HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 93 Uitqave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargan g 144. van ZATERDAG 23 November 1895. N ieu wsberichten T ÏLEPH OONNTJMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf 25. franco p. post ,40. ifzonderlijke nommers 8 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Toonkunst. Met Bas Paradies und die Peri, het meest bekende en meest geliefde werk van Schumann, begon deafdeelingHaar lem van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst haar muzikaal sei zoen. Zij deed dat op recht lofwaardige wijze en onder de grootste belangstelling van onze kunstminnende stadgenooten. Minstens twee vroegere uitvoeringen van Das Paradiés und die Peri hier ter stede kan men zich herinneren. Blijkbaar was dit geen beletsel om opnieuw met frisch behagen aan een derde vertolking van dit poëtische werk zijn onverdeelde aandacht te schenken. Voorzeker behoort het toonwerk tot een der bloemrijkste voortbrengselen van de romantische school, tot de rijpste vruchten uit Schumann's krachtigste levenstijdperk. Nooit misschien greep deze naar eene stof, die volmaakter strookte met het innigste wezen zijner dichternatuur dan de weelderige, half naive, half mysterieuse Oostersche Peri- sage hem bood. Evenals bij de vroegere uitvoeringen, toen de dames Fillünger en von Siche- rer voor de hoofdpartij waren aangewe zen, werd thans de Peri voortreffelijk gezongen door mejuffrouw Johanna Nathan uit Frankfort. Eene machtige bekoring ging van hare voordracht uit, gloeiend door temperament, meesleepend door warmte en innigheid. Hoe zeldzaam mooi van klank is het orgaan dezer oratorium-zangeres. Zoowel in trillende hoogte als bij den teruggang naar het lager register blijft de stem edel en vol. Inderdaad eene Peri-vertolking als van mejuffrouw Nathan zou door roerende teerheid en machtigen jubel zoo noodig een aanval op de hemelpoorten met succès kunnen wagen. Nu mocht zij de harten der toehoorders stormenderhand innemen en daarin zich door hare schoone kunstgaven eene blijvende plaats veroveren. Naast mejuffrouw Natha solisten op de dames Betsy den en Anna Rl««"w uit 'g. .heid en ^c.vpi OÜOH,, frtlIUUt<Jlt vail CO 11" certbesfuren zij met ernst op de talenten van deze jeugdige zangeres gevestigd. Ook mejuffrouw Hol behaalde veel succès. De hoedanigheden, welke zij in hare voordrachten ten toon spreidde, vonden ongetwijfeld de rechte appré- ciatie. Wel mogen wij de Afdeeling ge luk wenschen, nu het haar gelukt is deze belangrijke muzikale kracht als leeraresse in den solo-zang aan hare Muziekschool te verbinden. De heer Zalsman had eene niet om vangrijke partij in Schumann's werk te vervullen. In de beschrijving van Syrië vermocht hij veel te geven en kwam zijn schoone stem heerlijk tot haar recht. Als Gazna zou een meer klankvolle diepte gepaard aan heroïsche kracht ge- wenscht zijn. De tenor kon ons in de solistenrft het minst van allen boeienhij beheerschit zijn stem niet volkomen en droeg meer malen op eenigszins vreemde wijze voor. Hierbij zij opgemerkt, dat de partij voor eene hooge mannenstem niet prak tisch geschreven is en met het oog op de voordracht eigenaardige moeielijk- heden oplevert. Hoewel Bas Paradies und die Peri in hoofdzaak door de solisten gedragen wordt en hun het leeuwendeel is toebe deeld, mogen niettemin het Koor en het Orkest in hunne verrichtingen met ingenomenheidwordenherdacht.Wenscht men onder het vele schoone dat de dames en heeren te genieten gaven zich het schoonste te herinneren, zoo denke men aan het slotkoor der tweede afdeeling en het treffende Koor »0, heilïge Tranen" welke beide met heerlijke volheid van klank werden voorgedragen. Aan den leider van de uitvoering, den heer W. Robert, ten slotte de wel verdiende hulde, het aantal Toonkunst uitvoeringen met eene te hebben ver meerderd, waaraan de herinnering lang levendig zal blijven en de verzekering tevens, dat zijn onvermoeid streven om de afdeeling Haarlem tot bloei te bren gen waardeering vindt bij hen, die be langstellen in de ontwikkeling der muzikale kunst. B. Sint Nicolaas. Eigenlijk is 't nog zomer; de paar laatste dagen uitgezonderd eene tempe ratuur van gemiddeld 55° F. en dat in dezen tijd van 't jaar, wie heeft 't ooit gehoord. Half November was nog lang niet al het vee uit de wei, nog lang niet alle kachels brandden, geen heeren met dikke jassen, geen dames met bont, en toch, over twee weken is het St. Nicolaas! Laat ons tevreden zijnde werkzaam heden in het bouwvak, soms wat het buitenwerk betreft anders om dezen tijd reeds onderbroken, gaan nog geregeld hun gang, zelfs worden hier en daar ~~i begonnen en toch l. asproza, de gewone zaamheden, z\j mat- dit doet henomzien zijn de feestdagen 'ie zegt, dat hij ze leegt zelfbedrog. denkt men den St, nenschen van voor uitgang, hebben feitelijk den dag met een etmaal vervroegd. In onze jeugd was devje December nog in de mode, thans iï> het de 5e geworden en onze kinderen zullen mis schien weer een dag uitwinnen. Ook hebben onze St. Nicolaas-uitgaven eene wijziging ondergaan, en niet in het voordeel van de huishoudelijke begroo ting, welke als alle begrootirigen steeds eene eerste, tweede enz. suppletoire be hoeven. Laten wij 't ons niet beklagen, dat tegen het feest van den Sint aan vallen van allerlei aard gedaan worden op de soms wat met te sterke koorden dicht-gebonden geldbeurs, want er gaat van het feest eene bekoring uit en het verspreidt een verwarmenden invloed over de gemoederen van duizenden, en duizenden. En dit is het geld waard De avond van 5 December is een avond vol van verrassingen en soms kost het heel wat tijd met de toebereidselen gereed te komen, omdat zoo menigmaal allerhande listen moeten te baat geno men om verschillende kleine geheimen bedekt te houden. En die kleine geheimen, laten wij er maar niet te veel van zeggen, maar er in berusten, dat wij willens en wetens worden om den tuin geleid en zelf om den tuin leiden, ter- wille van een verhoogd effect. Toch is St. Nicolaas een aardig feest. De goede Sint gaf er het voorbeeld van anderen verrassingen te bereidenwij volgen hem. Stel eens, ge hebt een der uwen wat toegedacht en ge overhan digt het geschenk persoonlijkde aar digheid is er af. Zoo is het in eigen kring, maar het feest leent zicfi zoo uit stekend tot weldoen in het verborgen, en al was het nu alleen daarom, zouden wij niet gaarne den St. Nicolaas wil len missen. Onze magazijnen en winkels begin nen reeds teekenen te geven van meer dan gewone bedrijvigheid. Circulaires, advertenties en andere reclame-midde len worden ruim verspreid, öf om de aandacht te vestigen op het een of an der van bijzonder gewicht, öf met het doel om eene bepaalde firma in herin nering te brengen. De steeds scherper wordende concur rentie scherpt ook het vindingsvermo- gen voor nieuwe reclame, soms dood leuk, soms met een ophef die te meer doel treft, naarmate zij stouter, breeder gedacht is. Maak tegenwoordig geen reclame en men vergeet U; zelfs de getrouwen, die U jaren lang begunstigden, zijn er zoo aan gewoon geraakt van de recla me gebruik te maken, dat Uw bestaan hun niet meer duidelijk voor den geest staat. Eigen schuld. Ga meê met den geest des tgds en hij zal Uw dienaar zijn. Nu is het wel waar, dat goede wijn geen krans beJioeftmaar waar is het toch, dat de reclame wijn aan den man brengt, waarmee gij, zonder recla me, blijft zitten, niet omdat die minder goed is, maar wel omdat die minder handig is ter kennis van het publiek gebracht. De reclame maakt men op verschil lende wijzen. In de eerste plaats door het etaleeren. A heeft er slag van en heeft er ruimte voor al zijne goederen onder de aandacht te brengent Hij doet dit met smaak, werkende op den schoon heidszin zijner cliënféle. De meest uit- eenloopende artikelen weet hjj te rang schikken, zoo dat de kleuren met elkaar in harmonie zijn, en de vormen een goed overzicht niet in den weg staan. Er zijn étalages waarheen men telkens den blik richt. Zij doen het oog aange naam aanmen gaat het magazijn bin nen, koopt gaarne; de reclame heeft hier haar doel bereikt. Meer en meer begint men de waarde van het etaleeren te erkennen, meer en meer gaat het publiek er aan gewennen deze niet over het hoofd te zien en zoo werken zelfs de magazijnhouder en de winkelier ook indirect mede tot verhoo ging van den zin voor het schoone. Waarschijnlijk zullen in de volgende nummers in toonbeelden van goeden smaak deze zulke meer bepaald bespro ken worden. HAARLEM 22 November 1895. Voor een talrijk publiek gaf de liedertafel Haarlemsch Zanggenot giste renavond in de concertzaal van de soc. de Kroon haar eerste concert. Zij genoot daarbij den bijval, welke gaarne aan een goed voorbereide uitvoering geschonken wordt. Het programma gaf onder meer, de nommers, waarmede de Vereeniging zich op verschillende concoursen met eere deed gelden. Mejuffrouw Anna Lutkeman uit Amsterdam bracht door eenige lief gezongen nummers eene aangename afwisseling in het programma; boven dien liet zich een instrumentaal kwar tet: viool, violoncel, piano en orgel, hooren dat in ruime mate deelde in de goedkeuring der aanwezigen. De heeren leden van Zanggenot hebben met het oog op een en ander redenen, om over den afloop van dit eerste concert tevreden te zijn; evenzeer zal het wel slagen den heer Henri Pielage, den ijve- rigen leider der liedertafel, de gewensch- te bevrediging hebben geschonken. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. SU Nov. C.-Hak-en JSchaapma. Th. G. Veen en M. van der Veldt. P. W. Otteloo en E. Seders. 21 Nov. G. Eekooij en H. M. Ba- rendse. J. F. W. Stom en J. E. Mons. L. Harders en G. Ploeg GETROUWD. 20 Nov. .1N. Steenbergen en A. Kramer. M. van der Linden en A. Heijmans. E. C. Diets en J. Sierveld. J. J. Bos en A. id. van der Pel. J floogeveen en M. A. Hagedorn. J. Stekelenburg en G.van der Zalm. A. P. Brouwer en M. A. de Laat. J. C. Baggerman en A. A. den Bat. 21 Nov. J. Nelis en A. K. Bruinier. W. C. Blanejaar en M. P. van Tienen. J. L. Springer en J. J. Stoel. GEBOORTEN. 13 Nov. J.Wijnveldgeb.de Wiltd.—14 Nov- T. Vring geb. de Jong z. J. H. W. Smit geb. Schil,dier d. 15 Nov. M. Bogaart geb. van Aste d. H. S. M. Boers geb. Huijsmans d. C. Prinsen geb. Rob z. A. Schiphorst geb. St rij bis z. M. E. Tap geb. van Haren d. 16 Nov. A. C. van der Horst geb. van Dijk z. E. van der Putten geb. Gerdsz.— R. A. Kwast geb. Wessels d. E. Godefrocij geb. Bloemzaad z. A. C. A. van der Caap geb. de Graaf z. H. M. C. Vos geb. Sammels d. C. A. Gussenhoven geb. Schrönen z. 17 Nov. N. G. van Geleen geb. van Aken d. H. A. Vrugtgeb. Gon d. M. Bergmangeb.Bonfrer z. (levenl.) 18 Nov. M. C. Umans geb. Koc- keikoren d M. E. Hor gerwerf geb. Steen- kist z. A. M. Blom geb. Premij d. (levenl.) 19 Nov. M. G. Christiaans geb. Luitend. A. van Gemett geb. Verhagen z. C. Timmer mans geb. Munti d. J. M. M. van der Zwet geb. Buijs d. G. van Meurs geb. Homan z. zO Nov. P. van Hert geb. Boon d. 21 Nov. C. Koopen geb. van der Woert z. OVERLEDEN. 13 Nov. J. Ruijsenaars 61 j. Kampersingel. C. C. Venneker 9 m. d. Regulierstraat. 14 Nov. J. E. Serne 41 j.Florapark. M. Stem 8 dg. d. Saenredamstraat. 15 Nov. H. Lucas geb. van der Stappen 64 j. Tuinlaantje.— AE. Heiem 11 m. d. Burgwal. 16 Nov. M.E. Huisman, wed. Berghuis, 56 j. Gasthuisvest. J. H. Recourt geb. van der Bende 65 j. Ziilweg. 17 Nov. B. Wal'g 16 j. L. Veeratraat. L. C. C. J. ie Clercq 69 j. Alexanderstraat. M. Creemers 66 j Rustenburgerlaan. R. Graaman 2 m. z. Voortingstraat. 18 Nov. P D. Tjjssen 11 d. z. Gasthuisvest. M. Ken- selaar 7 dg. d. KI. Houtstraat. 19 Nov. H. Kenselaar geb. Janus 33 j. KI. Houtstraat. J. H. Koehorst 47 j. Gaslkuisvert. - J. C.van der Moolen 7 i- d. Saenredamstraat. A. M. Kolk 8 m. d. Zuiderstraat. II. A. I. van der Kieft53 j. M. van Heemskerkstraat.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1