door een vrouw vertegenwoordigd wilde worden. De jong Turksche partij de partij van vooruitgang in het staatsbestuur maakt het den Sultan moeielijk. Aller hande ondeugende dingen worden ervan verhaaldsamenzwering tegen den Sul tan, dreigementen aan ministers enz. Met eenigen der lastigsten heeft men korte wetten gemaaktzij werden ter dood gebracht, hoewel de regeering zelve dit ontkent. De Russische reserve soldaten plachten elk jaar twee weken onder de wapenen te blijven; dit jaar is hun diensttijd gesteld op zes weken, en soldaten, die anders om dezen tijd naar huis gaan, zijn thans aangeschreven tot blijven. In Duitschland maakt men veel werk van majesteitschennis processen. In de meeste gevallen komen de patiënten er niet gemakkelijk af. Woensdag werd een dagblad redacteur te Wurzen te dier zake veroordeeld tot zes maanden en Donderdag een idem te Hannover tot vier maanden hechtenis. Binnen enkele dagen zijn er nog meer te wachten. In hetRijksland vraagt een beschonken negentienjarige boerenjongen in een kroeg nog een borrel, die geweigerd wordt. De jongen roept: Vive la France, wordt voor zes weken in de doos gestopt. Een dronken arbeider is een beetje onbeleefd tegen een politie agent. Hier over onderhouden, wreekt hij zich met: Vive la France; drie maanden en twintig mark boete. Natuurlijk dient een en ander niet om de lietde voor het Duit- sche bestuur aan te wakkeren. Sommige hoogten langs den Rijn zijn reeds nu met sneeuw bedekt. De op merking wordt gemaakt, dat dit tamelijk vroeg is. Onder de scheepsbouwers te Carlisle, Belfast en Glasgow blijft de werkstaking aanhouden. Er zijn voorstellen gedaan tot bevrediging, maar die zijn niet gun stig ontvangen, zelfs zoo, dat er -kans bestaat op eene algemeene werkstaking. Het verplichte godsdienstonderwijs door de Engelsche onderwijzers vindt niet bij alle schoolautoriteiten bijval en veel minder bij de onderwijzers. Zij wil len hel godsdienstonderwijs opgedragen zien aan de geestelijken en vinden, dat die er de aangewezen personen toe zijn. De toestand in Korea is nog niet bevredigend. De Japansche regeering verklaart, dat het haar streven zal blijven de rust in Korea te handhaven, op den grondslag van het bestaande traetaat, maar toch schijnt de Russische regeering te dezen opzichte niet geheel gerust te zijn. Ten minste, den commandant van het Rus sische eskader te Vladivostok is last gegeven, met een gedeelte zijner oor logsschepen naar Seoul te vertrekken. Internationale moeilijkheden worden evenwel daarover niet verwacht, te eer niet, nu de Japansche en Chineesche regeeringen, in overleg met Frankrijk, Rusland en Duitschland, het eens zijn geworden over de ontruiming van het schiereiland Liao Tong en de schade vergoeding van 30.000.000 taels, die daarvoor door China zal worden betaald. Naar aanleiding van het geschil tus- schen de Portugeesche en Italiaansche regeeringen over het opgeven van koning Carlos' bezoek te Rome, zal de Portu geesclie gezant bij het Italiaansche hof voor eenigen tijd met verlof naar Lissa bon vertrekken. De werkzaamheden zullen worden waargenomen door den legatie-secretaris. Keizer Wilhelm en koning Albert woonden Zaterdag de plechtigheid bij van het leggen van den eersten steen voor het nieuwe gebouw voor de zittin gen van het Reichsgericht. Prins Hohen- lohe, de rijkskanselier, was tegenwoor dig, benevens de Beiersche minister van justitie. Aan het station was het gedrang zoo groot dat een ijzeren afsluiting onder den aandrang der talrijke menigte be zweek. Een jongen verloor dientenge volge het leven. Bovendien werden vele personen gewond, van welke eenige zeer ernstig. Na eerst met het spel te Monte Carlo drie maal honderd duizend francs te hebben verloren, heeft de Belgische gravin Jomdes zich met haar zestien jarige dochter vergiftigd. De burgemeester van Amsterdam heeft naar aanleiding van de in die ge meente voorkomende gevallen van febris typhoidea de ingezetenen op nieuw ge waarschuwd tegen het gebruik van on gekookte melk. Den 17 Oct. des avonds is eene vergadering gehouden van bewo ners van Singel en Heerengracht, in de nabijheid der buurt van de Bergstraat, naar aanleiding van de aldaar voorge komen typhusgevallen, opgeroepen door de heeren Jan Brongers en Justus van Maurik. Op die vergadering werd van deskundige zijde ook sterk aangedrongen op het koken der melk tot 100 graden Celsius, op het goed nazien van beer putten, riolen en kolken en op het flink ontsmetten met chloorkalkop het ge vaarlijke van het omwoelen van den bodem in een stad dis Amsterdam en dientengevolge ook op het baggeren. Onlangs bevonden zich een inwoner van Roermond met name H. F., en een ingezetene der gemeente Venlo gezamen lijk in eene herberg te Gennep. Laatst genoemde begon er toen op te snoeven, dat Venloo wel de eer van een konink: lijk bezoek was waardig gekeurd en Roermond niet. De Roermondenaar nam dit zoo hoog op, dat hij den Venloonaar met een bord op het hoofd sloeg. Dit laatste werd weder door den officier van justitie bij de Bossche rechtbank hoog opgenomen, met het gevolg dat H. E. zich voor dat collegie wegens mishan deling te verantwoorden had en daarom gestraft werd met 10 dagen gevange nisstraf, Een trouwlustig weduwnaar vervoeg de zich te Midwolda ten raadhuize om in ondertrouw opgenomen te worden, zonder door de noodige bewijzen te kunnen staven, wie zijne moeder was. De man stond blijkbaar te boek, als zonder de tusschenkomst van een moeder ter wereld te zijn gekomen, een gevolg natuurlijk van een verzuim, of, zooals bleek, eigenlijk van een dubbel verzuim, 's Mans vader had indertijd verzuimd de geboorte van zijn zoon bekend te maken, ter plaatse, waar zulks het ge val behoorde te zijn. Een veroordeeling was daarvan het gevolg en het kind werd toen inge schreven, als zoon van den veroordeelden vader, zonder vermelding van de moe der. Zoo schijnt er dus geen moeder bestaan te hebben en kan het huwelijk niet eerder voltrokken worden vóór aan eenige formaliteiten is voldaan. Men vraagt nu, hoe de man dan de eerste maal tot een huwelijk is gekomen. Door het laten vallen van den eisch van bondsfabrieken zijn onderhandelin gen met de werkstakende sigarenmakers te Amsterdam mogelijk geworden. Dat niet alle diamantwerkers tevre den zijn met den loop, dien de vakzaken thans nemen, kan dienen, dat een paar slijpers eigenaars door troepjes werklie den zijn aangevallen en mishandeld. Ook aan de woning van verschillende Amsterdamsche juweliers hebben op stootjes plaats gehad, veroorzaakt door Amsterdamsche stakers. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten - den prirjs van het lichtgas te stellen op vyf vijf en een halve cent en die van het kookgas op drie en een halve cent per M!. Er schijnt dus nog als wat over te kunnen schieten, als er negen cent betaald wordt. HAARLEM 29 October 1895. Bij den rijwielhandelaar J. M. A. Smits, Kruisweg 55, zijn vanwege den Alg. Ned. Wielrijdersbond tentoongesteld de prijzen dezen zomer te Keulen door de Nederlanders gewonnen bij gelegen heid van de Internationale Wereld kampioenschappen. De bezoekers van de drinkhal in den Hout werden heden middag te leur gesteld door het bericht, dat de machine die het staalwater naar Haarlem stuwt, defect is en er derhalve geen water kan verstrekt worden. Te wenschen is het, dat door spoedige reparatie de drinkhal morgen of overmorgen weer geopend kan worden opdat] de velen, die bij het geregeld gebruik baat vinden voor hun gestel, het nog eenigen tijd gebruiken kunnen. Aan de ontwerp begrooting welke in de Raadsvergadering van Woensdag 30 October in behandeling komt, ont- leenen wij de volgende gegevens. Wat betreft de Inkomsten wordt be groot voor Ontvangsten wegens vroe gere dienstenf 54288.36' Inkomsten van gemeente eigendommen en bezittin gen25872.50 Opbrengst van belastingen en heffingen731699.31' Ontvangsten van verschil lenden aard64308.25 Buitengewoneontvangsten 265749.75 Het totaal der ontvangsten f 1141918.18 Voor de uitgaven wordt geraamd als volgt Kosten van huishoudelijk Bestuurf 44950. Kosten van invordering van plaatselijke belastin gen enz32065. Kosten van ouderhoud van gemeente eigendommen enz89509. Kosten van openbare vei ligheid en brandweer... 105906. Kotten der pl. gezondheids politie75073. Kosten van het onderwijs 295168. Kosten van het armwezen en subsidiën en bijdragen van daarmede in verband staande instellingen79756 39 Renten en aflossingen.139352. Pensioenen en wachtgel den 8470. Andere uitgaven niet tot de bovenstaande te bren gen18705. Buitengewone uitgaven235805. Onvoorziene uitgaven... 17064.54 Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 26 Oct. 1895 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem 1. Een HEERENHUIS en ERVE met TUIN, Zijlweg No. 31. 2. Een perceel BOUWTERREIN, Gaelstraat, achter het voorgaande. De perceelen No. 1 en 2 te zamen ƒ9390, J. G. Michielse qq. 3. Een HEERENHUIS en ERVE met TUIN, Hazepaterslaan No. 2e. ƒ6525, J de Jongh. 4. Een HEERENHUIS en ERVE met TUIN, Hazepaterslaan, nevens het voorgaande, No. 2e. ƒ6410, A. Kreuiter. 5. Een HUIS en ERVE, Frankestraat No. 30. ƒ2485, P. Kleiweg Dyaerinck. 6. Een HUIS en ERVE, Kampervest No. 45. 1515, J. J. Homan qq. 7. Een HUIS en ERVE met daaraan ver heelde LOODS en ERVE, Kampervest No. 89. ƒ1960, M. N. Beets qq. S Een dubbel HEERENHUIS met grooten TUIN en ERVE, Nieuwe Gracht No. 8.19905, opgehouden. 9. Een HUIS en ERVE, Kinderhuissingel No. 62l. 10. Een HUIS en ERVE, naa6t het voor gaande, No. 62m. 11. Een ruim GEBOUW, met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en EltVEi Kinderhuissin- gel No. 58 zw. en rd. ƒ5450, opgeh. De perceelen No. 9 en 10 te zamen ƒ2475, S. J. v. Os. 12. Een HUIS en ERVE, de Haasstraat No, 1. ƒ605, F. C. Piët qq. 13Een HUIS en ERVE, Bolwerkslaan No. 29. ƒ2175, opgeh. 14. Een HUIS en ERVE, de Witstraat No. 12. Het totaal der uitgaven, ƒ1141823.93. Als dus alles loopt zooals bij de be grooting is voorgesteld sluit de rekening met een batig saldo groot 94.25. De eerste sneeuw is hier gevallen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Nog in den ochtend van Zaterdag waren vele wegen in de nabijheid van Haarlem met een beduidend laagje bedekt. Alhier zijn nog te^ Markt gebracht aardbeziën van den kouden grond door H. van der Ploeg, wonende Heemstede en geleverd aan de Gebr. Plantje. Nabij den Kruisweg alhier is ten 2 ure in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de machinist leerling Beuge ling van den rangeertrein gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche gulden, voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1854, blijkbaar bestaande uit lood. Tegen den bierhuishouder M., wonende Laurens Costerstraat, is pro cesverbaal opgemaakt terzake het ver- koopen van sterken drank in het kleirt zonder de daartoe vereischte vergunning^ 15. Een HUIS en ERVE, de Witstraat, nevens het voorgaande, No. 10. De perceelen No. 14 en 15 te zamen ƒ2310, J. J. Kooij. 16. Een HUIS en ERVE met TUINTJE, Rustenbnrgerlaan No. 27f 900, F. H. Blansert. 17. Een HUIS en ERVE, de Witstraat No. 13. ƒ510, S. J. v. Os. 18. Een HUIS en ERVE, de Haasstraat No. 9. ƒ315, J. J. Homan. 19. Een WINKELHUIS en ERVE. Korte Lakenstraat No. 1. ƒ1105, D. J. de Haan. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSOS Ai KING. Van 1 Nov. tot 28 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 15 voor los werkman. 5 voor kleedermaker. 2 voor baker. 62 voor werkvrouw. 7 voor waschvrouw. 10 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor kookster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangelwerk. 7 voor grondwerker. 27 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 22 voor loopknecht. 10 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 3 voor schoenmaker. 4 voor schrijlwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 3 voor lichtwerk. 1 voor brood bakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. 1 voor tafelbediende. 1 voor huisknecht. 1 voor tuinman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op het Raadhuis, op WOENSDAG 30 October 1895, des voormiddags te 10 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres P. J. Schwartz verlenging vergunning bouw op den stads muur bij de Amsterdamsche poort. 2. Voorstel B. en W.W adres coöpera tieve bouwvereeniging „Helpt 'elkander" 3. Id. id. maken van bruggen, beschoei- ings rioleerings- bestratings- werken projecstraten in het Leidsche kwartier. 4Rapport commissie voor de pensioenen adres wed. J. Schouten om ver lenging van onderstand. 5. Behandeling der ontwerp begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1896. Markt van 21 October 1895. Boter. Aangev. 154 verk. 154 KG. L. pr. f 1.20 H. pr. ƒ1.30p. KG. Biggen. Aangev. 183 verk. 183 st. L. pr. f 3.00. H. pr. f 7 p. st. Schrammen. Aangev. 94 verk. 68 st. L. pr. f 8.00 H. pr. f 13.p. st. Aardappelen. Aangev. 980 verk. 980 H.L, L. pr. f 1.20H. pr. f 2.70 p. H. L. Appelen. Aangev. 384 H. L. verk. 384 H.L. L. pr. f 3.00. H. pr. f 6. Peren. Aangev. 214 H.L. verk. 214 H.L. L. pr. f 3 50. H. pr. 10. p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 28 Oct. 1895. Witte Tarwe f 6. f 6.10 Haver Duivenboonen 2.55 570 2.70 0RGEL6ESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag SI October 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer WEZERM.AN. PROGRAMMA. 1SonateA. G. Ritter. 2. Elsa's Braatzug zum Münster.R. Wagner. 3Fantaisie op«Ein feste Bnrg ist unser Gott"Fink. 4CanzonettaRheinberger. 5. a. Intermezzo uit Cavalleria rus- ticana Mascagni. b RomanceRubinstein.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2