HAAHLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. Wo. 87 Vit gave von f*E ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 2 November 1895. Nerf. Vereen, iet bevordering van Zondagsrust. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke noinmers 3 centen per stok. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. \o. 31 VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. KRONIEK In de Raadsvergadering van Woens dag was in hoofdzaak de begrooting aan de orde, doch een viertal punten van ondergeschikt belang ging voor. P. J. Schwartz verzocht verlenging der vergunning tot het bouwen op de bestaande stadsmuur bij de Amsterdam- sche poortovereenkomstig het voorstel werd besloten. De Coöp. Vereening Helpt elkander en de Heer H. de Clercq Gbz. gaven aan den Raad kennis, dat het bouwen dei- veertien woningen in het verlengde der Linschotenstraat zoover is gevorderd, dat overgegaan kan worden totrioleering en bestrating. Zij verzoeken hierom den Raad om onder de bestaande voorwaar den tot dit werk over te gaan. De kosten van een en ander zijn geraamd op ƒ1369.44, waarvan 343.26 komt ten laste der gemeente. De Raad verleende hiervoor het verlangde crediet, hetwelk wordt toestaan. Het bestuur der coöp. Bouwvereeni- ging De Eendracht verzoekt mede over neming van straten en tenuitvoerlegging van de noodige werken. Dit werk ver- eischt, 26403.57, waarvan f 10222,62 ten laste der gemeente. Machtiging tot de uitvoering der werken, alsmede het verlangde krediet werd toegestaan. Nog verzocht de Wed. J. Schouten geb. Ursum voortduring van den weke- lijkschen onderstand van 2.tot heden door haar genoten, in welke zin wordt beslist. Mevrouw Muller Prinsenbolwerk ver zoekt vergunning tot het bouwen van een tuinhu'sje op haren grond. Toege staan. Dit punt was buiten agenda. Hierna werden de begrootingsdiscus- siën geopend. De Heer Hij mans voert het eerst het woord, in verband met de ƒ15000, die hooger werden voorgesteld in de plaatsel. belasting en vraagt of hierdoor de per centage hooger wordt. De Heer de Kanter beantwoordt, dat het niet te zeggen is, of de percentage hooger wordt doch, dat de bespreking van dit punt in de afdeeling had kun nen geschieden. Nu komt de begrooting der uitgaven in behandeling. Omtrent een verzoek van brugwach ters om verhooging van jaarwedde wa c, voorgesteld afwijzende beschikking, zoo als werd besloten. De Heer 't Hooft vraagt naar aanleiding van Onderhoud van gebouwen om ver fraaiing van den leelijken muur van het Proveniershuis. Den Voorzitter zou een wenk in deze aangenaam zijn. Bij post Dag- en weekgelden dei- werklieden in gemeentedienst kwam in behandeling het verzoek der werklieden bij de gemeentereiniging, waarop on gunstig was geadviseerd. Bij Onderhoud van Wegen vraagt de Heer Hijmans naar onderhoud der ge reedschappen. De Heer de Breuk ant woordt, dat dit geschiedt door gemeente werklieden voor zooverre daar tijd is, anders door andere krachten. De Heer Hijmans vraagt nog hetwoord in verband met de schuiten der gemeente, welk punt de Heer de Kanter beantwoordt met te zeggen, dat in alles de meeste zuinig heid betracht wordt. Gevraagd is bij het artikel Onderhoud van begraafplaatsen of die post, ƒ3635, niet lager kon gesteld. Het antwoordt luidde, dat verminde ring voor alsnog niet wenschelijk is, doch dat eene nadere regeling van de begrafenissen in overweging is. De vraag of het niet mogelijk zou zijn de verkoop van visch te beperken tot de vischmarkt, deed B. en W. verklaren dat daaraan alsnog moeielijk- heden zijn verbonden, die het doen van een bepaald voorstel in den weg stonden. Naar aanleiding van den huur, groot ƒ700.— voor de vischmarkt aan de Hervormde gemeente vindt de Heer Hijmans dat dit veel te hoog is. De Voorzitter deelt mede, dat het in deze bestaande contract onopzegbaar is. Een der afdeelingen had inlichtingen gevraagd omtrent de torenwachtersB. en W. zijn van meening dat de toren wachters behooren behouden te blijven. Eenige leden hadden gewezen op de groote bezuiniging, die verkregen kan worden door het invoeren van gas-gloei- licht tot verlichting van stedelijke ge bouwen, scholen enz. B. en W. vinden de aanleg ervan, wegens de hooge konten van aanleg, ongewenscht. Bij Onderhoud Brandbluschmiddelen is de vraag gedaan, of, bij afloop dei- bestaande concessie, de exploitatie der telephoon ook op andere wijze moet plaats hebben. Ook deze zaak wordt bij B. en W. niet uit het oog verloren. De vraag was gedaan naar de reden I der hooge onkostenrekening voor de gemeentereiniging. B. en W. wijzen op het hier bestaande tonnenstelsel en, worden de onkosten hiervoor buiten rekening gelaten, dan zijn de kosten niet hooger dan elders. Do opmerking, dat door demping van de Nieuwe gracht veel kosten voor bruggen, wallen en baggerwerk zouden bespaard worden, wordt door B. en W. beaamd, doch ook demping en riooleering zouden hooge kosten veroorzaken en buitendien zou een der fraaiste gedeel ten der gemeente ontsierd worden. De Heer Bijvoet vraagt uitdieping der Nieuwe gracht. Wethouder de Breuk antwoordt, dat het baggeren geregeld plaats heeft, aan uitdieping wordt niet gedaan. De Heer van der Mersch zou het uitdiepen willen doen plaats hebben in 't voorjaarde beste tijd voor 't baggeren is 't najaar. De Heer van der Mersch wenscht de bestanddeelen uit 't riool Oude gracht, onder de brug naar 't Kenaupark, geregeld in 't.voorjaar weg te doen halen. De Heer Macaré wil water- verversching in de gemeente ernstig aangevat. De Voorzitter constateert dat geen klachten zijn vernomen;'tstertte- cijfer is niet gestegen en ten opzichte van den stank is het noodige in over weging. De Heer Macaré meent, dat er meer inoet gespuid worden. De Heer 't Hooft houdt, in verband met de klachten over grachtstank, er niet van de zaken te sterk te kleuren en hier mede zal elke Haarlemmer instemmen. Nog deelt de Heer de Breuk mede, dat vóór de riolen geregeld opge ruimd wordt. Naar aanleiding van den post ter voorkoming van cholera, vraagt de Heer KleinIs er een aangewezen geneesheer voor bediening van de barak, en wenscht te weten, of het vervoer naar de barak goed geregeld is. De Voorzitter zegt: de verpleging is opgedragen aan den geneesheer van de wqk. Verder is de barak geheel in orde. De brancard voor het vervoer is volgens het beste systeem. Maatregelen van verwarming der bran card zijn genomen. Bij Vergoeding aan Onderwijzers wegens gemis aan vrije woning, vindt de Heer Klein, dat de Onderwijzers bij de Scholen moeten wonenwenscht bij eventueele scholenbouw hierop te doen letten. De Heer 't Hooft vindt het juist goed, dat de Onderwijzer niet bij de school woont. De Heer Klein gaat nog even op zijn thema door, de Heer Waller licht nog even de woningzaak toe; linan- cieele redenen hebben indertijd den door slag gegeven. Tevens brengt hij in herin nering dat èn onderwijzers èn politie zooveel mogelijk strijden tegen baldadig heid der jeugd. De Heer Klein gaat er nog eens van door. De Heer de Breuk gaat er op in en de post blijft ten slotte. Sommige leden wenschen te vernemen wat voordeeliger en doelmatiger is voor schoolverwarming; kachels of centraal- verwarming. B. en W. prefereeren het laatste, doch de onkosten zijn hooger. De Heer Klein vindt, dat wij duur en slecht uit zijn; geeft bezuiniging in overweging. Tevens was opmerking gemaakt op de hooge kosten van groote schoonmaak der scholen en de meening uitgesproken, dat aanbesteding voordeeliger zou zijn, B. en W. zijn het hiermede niet eens. De Heer Stolp merkt op, dat de Heer Klein waarschijnlijk de grootte der lo kalen in aanmerking heeft genomen. Ten opzichte van de centrale verwarming geeft de Heer Waller toe, dat deze niet voldoet. De Heer Klein wenscht toch kachels. De Heer Roog deelt mede. dat het veranderen van stelsel ƒ1000 zou kosten, doch de Heer Waller gelooft, dat de cijfers onjuist zijn. De post blijft, niettegenstaande de Heer Roog de juist heid releveert. De Kosten voor Schoolbibliotheken en belooningen en eereblijken wilde een der leden geschrapt zien. B. en W. brengen de vroeger in deze gehouden beraadslagingen in herinnering. De Heer Klein is ter wille van het beginsel genoodzaakt de Biblotheken ter sprake te brengen. De ouders behooren te zorgen voor de lectuur der kinderen, acht hiertoe den onderwijzer incompetent. Geen der leden vraagt hierin het woord, doch de Heeren Klein, Van den Berg en Willink stemmen tegen. Ook tegen belooningen en eereblijken is de Heer Klein, doch wijdt zoozeer uit, dat de Voorzitter hem in deze tot de orde moet roepen. De Heer Waller herinnert aan de beantwoording van B. en W. In stemming verklaren zich de Heeren Klein en Winkler zich tegen den post Belooningen en eereblijken. De Heer Hijmans kan zich, bij Kosten voor Hoogere Burgerscholen, niet voor stellen, dat bij eenige vermeerdering van leerlingen den concierge verhooging wordt toegestaan. De Heer Waller brengt in herinnering, dat het aantal lokalen is toegenomen en dus meerdere hulp van buiten noodig is. Verhooging is dus alleszins billijk. Bij kosten voor de Stadsbibliotheek werd gevraagd naar den nieuwen cata logus. B. en W. antwoorden, dat de zaak in voorbereiding is. De Heer Van Styrum vindt, dat die vraag niet voldoende is beantwoord, de Voorzitter licht het punt nader toe. Bij Hoofdstuk renten en aflossingen was de conversie der 4% gemeentelee- ning in 3°/0, als ontijdig, niet aangeraden. B. en W. sluiten zich hierbij aar.. Voorgesteld was door een der leden den post Renten en provisie van tijdelijk op te nemen gelden met 2000 te ver minderen. Wegens de onzekerheid van dezen post stellen B. en W. voor het bedrag onveranderd te laten. Over den post Kosten voor Openbare vermakelijkheden vraagt de Heer Hij - mans eenige opheldering. De Heer de Kanter beantwoordt. De Heer Hijmans meent, dat 900 te hoog is voor toezicht en ook hierop bericht de Heer de Kanter. Naar aanleiding van den post Pensi oenen is de vraag gedaan of het niet wenschelijk is, de ambtenaren der ge meente ter verzekering van hun pensioen te doen inschrijven bij eene levensver zekering-maatschappij. Ook deze zaak is in behandeling. Bij den post Onkosten ten behoeve der Markten, wordt geklaagd over de plaatsing der kramen en tenten op de laatste kermis. Deze zaak zal bij een volgende gelegenheid door B. en W. niet uit hetoog verloren worden. De Marktmeester der groenten, boter, bloem- en vruchtenmarkt verzoekt op goede gronden verhooging zijner jaar wedde. Volgens de Memorie van toe lichting wenschen B. en W. deze ver hoogd te zien tot 400.De Heer Leupen wil het traktement stellen op ƒ450.De Heer Bijvoet begrijpt niet, hoe de Heer Leupen komt aan een getal van 61 uren werkuren per week voor dien ambtenaar. In stemming wordt dit voorstel verworpen met 4 stemmen voor. Buitengewone uitgaven voor Publieke werken had de vraag doen rijzen of Oude Gracht en Kleine Houtstraat niet in aanmerking konden komen voor het aanleggen van trottoirs. Wel gewenscht achten B. en W. dit, doch met het oog op de uitgaven onge raden. Een der leden wenschte een bedrag uitgetrokken te zien om aan de fontein in den Hout een beter aanzien te geven. B. en W. wenschen, met het oog op vroegere discussies, niets in deze voor te stellen. De Heer 't Hooft brengt de fontein ter sprake, wil 600 speciaal hier voor uittrekken, omdat dit ding zoo onhebbelijk is, en zet dit op hem eigene pittige wijze uiteen. De Heer Bijvoet

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1