HAARLEMSCH Onder den rooden mantel, Eerste Blad. BERICHT. No. 86. Uitgave van HE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 80 October 1895. N ieuwsberichten. teleph oonnummer telephon1sche verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. i franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Van het vorige feuilleton: STANLEY J. WEYMAN, zijn nog eenige Exemplaren voor onze abonné's verkrijgbaar voor f 1. ing. en f 1.25 keurig gebonden. Haarlem, 29 October '95. DE ERVEN LOOSJES. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen Werken op aan vrage ter bezichtiging te verkregen bij De erven* Loosjes, te Haarlem. HAMMERSTEIN (L. VON). De Verloren Parel. Vrij naar het Duitsck door R. Bonman.ing. 0.30 HENTY (G. A.) In Ballingschap...geb. 1.90 HULSHOFF (Dr. S. K.). Ziekenverpleging. Algem. Voorschriften. 2e herziene druk ing. ].26 Jaarboekje voor Musici 1896...... geb. 0.75 LAP1DOTH-SWARTH (HELÈNE) Blan ke duiven...geb. 1.90 LIE (JOII Maisa Jons. Vertaald door Una. 5e druk....ing. 2 LOHMAN (ANNA DE SAVORNIN.). Miserereing. 2.25 geb. - 2.75 ossit. Ilse. Naar het Fransch door h. af, Lestnrgeon3?ing. 2.25 OVINK (Dr. B. J. H.). Overzicht der Grieksche "Wijsbegeerteing. 0.80 ROOSEBOOM (W Een Tiran in de tweede helft der Negentiende Eeuw.ing. 1.90 RIJCKEVORSEL (Mr. A. VAN). De Houtteelt. Handboek voor Boschbazen. Met 122 lignrening. 3.75 SIGURD. Juffrouw Jenny. Uit het Zweedsch door Ph. Wijsmaning. 2.75 SPINOZA (BEN. I)E). Opera. Ed.J.van Vloten J. P. N. Land. Editio Altera Tome I pro 2 dln5.60 WALCHEREN (M. VAN). Penserosa. Eene Novelle. 6e druking. 1.50 WERNER (E) Dwaallichtening. - 0.75 WESTRHEENE (Mevr. v.). Alles komt terechting. 2.75 WILHELMI (W. R.). Een greep uit het levening. 1.25 Bovenstaande werken zijn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Tweede Kamer. Donderdag werd het debat over Hootdst. II Uitgaven in Indië) der Indiesche Begrooting voortgezet. Bij art 18 kwam de heer Farncombe San ders op tegen het voorschieten aan gevluchte slaven, die uit het gebied der onafhankelijke vorsten buiten onze be zittingen op ons gebied komen, van los. geld voor het koopen der vrijheid. Sedert 1800 is de slavernij in Indië afgeschaft en de slaat, die op ons gebied komt is van rechtswege vrij. De Min. van Kol. antwoordde, dat de Kamer herhaaldelijk geld toestond voor afschaffing der sla vernij in de buitenbezittingen, o. a. van 1875—1879. De Indiesche Regeering wil dus medewerken tot afschaffing. Op Celebes zijn de pogingen afgestuit op onwil der inlandsche vorsten toen is men overgegaan tot registratie der slaven, en nu wil men tenminste weg- geloopen slaven hebben. De Min. is bereid het kontrakt met de Indie sche vorsten op Celebes later aan de Kamer te zenden. Bij de derde afdeeling drongen de heeren Bool en Pijnacker Hordijk krachtig aan op intrekking van de duiten. De Min. antwoordde, dat de kosten niet te berekenen zijn. De duiten die in omloop zijn, ramen sommigen op 21/2 anderen op 7 millioen. Overigens overdrijven de heeren de heeren wel de bezwaren. De Min. wil echter een ont werp voorbereiden, om aan de duiten- cirkulatie een einde te maken. Overleg ging der stukken zal hij gaarne overwe gen. De heer van Gennep konstateerde dat de Min. de duiten wilde behouden, niet om financieele redenen, maar uit vrees dat de proef met de opiumregie mocht mislukken iets wat de Min. tegen sprak. Bij het art. opium regie betoogde de heer Bool, dat de proef uit financieele oogpunt niet geslaagd kan heeten. De Min. beweerde, dat op Madoera de proef als ge slaagd te beschouwen is. Tegenover den heer v.Stirum hield deMin.vol.dat in de bestaande toestanden Christen-inlanders niet tot regent kunnen opklimmen, maar wel tot lagere rangen. De heer van Sty- rum meende toch, dat de indruk bestaat, dat de Reg. Christen-inlanders minder genegen is. Tegenover den heer Pijnac ker Hordijk bleef de Min. de opleiding van inlanders tot veeartsen bestrijden, en aan den heer v. Alphen verzekerde hij, dat de Reg. het bestrijden, het belang van den Indieschen veestapel behartigt. Aan den heer Van Vlijmen beloofde de Min. zonder voorkennis van de Kamer het personeel bij het kadaster niet te zullen uitbreiden of reorganiseeren. De heer Cremer drong aan op maatregelen om diefstallen van koffie tegen te gaan op Japara. De Min. verzekerde, dat hij de goevernements-koffiekuluur zal hand haven, teneinde die gelegenheid te geven eenmaal volkskuituur te worden. De heer Donner verdedigde krachtig de vrijheid van organisatie der Protestant- sche Kerk in Indië, welke de heer Roessingh en de Minister bestreden. Bij art. 62 beloofde de Min. den heer v. Limburg Stirum te zullen overwegen subsidie te geven voor een ziekenhuis te Poerbowodjo, nadat hij dien heer bij art. 56 had toegezegd mededeeling van de vijfjarige verslagen over het onderwijs der inlandsche bevolking. Bij art. 66 her innerde de heer van Kerkwijk aan zijne rede van 't vorige jaar betreffende de exploitatie der Ombiliën-velden, waarvan wegens het gebruik der Chineezen niet veel te ver wachten was. Hij waarschuwde tegen roofbouw. De Min. gaf ten aanzien van de bruikbaarheid der kolen zeer geruststellende berichten. De heer Con rad wisselde eenige woorden met den Min. over geruchten aangaande tekort komingen van ingenieurs en opzichters. De heer v. Kerkwijk wenschte speciale belastingen voor de irrigatie-werken, wat door den Min. niet wel mogelijk werd genoemd. Achte art. 80 werd door den heer Bahlman een art. 80 bis voorgesteld, om een memoriepost uit te trekken voor het opmeten en ontwerpen van lijnen, wat voor de toekomst tot bezuiniging zal kunnen strekken. Vrijdag had voortzetting plaats van den Indiesche Begrooting. Eerst was het amendement-Bahlmann aan de beurt, om eeh memoriepost uit te trekken voor opmetingen van nieuwe spoorweglijnen met de bedoeling, dat voor nieuwe op metingen bij de wet kredieten zullen moeten worden aangevraagd, en indirekt om den staatsbouw van spoorwegen te doen eindigen als de voorgenomen lijnen gereed zijn. Het am. werd krachtig bestreden door den heer Cremer namens de Commissie en door den Min., en verworpen met 38 tegen 17 stemmen. Bij de afdeeling Marine betoogde de heer Guyot het nut eener gewijzigde regeling tot voorziening der Indiesche scheepsmacht, zoodat Nederland aan- schafïe de voor Indië benoodigde schepen, maar Indië die betale. De Min. zou die wenken overwegen. Tegenover den heer Bahlmann verklaarde hij zich tegen staatsaanleg van een droogdok te Poelowe. Mocht aan een partikulier koncessie worden vergund, dan zullen de oorlog schepen daarvan gebruik maken. Hoofdstuk Uitgaven in Indië werd zonder stemming aangenomen. Bij Hoofdstuk Uitgaven in Nederland kwam de heer Hintzen op tegen eene vijfjarige verlenging van de vervoer- kontrakten met de mailbooten, in strijd met den vroegeren wensch der Kamer naar éénjarige kontracten. De Min. antwoordde, dat vijfjarige kontrakten f 20.000 voordeel per jaar verschaffen, 't Hoofdstuk werd aangenomen, evenals de beide Hoofdstukken Middelen, waar mee de Indiesche Begrooting wasafge loopen. Bij het daarop volgend debat over het ontwerp tot verhooging van het Indiesch tarief in zake de invoer rechten bestreed de heer Meesters krach tig die verhooging als nadeelig voor den handel en doodend voor de industrie, de heer Vos de Wael als ontijdig en onge- wenscht, de heer Truijen als strijdig met het üskaal karakter der tarieven. De heer Bastert achtte 2 pet. verhooging onmogelijk en nadeelig voor de Nederl. indusdrie. De heer Bahlmann beriep er zich op, dat in 1873 verlaging van het tarief voor manufakturen was aangeno men, als kompensatie voor de afschaffing der differ, rechten. Wil men verhooging van het tarief, men voere dan ook de differ, rechten weer in. De Min. van Kol. ontkende, dat 2 percent verhooging de industrie zou schaden. Even zeer ontkende hij, dat in 1873 een kompro- rois zou zijn gesloten. Hij kon het ont werp niet intrekken, en zou verwerping beschouwen als bewijs, dat de Kamer den financieelen toestand beter inziet. Art. 1 werd verworpen met 58 tegen 14 stemmen. Daarna werd de behandeling van het ontwerp goschorst. De Voorzitter stelde voor 12 Novem ber het ontwerp op de personeele be lasting te behandelen. De heerTravag- lino vreesde, dat dan te weinig tijd over zou blijven voor de behandeling der Staatsbegrooting, te meer daar het Zegelrecht en de Sukcessiebelasting ook moeten afgedaan worden, en het Staats budget meer is dan eene krediet-wet, en de West Indiesche Begrooting gron dige bespreking verdient. Spreker doet een tegenvoorstel, om 19 Nov. de werk zaamheden met de Staatsbegrooting te hervatten. De heer Goeman Borgesius achtte het Personeel nog niet genoeg voorbereid voor debat, ondanks 's Minis ters nota. Hij is niettemin vóór onver wijlde behandeling, waardoor regeling der gemeentefinancieën wordt verhaast en omdat hij en zjjn vrienden de Reg. niet willen bemoeilijken in de afdoening der wet op het Personeel en het kies recht. De heer Kolkman zal, vrij van obstruktionisme tegen overhaaste be handeling van het Personeel en der Kieswet stemmen. De Voorzitter achtte de bezwaren niet overwegend. Hij ontkende voorgesteld te hebben andere financieele wetten te behandelen. Het voorstel van den heer Travaglino verhinderde bij aanneming geen vroegere bijeenroeping. De Min. van Fin. zag liefst zoo spoedig mogelijk den bestaanden onhoudbaren toestand door eene gebrekkige Personeele belas ting, beëindigd, waardoor ook de voor bereiding der gemeente-financiën kan worden bespoedigd. De heer Beelaerts van Blokland begreep niet, waarom zooveel haastwerk gemaakt, daar invoe ring voor 1897 onmogelijk is. Vroegere behandeling der Staatsbegrooting is wenschelijk. Nadat de Voorzitter had herinnerd, dat de Kamer vroeger tus- schen de Indiesche en Staatsbegrooting belangrijk werk placht af te doen, trok de heer Travaglino zijn voorstel in. Het voorstel van den Voorzitter 12 No vember het Personeel te behandelen werd aangenomen met 61 tegen 17 stemmen. De Kamer is tot dien dag uiteengegaan. De Japanners maken vorderingen bij hun pogingen om het eiland Formosa geheel in hun macht te brengen, maar niet dan na hevigen strijd. »Den 16den October" aldus wordt uit Hongkong geseind werd Ta-Kao aan de westkust veroverd. Nu zijn reeds de voorbereidende maatregelen getroffen voor het bombardement van Taiwan-Fu, de hoofdzetel der Chineezen. Deze stad wordt bezet door eene talrijke strijd macht der Zwart-vlaggen, wier opper hoofd de opeisching van den Japanschen bevelhebber om zich over te geven, van de hand heeft gewezen." De Japanners zullen derhalve nog aan den slag moeten gaar., voordat zij het eiland Formosa, dat hun door de Chineezen bij hei tractaat van Sirnone- seki is afgestaan, met volkomen recht als hun eigendom kunnen beschouwen. Uit Brussel wordt gemeld, dat Enge land thans van deCongoregeeringeischt, dat kapitein Lothaire, die Stokes heeft doen ophangen, niet alleen wegens mis bruik van macht, maar ook wegens moord voor een krijsraad zal terecht staan. Bovendien verlangt Engeland voor de familie van Stokes een schade vergoeding van een millioen francs. Een zonderling bericht uit Parijs be vatte voor een paar dagen de Kölnische ZeitungIn de straten van Parijs ziet men tegenwoordig een aantal soldaten van het vreemdelingenlegioen, die ziek uit Mada gascar zijn teruggekeerd, in gescheurde uniformen rondloopen en een beroep doen op het medelijden der voorbijgangers ten einde hun honger te kunnen stillen. Van het plaatselijk commando krijgen zij geen ondersteuning. Bij hun vertrek uit Ma- junga kregen de rampzaligen ieder 10 francs. Generaal Wolseley, de opperbevel hebber van het Britsche leger, heeft zich dezer dagen een vurig voorstan der van de emancipatie der vrouw ver klaard. De Engelsche legeraanvoerder, die de nagedachtenis zijner moeder hoog vereert, wil niet hooren van de „min derheid" der vrouw. Hij verklaart, dat hij geen enkele reden weet in te bren gen tegen het kiesrecht de vrouw, en hij weet niet waarom men zich er tegen zou verzetten, dat een vrouw zitting nam in het Parlement, als een district

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1