zooals dat ook geschied voor het vee (grens- weidenverkeer) Wordt aan den wensch der grensfa- brikanten te geraoet gekomen, dan zal de schade van het verbod van melkin- voer voor de Nederlandsche grensbewo- nes zeer gering zijn. Naar Kleef mag nog niets worden geleverd. Te New-York is eene werkstaking be gonnen onder de smeden en de brugge- makers, ten getale van twee duizend. Echter bestaat het vooruitzicht dat spoe dig eenige duizenden, behoorende tot het bouwvak, volgen zullen. De eischen zijn de volgende, hooger loon, per dag te betalen; een werkdag van acht urenafschaffing van 'Zondags- arbeid en uitsluitende indienststelling van personen tot hun bond behoorende. Po gingen zijn aangewend om de kwesties in der minne te schikken, doch zoomin de patroons als de werklieden zijn hier toe te vinden. Onder zulke omstandigheden wordt natuurlijk eene oplossing hoogst moeilijk. Het hout dienende als houtmaterieel voor de Engelsche oorlogschepen, zal voortaan eene bewerking ondergaan, waardoor het in zekeren zin onbrand baar wordt. Het middel bestaat in zwa velzure en phosforzure ammoniak, dat door middel van eene hydraulische-pers zal in hel hout geperst worden. g|Nu rijst de vraag, of dit middel niet kan toegepast op de Nederlandsche schepen en verder op alle houtcon structies. Eenigen tijd geleden werd te Londen een knaap dood gevonden, in eerr zak. Een prop in den mond had verstikking veroorzaakt. Een idioot verdacht men van den moord, maar werd bij gebrek aan bewijs vrijgelaten. ^.Thans heeft men weer te Londen een kind in een zak gevonden bedekt met wonden en het mondje gevuld met kaf. Daar men den zelfden idioot van het eerste feit uit den stal heeft zien komen, waar het kind werd gevonden, is hij thans opnieuw gevangen genomen. Een niet alledaagsch liefdesavontuur wordt uit Dublin gemeld. Eenigen tijd geleden verscheen voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand een paar dat in 't huwelijk wenschte te treden. De ambtenaar oordeelde het paar echter nog wat te jong, toen hij vernam, dat de bruidegom pas 12 jaar was. Dien tengevolge weigerde hij. Een bruidegom van 12 jaar is ontegenzeggelijk reeds iets buitengewoons, doch de geschiede nis wordt nog eenigszins pikanter, wan neer men weet, dat de bruid 25 zomers telde. Daar de trouwlustigen tot de joodsche gemeente behoorden, werden de hoofden daarvan gewaarschuwd en zoowel de rabbijn als de wederzijdsche ouders deden nu allen hun best om den kin deren de dwaasheid uit het hoofd te praten. Toen beiden echter verklaarden, dat zij bij hun voornemen bleven, wer den zij nauwkeurig in 't oog gehouden. Een week geleden wist het verliefde kind, Goldberg heet het ventje, de waak zaamheid zijner familie te verschalken i en na onderzoek bleek het, dat hij met zijn 25-jarige schoone is gevluchtmen vermoedt naar Sheffield, waar hij familie heeft, om zich daar te laten trouwen! In de ongelukkige Rotterdamsche ge schiedenis tot heden weinig licht Den bedrijver van het gruwelijk feit was men, naar geruchten, op 't spoor. De Rotterdamsche politiecommissaris heeft veel moeten hooren over zijn ge brek aan beleid en heeft ontslag aange vraagd. In hoeverre de lauwheid der politie schuld heeft aan het ontsnappen of verschuilen van den dader, laat zich nog niet beslissen. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat wraak de voor name drijjfveer geweest is, hoezeer de vader van het knaapje zich niets weet te herinneren, wat er aanleiding toe kan gegeven hebben. Terwille van hel onbevredigde rechtvaardigheidsge voel is het te wenschen, dat men ten spoedigste den draad tot het gruwelstuk in handen hebbe. gf Onder de verschillendende personen wier signalement overeenkomt met den vermoedelijken moordenaar behoort ook een man, die zich te Breda baard en snor deed afscheren en wien men thans zoekende is. Men meent, dat hij in de richting Ulvenhout verdwenen is. Bij den barbier te Breda moeten zijne han delingen zeer opvallend geweest zjjn. Nog steeds gaat de politie voort ver schillende personen te hooren, doch de loop der zaak schijnt nog geen vasten vorm aangenomen te hebben, wat kon afgeleid worden uit het feit, dat nog dagelijks nieuwe personen worden in verhoor genomen. Inmiddels gaat het publiek voort met zijne gevolgtrekkingen en bestaat er mogelijkheid, dat men terecht ontevre den is op de Rotterdamsche politie, als zou die naar het algemeen gevoelen niet genoeg op kleine aanwijzingen letten, welk echter tot meer lichtzouden kunnen leiden. Zoo is door iemand, die met een der dagbladen in betrekking staat, in de nabijheid van de plaats waar het lijkje gevonden werd een soldaten klee dingstuk gevonden en bij de politie gedeponeerd. Op navraag was het ant woord zeer uit de hoogte. Nu staat niet vast, dat dit gevonden stuk met den moord in verband staat, doch het te genovergestelde is ook niet bewezen en versterkt den schijn, dat gegevens van buitenaf niet aangenaam zijn. Het be doelde blad windt er geen doekjes om, als zijne meening te verkondigen, dat de vondst had behooren onderzocht te worden. Inmiddels is de zwager van Hoog steden, van Berkel, die gestadig gehoord en in hechtenis gehouden werd, thans op last van den Officier van Just'tie naar de strafgevangenis overgebracht. Deze beklaagde was zeer kalm, hem werd toegestaan afschrift te nemen van de verklaringen door hem aan den hoofdcommissaris van politie afgelegd. In het belang der zaak en de onrust bij het publiek is het te wenschen, dat men spoedig op de hoogte der zaak is. Inmiddels schijnt Van Berkel de fa milie Hoogsteden bij zijne verhooren niet gespaard te hebben. Ofschoon de door hem verstrekte ge gevens geen betrekking op den moord, schijnt Hoogsteden namen verzwegen en feiten niet genoemd te hebben, die allicht eenig spoor hadden kunnen aan wijzen. In verband hiermede is het dan ook misschien wel, dat hij met zijne vrouw een nieuw verhoor heeft onder gaan en nu moeten er dingen aan het licht zijn gekomen, die twijfel doen rij zen omtrent de moraliteit der ouders van den vermoorden knaap. i Men verneemt nog. dat de genees kundigen, belast met de lijkschouwing, hebben vastgesteld, dat de dood van het kind is getreden den Zondag na den Maandag waarop het kind werd vermist. Bij de firma M. J. H. Kessels te Tilburg verscheen dezer dagen eene groote fantaisie voor Piano (Twee handig) over de Oud-Hollandsche Lie deren (van A. Valerius 1626) bewerkt door Joh. M. Coenen, orkest-directeur van het Paleis voor Volksvlijt enz. te Amsterdam. Dit muziekstuk met fraaie titelplaat, waarop een schoon en goed gelijkend portret van H M. Koningin Wilhelmina prijkt, is in fijnste gravure en op best papier gedrukt. De liederen 't Oude Wilhelmus, 't Ontzet van Bergen- op-Zoom, Beden voor 't Vaderland, Spotlied op de Bossie, Dankgebed, Af scheid, Krijgslied komen er alle in voor en zijn zoodanig bewerkt, dat het stuk zeer gemakkelijk zelfs voor min gevorderde pianisten te spelen is. Dit omvangrijk, voor iedere gelegenheid passend mnziekstuk (8 pagina's) wordt gedurende de maand December elk muziekliefhebber die er om vraagt, gratis en franco toegezonden. Wij raden de pianospelers aan van deze gelegenheid gebruik te makenze is gewis meer dan voordeelig. In de laatste dagen zijn te Amsterdam weer twee valsche bankbiljetten ontdekt. Men denkt, dat zij afkomstig zijn van de partij indertijd door Krause vervaar digd en later door de bezitters uit vrees voor schade achtergehouden. Sedert Woensdag middag vier uur wordt te Rotterdam vermist de zesjarige Leonardus van Gijzen, wonende op het Roodezand. Men heeft hem het laatst alleen gezien, toen hij water dronk uit de fontein op den hoek van de Hoogstraat en het Roodezand. Weer heeft een schatbegraver of schat- tenvinder uit Barcelona zich aangemeld per brief bij eene Haagsche dame. Het is een sommetje van zeshonderd duizend francs, dat de stumper, thans te Barcelona in de gevangenis, in den Haag heeft begravenhet restantje van zijn vermogen. Stuurt de dame nu geld voor reis-en andere kosten, dan ontvangt zij, als de terugvinding slaagt, eene fooi van twee honderd duizend francs. Dat de dame niet in den val zal loo- pen blijkt uit het feit, dat de politie met de zaak is in kennis gesteld. Een bericht uit Kaapstad in een En- gelsch blad: Een heer uit Kaapstad ontmoette een arme vrouw, die hem 5 s. vroeg tot betaling van het doop- geld van haar kindje. Hij gaf haar een gouden pond en zeide haar om hem 15 s. terug te geven. Zij ging en bracht hem het kleingeld. Hij kwam tehuis en zeide aan zijn echtgenoote, dat hij drie goede daden had verricht: lo. had hij een arme geholpen2o. hij had een nieuw lidmaat aan de christelijke kerk bezorgd3o. hij had een valsch geldstuk van de hand gezet. De gemeente-begrooting van Haar lemmermeer over 1896 sluit in ont vangsten en uitgaven met f 87975,82s- De begrooting van 't Armbestuur van Haarlemmermeer met f 11726,42. De begrooting van 't burgerlijk Arm bestuur over 1895 was ƒ10000. HAARLEM 6 December 1895. Door burg. en weth. dezer ge meen te zijn benoemd tot deskundige tot het schatten van de huurwaarden der lokaliteiten waar sterkedrank in het klein wordt verkocht de heer L. J. Davids en tot deskundige om voor de gemeente op te treden bij de herschat tingen van gemelden huurwaarden, de heer H. H. van Asch, beiden alhier. De Heer W. van Nes uit Amsterdam zal Dinsdag 10 Dec. in de Sociëteit Ver- eeniging (bovenzaal) eene letterkundige voordracht houden. Zijn doel is, zoowel met zijn lezingen als met zijne geschriften, het versprei den van gezonde denkbeelden op gods dienstig en maatschappelijk gebied. De Amsterdamsche en Rotterdamsche bladen, in welke steden hij reed^ één of meermaal optrad, spreken alle van volle zalen en publiek vol belangstelling gedurende de geheele lezing. Trouwens, de Heer van Nes is geen onbekende op letterkundig gebied: in den tijd, toen de Heer De Veer nog hoofdredacteur was van het Nieuws van den Dag werkte de Heer van Nes mede aan dat blad, schreet artikelen in Eigen Haard en het Handelsblad en was toen en later Directeur der Vereeniging voor Lager Onderwijs. Het onderwerp van Dinsdag vertelt de levensgeschiedenis van Henrich Wil- lemsen, zoowel voor handelaars en po litici als voor dames van het hoogste belang. Hieronder volgen eenige onderdeelen van de lezing, die door humor en ironie wordt afgewisseld De Heer Van Nes verdeelt zijn stof op deze wijze 1. Hoe een Amsterdamsche eenige zoon van deftigen stand wordt opgevoed. 2. Langs een omweg door het Gym nasium naar 't kantoor. 3. Ziekelijke kluizenaars ideeën en gezonde gezellig heid. 4. Hoe de handel bloeit, vooral die in suiker. 5. Een juweel van een vrouw en een meisje zonder hart. 6. Een mooie begrafenis. 7. Hoe jammer, dat dat geen dertig jaar vroeger gebenrde Voor de tweede maal sedert de oprichting gaf het Doopsgezind Zangkoor Maandagavond onder leiding van den heer J. de Nobel eene uitvoering in de concertzaal van de sociëteit de Kroon. Het mocht zich daarbij verheugen in eene goede opkomst en tevens in de warme belangstelling van de zijde der aanwezigen. Dat het Koor daarop ten volle aanspraak mag maken, zullen zij, die de goed voorbereide uitvoering met aandacht hebben gevolgd, toestemmend moeten beantwoorden. Het Doopsgezind Koor geeft aan velen de welkome gelegenheid, zich in den zang te bekwamen en den zin voor goede muziek te ontwikkelen. Bovendien mogen de oefeningen als eene aangename ver- poozing worden beschouwd, na de dag taak, welke de leden, elk in zijn kring, hebben te vervullen. De heer de Nobel heeft blijkbaar slag de leden bij elkaar te houden hun aantal overschrijdt het getal honderd nog aanmerkelijk en bezit als muzikalen leider de daarvoor gewenschte gegevens. Met groote zekerheid werden de ver schillende koornummers van het pro gramma, waarbij men zich, wat de keuze betreft, wijselijk bepaalt tot het bereikbare, ten uitvoer gebracht. Onge twijfeld zal bij nog meerdere geoefend heid de voordracht losser en vloeiender kunnen worden; nu reeds kon men in vergelijking met de vorige uitvoering in dat opzicht vooruitgang bespeuren. Behalve een vijftal koraalmatige lie deren werden door het Koor gezongen, Bruidzang van Loots en Muziekgij machtigevan Andriessen, beide met klavierbegeleiding. De afwisseling door mejuffrouw Annie Wilhelm (zang) en den heer J. Postma (viool), een tweetal muzikaal begaafde stadgenooten, in de ensemble nummers gebracht, vond mede de gewenschte waardeering, zoodat het geheel als goed geslaagd mag worden aangemerkt. Met genoegen vernemen wij, dat de kring van hen, die het doel en streven van deze vereeniging steunen zich uit breid en haar bestaan daardoor meer en meer gewaarborgd blijft. Op het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem zal aanstaanden Zondag de collectie plaatwerken van Spitzer nog tentoongesteld zijn. De verzameling van het Museum met twee ingelegde meu beltjes werd aangevuld. Des Zondags is de toegang vrij. Bij tie gisteren, ten huize van den Heer Jozef Israels te 's Gravenhage gehouden beoordeeling van de ingezon den ontwerpen voor een omslag van De Hollandsche Revue (uitgevers de Erven Loosjes te Haarlem) is de prijs toege kend aan het ontwerp, dat tot motto voerde «Eenvoud" en dat bij opening van het begeleidend schrijven, bleek te zijn van onzen stadgenoot, den Heer J. P. van den Berg, decoratieschilder en leeraar aan de School voor Kunstnijver heid alhier. Drie-en-dertig ontwerpen waren ingezonden. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VB US CU Ai FING. Van 1 Nov. tot 21 lfcov. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 2 voor werkvrouw. 8 voor grondwerker. 8 voor loopknecht. 5 voor los werkman.' 1 voor schilder. 1 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker 1 voor koffihuisbediende. I voor kantoorbediende. 1 voor oppasser. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 21 Nov. zijn de volgende per sonen geplaatst. 7 voor loopknecht. 1 voor werkvrouw. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra- teur, bureau Boelen, Kamer No 2. UURtiEttLlJiLlS STAND. ONDERTROUWD. 4 Dec. A. S nit ea J. E. Wijkhuizen. GETROUWD. 4 Dec. H. de Groot en A. J. Je Bruin. J. Moerkerken en M. Meier. C. Hak en J. SckaaLma. Th. G. Veen en M. van dei Veldt. G. Bekooij en H. M. Barendse. L. Harders en G. Ploeg GEBOORTEN. 27 Nov. M. M. Bijster geb. Huijhers d. 28 Nov. J. M. Moerkerk geb. van den Bergz. A. M. Teeuwen geb. van Kessel d. B. M. Boers geb. Sarlet d. M. A Pecht geb. van Schooien z. 29 Nov. D. Hoes geb. ter Mets z. Th. "van Leeuwen geb. Vester d. L. G. Kuvener geb. Landwerd z. E. de Ynes geb. Bolhuis z. M. Terhorst geb. Klaassen z. - M. E. Urnans geb. Boon z. C. hunkegeb. Wisbron d. 3 )Nov. J. M. Klabougeb. van Deenen z. L. C. Roosen geb. Bottelier d. II. Kraak geb. Hermsen z. 1. Dekker geb. Schuit, z. 1 Dec. C. A. van Beminden geb. van Buchem z. - - J- Wensing geb. Rees d. 2 Dec J C. Biudels geb. Scboots z. E. Ja cob t geb. Scbornogel z. 3 Dec. S. W.van den Broek geb. Reuter d. J. C. Westerman geb Kooimnns d. 4 D.-c. M. C. Houtkamp geb. van Neer z. - H. Kion geb. van Norden z. J. H. Sevenhuijsen geb Sevenhuijsenz. E. Duits geb. Plasii eijer z. M. Hoefman geb. de Lee d. 5 Dec. A. M. Engele geb. v. Sijllz.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2