HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 90 Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 13 November 1895. Nieuwsberichten. Uitgave van E ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 telephoonnummer telephon1sche verbinding met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke Hommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij Di erven Loosjes, te Haarlem. BOUWMEESTER (J. C.) Een handvol vertellingen voor kinderen van 812 jaar. Met illustratiëning 1.80 DIEPEN (A.) De Waarde tn de waarde van den Handenarbeiding. 1.75 EDMI, Driemaal ontmoetgeb. 1.40 HOVEN (THÉRÉSE) Een Bruidskrans en een Doornenkroon....ing. 2.50 KALF (Dr. O Literatuur Tooneel te Amsterdam in de 17e eeuwing. 2.90 geb. 3.50 LOUWERSE (P.) De Vlinder-Jagers op de Caraïbische Eilandengeb. 1.90 MARIE Duvekes Huising. 0.60 PAALTJES (P.) Snikken Grimlachjes 7e druk geb. 2.20 Rabia de Sassakscbe door een Indisch officiergeb. 3. RUBINSTEIN (A.) De Muziek en hare Grootmeestersing. - 1.50 TADEMA (J. W.) Voor onze Kleinljes. geb. 0.90 VERA, Adolf Vinciaing. 2.50 WALLAGE (L.) Guatamozingeb. 2.75 Bovenstaande werken zyn voorhanden bjj de boekhandelaars de erven Loosjes Eerste Kamer. Des avonds 6 Novem ber deed de Voorzitter met zekere plech tigheid mededeeling van het aftreden van het lid Bljjdenstein, die zich om den staat zijner gezondheid gedrongen had gezien ontslag te nemen als lid der Kamer, en aan wiens groote verdiensten hij welverdiende hulde bracht. Vrijdag is de Kamer, na aanneming van de wetsontwerpen tot ruiling van grond tusschen de Gemeente Rotterdam en den Staat, en tot onteigening van den Spoorweg van Schagen naar Wognum, uiteengegaan tot het laatst van deze maand, of tot het begin der volgende maand. De vroeger algemeen als waar erkende stelling,dat longtering eene ongeneeslijke ziekte is, wordt tegenwoordig fel bestre den. Nog geen twee weken geleden berichtten Fransche bladen van een geniddel tegen tering, door Dr. Grotte, te Parijs, gevonden, en terwijl het groote publiek nog op nadere bijzonderheden omtrent die geneeswijze wacht, treedt er weder een ander geleerde op, die beweert de vreeselijke ziekte te kunnen overwinnen. Op het geneeskundig congros te Bor deaux, heeft Prof. Maragliano, van Genua, een voordracht gehouden, over een door hem gevonden teringgenees- wijze. Zij n middel hestaat uit inspui tingen met een preparaat,, ontleend aan serum van honden, ezels en paarden. De inspuitingen zijn, naar de professor verzekert, onschadelijk. Zij doen, inte gendeel, den patiënten goed in ieder geval, zelfs de ergste. Van 83 longlijders, welke met dit serum behandeld werden, hebben 61 er baat bij gevonden, de een meer, de ander minder en degenen, bij wie de ziekte niet te ver gevorderd was, zijn genezon of op weg ter genezing. Te Lindau in de Pfaltz is een 27- jarig student, de zoon van een millio- nair uit Crefeld, die valsche wissels ten bedrage 800 Mark had uitgegeven, ge vangen genomen. De jonkman leefde te weelderig, hij niet genoeg had aan een maandeljjksch inkomen van 2500 Mark, dat hem door zijn vader promt werd toegezonden. De parlementaire commissie te Sofia, belast met het instellen van een onder zoek in zake den moord van den ge wezen minister Stambuloff. is nu met haar arbeid gereed. Het rapport der commissie is zeer lijvig en zal weldra ter kennis van de leden der Sobranje worden gebracht. Het geheele rapport vormt een boek deel van 611 pagina's, met inbegrip van de brieven van Stambuloff, die daaraan zijn toegevoegd. De Commissie heeft de geheele zaak nauwkeurig onderzocht en deelt alles mede, wat zij over Stambu- lofls bestuur heelt kunnen vinden. De conclusie, waartoe de commissie komt is nog niet bekend. Een ontzettend drama heeft zich dezer dagen op de kanonneerboot „Cor tes" in het gezicht van kaap Finisterre afgespeeld. De kanonneerboot was op weg naar Cadix en de stuurman Manuel Pego stond aan het roer, toen de com mandant van het vaartuig bemerkte, dat deze onophoudelijk op vreemde wijze van koers veranderde terwijl hij vreemd soortige alleenspraken hield. De kapitein riep hem tot de orde, doch Pego ant woordde: „Ik heb alleen zin om te rooken! Ik heb er genoeg van om het roer nog langer vast te houden 1" De commandant gaf daarop bevel, Pego in verzekerde bewaring te brengen, waarop men hem onder bewaking van twee schildwachts in een hut opsloot. Daar hield hij zich rustig tot den vol genden morgen, doch bij het aanbreken van den dag wist hij de waakzaamheid der schildwachten te bedriegen, ontsnap te uit de hut en sloop naar de officiershut, waar hij een regenjas aantrok en een vlag wegnam, die hij om zijn lichaam wikkelde. Zoo uitgedost begaf hij zich op de brug. De eerste officier, die hem daar ontmoette, beval hem, de vlag te brengen, waar hij haar vandaan had gehaald, doch hij weigerde dit beslist en in de meening, dat men hem de vlag wilde ontnemen, trok hij een mes en viel daarmede de bemanning aan. Hij wierp een matroos op het dek en stak hem driemaal het mes in het li chaam. De geheele equipage trachtte toen den woesteling te overmeesteren, men wierp hem een strik om het hoofd, doch Pego sneed het touw onmiddellijk door. De commandant gaf daarop bevel, op hem te vuren. De tweede stuurman schoot zijn karabijn in de lucht af om Pego bang te maken, doch deze vloog op hem toe en zou hem het mes in de borst hebben gestoken, als men den woedenden krankzinnige niet een kogel door het lichaam gejaagd had. Het schip was de haven van Cadix reeds genaderd en Pego, ziende, dat de matrozen hem wilden grijpen, sprong overboord. Een sloep werd uitgezet en een kwartier later had men den man, die iedereen met een mes bedreigde, met de grootste moeite weer aan boord. De ongelukkige was doodeljjk gewond; de kogel was in den buik gedrongen en had het lichaam aan den rug verlaten. Eenige uren later bezweek hij. Bij de Bulgaarsehe Sobranja is door den Minister President Stoiloff een ont- werpstralwetboek ingediend. Tot nu toe gold in Bulgarije het Turksche wetboek. In de redevoering, waarmede Stoiloff z\jn werk aanbeval, verdient opmerking de passage over het tweegevecht, door het Turksche strafwetboek streng ge straft en dan ook zeer weinig voorko mend. Stoiloff evenwel prees het duel, als onmisbaar voor de eer van den officiersstand en tevens «noodzakelijk voor de veredeling van den staatkundigen en journalistieken strijd, die anders al licht alle grenzen van het gepaste zou overschrijden." Daarom wordt in het nieuwe straf wetboek op het tweegevecht eene slechts betrekkelijk geringe straf gesteld. De grootste winkelzaak der wereld, of althans een der grootste, bevindt zich te Berlijn. Voor de inrichting er van zijn 21 huizen in de Kaiser Wilhelm, Rozen- en Neue Friedrichstrasse wegge broken. Het front beslaat eene lengte van 250 Meter. Het huis is van 4 verdie pingen. Er is niets aan verwerkt dan steen, ijzer en glas. Er zijn 40 maga zijnen van koopwaren in. Frankrijk heeft weer een ministerie. Een oudminister,en een oudgezant maken er deel van uit. Men zou haast denken, dat president Faure het nu eens beproe- ve-, 'Wil met de oude hoeren, nu gebleken dat de jonge nog al eens domme dingen doen. Het nieuw Fransche ministerie voorspelt men geen lang leven. Van zekere zijde wordt beweerd, dat het de kiemen der ontbinding reeds in zich omdraagt. Wie er erg mee zal zitten, dat een nieuw ministerie is aangekomen, zal zeker de koning van België zijn en dit met het oog op de Congo-zaken, waar over met het nieuwe ministerie reeds zekere onderhandelingen gaande waren. Formosa kan thans gerekend worden als tot Japan te behooren, nu Japan zich van den hechtsten zetel der zwartvlaggen, de hoofdstad Taiwanfoe en de havenstad Amping, hebben meester gemaakt en diens aanvoerder zich heeft overgegeven. Zwaarder zullen het de Japanners te verantwoorden hebben met de Hakkas, die zich in het gebergte hebben getrok ken en wier verzet nog alles behalve gebroken is. Omtrent den gezondheidstoestand van koningin Victoria zijn ongunstige ge ruchten loopende, Behalve dat H. M. zich zeer moeilijk beweegt, moet zij ook lijden aan slaapzucht, waaraan zij geen weerstand weet te bieden. Onder het opschrift eene verschrikke lijke ontdekking geeft de Indépendance Beige een roerend verhaal over het vin den van de lijken van twee vrouwen in een kofier, die te Cureghem onbe heerd was blijven staan en eindelijk werd verkocht. Toen de koffer verkocht zou worden en geopend werd, vond men daarin de lijken van twee vrouwen. Terstond werd de politie gewaarschuwd en een onder zoek ingesteld. Toen bleek het, dat de koffer het eigendom was van een ker misreiziger, die onlangs in het hospitaal Saint-Jean te Brussel was overleden. De beide lijken waren mummies, behoo- rende tot den inventaris, waarmede de man gewoon was de kermissen te bezoe ken. In verband met minder gunstige be richten uit Turkije heeft Engeland be sloten zijne vloot in de Middellandsche zee te versterken. Het schijnt, dat de sultan genegen is, aan 4 en drang der omstandigheden toe te geven en hervormingen wil in voeren, doch dat hij hierin weerhouden wordt door de reactionaire partij, die zelfs zijn leven bedreigt. Een der Tur- sche ministers, des sultans weifelen moe de, heeft ontslag gevraagd het is hem toegestaan, maar is tegelijkertijd ver bannen naar Aleppo. De sultan kan er op rekenen, dat hij zich hierdoor een invloedrijken vijand meer gemaakt heeft. Het blijkt nu, dat de afgetreden mi nister benoemd is tot gouverneur van Aleppo, wat met verbanning gelijk staat. Tengevolge van een en ander blijkt er eene strooming te bestaan, welke wijst op eene tusschenkomst der mo gendheden, in welke Engeland, Frank rijk, Duitschland en Italië zullen samen gaan. In Turkije bestaat eene volksoverle vering, die aanduidt het geloof aan eene uitdrijving der Turken uit Europa. De tijd, waarop die zou plaats grijpen, is niet bekend, doch dat het zal geschieden, staat bij de Turken, en niet slechts bij de lagere standen vast en zeker. De aanvoerder van de christenmoorden in Armenië is door. den sultan gedeco reerd. Natuurlijk maakt dit feit op Europa en het meest in Engeland, waar men zich die kwestie bijzonder heeft aangetrokken, een pijnlijken indruk. Daar is in de Fransche Kamer door een vijttal leden der socialistische partij een voorstel van wet ingediend bedoe lende eene boete te doen betalen, door patroons, die weigeren eene arbitrage uitspraak over verschillen met hunne werklieden aan te nemen of er zich aan te onderwerpen. De geldelijke kosten zullen vloeien in de kas der werklieden, als het voorstel wet wordt. De keizer van Oostenrijk had de bekrachtiging geweigerd aan een besluit van den Weener gemeenteraad, waarbij een antisemiet verkozen is tot burge meester der hoofdstad. Dit feit heeftin een der laatste vergaderingen van het huis der Oontenrijksche afgevaardigden tot heftige tooneelen aanleiding gegeven. Het publiek op de tribune maakte het zoo bont, dat het moest verwijderd wor den en de afgevaardigden waren al even druk. Een proces over de nalatenschap van Koningin Maria Christina van Spanje, dat meer dan twintig jaren geduurd heeft, is thans geëindigd met eene schikking tusschen de partijen, de ex- koningin Isabella en de infante Louise Fernande aan den eenen en de kinderen van den tweeden man der Koningin, den Hertog van Riansares (een win- kelierszoon, gewezen soldaat van de lijf wacht) aan den anderen kant. Het werd tijd, dat er een eind aan kwam, want naar men verzekert, is het grootste gedeelte van het ontzaglijk vermogen van Maria Christina aan ge rechtskosten opgegaan. Van de li)

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1