Nieuwsberichten, c. de voorziening van de overwegen aan Kruisweg en Jansweg.. B. en W. stellen voor adressanten te berichten, dat voor zoover mogelijk is en de belangen der gemeente er niet door worden geschaad, de uitvoering van voor rekening der gemeente te verrichten werken, die daarvoor geschikt zijn, bij voorkeur te doen plaats hebben te doen plaats hebben in den tijd, wan neer meerdere vraag naar werk placht te bestaan. Het voorstel wordt aangenomen. Op een verzoek van den Heer F. M. Baron van Lijnden, om het gedeelte der Lange Laan, grenzende aan de perceelen Wagenweg 42, 44 en 46, aan den pu- blieken dienst te onttrekken, stellen B. en W. voor, daartoe over te gaan, de eigenaars der perceelen 42, 44 en 46, wier tuinen aan genoemde laan gelegen zijn behouden dan het recht van uitgang tegen een jaarlijksche recognitie. Ook dit voorstel wordt aangenomen. Toegestaan wordt een bedrag van f 360 ter voltooiing van bestrating der Es- schilderstraat enz. De heer J. Bekouw beklaagt zich over de onveiligheid op Kleine Houtweg en Frederikspark tengevolge van de vele groote, losloopendeongemuilkorfde hon den, geeft een omstandig verhaal van een aanval van een hond op een zijner huisgenooten en verlangt dat maatre gelen genomen worden tegen het gevaar van dergelijke verscheurende dieren. B. en W. stellen voor aan den adres sant te berichten, dat er geen termen gevonden zijn om aan zijn verzoek te voldoen, 1 De heer Krol licht de geschiedenis nader toe ten einde verkeerde gevolg trekkingen te voorkomen. Het voorstel wordt aangenomen. Op voorstel van B. en W. besluit de de Raad tot wegruiming van de pomp in de Burretstraat. Vastgesteld werd een staat van te vellen en te verkoopen oude en overtollige en het bijplanten van jonge boomen. De Heer 't Hooft wenscht het voorstel aan te houden, de Voorzitter niet. De Heer Macaré wijst op het vervan gen van kastanjeboomen door iepen in de Wilhelminastraat. De laatste zijn dit jaar aangeslagen en steunen elkaar tegen den wind, wenscht de iepen uit de lijst te nemen en de' rijen voor- loopig niet te dunnen. De Heer 't Hooft wil dunnen, de Heer Enschede niet, een boomen-debat tusschen de Heeren 't Hooft en Macaré, een pleidooi van den Heer Van Dieren Bijvoet vóór het dunnen. Des Heeren Macaré's voorstel om één jaar het dunnen uit te stellen wordt verworpen met twaalf stemmen en daar na de staat vastgesteld. Tot voorziening in de vacature welke ontstaat in het college van Regenten van het St. Elisabeths Gasthuis wordt uit een tweetal herbenoemd de Heer C. Druyvenstein. Tot leden der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs be noemt de Raad de Heeren H. L. Janssen van Raaij, Mr. L. C. Kronenberg, Mr. F. A. Bijvoet en P. Goedkoop Dz. Tot lid der Commissie van deskundi gen bedoeld bij art. 40 van het gascon- tract benoemde de Raad den Heer J. J. Sneltjes; tot onderwijzer aan de tweede Burger school voor jongens en meisjes wordt benoemd de Heer H. Cransberg te Schoonhoven tot onderwijzer aan de kostelooze school letter D. de Heer A. J. Huese te Bloemendaal. Als slot werd voor kennisgeving aan genomen het Verslag van den Gasop- zichter over de maand October, waarin o.a. de volgende zinsnede voorkomtDe lantaarns brandden goed. Hierbij is echter op te merken, dat de verlichting op verschillende avonden niet denzelfden indruk gaf, hetgeen toe te schrijven was aan het afwisselend lichgevend vermogen van het gas, dat op den algemeenen indruk der straatverlichting merkbaren invloed heeft. De vergadering werd gesloten, nadat de Voorzitter eene Raadszitting op 27 December had in het vooruitzicht ge steld. HAARLEM 13 December 1895. Door den Heer W. van Nes te Amsterdam werd Dinsdag j. 1. in de bovenzaal der Vereeniging de in de dag bladen aangekondigde lezing gehouden. Was het de onbekendheid met den spre ker, was het de omstandigheid dat er juist dien avond meer lezingen gehouden werden, slechts weinigen waren opge komen. Toch hadden de weinige opge- komenen zich niet te beklagen. Met animo voorgedragen, bevatte de oorspronkelijke novelle „Heinrich Willemse" tal van zedekundige en practische wenken, die tot denken aanleiding gaven. Vele gees tige zetten, ironische opmerkingen op maatschappelijk en politiek gebied zou den in ruimeren kring hun doel niet gemist hebben. Zes absents onl en tort. Waarlijk, wij hopen dat, wanneer de geachte spreker zich weer eens laat hooren, een talrijker publiek van zijne belangstelling zal getuigen. Het zal voor zijn gegeven moeite ruimschoots beloond worden. Gaarne wordt hierbij nog vermeld, dat de heer van Nes uitgeeft eene bi bliotheek voor de Huiskamer waarvan het eerste deeltje onder den titelWil lem Jansen; 1 November is verschenen. „Er is," zegt spreker, «behoefte aan gezonde lectuur voor de Huiskamer". Er is bij ons nog huiselijk leven. Maar er kon meer zijn en er be hoorde meer te zijn, gezonde, prettige, eenvoudig degelijke lectuur, die zal blij ken gunstig op het huiselijk leven te werkende bedoeling is, door deze uit gave ons tegenwoordig geslacht er weer mede in kennis te brengen" en „Willem Jansen" en de deeltjes die volgen zullen stellen zich een hoog, een verheven doel wit." En de prettig vertelde geschiedenis hebben wij gelezen ende schrijver heeft werkelijk zijn eischen hoog gesteld. Pittige inhoudsopgaven, boven elk hoofdstukje,duidelijke, doch tevens korte teekening der toestanden in mooi Ne- derlandsch; 't boekje is waard gelezen en de aardige plaatjes bekeken te worden. Kinderen mogen de lectuur ook hoo ren; 't geeft aanleiding tot vragen, tot ophelderen, tot afdwalen naar onder werpen buiten de stof; tot verbetering van het ziekelijke huiselijk leven. Met een enkel wfiord róogen iwij nog wjjzen op de muziekuitvoering, welke Zondagmiddag op de Bovenzaal der soc. Vereeniging zal plaats hebben. De heeren Kriens en Völlmar piano- leeraar aan de Kon. Muziekschool te 's Gravenhage zullen daarbij twee nieuwe Sonates van Brahms, voor kla rinet en piano ten gehoore brengen, terwijl een uitnemend zanger uit Brus sel, de heer Heuri Heuschling, het programma met eenige zangstukken zal aanvullen. Over de beteekenis der Brahmsche Sonates heeft de heer Richard Hol, in een schrijven aan de h. h. Kriens en Völlmar, een zeer gunstig oordeel uit gesproken en tevens hunne vertolking als voortreffelijk geroemd. De beroemde Weener muziek-cri- ticus Hanslick wijst in zijne beschou wing over Brahms op blijkbare voor liefde van dezen voor de klarinet als Kamermuziekinstrument en duidt de bedoelde Sonates aan als wondervolle en allerschoonste toonstukken. Een en ander te zamen genomen en aangevuld met de nog levendige indruk ken, welke het solo spel van den heer Kriens bij vorige gelegenheden mocht achterlaten herinneringen aan de muzikale en artistieke behandeling van zijn instrument mogen ongetwijfeld hoog gespannen verwachtingen wekken en doen verwachten, dat velen de zeld zame gelegenheid, eene combinatie van klarinet en piano in klassieke werken te hooren, niet ongebruikt zullen laten voorbijgaan, Den 19en December 1845 werd aan het Spaarne alhier de R.K. meis jesschool opgericht, zij zal alzoo a.s. Donderdag haar vijftigjarig bestaan ge denken. Deze nuttige instelling met een klein getal leerlingen begonnen, telt thans bijna 600 leerlingen van wie ongeveer de helft kosteloos onderwezen worden. Aan deze inrichting is ook een bewaarschool met ruim 400 kinderen, alsmede een naai en handwerksschool verbonden. Het onderwijs is geheel in handen van R.K. zusters en de instelling staat onder beheer van de zusters van liefde der congregatie van Onze Lieve Vrouw van Barmhartigheid te Tilburg. Naar men verneemt zal uit dank baarheid de gebeurtenis a.s. Zondag pp godsdienstige wijze worden herdacht en zullen verscheidene leerlingen door een geschenk van hunne liefde en ge negenheid jegens de eerwaarde onder wijzeressen blijk geven. Waar kinderen samen zijn, daar is opgewektheid en vreugdedaar wor den voor een oogenblik der ouderen zorgen aan den drempel neergelegd en geeft hart en oor in gansche volheid aan wat de jeugd te vertellen of te verrichten heeft. Zoo was het Woensdagavond in de Vtreeniging bij het kinderconcert van de leerlingen des heeren Steenman, niet die van den zoon, den bekwamen viool leeraar, doch van den vader, den getrouwen zangmeester, aan wien zoo velen reeds hun eerste onderricht in de muzikale kunst te danken hebben. Deze heeft de goede gewoonte, jaar lijks een uitvoering te geven ten genoe gen van de ouders zijner élèves en niet minder tot pleizier van de leerlingen zelve. Kinderen doen graag wat en laten zich in 't bijzonder graag hooren. Met stralende gezichten naast en ne vens elkaar geschikt als rozeknoppen in een bouquet, zelf rozeknoppen gelijk, de meisjes in licht gekleurde toiletjes zat het jonge goedje bijeen, hunke rend naar het oogenblik, waarop zij mochten aanvangen met zingen. Dat was om zeven uur, toen de zaal vol was met groote vaders en moeders, belangstellenden en genoodigden. En ■frissch en prettig als elk jaar klonken de liedjes en de nommertjes op noten door de zaal a capella en met bege leiding. Wezenlijk, de heer Steenman weet de stemmetjes aardig los te maken en te ontwikkelenonbeschroomd treden de kleinen voor, om van hunne vorde ringen proeven te geven, die meestal goed gelukten. De heer Steenman houdt zich aan de zangboekjes van Worp, aangevuld met de kinderzangliteratuur van Hol, en krijgt daarmede goede resultaten. De liedjes zijn, ook door den goeden tekst, zeer gewild terwijl het methodisch ge deelte bij eenige aanvulling een grond slag legt, waarop met vrucht kan wor den voortgebouwd. Door jftSno leerlingen worden bij de uitvoering mede eenige nommers voor gedragen; èn als afwisseling, èri als vruchten van dat deel van het muziek onderwijs zijn deze steeds welkom. a. s. Woensdag komen de meer ge vorderde élêves aan de beurt. Deze zul len ongetwijfeld het onderwijs van den geachten leermeester niet minder eer aandoen. De Vereeniging tot verjiooging van 's lands weerbaarheid „voor Vader land en Koning" alhier, heeft besloten met het oog op haar 29 jarig bestaan een Natonialen Flobert Schietwedstrijd uitteschrijven. Deze 'wedstrijd wordt gehouden in de Groote Vauxhall en zal geopend wor den Zondg a.s. om 12 uur 's middags. Behalve de kunstvoorwerpen worden niet minder dan 26 medailles als prijzen uitgeloofd. De wedstrijd bevat: Afdeeling A (vrije baan), Afdeeling B (vrije baan, cylinder geweer), Afdeeling C (perso- neele baan), Afdeeling D (uitsluitend voor leden der Vereen, van Ned. Scherp schutters), Afdeeling E (20 schoots Recordwedstrijd) en Afdeeling F (Korps wedstrijd). Voor den korpswedstrijd in afdeeling E en F werden eereprij zen beschikbaar gesteld door den heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel v. Hogelanden, Burgemeester van Haarlem en Jhr. J. B. v. Merlen, lid der provinciale staten. Met genoegen mag het bestuur van het Ned Werkliedenverbond „Patri monium aan belanghebbenden mededee- len, dat het, gesteund door de aanvan kelijke hulp zijner stadgenooten, een aanvang heeft kunnen maken, met de Christelijke Werkverschaffing. Reeds zijn eenige werkloozen geplaatst en is op het terrein van de Phoenix een aanvang gemaakt met het bouwen van eene geschikte werkplaats. Groot is de aanvraag van werkloozen, doch vertrou wende op de mildheid der medebur gers, hoopt het voldoende in staat ge steld aan een grooter aantal hulp te kunnen bieden. Zijn er nu nog raenschenvrienden, die deze zaak willen steunen en geen circu laire hebben ontvangen, dan verzoekt het Bestuur, dat deze zich vervoegen tot den heer A. v. Huisen, administrateur der Werkverschaffing, Kampervest bij de Turfmarkt, of den Secretaris W. F. Misset, Klein Heiligland 91. Op het Museum van kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag eenige teekeningen en decoratieve werk stukken tentoongesteld zijn van de leer lingen der aan het Museum verbonden school voor kunstnijverheid. Des Zondags is de toegang vrij. Wegens ongesteldheid kon de voorstelling van den Heer Chrispijn Woensdag geen voortgang hebben. Zij zal nu plaats hebben aanstaanden Maandag. De Commissie tot uitreiking van warm voedsel aan behoeftige kinderen ontving van den Heer H. C. V. eene bijdrage van f 20.Moge ditschoone voorbeeld bij velen navolging vinden. &URttEKLiJU.Jbl STAN Ei. ONDERTROUWD. 7 Dec. J. J. Vredenburg en J. H. Rees. W. G. L. van der Schaar en H. Blank water. It Dec. W.J. de Wilde en E. E. Weke. W. de Nijs en E. G. Pliilippo. H. Hartman en G. Kat. GETROUWD. 11 Dec. C. van der Werken en A. M. Sclious. J. Molenaar en G. Kat. 11 Dec. J. E. W. Stom en J. E. Mons. GEBOORTEN. 4 Dec. E. Junge geb. Piek. A. Moot geb. Einson d.- 5 Dec. J. van der Werff geb Blan ket d. J. H. Hilgerman geb. Terwee d. A. Stevenhagen geb. Homburg d. M. Heere mans geb. Swart d. C. Delissen geb. van Hooff d. C. J. A. Janssen geb. Kroonenburg z. 6 Dec. M. Hoogendoorn geb. van der Kleijn d. A. Wallaart geb. Kapaan z. C. Pielage geb. van der Veen d. P. ter Horst geb. Zegers z. A. E. Nieuwenhuizen geb. Veering d. 7 Dec. C. C. Lijcklama geb.Ken- nik d. S. M. van Kordelaar geb. van der Landen d J. J. Groenendaal geb. Sunnotel d. L. W. E. Kannegeb. Poort z. 8 Dec. M. C Droog geb. Hendriks d. M.Pepergeb. Veldhuis z. -- C. Korst geb. Tames d. P. C. van Brouwershaven geb. van Erken Calandt z. J. M. Klein geb. van Maanenberg a. 9 Dec. L. B 'es geb. Hollenberg d. C. Vasa- rius geb. Reukeloor z. 10 Dec. M. E Hurk- mans geb. Teeuwen z. M. M. Wes-:eliusgeb. Horemand. ll D c. J. M. Koelemeijer geb. van der Erf z. A. van der Putten geb. Koper z. OVERLEDEN. 4 Dec W. van Grondelle 80 j. Hazepaters- laan. 5 Dec. Th W Geenevasen 18 m. d. Oranjebooms!raat. E. Hazevoet geb.Renout 54 j. Z. Buitenspaarne. 6 Dec. A. L. Miezen- beek 2 |.z Nobelstraat,. E Langeveld geb. van den Enden 61 i Zijlweg 7 Dec. E. W. van Broekhuijse 19 j. Gr. Houtstraat. Wed. J. van der Mark geb. Stoel 72 j. K. Houtstraat. M. C. Smit 8 n>. d. Leliestraat. 8 Dec. J. van Manen 56j. Molenpad. 9 Dec. B. Huis man 56 i. Tuchthuisstraat. A A. Auguslinus 10 m. d. Roosveldstraat. J. A. de Haan 1 m. z. Antoniestraat. W. van Zwieten 14 j. Krom P. W. Voskuijl 18 d z. Oostvest. 10 D°c. J. Smeenk geb. van der Spa 27 j. KI. Heiligland. KAASMARKT van 11 December 1895. Verkocht 30 stapels, uitmakende 3577 kazen, wegende 7129 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 27. Sociëteit,, VEREENIGING", SÉANCE MUS1CALE door Chr. KRIENS, Clarinet, Kön, Sachs. Kammer-Musicus a. D. en HENRI VöLMAR, Piano, Leeraar aan de Kon. Muziekschool te '9 Gravenhage, met medewerking van den Heer HENRI HEUSCHLING, Bariton, Profeaseur deCbant a la Cour Royale de Belgique, Brussel, op Zondag 15 December 1895 des namid dags te 2 uur. PROGRAMMA. 1. Sonate Op. 120 No. 2 F-mineur, voor Klarinet en PianoJoh. Brahms. 2. a. Chanson de MaiHuberti. b. BalladeDeprez. c. Ronde d'AmourChaminade. 3a. A une mère. De Boisdeffre. b. Serenade inutile-...Joh. Brahms. c. D'amours éternellesJoh. Brahms. 4. Sonate Op. 120 No 2. Es ma jeur, voor Klarinet en Piano.Joh. Brahms. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 17 Dec. 1895, des naraiddaers van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert op 7 No. 4Handel. 2AndanteS. de Lange Jr. 3. IntermezzoRheinberger. 4. Fantasie No 2Fr. Kiel. 5. Aria MondnachtSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2