EAARLEMSCH Eerste Blad. INo. 88 Uitgave van BE ER VEIN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 6 November 1*95. Nieuwsberichten. TKLEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 1 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verecbenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrygen bij De ekven Loosjes, te Haarlem. ADAGARIUS, Latijnsche Termen in hetda- gelijkacb levening. f 1.90 Almanak voor de Jeugding. 0.40 BUCHER, JDe Kunstnijverheiding. 1.— geb. - 1.25 ESJEE, Kir deren van bun tyding. 2.25 ISING, (A Haagscbe schetsening. 3 50 KAL F F, (Dr. G.) Literatuur en tooneel te Amsterdam in de l?de eeuw...ÏDg. "2 90 geb. 3.50 K RA YENBELT (Ds J Het Heilige Land. Reis door Egyple, Palestina Syrië. Met platen-geb. 2.50 LAPIDOTH-S W ART, (H.). Blanke duiven. geb. n 1.90 Nederl. Dichters. Jbr. Onno Zwier van Haren Mr. Willem BilderdijK Met proza van Albert Verweying. 1. geb. 1 50 NOORDWAL, (C.). Kleine Treesing. 2.75 PRESSENSÉ (E. de). Huishoudstertje geb. 1.90 QUINT USI n 't voer bij gaan H erinn erin gen en indrukkening. 1.90 geb. 2.25 Buitenlandscbe nieuw verschenen werken. LANSON (G Pages choisies de H. de Balzacing. f 1 90 LOTI (P.). La Galilée.ing. 1 90 MAËL, (F.). Ceiles qui savent aimer, .ing. 1.90 Bovenstaande werken zyn voorbanden bij de boekhandelaars de erven Loosjes Niobe ■was de gemalin van den Thebaanschen koning Amphion, zegt de de fabelleer dei- Grieken. Zij had zes zonen en zes dochteren, maar Niobe was eene trot- sche dame; zij stelde zich gelijk met Arthemis, de vrouw van den god Apollo. Nu waren de goden niet malsch, vooral niet als er eene dame bij in 't spel was de twaalt kinderen het standje schijnt aangekomen door Niobe's kroost, stierven op eenen dag. De slag deed Amphion zelfmoord begaan en Niobe werd veranderd in een immer tranen stortenden steen. Hier begint het Fantastisch Blijspel, Vrijdag avond gegeven door het Hol- landsch Tooneelgezelschap van den Heer A. van Lier. Stel O voor; die steen Niobé's natuurlijk in de verbeelding bestaande werd opgegraven en het beeld gekocht door een kunstminnend Engelschman, die het beeld assureert. Om zeker te zijn dat het niet beschadigd wordt, bewaart de assuradeur het in zijne woning, doch daar komt het in contact met eene electrische geleiding en het begint te leven, zich te bewegen, le spreken, te verlieven op den assuradeur en zoo kwam een spelletje aan den gang, dat zoo grappig kunstig ineen gezet is en uit den aard der omstandigheden tot zulke dolle toestanden aanleiding geeft, dat een onbedaarlijke pret zich van den toeschouwer meester maakt. Wat jam mer, dat de zaal zoo slecht bezet was, zóó slecht, dat de Heer Van Lier zéér stellig in de verste verte zijne kosten niet kon dekken, en men er werkelijk verlegen mee werd de zéér verdienste lijke uitvoering te zien plaats hebben voor een publiek, juist groot genoeg om eene niet te kleine kamer te vullen. Wat wenscht het publiek, wat is noodig om te Haarlem eens een goed gevulden schouwburg te zienSpeelt eene directie di akengeen opkomst. Wordt een goed tooneelstuk gegeven, door een goed ge- zeischap geen publiek. Een blijspel men blijft weg. Steunt men op deze wijze de goede tooneelkunst, of onderdrukt men zoo doende het kunstgevoel bij den artist, die zich na een moeitevollen leertijd zekere positie behoort te kunnen schep pen en hierop ontegenzeggelijk aanspraak heelt. Of is het alléén de muziek die de kunst vormt en heeft deze kunst alleen aanspraak, is die bij uitsluiting de uitverkorene van het publiek in onze stad 1 Werkelijk, het gezelschap Van Lier verdient de waardeering van de kunst liefhebbers en van harte zij hun beter schap toegewenscht. Die Jahreszeiten. (Oratorium van Joseph Haydn.) In het voorjaar van 1890, bij gelegen heid van het tweedaagsch muziekfeest, hadden de leden van de afdeeling «Haar lem" der Maatschappij tot Bevordering van Toonkunst het voorrecht, kennis te kunnen maken, of de kennismaking te kunnen hernieuwen met het oratorium de Schepping van Joseph Haydn. In December van het volgend jaar viel het oog van het afdeelingsbestuur op de Jaargetijden, welk werk met zeer veel succes door de zangvereeniging werd ten gehoore gebracht. Thans is het laatstgenoemde toonwerk door het R. K. Gemengd Koor i>Jan Albert Ban," onder leiding van den heer N. H. Andriessen op het program- gebracht, om Woensdagavond te worden uitgevoerd. Eene goede gedachte mag het van het Bestuur dezer jeugdige vereeniging heeten, de Jaargetijden, Haydn's laatste groote schepping, voor eene uitvoering te bestemmen. De bekendheid van menig onderdeel, de populariteit van verschil lende koren en aria's kan er slechts toe bijdragen, het genot van eene goed voorbereide vertolking te verhoogen. Over het toonwerk zelf laten wij hier een en ander volgen. Vergeleken bij de Schepping verliest de Jaargetijden het in meer dan een opzicht; het werk is minder rijk aan grootsche momenten en mist tengevolge daarvan op vele plaatsen diepte en overweldigende kracht. De solopartijen staan in geen dramatische verhoudingen tot elkander en treden met uitzon deringvan het liefde-duo tusschen Hanne en Lukas steeds verhalend op. Gaan wij bij de Schepping regelrecht den blauwen ether in, bij de Jaargetijden blijven wij op den vlakken bodem. Haydn zelf heeft het verschil op ka rakteristieke wijze uitgedrukt. Keizer Frans vraagde hem, bij een uitvoering van de Jaargetijden, welk werk hij het hoogste stelde. De Schepping, antwoordde Haydn en op de vraag waarom, zeide hij In der Schopfung reden Engel und erziihlen von Gott, aber in den Jahreszei ten spricht nur der Simon". Haydn be klaagde zich ook menigmaal over den onpoëtischen tekst't was hem niet mogelijk bij de Heisa'sen Hopsa's" in de rechte stemming te komen en het gekwaak van kikvorschen muzikaal te behandelen. Es wurde mir aufgedrongen, diesen Quark niederzuschreiben riep hij uit, meenende zijne kunst daardoor niet weinig te vernederen. In weerwil van een en ander schreef Haydn op den gewraakten tekst een toonwerk, dat in zijn geheel aanspraak heeft op de waardeering, welke er bij iedere uitvoering opnieuw aan ten deel valt. Haydn was 67 jaar toen de Jaar getijden schreef, tusschen 1799 en 1800. Nimmer had hij zich bezig gehouden roet het beschrijvende genrehij deed het door overreding van zijn vriend, den Baron von S wieten,directeur der Keizerlij ke Bibliotheek, die hem tevens de teksten verschafte. Voor beide toonwerken wer den deze ontleend aan gedichten van den Engeischen schrijver Thompson. Met de eigenlijke oude oratoriums heeft de Jaargetijden alleen den naam gemeen men heeft hier niet te doen met de behandeling van eenig bijbelsch ofwe- reldsch onderwerp. In werkelijkheid geeft het werk eene aaneenschakeling van cantaten, recitatieven en aria's, waarin de loop des jaars, beginnende met de Lente, wordt gevolgd en weergegeven in die natuurschilderingen, welke voor muzikale bearbeiding geschikt zijn. Doch deze beelden worden afgewisseld door gevoelsuitingen van het landvolk, dat in de rijke natuur leeft en werkt en daarbij hare grillige wisselingen volgt tir gadeslaat. Het oogstfeest in den boomgaard en in den wijnberg, de dankhijmnen aan den Vader in den hemel, de bedrijvige jachtpartijen, de idyllische liefde van de landjeugd zijn daarbij niet achterwege gebleven. In het laatste deel verlaten dichter en componist eensklaps het gebied der beschrijving. De winter wordt vergele ken bij den dood. De bas-aria, die Haydn hier op den tekstErllicke hier, beth'órter Mensch" schreef, is eene der schoonste van zijne voeaalcompositiën. Met het onmiddellijk op deze aria volgende slotkoor krijgt het einde een religieus karakter en gaat deze symphonie pastorale over in een veelstemmig, verheven danklied, waarin de kinderlijk vrome „Vader Haydn", niet minder dan in de Schepping als toondichter zij n hoogste triomphen vierde. De solopartijen Hanne sopraanLu- kas (tenor) en Simon (bas) worden bij de uitvoering en morgenavond vervuld door mejuffrouw Betsy Bonger en de de heeren Rogmans en Zalsmanhet Koor is met goede zorg voorbereid, terwijl ons Stedelijk muziekcorps met de orkestrale begeleiding is belast. On getwijfeld mogen wij, met het oog op deze bezetting goede verwachtingen koesteren en de muziekliefhebbers tot een bezoek aan dit concert opwekken. B. De Spaansche regeering is in den laats ten tijd erg ongelukkig met de oorlogsschepen. Thans weer met een nieuwe kanonneerboot. Het vaartuig was te Glasgow afgeleverd en zou de reis naar Spanje aannemen, toen het in aanvaring kwam met een Engeischen schoener, welke geducht beschadigd werd. Vóór de kanonneerboot haar tocht kon voortzetten, legde de eigenaar dei- schoener er beslag op. Een andere kanonneerboot is gestrand. In de laatste vergadering van het keizerlijk Russisch oeconomisch genoot schap is besloten tot den cz-aar een verzoekschrift te richten in zake af schaffing van lijfstraf voor boeren. Nu bestaat er ongelukkig in Rusland nog een sterke partij die meent, dat een boer een wezen is, geheel geschikt voor den knoet. Deze partij wil den maat regel van mensehlievendheid verhinde ren en begint met dien verdacht te maken, door erop te wijzen, dat het geen Rus vrij staat rechtstreeks aan den czaar opheffing van eene wet te verzoe ken, en dat personen, die dit doen, tot de revolutionnaire partij behooren, eene partjj door eiken rechtgeaarden Rus wordt verafschuwd. Het graan, benoodigd voor de brouwe rijen ontvangt België voor een groot deel uit Egypte. Dit graan is dan geheel met Nijlslijk bedekt. Eerst had men bezwaren tegen dit slijk omdat het graan dan eene wassching moet ondergaan. Men is nu wijzer geworden. Het graan wordt in groote bassins gevoerd en daar gewasschen. Het slijk of slib wordt op de naburige akkers gebracht en deze betoonen zich door verhoogde groeikracht dankbaar voor het verkregen Nijlslib. De Spaansche regeering zal eerstdaags weer nieuwe versterkingen naar Cuba zenden, men spreekt van vijf en dertig duizend man behalve de vrijwilligers. Met de hoofdmacht vereenigd, hoopt Campos dan den opstand geheel te kun nen bedwingen. Men vertelt van dezen generaal, dat onlangs op een verken ningstocht zijn mantel door acht kogels doorboord was. Luitenant Peary, de Amerikaansche Poolreiziger, heeft bij zijn thuiskomst te Portland (Maine), verklaard, dat hij geen reis naar het hooge Noorden meer zal ondernemen. „Ik zal," zei hij, „de Noordpool niet zien, als zij me niet wordt thuis gebracht. Ik heb er mee afgedaan. Voor zulk werk zijn, dunkt mij, jonger menschen noodig dan ik." Een lijkbezorger van het krankzinni gengesticht Dalldorf, te Berlijn, is ge vangen genomen wegens het verkoopen van lichaamsdeelen van dooden uit dat gesticht. Een kist met door hem verzon den „artikelen," aan het pathologisch instituut te Grefswald geadresseerd, werd aan het station Reinichendorf in beslag genomen. De Zweedsche lucifers vieren hun gouden jubilé. Het is namelijk 50 jaren geleden dat in de Zweedsche stad Jön- köping de eerste fabriek van lucifers utan sioafvel och phosphor, werd geopend. Voor Karei Lundström, den vader dezer industrie, welke Jönköping tot groote welvaart bracht, wordt in die stad een standbeeld opgericht. Weer is een Fransch ministerie be zweken, thans onder den druk der interpellaties. In zake die van de stakende glasblazers heeft zich de regeering kun nen verdedigen en met goed gevolg, maar toen werd den minister naar het hoofd gegooid, dat hij te laksch was in het vervolgen van knoeierijen en toen de mi nister eene motie van vertrouwen ver langde, werd met groote meerderheid eene motie aangenomen, waarbij bepaald

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1