Wereldkroniek, Eerste Blad. Nei. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. No. 30 BERICHT. Onder den rooden mantel, No. 85 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. Al A A H Ij J2l JU O %J H met AMSTERDAM. van ZATERDAG 26 October 1895. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. lilEPHOOMNÏM MER XjT J\ w\. Bw' g fsT-" jHjg|r tsTCg TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25. franco p. post B ,40. Abonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën "worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. van de is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Van het vorige feuilleton STANLEY J. WEYMAN, zijn nog eenige Exemplaren voor onze abonné'8 verkrijgbaar voor f 1. ing. en f 1.25 keurig gebonden. Haarlem, 25 October '95. DE ERVEN LOOSJES. Tweede Kamer. Dinsdag, nadat de interpellatie van den heer van Limburg Stirum over den dynamietopslag te Rozenburg den volgenden dag bij den aanvang der zitting bepaald was, werd aangenomen de onteigeningswet voor den spoorweg SchagenWognum. Daarna is het algemeen debat over de Indische begrooting aangevangen, tegelijk met de wijziging van het Indische tarief. De heer van Gennep betreurde zeer, dat de Minister van de centralizatie niets wilde weten, omdat hij daardoor de uitvoering van een uitstekend ekono miesch program verlamtmaar hij roemt 's Ministers zaakkennis en uitstekend beheer waardoor het tekort op gewone uitgaven wordt gedekt. Alleen ontkent Spreker de noodzakelijkheid van tarief- wgziging, daar tegenover deD kans van het ophouden van gouvernements koffie cultuur staat groote kans van toeneming der andere middelen. De nieuwe ver hooging van lasten kan Spreker niet toestaan. Overigens bestreed hij 's Minis ters uitspraak dat irrigatiewerken niet rendeeren. De heer Bool drongaan op wij ziging van uitgaaf van het Koloniaal verslag. Voorts wilde hij drie hoofd plaatsen van Indië zelf laten voorzien in de kosten van straatverlichting en waterzoorziening. Hij kwam op tegen leeningen voor Indië bij wijze van kas- voorziening, tegen verhooging van lasten der Indiesche bevolking, en wel dat het Gouvernement particuliere exploitatie van natuurlijke bronnen in Indië aan- wakkere. De heer van Limburg Stirum somde veel op uit het regeeringsregle- ment, vatbaar voor herziening, en kwam op tegen achterstelling van het Chris tendom bjj het Mohamedanisme en wel licht herziening van art. 56 (cultures). Spreker drong ten slotte sterk aan op voorbereiding van Indische hervormin gen, onafhankelijk van politieke om standigheden hier en het lot van de Kieswet. De Heer Bahlmann klaagde, dat niet alle beschouwingen in het voorloopig Verslag zijn weergegeven. Hij achtte den financieelen toestand niet zoo gun stig, als men let op vele omstandigheden en hij bestreed het sluiten van leeningen voor kasvoorziening. Spreker kwam ver der op tegen het laten betalen door Nederlandsche belastingschuldigen voor Indiesche behoeften, tegen het afstaan van een deel der Nederlandsche bedrijfs belasting aan Indië, en vooral tegen verhooging van liet tarief van invoer rechten, hoogst nadeelig voor de Neder landsche industrie en doodend de kon- kurentie. Hij beval aan Staats-exploitatie der mijnen en petroieumbronnen, en bezuiniging op de Indiesche huishouding. Hij zou tegen het hoofdstuk Uitgaven Lu Indiëstemmen, maar had overigens vertrouwen in den minister als admini strateur en achtte voor hervormingen in Indië den tijd niet gekomen. De heer Bastert zou alleen vóór de begrooting stemmen in de hoop, dat de Kamer den Minister zal toestaan de noodzakelijke versterking der middelen. De heer Cre mer bestreed ook 's Ministers financieele politiek, beheerscht door vrees voor de toekomst, welke vrees ongegrond is, daar de koffieprijs steeg, en tegenover eene leening staat meerdere waarde aan Spoorwegen en openbare werken. Spre ker achtte verhooging van het tarief volstrekt onnoodig en drong ernstig aan op intrekking van het wetsontwerp. Overigens dankte hij den Min. voor diens Atjeh-politiek. Ook de Heer Pijnacker Hordijk achtte tariefsherziening thans onnoodig. De heer van Vlijmen hoopte op spoedige bevrediging met Atjeh, en bracht hulde aan de volharding op Lom bok. Woensdag interpelleerde de heer van Limburg Stirum over de opslagplaats van dynamiet op de oostpunt van het eiland Rosenburg. Hij konstateerde, dat enorme hoeveelheden langs den Rijn worden vervoerd, en dat de opslag op Rosenburg groot gevaar oplevert voor de Maassteden, temeer daar het blijkt, dat de voorwaarden voor den opslag niet behoorlijk worden nageleefd. Spreker vroeg, of den Min. het kollossale vervoer van dynamiet bekend is, wat er waar is van de bewering van niet naleving der voorwaarden, of een onderzoek is ingesteld, en of het resultaat termen oplevert tot intrekking van de vergun ning. De Min. van Waterstaat enz. konstateerde het vervoer van belangrijke partijen langs den Rijn, die echter op stroom in zeeschepen worden overge laden. In de opslagplaats is zooveel niet; volgens berichten van den vorigen dag thans 600 Kilogram, 't Vervoer van dynamiet kan moeielijk verboden, wel voor veiligheid gewaakt worden; dit is geschiet bij bestuursmaatregel. Waar is het, dat de koncessionaris voor de op slagplaats de bepalingen niet in alle deelen naleeft. Het vervoer geschiedt b. v. over den dam heen inplaats van door de opening van den dijk. Onder zocht wordt, of niet scherper voorwaar den kunnen opgelegd worden, en daarom is geen sluiting bevolen, wat juist ge vaar zou kunnen opleveren voor aan komende dynamietschepen. Op de vraag van den heer Mees verklaarde de Min. zich bereid het besluit van 1886 te herzien, doch hij maakte bezwaar de hoeveelheid dynamiet in zeeschepen te beperken, daar dit het gevaar voor de scheepvaart zou vermeerderen. De heer v. Limburg Stirum was onvoldaan en eischte scherper toezicht op de bepalingen en althans verbod van afslag gedurende den winter, daar het gevaar van ont ploffing dan grooter is. De Min. zag daarvoor geen aanleiding, maar beloofde ernstige overweging ook van het denk beeld van den heer Mees om militair toezicht te doen uitoefenen. Daarna werd het algemeen debat over de Indiesche begrooting voortgezet. De Min. van Kol. achtte Indië niet rijp voor decentralizatie. Herziening van het re- geeringsreglement is zeer omvangrijk en niet urgent. Versterking der Indiesche inkomsten is noodzakelijk daar de Koffie- oogst afneemt en tin- en andere inkom sten dalen, terwijl de uitgaven der huishouding steeds rijzen. Verder wees de Min. op de te Wachten uitgaven voor verplichte Koffie kuituur op Menado, op invoering van een hoofdelijke belas ting op Sumatra's Westkust, op de voortzetting van de proef der opium-regie de reonganizatie der politie, de oplossing der duitenkwestie, het verbeterd stelsel van dwangarbeid en de verbetering van het gevangeniswezen. Daarbij komen leeningen tot dekking van het tekort van 20 miljoen einde 1896. Bezuinigin gen van belang zijn niet aan te bren gen. De Min. kan de voorgestelde ta- riefver'nooging niet intrekken, daar 11 5 12 ton noodzakelijk zijn. Deze ver hooging is billijk en niet drukkend voor de inlandsche bevolking, noch voor de Nederlandsche industrie. Na sluiten van het algemeen debat, waarbij de heer Rutgers van Rozenburg nog krachtig de noodzakelijkheid van versterking der inkomsten verdedigde, werden bjj Hoofd stuk Uitgaven in Indië besproken de rechtstoestand der inlandsche Christenen en andere punten. In de polygone te Bourges nam een commissie van onderzoek proeven met een kanon, welks kogel met meliniet geladen was. Men had natuurlijk de noodige voorzorgen genomen, zoodat, vóór de lont wer aangestoken, officie ren en soldaten zich verscholen onder den grond. Plotseling weerklonk een vreeselijke knal; daarna een luid ge kraak. Van de loods, waarin het kanon stond, was niets meer over; de ijzeren kolommen waren gebroken, het dak was weggeslingerd, de grond dooreen gewoeld en het kanon was door de kracht der ontploffing letterlijk in splinters gesla gen, men vond een stuk op een afstand van meer dan tweeduizend Meter. Het kanon heeft tachtigduizend francs gekost. Een terdood veroordeelde moordenaar, Sobczijk, heeft uit de gevangenis te Beuthen, Pruisisch Siberië, willen ont vluchten, met een anderen ter dood ver oordeelde Arlt, die in een cel zat, welke omstreeks honderd pas verder lag. Zij hadden alles met elkander afgespro ken, waarschijnlijk door tusschenkomst van een ontrouwen cipier. Sobczijk's cel stond altijd open, opdat men voortdurend toezicht op hem kon uitoefenen, ten einde te verhinderen, dat hij zich van het leven beroofde. Van deze omstandig heid maakte deze nu gebruik om den wachter te volgen, die naar Arlt's cel snelde op een luid gehamer, door dezen veroorzaakt. Niet zoodra had de cipier evenwel Arlt's celdeur geopend, of de beide booswichten, die hunne boeien hadden doorgevijld, overvielen den wach ter. Nochtans mislukte hun verdere po ging tot ontvluchting. Volgens de Swoboda, het orgaan van Stamboelof s volgelingen, heeft Rusland een viertal voorwaarden gesteld voor de officeele verzoening met Bulgarije, en zou prins Ferdinand die in beginsel heb ben aanvaard: afstand van prins Fer dinand van den troon; vooraf de doop van Boris in het orthodoxe gelooofbe noeming van drie regenten die de lei ding hebben tot de meerderjarigheid van Boris, wiens opvoeding wordt toe vertrouwd aan een Russischen geeste lijke, en benoeming van een Rus tot Bulgaarsch minister van oorlog. Door den Minister van Buitenlandsche Zaken is aan den Italiaanschen gezant medegedeeld, dat de Koning afzag van zijne reis naar Rome, uit vrees dat de Paus alsdan den nuntius uit Lissabon zou terugroepen. Op dit niet zeer Konink lijk excuus gaf de gezant vrij scherp tot bescheid, dat aan Portugal dan spoe dig het herkrijgen zijner staatkundige onafhankelijkheid was toe te wenschen. Hij voegde er bij, dat de betrekkingen, welke hij voortaan namens zijne Re geering met de Portugeesche zou onder houden, zich bepalen zouden tot de af doening van het hoogst noodige, de zoo genaamde loopende zaken. Een der Portugeesche bladen maakt de opmer king, dat in de laatste eeuw Portugal zulk eene beleediging niet is aangedaan, als dit gezegde van den Italiaanschen gezant. De grootste klok ter wereld is die van een Chineesch klooster (bonzenklooster) in de nabijheid van Peking. Zij is 7 meter boog. Alle boeken van Boeddha zijn er op geschreven. Uit Napels wordt bericht, dat tegen woordig aldaar de macaroni vervalscht wordt met beenderenmeel. Waar men de grondstof voor dit surrogaat van daan haalt wordt niet medegedeeld. Woensdag morgen heeft te Leipzig op de Königsplatz een ontslagen politie agent, Ziegenbalg genaamd, vijf revol verschoten gelost op den commissaris van politie Brettschneider, die door een der kogels getroffen werd. Ziegenbalg werd gevangen genomen. Uit Kopenhagen wordt aan het Berli ner Tageblatt gemeld, dat de gezond heidstoestand van koning Christiaan IX in den laatsten tijd zeer veel te wenschen overlaat en dat de krachten van den grijzen monarch voortdurend afnemen. Een moord heeft plaats gehad te Dresden, namelijk op den directeur der Leipziger Katoenmaatscliappij en door zijn boekhouder. De aangevallene was terstond dood. Ook hier was wraak van een beambte in het spel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1