HAARLEMSCE Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 103 Uitgave van DE ERVEN LOOSJEK Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 28 December 1895. Mei Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet ■p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? \o. 39 Nieuwsberichten telephoonnummer TELEPHON1SCHE TERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post —,40. Afeonilerlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. KRONIEK De laatste Raadsvergadering des jaars had heden middag plaats. De lezing der notulen geschiedde ais naar gewöohte. Het procesverbaal van de opneming der kas van den gemeente-ontvanger leidde r.iet tot diskussies. Ingevolge Raadsbesluit zou tegen 1 Januari het pontveer bij de Haarlemsche draaibrug over de Ringvaart worden opgeheven, doch nu komen J. Heems en Zoon en 88 anderen met hunne be zwaren tegen dit besluit en verzoeken wijziging ervan in dier voege dat aan hun bezwaar worde tegemoet gekomen. Nog was in deze ingekomen een voorstel van vijf Raadsleden om te be sluiten het pontveer alsnog tot uit. Maart van rekening der gemeente aan te houden, de brug zoolang te laten bestaan en B. en W. uit te noodigen zich te wenden lot Dijkgraaf en Heem raden met verzoek de pont nog tot genoemd tijdstip in dienst te mogen houden. In verband hiermede was ook nog ingekomen een bezwaarschrift van de Handelsvereeniging en een van de Kamer van koophandel tegen het bekende Raad- besluit. De heer 't Hooft opent de beraadsla gingen, is niet overtuigd, dat het in het belang der gemeente zal zijn het pont veer aan te houden, en tegenover het algemeen zeer onbillijk. Het voorstel werd daarop door den Heer Stolp verdedigd. De Heer Macaré zet den staat der zaken nog eens uiteen, en meent, dat de kwestie is: het verdeelen der lasten van een punt van verkeer, dat Haarlem gemaakt heeft buiten zijn grondgebied en is voor het voorstel. Wethouder Waller vraagt nog inlich tingen, welke door den Heer Stolp ver schaft worden. Nog voert de Heer de Kan ter het woord, zou den termijn op één of twee maanden te stellen, doch de Heer Stolp, meent drie maanden noodig. Het voorstel wordt vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. in zake den afstand van grond aan het Stations plein ten behoeve de vergrooting van de Rijtuigfabriek van de firma Beijnes was aangehouden tot eene volgende verga dering, teneinde inlichtingen in te winnen of de verkoop ongewenscht zou zijn met het oog op plannen tot stichting van een nieuw stationsgebouw. Deze inlichtingen waren thans ver kregen en zoo komt het voorstel van B. en W. op nieuw in behandeling. De Heer Willink stelt voor eene motie bedoelende B. en W. te verzoeken het voorstel in nadere overweging te nemen. In behandeling, naar aanleiding, waar van de Heer Van der Mersch het be staande voorstel ter aanneming aanbe val, aangezien groote belangen er bij gemoeid zijn. De Heer de Kanter blijft bij zijn ge voelen, dat de afstand van bedoelde strook der gemeente niet schaadt, te meer daar kans bestaat,, dat die strook te eeniger tjjd weer aan de gemeente komt. De Heer Van Weel zou nog liever erfpacht zien. De Heer Kruseman is thans niet vóór het voorstel, de Heer Krol wel, maar met eenige wijziging. De Heer Macaré meent, dat het voor stel moet aangenomen, doch ook hjj geeft aan erfpacht de voorkeur. Nog voert de Heer Sneltjes het woord en is voor het voorstel zonder 'eenige toevoeging,| maar de Hijmans wenscht de bepaling kostelooze overgave aan de geneente. Nu beveelt de Heer Willink zijne motie aanwat de Heer de Kanter niet goed vindt. De Voorzitter resumeert nu wat in deze heeft plaats gehad en op welke gronden B. en W. bij hun voor stel volharden. De Heer Willink trekt nu zijne motie in. In stemming wordt besloten den be doelden grond aan den publieken dienst te onttrekken ten behoeve van de be doelde fabriek. Het beginsel van verkoop instemming wordt daarna door den Raad aangeno men. De Heer Sneltjes stelt voor den prijs te bepalen op f 50. De Raad verwerpt dit. Het amendement van der Mersch, kostelooze overgave na ophouden van het doel, wordt aangenomen. H. Schaap Jr. en zeven en dertig anderen, allen belanghebbenden bij den groentenhandel, verzoeken het verzetten van het uur waarop de markt aanvangt. Vroeger was de markt te 3 of 4 uur en btgint thans te half een. Zij verzoeken den Raad te bepalen, dat de groenten- markt voortaan te 5 uur in den zomer, te 6 in den winter zal aanvangen. B. en W. stellen voor te besluiten, dat geen termen zijn gevonden tot het bepalen van eene nieuwe regeling en verwijzen naar de Verordening waarin bepaald wordt, dat de markten des zo mers te zes, en des winters te acht uur zullen aanvangen. Aangenomen. Aan de orde kwam eene verzameling van twee en dertig aanvragen om weder- inhuring van gronden. Een raadsstuk van twee en veertig pagina's, bevattende de verzoekschriften met de voorstellen van B. en W. dien aangaande gaf geen aanleiding tot dis cussie en werd in zijn geheel aangenomen. Een verzoek van W. Berkemeier; wenscht in huur te ontvangen een strook grond liggende in den Haarlemmerhout voor zijn perceel thans in huur bij D. van Staveren, die verklaart, den huur aan den bedoelden te willen afstaan. B. en W. zien er geen bezwaar in aangenomen. H. van Woudenberg te Heemstede vraagt vergoeding voor den grond welke ten gevolge de bepaling van de rooilijn van zijn grond aan de Westzijde van de Esschilderstraat zijn afgesneden. B. W. stellen eene ruiling voor met bijbetaling van hetgeen dan nog ont breekt om hetzelfde getal M2 te bekomen aangenomen. De Wed. M. Creemers verzoekt eene geldelijke onsteuning ter gemoeting voor het geldelijk gemis, ontstaan door het overlijden van haren echtgenoot, in leven gemeente-straatmaker en zulks geduren de meer dan vijftig jaren. Het voorstel om adressante voor eens eene gratificatie toe te staan van 50. wordt aangenomen na eenige duscussie. Het tweede suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting wordt vast gesteld tot een bedrag van f 1989.39. Goedgekeurd. Op een hernieuwd verzoek van den architect Doeglas om vergunning tot het maken van beneden- en bovenwoningen f.an de Zonnesteeg, welke vergunning hij een Raadsbesluit was geweigerd i v verband met de hoogtebepaling van wóóingen tenopzichte van de straat breedte, werd opnieuw afwijzing van het besluit geadviseerd. Na bespreking waarin betoogd wordt, dat de bedoelde verbouw groote verbetering is, wordt het voorstel B. en W verworpen en alzoo tot de vergunning besloten. Eenige bewoners van de Ursulasteeg wenschen, dat die straat voortaan slechts van een z\jde mag ingereden worden. B. en W. stellen voor te bepalen, dat dit voortaan alleen van de zijde der Nassaulaan zal plaats hebben. De vloer van het Stedelijk Museum eischt vernieuwing. Hiertoe wordt be sloten. In verband met een verzoek van den Directeur van het Stads Armen- en Ziekenhuis, die gaarne zekerheid wenscht, dat hij eventueel in het genot van pensi oen zal worden gesteld, stellen B. en W. voor uit den Raad eene Commissie van vijf leden te benoemen ten einde te onderzoeken in hoeverre het pensioen reglement behoort gewijzigd te worden, of de gemeente zich zal inlaten met de zorg voor nagelaten betrekkingen van gemeente ambtenaren en welke financi- eele gevolgen een en ander voor de ge- gemeente zal hebben. Deze Commissie wordt benoemd en zal bestaan uit de heeren Cnoop Koopmans, Sabelis, Krol, Macaré en Waller. Ter voorziening in eene vacature in het college van Curatoren van het Ste delijk Gymnasium benoemde de Raad Mr. A. A. Land; tot leden der Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de heeren Mr. C. G. von Reeken en Jhr. Ch. F. van de Poll; tot Regent van het Barbara-Gasthuis den Heer Dr. J. Nieuwenhuyzen Kru seman tot lid der Commissie van hei Stedelijk Museum den Heer L. P. Zocher; tot Commissaris over het gemeentelijk muziekcorps den Heer F. M. Baron van Lijnden waarna de vergadering wordt gesloten. In de zitting van Dinsdag werden eerst een aantal eenvoudige ontwerpen behandeld, die allen zijn aangenomen. Bij het ontwerp wijziging van Hoofdst. VIII der Staatsbegrooting, heeft de heer van Alphen met den Min. van Oorlog van gedachten gewisseld over de jongste te korten in de regiments kassen, vol gens hem ten gevolge van onvoldoende kontróle, volgens den Min. een gevolg van misleiding. Daarna werd de behan deling van de begrooting van Financiën voortgezet. De Min. van Fin. de ver schillende Sprekers beantwoordende, beloofde pogingen tot oplossing der be zwaren omtrent de scheepsmeting. Een statistiek recht heeft niet zijne sympa thie. Hij is in beginsel voor scheiding van het kadaster van grondeigendom, ofschoon hij eene regeling hoogst moeie- lijk acht. De Vermogensbelasting wordt naar den geest wet toegepast zonder schending van geheimhouding, doch met ruimte om licht te krijgen. De Min. zal bij de Suikerregeling letten op de be langen der industrie en van den land bouw. Een specifiek tarief acht hij on mogelijk. Met groote warmte verdedigde de Min. de bestaande heffing der invoer rechten, gericht tegen oneerlijken, voor- deelig voor de schatkist. Met kracht trok hij partij voor de ambtenaren tegen de ongegronde klachten, en ontkende de klachten uit Duitschland, die dit land bewogen onzen melkuitvoer te belem meren. De heer Kerdijk waardeerde s Ministers krachtig optreden tot hand having der wet en ondersteunde) hem in zijne maatregelen tegen benadeeling der schatkist, ook in zake vermogens belasting door oneerlijke aangiften. De heer Bastert vroeg daarentegen meer waarborgen voor geheimhouding en protesteerde tegen 's heeren Kerdijks onbewezen verdachtmaking van de eer lijkheid der Nederlandsche natie. De heer Rink kwam op tegen 's Ministers beschuldiging van den eerlijken handel, waarvoor hij bescherming tegen te ijveri ge douane beambten bleef inroepen. De heer Goeman Borgesius repliceerde op de philippica van den heer Kerdijk tegen hen, die enkele middelen tot verzekering der vermogensbelasting afkeurden. De heer Smeenge hoopt, dat de Min. spoedig moge slagen in het vinden van een oplossing tot opheffing der bezwaren tegen de scheepsmeeting, en merkt tegen over den heer van Dedem op, dat op de begrooting slechts een billijke trak tementsregeling voor de ambtenaren van het kadaster is voorgesteld. De Min. van Fin. wenscht alvorens men tot stemming overgaat, nog enkele Sprekers te beantwoorden. De Min. houdt in de kwestie der invoerrechten vol, dat hij juist de handen boven het hoofd houdt van eerlijke Handelen Hij komt, evenals de heer Rink op voor de eerlijke lui, al erkent hij, dat het moeilijk is eerlijken en oneerlijken uit elkaar te houden. De Min. houdt vol, dat de traktementen der ambtenaren niet geregeld moeten worden naar vraag en aanbod, doch daarbij in aanmerking dient genomen te worden de werkkracht en de opge wektheid. In zake de vermogensbelasting zal met nuttige wenken worden gere kend. Het algemeen debat werd gesloten. Bij art. 21 juichte de heer van Alphen

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1