. Tegen keelontsteking, ja zelfs tegen diphtheritis, wordt in een Duitsch blad aanbevolen een altreksel der bladeren met de stelen van Pelargonium zonale (onze lak-geraniums). Een handvol daarvan wordt in een liter water gedurende een halfuur ge kookt, waarna men dit aftreksel, koud geworden, als een gorgeldrank gebruikt. Het schaadt niet, als men bij vergissing soms een weinig er van doorslikt. Volgens de Deensche bladen heeft een Zweedsch ingenieur een karn uitgevon den, waarmee men in vier minuten boter kan maken. Het zou kunnen zijn, dat er nog tus schen Spanje en de Vereenigde Staten moeielijkheden ontstaan over Cuba, welk eiland nog steeds uit de V. S. verster king ontvangt, waarover door Spanje op officieele wijze sterk is geklaagd. De Amerikaansche regeering heeft doen ant woorden dat het wenschelijk geacht wordt, dat Spanje een eind make aan den opstand. Het schijnt nu ook, dat Cuba niet erkend is als oorlog, voeren de macht, maar de Amerikaansche re geering blijkt ontstemd te zijn over de herhaalde klachten van Spanje, zoodat van de medewerking tot het tegengaan van versterkingen naar Cuba wel niet veel zal komen. Een der Franschen bladen maakt zich ernstig ongerust over eene mogelijke werkstaking van het spoorwegpersoneel in oorlogstijd. Wij zullen verslagen zijn, eer wij gevochten hebben, zegt het blad, als de mobiliesatie van het leger, al is het maar door een klein gedeelte der be ambten wordt tegengewerkt en daarom Een wet tegen dat gevaar, waartoe hij de medewerking van allen inroept. Nu is het waar, dat de courant gelijk kan hebben, maar vergeet, dat in oorlogstijd alle Franschen één gemeen- schappelijken vijand hebben dien geza menlijk te bestrijden, zal de plicht zijn van eiken Franschman, en deze plicht te vergeten is haast ondenkbaar. Te Barcelona, Spanje, heeft een hoog leeraar een bock geschreven, dat door den oppersten raad van openbaar onder wijs goedgekeurd, ingevoerd *werd bij het onderwijs. Toen plaatste de bisschop van Barcelona het op de lijst van ver boden boeken aan de universiteit en deed den hoogleeraar in den ban. GevolgDe studenten trekken partij voor hun leeraar, de katholieken houden tegen-demonstratiesde politie de handen vol om de partijen van elkander te houden. Behoudens de goedkeuring door de regeering zijn de vredesvoorwaarden tusschen Frankrijk en Madagascar reeds gesteld. Koningin Ranavalo blijft erkend als vorstin, maar haar gemaal, tevens .eerste minister, moet het loodje leggen; hij wordt verbannen. De administratie van het eiland komt geheel in Fransche handen, zoodat in waarheid het bewind Frankrijk is. De Fransche bladen zijn het nog niet eens met de oplossing van de vraag, wat er verder met Madagascar moet gebeuren. Te Londen heeft men Vrijdag een jongen vermoord gevonden. Het lijk was verborgen in een zak. Een uur voor hef ontdekken van den moord heeft men hem nog op de stoep van zijns ouders huis zien zitten. Den dader kent meü niet. Gaat het met de hervormingen op Korea niet snel vooruit, ook op Formosa gaat lang niet alles naar wensch. Van Mei tot September hebben de Jappanners zich slechts meester kunnen maken van dertig mijlen langs de kust. Voorloopig had Japan twaalf duizend man troepen op het eiland gelegd, maar slechts de helft ervan is nog in staat de wapenen te voeren. De eilanders voeren tegen deze een waren guerellaoorlog en lang kan het nog duren eer de laatste der Hakka's de wapenen heeft neergelegd. Inmiddels zendt. Japan nieuwe oorlogs- krachtefi, maar tegelijk ook ingenieurs en spoorwegarbeiders, waaruit het stre ven blijkt om Formosa geleidelijk onder den invloed der beschaving te brengen. Naar wordt medegedeeld, wordt ver wacht, dat de regeering der Vereenigde Staten Cuba zullen erkennen als oor logvoerende macht. Er zijn er, die meenen, dat dit minder hoffelijk van de Vereenigde Staten is. Uit Korea komen berichten, dat de Koningin door haar lijfwacht zou ver moord zijn, en dit zou plaats gehad hebben op aanstoken van den leider der anti-hervormingsgezinde partij. Nog wordt gemeld, dat sommige dorpen op het schiereiland met. het begin van den oorlog verlaten ziin en de vroegere bewoners niet zijn te bewegen naar hunne haard steden terug te kieren. In den laatste n tijd hadden te Ca tania op Sicilië verschillende sterfge vallen plaats van kinderen, zonder dat het in den beginne mogelijk was de oorzaak op te sporen. Tt.ans heeft de justitie zich meester gemaaki van eene vrouw, die de kinderen tot zich lokte en ze te drinken gaf van vergiftigden

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1