HAABLEHSCH Eerste Blad. Uitgave van OE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 144. Achttiende Jaargang. van WOENSDAG 1 Januari 18V6. 1895 No. 1. TELEPHOONNUMMER TELEPHONtSCHE VERBINDINQ met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG; des middags ten 12 ure, die alsdan zoo 'mogelijk nog worden geplaatst. ligt achter ons. Met gemengde gevoelens vernam menigeen liet laatste afscheid, den laatsten klokslag van het jaar, dat met al zijn lief en leed is toegevoegd aan de geschiedenis. Zullen wij den afgetredene toejuichen, hèm kransen toeschikken, dankbaar voor al wat hij ons schonk Of behooren wij zijne nalatenschap te aanvaarden onder voorbehoud Zeker is het moeilijk een beslist ant woord te geven. Staat 1896 als 't ware niet op de schouders van '95 en vormt het laatste één stuk geschiedenis? Bereidde niet 1895 voor wat 1896 wezen zal, evenals het eerste tot voltooi ing van vroegere tijden bijdroeg? In de zen zin zou een terugslag op hetafge- loopen jaar geen motief hebben, maar de mensch wenscht na eenmaal eene voorstelling te hebben van een afgesloten tijdperk en met het oog daarop willen wij een en ander in de herinnering terug roepen, waaruit zal kunnen blijken of de balans sluit met een voordeelig, dan wel met een nadeelig saldo. Als een der vele zaken, die in de stad onzer inwoning tot stand kwamen, noe men wij in de eerste plaats het in gebruik nemen van de nieuwe stichting liet Brongebouw. Niet wenschen wij te herinneren aan de lijdensgeschiedenis gedurende den bouw, waarvan het laatste bedrijf in de Raadszitting van 6 Febru ari werd afgespeeld, doch willen met fierheid wijzen op het sehoone hoofdge bouw, het badhuis en de drinkhal, welke bij stadgenoot en vreemde zulk een prettigen indruk maken en terecht mo gen genoemd worden een parel aan Haarlems stedekroon. Zijn de verwach tingen hoog gespannen, wat aangaat den vermeerderenden gunstigen invloed der stichting op Haarlem's stofl'elijken voor uitgang, met zekerheid wijst de weten schap op de gunstige resultaten, die zij hebben kan op den gezondheidstoestand van hen, die in het heilaanbrengend staalwater genezing zoeken. Mogen de verwachtingen op beiderlei gebied niet beschaamd worden 1 Steeds wijder sloeg inmiddels de ge meente Haarlem zijne wieken uit. Nieu we straten gevormd, nieuwe bouwplan nen goedgekeurd, een grootsch project aangenomen tot huizenbouw tusschen Leidsche Vaart, Wagenweg en Wijde Geldeloozepad, een plan, dat het be loonde stadsgedeelte in het Zuidwesten zal afronden. Natuurlijk kost een en ander de gemeente menige opoffering, doch naar allen oogenschijn zal het die ook waard zijn, zal het daarin belegde kapitaal vrucht dragen voor de toekomst, ondanks het denkbeeld, dat der nako melingschap het financieel niet te lastig moet gemaakt, gaan wij hen voor op den weg van voorbereiden tot nieuwe toestanden. Zal de nazaat er dankbaar voor zijn, j dat wij Haarlem uitzetten, schatten besteed hebben aan bestrating en riolee- ring, welk pad eerst sedert 1895 niet meer ingeslagen wordt, nu wij de straataanleggers zelf de aanlegkösten van een en ander laten betalen De waterkwestie binnen Haarlem staat opgelost te worden, door het maken van een waterleiding in eigen beheer. En wij moeten er natuurlijk voor leenen, en het restant dragen wij weder den na zaat op. De gaskwestie Ons gemeentebestuur leed gevoelige slagen. In de tweede maand des jaars overleed onze Wethbuder Dr. ,.D. de Haan, een man van zeldzame wesMwaeht, toegerust met groote gaven van hart en veretand. Zijn heengaan liet menige eervolle plaats* in hel maatschappelijk leven ledig. Zijn aandenken zij ons dierbaar. In Mei en Juni namen de Heeren Figee en Prins ontslag als raads lid. Door velen werd hun heengaan be treurd. Mogen hunne plaatsvervangers hunne voetstappen drukken. Gedachtig aan de spreukBeter ten halve gekeerd, dan geheel gedwaald, kwam de Raad nog in de laatste verga dering geheel of gedeeltelijk op vroegere besluiten terug. Het laatst bedoelde betreffende brug en pontveer over dè Ringvaart. Een kleine veertig jaar heeft die brug volgens hen die 't kunnen weten bijgedragen tot den bloei der gemeente, het kostte geld, maar wij hadden 'ter voor over. Thans, oud en ontwricht is de brug. Onbegaanbaar voor rijtuigen, waarvan er veertigduizend in 'tjaar haar passeeren, erkende de gemeente haar nut, door daarstelling van een pontteer.'Toeh besloot meh tot' opheffing ervan en tot slooping van de brug, en kwam ten laatste de Raad op het besluit in zooverre terug, dat de pont en de brug nog drie maanden blijven. Wij noemen dit een kloek besluit. Hadden in 't laatst van '94 de Bak kersgezellen hunne voorwaarden gesteld, in 't laatst van April brak een werksta king los bij de timmerlieden, doch deze had geen ander gevolg, dan dat eenigen hunner bij hunne patroons niet meer terecht konden na afloop der staking. Is in de plaats onzer inwoning nog menig arbeidsveld óf geheel óf gedeel telijk onontgonnen, ook in den Staat is men nog verre van de volmaking. In niet geringe mate danken wij dit aan de partijen op politiek gebied, welke, hoewel als geschikte remwerktuigen werkzaam, toch veel goeds tegenhouden, Klaagt de een, dan juicht de ander, elke winst van de een rekent de andere zich tot schade. Bij al het verschil in meening dat liet Nederlandsche volk verdeelt, komt het echter vrijwel overeen daar waar het betreft de gehechtheid aan, de liefde tot liet Koningshuis, dat ook hierdoor staat boven de partijen. En meer en meer ontwikkelt zich de wederzijdsche aan. hankelijkheid, nu onder de verstandige leiding van hare Moeder, onze Konin gin langzamerhand door eigen aanschou- wing in kennis wordt gesteld met de natie, waarover zij eens den scepter zal voeren en met het kleine, doch rijk gezegende land, dat eenmaal onder Haar bestuur ongetwijfeld de vruchten zal plukken, gerijpt onder eeuwenlang deelen van lief en leed. Europa verkeerde in betrekkelijke rust. Nu eens op, dan weer neer ging de politieke evenaar en voor het oogen- blik schijnt alleen de gedragslijn door Turkije gevolgd ten opzichte van Ar menië de hartstochten op te wekken, en het optreden van Amerika tegenover Turkije en Engeland den schijn van daden aan te nemen. Waar echter door de mogendheden het vredewoord beslist genoeg is uitgesproken, zal machtsver toon wel voldoende zijn om den Turk tot rede te brengen. Frankrpf beleefde een tusschentijdsch vrijwillig aftreden van zijnen president «Périer en het aanvaarden van het presi dentschap door Faure. Kleinzielige achterklap maakt echter in den laatsten tijd dezen het leven onaangenaam, en het bewijst, dat het beschaafde en groot moedige Frankrijk ook nog menschen van lagere orde telt. Madagascar heeft der Republiek han den vol werks gegeven en schatten ge- ëischt, doch het ergste is men te boven. Doch laat ons niet klagen, zoolang 't nog erger kan, hoewel de gewapende vrede menigeen doet de verzuchting slaken: Waarheen en hoelang. En als dan de optimist antwoordtDóór al die blinkende en schitterende en geldver slindende ellende heen naar den we reldvrede, dan schudt menig man het hoofd en in zijn bang gemoed tracht hij de eeuwen te verwerken, noodig om dien heilstaat te bewerken. Wel langzaam gaat men vooruit, doch laat dit ons niet doen versagen wat langzaam gaat, gaat zeker en wie de wereldhistorie met sprongen tracht te bespoedigen, zal bedrogen uitkomen. ,11 et beschavingsproces vereischt tijd, strijd en geduld. De wereld te door dringen van het zuurdesem der alge- meene menschenliefde, zijn eerste resul taat, eischt eendrachtige samenwerking van allen tot hetzelfde doel. Om het te bereiken moet de maatschappij veel aanleeren, doch ook veel afleerenhet denkbeeldAllen voor één en één voor allen wordt verwezenlijkt en eene op wekkende gedachte behoort het te zijn, om in deze opbouwend te mogen werk zaam zijn. Den nieuwen jaarkring in te treden met den besten wil om het goede te be trachten in de meest uitgebreide beteeke- nis, doch met de ootmoedige overtuiging, dat wij in veel zullen gewogen en te licht bevonden worden, zij ieder toe- gewenscht en dan zal 1896 zijne balans kunnen sluiten met ruimer baten, dan 1895 heefft durven wenschen. Nog altijd is de verhouding tot Duitschland, ondanks tegemoetkomingen van Duitsche zijde nog niet de ware; het bleek bij de opening van het Noord- Oostzeekanaal, toen de Fransche marine hare beleefdheid slechts tot het aller- noodigste bepaalde. Evenals Frankrijk zijne onthullingen van ergerlijken aard had, kan ook Duitschland zich er niet op beroemen, het hoofd van den staat onaangevochten te zien, moge ook al de lasterbrieven- kwestie in engeren zin opgelost zijn Italië in geldzorgen met het vooruit zicht van eene expeditie, Spanje ge bogen onder den last van den Cubaan- schen opstand, Oostenrijk belemmerd door het anti-semitisme, Rusland door een overdreven streven tot legaliseering der godsdienstige overtuigingen, Noor wegen trachtend den band losser te maken, dien het verbindt aan Zweden, Engeland steeds voorwaarts tredend, waar anderen meenen te rtioeten zwijgen en toezien, steeds de groote trom roerend als liet eigenbelang spreekt, Turkije in nerlijk en uiterlijk verdorven door wan beheer en nauw op de vingers gezien, door Europa. Ondanks dit alles VredeVrede, ten koste van millioenen aan legers 'i vloten en andere verweermiddelen! 't Is niet de Vrede. Weten en Werken. De Heer A. van der Voort vervulde Maandag avond de spreekbeurt met het onderwerpNapoleon de Groote als con sul en keizer. Frankrijk was vermoeid. Het had de groote revolutie zien voorbijgaan, stroo men bloeds had het doen vloeien, veel had het geleden, doch met blijdschap. En de strijd was gestreden, maar de idealen waren niet verwezenlijkt en de Fransche natie was teleurgesteld. jVer- warring en regeeringloosheid en 'eene bovenmatige schuldenlast drukten het land; wat wonder dat het volk zich hoopvol wierp in dè armen van Napoleon Buonaparte, den jongen held, die zich door zijn krijgskundig talent reeds menigen lauwer behaald had, hoewel hij pas nabij den dertigjarigen leeftijd was. Als consul had Napoleon een zware taak om al de genoemde euvelen te herstellen, doch de natie vertrouwde op hem, geloofde in hem en dat' maakte hem het reuzenwerk lichter. Hij schept een gemeentelijk en gewes telijk bestuur, zooals het in Frankrijk nog bestaat, ontwerpt en voert in een belastingstelsel, dat van zijn diepen biik getuigt, moedigt handel en nijverheid aan, verbetert en sticht nieuwe kanalen en legt aan vier wegen over de Alpen; resultaat, in een jaar tijds was in Frank rijk de algemeene orde hersteld. De revolutie had den godsdienst ont kend, de altaren ontwijd, de priesters gedood en verjaagd; Napoleon, erken nende de behoefte, stelde een voorbeeld, door te Milaan een Te Deum bij te wonen, de priesters terug te roepen en een concordaat te sluiten met den II. Stoel. In 1808 kon hij verklarenFrankrijk is gered. Doch nog immer bleven Duitschland en Oostenrijk vijandig gezind. Na een koenen tocht over de Alpen sloeg hij Oostenrijk bij Maringo. Toen zocht Europa de vriendschap van den mach tigen Franschman. Napoleon zelf was toen gelukkig, en hij verdiende het. Engeland en de Fransche royalisten bleven echter van verre staan. De laatsten overstroomden Frankrijk met schotschrif ten lasterende zijn naam, zijn afkomst, zijn eer en Napoleon stoorde er zich aan. Aanslagen op zijn leven weiden gesmeed. In een onbedacht oogenblik deed hij een onschuldige, een telg uit het huis der Bourbons fisuleeren, wat later bleek een vreeselijke vergissing geweest te zijn en van toen af kreeg zijne eerzucht eene andere richting. Hij drukte zich de keizerskroon op het hoofd, ontving de hulde van geheel de wereld behalve die van Engeland en dit prik kelde hem aan om ook dit land te vernederen. Weer kwam half Europa onder de wapenen, Napoleon wint den driekeizers- slag, doch hij vernedert en beleedigtde overwonnenen en dat was zijn fout, dat verbitterde. Inmiddels is hij doende een Westersch keizerrijk te scheppen, waarvan Frank rijk het middelpunt, hij het hoofd zal zijn, hiertoe breekt hij de grenzen af verdeelt landen en volken, zet de wetti ge vorsten af, verhoogt zijn macht door verheffing van zijne familieleden, voert oorlog, overwint en vernietigt de vrij-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1