HAAELIISC1 BERICHT. Onder den rooden mantel, Eerste Blad. No. 84 Uitgave von DF ERVEN LOOSJES, Gedempte Oiidegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 23 October 18b5. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER telephonische verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels I 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags tm 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog_worden geplaatst. Van het vorige feuilleton STANLEY J. WEYMAN, zijn nog eenige 'Exemplaren voor onze abonné's verkrijgbaar voor f 1. ing. en f 1.25 keurig gebonden. Haarlem, 22 October '95. DE ERVEN LOOSJES. Tweeder Kamer. Nadat besloten was Vrijdag aan het sektie onderzoek te wijden, zijn in een Woensdag gehouden openbare zitting de invoeringswet en de faljiessementwet aangenomen, nadat de iieer Savornin Lohman ver klaard had, alleen er voor te zijn wegens haar karakter van regulisatiewet. Daarna werd aangevangen het debat over de suppletoire begrootingswet tot reorga- nitatie der landbouwschool te Wagenin- gen. De heer Viruly Verbruggen bestreed de voorgestelde plannen ter zake van het tuinbouwonderwijs. Daardoor wordt naar 's Sprekers beweren niet verkregen wat zoozeer verlangd werd een vrij, zelfstandig tuinonderwijs wat voor het groote belang van den tuinbouw volkomen gerechtvaardigd zou zijn. De administratieve band door den Minister gelegd tusschen de land- en tuinbouw school is een groot beletsel van vrijheid en voor goed onderwijs, terwijlWage- ningen eene zeer ongunstige plaats is, omdat er geen kweekerijen zijn. De heer Pijnacker Hordijck achtte het onderwerp wel eene verbetering voor het landbouwonderwijs, maar hij keurde de .samenkoppeling van tuinbouw- en landbouw onderwijs af. Vooral voelde deze Spreker zich aangetrokken door eene voorgestelde verbetering voor den Indieschen landbouw en door de voorbe reiding van den Indieschen landbouw, zoolang het onmogelijk is in Indië zelf eene landbouwschool opterichten. Alleen wenschte Spreker nog een zelfstandig karakter te geven aan de Indische afdeeling, en den Min. van Kol. invloed op het onderwijs toe te kennen. De heer van Basten Batenburg verde digde de samenkoppeling der land- en tuinbouwscholen te Wageningen, om financieele en andere redenen. De heer Kerdijk sloot zich in hoofdzaak aan bij de beschouwing van den heer Viruly Verbrugge, maar bij drong aan om te eischen volbrenging van een 5 jarigen cursus eener hoogere burgerschool alvo rens de tuinbouwvakschool door te gaan, inhet belang eener toekomstige algemeene industrie. De heer Hesselink van Such- telen keurde de organizatieplannen zeer goed in 't belang van het toekomstig landbouwonderwijs. Alleen achtte hij aansluiting van de tuinbouwvakschool, aan het middelbaar onderwijs wensche- lijk. Spreker verdedigde Wageningen als zetelplaats voor de tuinbouwvakschool en bestaande school tegen onware beschul digingen. De heer Zijlma verdedigde het ontwerp. De heer Cremer bestreed de voorstellen omtrent de Indiesche afdeeling aan de landbouwschool, die niet kan strekken, om flinke landbouwers te vormen, ge schikt voor Indiëde theorie kan hier geleerd worden, de praktijk leere men in Indie. Spreker kan niet meegaan om ƒ20,000 te besteden voor dezen Indiesche cursus. De Heer Heemskerk betoogde, dat een afzonderlijke tuinbouwschool niet gegrond is op het middelbaar onderwijs, en dat eerst die wet moet herzien worden. De heer de Boer meende, dat de land- tuinbouwschool niet bestemd moet zijn voor kleine landbouwers en tuiniers, die later van de leerlingen der School moeten leeren. In de zitting van Donderdag werd eindverslag uitgebracht over het wets ontwerp omtrent de personeele belasting. De dag van beraadslaging over dit ontwerp zal nader bepaald worden. Het voortgezet debat over het ontwerp tot reorganizatie der landbouwschool had thans plaats. De Min. van Binnenl. Zaken voerde nu reeds debat over deze zaak. Hij betoogde, dat het ontwerp geenszins bedoelde in te voeren hooger landbouw-onderwijs, maar het karakter van middelbaar wilbehouden en wel binnen het kader der wet van 1863, die overigens den tuinbouw onder landbouw schikt, zoodat voorafgaande wijziging der wet onnoodig was. Eene scherpe onder scheiding tusschen land- en tuinbouw is ook niet aan te geven. De verbinding van onderwijs in land- en tuinbouw aan een polytechnicum heeft groote voordeelen voor het onderwijs en voor de schatkist. De beschuldigingen tegen de bestaande Lands schatkist zijn onbe wezen en bepaald tegengesproken. De bedoeling is, den direkteur der landbouw school tot hoofddirekteur te maken, maar dat behoeft niet in een reglement te staan. De Min. verdedigde Wageningen als zetel eener tuinbouwschool, omdat de landbouwschool er reeds geheel is gevestigd. De Min. mocht dus het voorstel aanbevelen in het algemeen belang van den tuinbouw. De Min. van Kol. verdedigde voor zijn aandeel het omwerp met 'toogop de belangen van Indië. Het nut der opleiding van jongelieden voor den Kolonialen landbouw was duidelijk ge bleken de jongelui, te Wageningen opgeleid, waren in Indië zeer gezocht en eene meer algemeene wetenschappe lijke opleiding als nu bedoeld werd, zou ook den inlandschen landbouw, die nog ten achteren is, ten goede komen. Door de vorderingen der chemiesche wetenschap in de laatste 20 jaren is de opbrengst bij de suikerkuituur ver dubbeld. Dat men de leerlingen in Indië niet praktisch voor Indië kan opleiden was voor den Min. geen bezwaar zij zouden in Indië zelf de praktijk wel leeren. Na de Ministers bespraken de heeren Pijnappel Hordijk, Viruly Ver- brugge, Cremer en Kerdijk nogmaals de voordracht. Na nog eenig debat tusschen deze leden en de Ministers kwam in behandeling een amendement van den heer Viruly Verbrugge om door wijziging der posten de tuinbouw school tot eene geheel zelfstandige inrichting te maken. Na krachtige bestrijding door den Min. van Binnenl. Zaken werd dit amendement verworpen met 58 tegen 10 stemmen, en daarna werd het geheele ontwerp aangenomen met 55 tegen 14 stemmen. Aan het einde der zitting vroeg de heer van Limburg Stirum verlof voor een latei- te houden interpellatie aan den Min. van Waterstaat over een opslag van dynamiet op het eiland Rozenburg. In de zitting van Vrijdag zijn de Indiesche begrooting en de Indiesche tariefwijzigingen aan de orde gesteld na afloop van de aanhangige zaken, dus in de volgende week. Daarna is behandeld het adres van de Koöperatieve verbruiks- vereeniging De Hoop, verzoekende vast stelling, welke bijbetrekkingen ambte naren in vrijen tijd mogen waarnemen. De Kommissie der Kamer stelde voor dat verzoek niet voor inwilliging vatbaar te verklaren, doch aan te dringen op eene regeling, waarbij geen Rjjksamb tenaar veroorloofd wordt eene winstge vende bijbetrekking waar te nemen, zonder voorafgaande machtiging van den minister. De Kerdijk bestreed krach tig die konkluzie als een onnoodige en ongemotiveerde beperking van de vrij heid der ambtenaren. Ook de heeren Rutgers van Rozenburg en de Beaufort achtten de klonkluzie volkomen ongemotiveerd, en slechts ingegeven door een ziekelijken protektie-geest. De heer Goekoop verde digde de konkluzie der Kommissie, die alleen wilde voorkomen willekeer bij verbod aan ambtenaren om bijbe trekkingen waar te nemen. Zij had geen bezwaar in de konkluzie op te nemen de wijziging door den heer Rutgers aangegeven, dat het verbod door den minister alleen mag gegrond zijn op redenen van Staatsbelang. De Min. van Waterstaat enz. ontkende, dat alleen klagen voldoende zou zijn om verbod tegen het bekleeden eener bij betrekking uittelokken. Er wordt eerst een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld. De konkluzie zou tot grooten admini stratieven omslag aanleiding geven. De Minister bestreed daarom het tweede deel der Konkluzie. Bij stemming is de konkluzie verworpen rr.et 46 tegen 11 stemmen, zoodat alleen bepaald is, dat het verzoek van De Hoop niet voor inwilliging vatbaar is. Na nog eenige zaken afgedaan te hebben, is de Kamer tot Dinsdag gescheiden, ter behandeling van de Indiesche begrooting. Door het hof van Assissen te Brussel is tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld een man die hard op de vingers floot, toen de koning voorbij reed. In de Belgische bladen was in de laatste dagen een telegram te lezen, behelzende het bericht, dat Engelsche tioepen Nederlandsch Guyana zouden binnengerukt zijn Latere berichten geven opheldering waaruit blijkt, dat het eerste telegram op eene vergissing berust. Doctorsdiploma's zijn tegenwoordig te koop; dat wint de moeite van stu- deeren uit. Het adres is zekeren Ganting, die te Bern een zegel van de hoogeschool had gestolen, en dit tot het genoemde doel bezigde. Ganting werd verklapten Ganting raakte in de gevangenis en nu, na zijn ontslag, zet hij toch zijn bedrijf voort, waarit men opmaakt, dat nog meer gestolen of valsche zegels in zijn bezit zijn. De Zwitschersche justitie weet niet waar hij zijn atelier heeft, wel dat den verboden waar in Engeland grif afnemers vindt. Gent lijdt nog steeds aan werkstaking, hoewel het vooruitzicht was geopend, dat partijen de bestaande kwesties zouden onderwerpen aan scheidsrechterlijke uitspraak. Nu bestaan ook bij de stakers twee partijeneerst moeten deze het eens worden over de samenstelling van de arbiters en dan nog bestaat er kans, dat de werkgevers met de genomen besluiten in deze geen genoegen nemen. Inmiddels verloopt de tijd, en de nijver heid, die niet kan blijven wachten, heeft allen kans verplaatst te worden, evenals zal kunnen geschieden met de diamant industrie, welke, als er niet spoedig eene schikking wordt getroflen, naar Antwerpen zich zal verplaatsen. Alle teekenen toonen aan, dat in deze richting gewerkt wordt. De ondervinding leert, dat het niet gemakkelijk is verloren terrein] te win nen, de verliezer moge al scherp concu- reeren, de winner van een tak van nijverheid tracht met inspanning van al wat in hem is te behouden. Wat de ziekenverpleging aangaat, verkeert China nog in de wordings periode. Vierhonderd millioen inwoners telt China, doch heeft slechts twaalf hospi talen en deze worden bediend door vijf en twintig geëxamineerde medici. Men ziet, dat China nog heel wat moet ver anderen, wil het inderdaad tot de be schaafde natiën behooren, waaronder het zich zoo gaarne rangschikt. Het is bekend, dat China zich zelf rekent bo venaan te staan het rekent toch allen, die niet tot het Hemelsche rijk behooren, tot de barbaren te behooren. De Britsche eilanden brokkelen lang zaam doch zeker af; eene commissie heeft dit feit geconstateerd. Er wordt beweerd, dat de zee de kuststreken on dermijnt, niet alleen de zoogenaamde weeke streek maar ook de krijtstreek. De oorzaak wordt genoemd te zijn de slechte toestand der verweermiddelen en het verzwakken door het weghalen der natuurlijke verdedigingsmiddelen, tegen de zee, als kiezel, aarde, steen enz. Nu de feiten eenmaal geconstateerd zijn, kan Brittanië eens aan het herstel len en opknappen van kusten en dijken gaan denken en de meening bestaat, dat het er spoedig toe moet komen, wil het zich niet op een gegeven oogen- blik het verzuim ervan beklagen. Er wordt in Engeland geloof gehecht aan het bestaan van eene uitgebreide internationale juweelen dievenbende. Omdat men denkt, dat zich drie personen van die soort te Brugge bevinden, lig gen aldaar thans drie Londensche de- dectives op de loer. De „dikste man ter wereld" is op het oogenblik te Parijs, naar le Figaro bericht. Het is een Zwitser, Canon Berg genaamd. Hij weegt 260 kilogram. Zijn middel is 2.45 meter en zijn dijen zijn ieder 1.45 meter ïn omtrek. De dikke man, die voor vijf personen eet, is zeer gezond en schijnt niet veel last van zijn dikte te hebben behalve die, welke een gevolg is van zijn reusachtigen omvang, als b.v. op den spoortrein, waar hij in een goederenwagen moet zitten, omdat hij niet door de portieren der personen- waggons kan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1