Gelijk men zich zal herinneren, heeft, het Bestuur van de Vereeniging tegen het .mishandelen van dieren al hier voor de najaarsvergadering van ■1894 een adres gezonden aan de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, ten einde verbetering te verkrijgen in de ergerlijke toestanden, welke ontstaan door het onbeperkt gebruik van honden tot trekdieren. Dat adres heeft evenwel niet de ge- wenschte gevolgen opgeleverd en het verzoek, te bepalen, dat de dieren slechts onder het voertuig mogen worden aan gespannen, is van de hand gewezen. Thans is, dezelfde zaak betreffende, een adres bij de Staten ingezonden door de afdeeling „Noord Holland benoorden het Y" van de Nederlandsche Vereeni ging tot Bescherming van dieren, geves tigd te Hoorn en Alkmaar. Adressan ten wenschen, gelijk de Haarlemsche Vereeniging, dat de dieren zóó worden aangespannen, dat zij niet worden ge drukt, doch slechts trekken, hetzij on der of op zijde van de voertuigen. Bo vendien wenschen zij het zitten op de hondenwagens beslist verboden te zien. Het Bestuur der Haarlemsche Vereeni ging heeft gemeend aan dit adres zijn adhesie te moeten schenken in de hoop, dat de Staten werkelijk met ernst het verzoek zullen overwegen. Alle dierenvrienden, die wel eens hun aandacht hebben geschonken aan de wij ze, waarop het vervoer met honden thans op de openbare wegen geschiedt, zullen ongetwijfeld in dezen met de wenschen van genoemde Besturen instemmen. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van het publiek, dat tegen het Brongebouw zal worden geplaatst een groote brievenbus, waarvan de lichting zal plaats hebben te 6.10 's morg., 9.25's morg., 1.25's av., 4.40 's av., 7.55 's av., Op zon en feest dagen 6.10 's morg., en 12.25 's av., (tijd van Greeuwich.) Op het Museum van Kuntnijverheid alhier zal aanstaanden Zondag tentoon gesteld zijn eene fotografische afbeel ding der Germaansche Rechtspleging in den Ballerkuil waarvan bij gelegen heid van het bezoek harer Majesteiten de Koninginnen aan de gemeente Rolde en de daar aanwezige hunnebedden eene voorstelling gegeven werd. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VE RSUIlAi FIN G. Van 1 Nov. tot 24 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. X voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 15 voor los werkman. 5 voor kleedermaker. 2 voor baker. 62 voor werkvrouw. 7 voor waschvronw. 10 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor kookster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangelwerk. 7 voor grondwerker. 27 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 22 voor loopknecht. 10 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 3 voor schoenmaker. 4 voor schrijiwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 3 voor lichtwerk. 1 voor broodbakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. 1 voor tafelbediende. 1 voor huisknecht. 1 voor tuinman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het BeBtuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. en S. Tijdgaat. J. Smit en H. de Vos. 24 Oct. B. Zweersen S. M. ten Pierik. G. Bos en D. Rees. B. F. C. Hiilebrand en C. C. J. Swartz. GEBOORTEN. 16 Oct. M. W. van Poelgeest geb. Waleveld cL M. de Graaffgeb. Lindeman z. 17 Oct. B.W.van Wetering geb. Bokens'ein d. J. H. Benraadt geb. Schipper d. M. Reith geb. Tegelaar z 48 Oct. H. van der Mooien geb. Zodenkamp d. T. Wever3 geb. Reen z. 49 Oct. I. C. Scharwachter geb. Bijland z. B. Meijer geb. Vring z. M. Duijns geb. Pot d. J. Halderman geb. van der Speek d. S. M. van W unnik geb. Kaazen d. A. G. M. Yeth geb. Gevelaar d. D. de Best geb. Bak ker d. A. Meijer geb. Boersma d. 20 Oct. A. M. Overmars geb. van der Meij de Bie d. A. L. Kokkelkoren geb. de Wilde z. W. J. Rovers geb. Stappenbeld d. C. Mooij geb. van fleems z. (levenl.) 21 Oct.G. van Wa- veren geb. Hamer d. P. A.Nieuwenhuizen geb. Jansen d. A. H. Spiekerman geb. van Dijk d. R Spier geb. de Vriesd. J. van der Bijl geb. Ott z. -- N. A. van Waard geb. van Brucliem d. 22 Oct. Wvan Hamelsveld geb. van Steen z. G. van der Reyde geb. Nij- meijer d. (levenl) H. M.Hagedoorngeb. de Droog z. J. Meijer geb. Martin z. G. J. van Looij geb. Cliteur d. Th. J. Sipkea geb. Voet z. 23 Oct. J. P. Cliteur geb. Ver meer d. J. O. Stevens geb. Roosenhart d. P. Boogaard geb. Sunnotel d. (levenlA.C. Dammers geb. Dweelaard z. 24 Oct. M. Prin sen geb. Godefrooiz.C. J. Eogeikamp geb. de Vries z. OVERLEDEN. 16 Oct. Jonkv. A. J. Byleveld geb. Martini Buijs 32 j. Plein. 47 Oct. E. G. P. van Vliet 3 m. d. Sophiastraat. S. Mes, wed. de Vries, 75 j. Anegang. H. Onnen 80 j. Hazepaters- laan. 18 Oct. C. W. F. Donath 73 j. O Made straat. H. E. van der Poll, wed. de Bruin, 59 j. Haasstraat. 49 Oct. J. Rodenburg 7 j. d Jan Steenstraat. 20 Oct H. Polderman 33 j. Scheepnakersdijk. F. Ruiter l m.z. Oranjestraat. 21 Oct. E. C. Kaptijn 40 j. d. Hagestraat. J. de Braber 74 j. L Margare- thastraat. L. H.Heuperman42m.z.Amster- damsche vaart. J. Harkmans 79 j. Spaarn- woude-straat. 22 Oct. J. Verzijlbergen 7 d. z. Korte Poellaan. 23 Oct. G. Blom 69 jt Begijnktf. J. B. Stammers54j.de Witstraat^ Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een armband. Een verslag van de Kamer van Koophandel. Twee mouwen van een japon. Eene kinder zak. Een zakmes. Een boezelaar. Een handdoek. Een kerkboekje. Een brief geadr. J. G. Fuchs. Een halskettinkje. Eene portemonnaie met geld. Eenige kinderschoentjes. Een tafelmes. Een halsband. Een oorbelletje. Een smoushondje. Eene zweep. Eene ledige porte monnaie. Een fantasie oorbel. Eene rozekrans. Een ring met sleutel- jes. Eenige sleutels. VEEMARKT 23 Oct. 1895. AangevoerdPrijs 14 Koeien ƒ140.ƒ200. 18 N. Kalveren 9.16.— 22 Schapen 43.23. 6 Paarden. KAASMARKT van 23 October 1895. Verkocht 67 stapels, uitmakende 8281 kazen, wegende 15727. KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 28,50. LAATSTE MUZIEKUITVOERING ia den Hout op Zondag 27 Oct. des namiddags vao 27/o4 ure, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant-Kapel meester aen heer C. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1. Haarlems Schutterij Marsch.Kriens. 2Ouverture Raymond ou ie secret de la ReineThomas. 3. La Yieanaisi, ValseOzibulka. 4. Grande Fantasie sur des motifs l'Etoil du NordMeyerbeer. 6. Eiuleiting und Brautchor aus dem Oper LohengrinWagDer. 6. Liehospheile MazurkaStrauea. 7. Baliet de l'opéra Le Vepres Si- cilieneVerdi. 8. Volksliederen. Een zeer eigenaardig spoorwegonge luk heeft Dinsdag bij Parijs plaats gehad. De trein bestond o. a. uit tien personen wagens en was telaat, waardoor de snelheid werd verhoogd, maar bij het stoppen weigerde de rem. Ondanks alle pogingen vloog de trein binnen, ver brijzelde het stopblok, kwam hierdoor op den daarachter gelegen aarden wal en deed, na een kiosk omver gereden te hebben, een gevel instorteutoen viel de locomotief met vreeselijk geweld van een balcon op de straat, waardoor het vallende puin eene vrouw werd getroffen. De wagens, waarvan er een in den gevel hing, zijn zoo goed als onbeschadigd; de passagiers bekwamen geen letsel. De vereeniging van Engelsche werk- loozen heeft zich tot kardinaal Vaughan gewend, ten einde hem te verzoeken zijn stem ten hunnen gunsten te doen hooren. De kardinaal zegde die toe, mist hij eene deugdelijke opgaaf had van al de gegevens de werkloozen betreffende. Tegen het opslaan van dynamiet op het eiland Rozenburg van rijkswege, worden ernstige bezwaren ingebracht. Thans heeft dit ook plaats gehad door het Rijkscollége voor zeevisscherijen. Geen wonder, niemand is op de nabuur schap van zulk gevaarlijk goedje gesteld. Men verwacht, dat de stakende diamant werkers te Amsterdam de volgende week het werk zullen hervatten. Het is niet goed uit te maken, wie in dezen strijd voordeel behaalden; van beide kanten is geschikt na tallooze onderhandelingen. Natuurlijk is de geldelijke schade zeer groot en zal het wel eenigen tijd duren, eer alles in dit opzicht in het reine is gekomen. Eene vereeniging tot het vrijwaren harer leden tegen onkosten op te Betalen belastingen is te Nieuwe Pekela opge richt. Elke maand wordt bij de leden het een tiende deel der belasting geïnd en aan den ontvanger afgedragen, waar door de onkosten voor waarschuwingen enz. voor hen vervallen. De deurwaarders der belastingen zullen met dien maat regel minder ingenomen zijn dan de ontvangers, die op deze wijze meer ge regeld kunnen werken. In dezen tijd, nu al wat aan lief dadigheid werkzaam is, zich opmaakt tot den stiijd tegen armoede, bekruipt menigeen den lust toch eens te weten, wat er al gedaan wordt in dien geest, doch er achter te komen gaat nietelk armbestuur, elke philantropische instel ling betracht den regel niet uit de school te klappen en hiermede wordt door de de beweldadigden rekening gehouden, waarvan de gevolgen zij na te gaan. Men vraagt of een toestand kan blijven voortduren, waarbij enkelen, die handig genoeg zijn, zich kunnen meester ma ken van te veel, waar anderen, die op het stuk van halen minder afgericht zijn, maar het meer noodig hebben, van vele goede gaven verstoken blijven. Als het brengen van armenzorg in éêne hand, niet mogelijk is, waarom houden dan de verschillende armverzorgers en par ticulieren niet wat ineer onderling con trole in deze. Bij de plechtige inhaling van den nieuwen burgemeester van Swalmen bestond de eerewacht uit wielrijders, gekleed in fraai kostuum. In verband met de werkstaking der sigarenmakers te Amsterdam zullen verschillende sigarenfabrikanten hunne inrichtingen naar elders verplaatsen. De gemeenteraad van Wierden, is doende zijne wegen te verbeteren en dat was noodig. Tot het verrichten van dit werk krijgt iedere man eene oproe ping, zelfs zij, die tot dit werk allerminst geschikt zijn, als onderwijzers, geestelij ken en geneesheeren. Aan de harddraverijen en wedrennen, Woensdag achter het Oude Slot te Heemstede gehouden, werd ruim deelge nomen door bekende harddravers, waar toe het fraaie weer in niet geringe mate medewerkte, terwijl ook het betalend publiek goed was opgekomen. Een elfjarig meisje te Schiedam, dat voor hare moeder een test met vuur naar eene buurvrouw zou brengen, legde, buiten gekomen, uit vrees dat liet vuur zou uitgaan, haar schortje over de test, tengevolge waarvan haar kleeding in brand geraakte. Hoewel de vlammen spoedig werden gebluscht, heeft zij toch over het gansche lichaam ernstige brand wonden gekregen. De uitslag van het onderzoek van hooger hand gelast, omtrent het ver missen van den milicien bij de manoeu vres te Zeist, en gebaseerd op de rap porten en de telegraphische berichten, ingekomen van de omliggende gemeen tebesturen en van de militaire autoritei ten, die de betreffende terreinen lieten onderzoeken, luidt, dat de vermiste milicien is gedeserteerd en wel onder verzwarende omstandigheden, wegens me deneming zijner bewapening en uit rustingstukken. De Bakkerscourant deelt het volgende onsmakelijke geval mede: Iemand te Amsterdam, die heel sma kelijk een krentenbroodje zat te veror beren, kwam tot de onaangename ont dekking, dat zich in dit baksel een koperen kogelhuls bevond. Nog onaan genamer werd hij gestemd, toen zich des avonds bjj hem verschijnselen van vergiftiging voordeden. Gelukkig her stelde hij spoedig, maar den bakker, die hem deze poets gebakken had, zei hij natuurlijk de klandizie op. De hondenfokkerij in de Rustenburger straat te Nieuwer Amstel heeft op minder aangename wijze moeten kennismaken met de brutaliteit van baldadigen en dieven. Ongeveer vijf weken geleden ging de directeur met de hem in bewaking gegeven honden buiten de stad. Hij liet zijn knecht nog een drietal weken bij de inrichting achter, doch toen ontsloeg hij dezen om niet ter zake doende redenen. Dezer dagen kwam de directeur terug. Wie schetst zijn verbazing, toen hij zag, dat het gebouwtje geheel was afgebroken, en al het zich daarin bevin dende meegenomen. Niets hadden de dieven achtergelaten. Natuurlijk is de zaak onmiddellijk in handen gegeven van Nieuwer-Amstel- sche politie. Deze doet onderzoek, doch, vond de schuldigen nog niet. Het Schoolblad schreef onlangs, dat minister Van Houten het pad tot eenheid van spelling in de aardrijkskundige namen te komen, wel glibberig zou vinden. Dit blijkt nu reeds, naar het blad niet zonder Schadenfreude opmerkt. In de bewuste tabel bij de kieswet worden de namen van twee gemeenten in Utrecht gespeld de Bildt en Ouden Rijn, doch in het wetsontwerp, dat op 't oogenblik aanhangig is, tot verandering der grens tusschen deze beide namen geschreven de Bilt en Oudenrijn. Wil de minister dus eerstgenoemde spelling, dan zou h(j kunnen beginnen die aan zij n eigen departement voor alle stukken in te voeren. Doch zelfs dit schijnt zeer moeilijk.! HAARLEM 25 October 1895. Behalve de reeds vermelde groote zilveren medaille van H. H. M, M. de Koningin Weduwe en de Koningin zijn nog aan het bestuur der postduivenver- eeniging »de Snelvlieger" te Haarlem geschonken medailles en wel door Z. Exc. den Minister van Oorlog een zil veren en eene bronzen, door Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland eene zilveren en door den heer Fr. Lieftinck, lid der 2e Kamer, bescherm heer der vereeniging eene groote zilveren welke medailles als eereprijzen zullen dienen voor de nationale tentoonstelling van postduiven te houden op 4 en 5 Januari 1896 in de groote zaal der sociëteit »de Kroon' bij gelegenheid van het 20 jarig bestaan der vereeniging. Ouzen stadgenoot, de Heer G. Ucht- mann, is alsnog voor zijne inzending van rieten tuinkamermeubelen ter Ara- sterdamsche tentoonstelling eene zilve ren medaille toegekend. Wie nog niet in de gelegenheid is geweest de elegante, en tevens soliede meubelen te zien worden attent gemaakt, dat ze, na afloop der tentoonstelling in i den winkel van den Heer Uchtmann in de Smedestraat nog eenigen tijd zullen geëtaleerd blijven. ÜllRttERLlJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Oct. J. Lucas en G. Pellemans, J.F. Braspenning en G. Zwart. A. Harwijneen A. van Klaarbergen. C. J. Kroese en E. Snoek. H. van der Horst en A. Kraan. J. Pilanen en Jde Boer. L. Smits en P. Lem- stra. A. Westerhof en A. M. de Bruijn. 24 Oct. J. A. Lijcklama en C. F. Th. J. Sckrei- ner. A. C. A. van Hemert en A. G. Velt- kuiiseu. GETROUWD. 23 Oct. J. B. W. Geerlings en C. M. Bank. W. P. Kuijper en S. van Weeren. P. Bank ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 29 Oct. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Toccate en FugaJ. S. Bach. 2. Mélodie No. 2Guilmant. 3! Sooate No. 4Mendelsiohn. a. Allegro con brio. b. Andante. c. Allegretto. 4. LargoHandel. 5. OffcrtoireWely.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2