van den heer Pyttersen over eenige maatregelen tot verhooging van den bloei van Suriname en mededeeling van den Minister, dat weldra een tweede ploeg Javaansche immigranten naar Suriname zal worden gezonden, kwam op de Surinaamsche begrooting in be handeling het amendement om gelden voor een subagent voor immigratie te schrappen. De Minister bestreed met klem het amendement tot immigratie, het voorstellende als een levensquaestie voor de kolonie. De heer Pyttersen weigerde het geld, omdat hier nepotisme in 't spel zou zijn. De Minister zal daar tegen waken. Het amendement is ver worpen met 48 tegen 22 stemmen en de begrooting voor Suriname en de koloniën aangenomen. Bij de Middelenwet heeft de heer Zijp op afschaffing of ver mindering van vleeschaccijns aangedron gen, in verband met de concurrentie der margarine. De Minister zal de zaak uit dit oogpunt overwegen.,De Middelen wet is aangenomen. Aangevangen is de beraadslaging over het conversie-ontwerp, waarvan uitstel werd voorgesteld door den heer Kerkwijk, dat ernstig ontraden werd door den Minister van Financiën en daarna is verworpen. De heer Bor- gesius achtte conversie niet gerecht vaardigd met het oog op den tegen- woordigen toestand. Uit Zurich bericht men, dat daar drie Abysinische prinsen geschaakt zijn, althans zijn verdwenen, den avond voor Kerstmis. De noodige nasporingen zijn gedaan en nu is gebleken, dat drie kleurlingen op een der stoomschepen gezien zijn, waaruit wordt afgeleid, dat zij een pleiziertochtje maken of naar hun vaderland zijn vertrokken, maar te Marseille had men ze op dien bodem niet gezien. Nog wordt medegedeeld, dat zij te Rome zouden zijn. In Zuid Afrika geschieden dingen, die men niet gaarne zou gelooven, als zij niet van alle zijden bevestigd werden. Een geregelde troepenmacht n. 1. van acht honderd man, waarover de Royal Char tered Company, eene Britsch-Afrikaan- sche Maatschappij, beschikt, is de Trans- vaalsche grens over getrokken, om de hoofdstad van het mijndistrict Johan- nesberg te bemachtigen. Oneindig vele telegrammen verschijnen, maar meestal uit Engelsche bron. Men houdt er voor, dat andere telegrammen opzettelijk worden opgehouden. Natuurlijk zullen alle mogendheden, die belang hebben bij Transvaal, het hunne doen om tegen deze stoute daad der Engelschen in Zuid-Afrika op te komen, zijnde de Engelsche regeering genoodzaakt te zorgen, dat eene onder haar patronaat staande maatschappij zich niet in vollen vredestijd vergrijpt aan de gre nzen van een bevriende mogendheid. Door Duitsch- land zijn reeds ophelderingen aan het Engelsche gouvernement gevraagd. Koningin Victoria heeft tot poet lau reate benoemd Afred Anstin. Algemeen was eene andere keuze verwacht. De betrekking was drie jaren onvervuld gebleven. De grootste klomp zilver, dien ooit een mijn heeft opgeleverd, is in de zoogenaamde „Smugglesmijn," in Colo rado, gevonden. Daar stieten de mijnwer kers op een ontzaglijken klomp erts, en toen ze hem nader beschouwden, bevon den zij, dat het een blok was van bijna zuiver zilver. Na moeilijken arbeid ge lukte het het reusachtig stuk erts, dat een gewicht had van 3300 pond en een waarde vertegenwoordigde van 25,000 dollars, boven te brengen. Bij een hevigen brand brand in een slecht befaamd huis te St. Petersburg zijn vijf vrouwen en een man in de vlammen omgekomen. Twee andere vrouwen werden zwaar gewond door een sprong uit een venster. Daar zijn, gelijk bekend is wel men- schen, bij wie het hart in letterlijken zin niet op de rechten plaats zit. Bij de jongste keuring van soldaten voor het Duitsche leger werd door de dokters ontdekt, dat D., uit Lövenich, het hart zat in de rechter, in plaats van de linkerzijde. De Heer D. was niettemin goed gezond. De Amerikaansche gezant heeft boos Konstantinopel verlaten. Hij eischte schadeloosstelling voor de Amerikaan- sche zendelingen, bestraffing van de schuldigin, de verzekering dat geen feiten van dergelijken aard meer zouden plaats hebben en hel recht om den Bosporus in te stoomen. Hij ontving geen antwoord en vertrok toen. Inmid dels blijven de Turken de Armeniërs vermoorden, men noemt nu weer een getal van vier en twintig honderd, en dit ondanks eene circulaire van den sultan waarin hij de Turksche bevel hebbers waarschuwt tegen aanvallen der Armeniërs. De Armeensche berg- vestig Zeitoen is door de Turken ge nomen. De wijze, waarop zij daar heb ben huis gehouden met de overwonne- lingen zal men wel vernemen. Volgens Belgisch ministerieele be schikking is de in- en doorvoer van schapen en runderen uit Nederland weer geoorloofd en zulks langs de douane kantoren en op bepaalde dagen. Voor varkens blijven de grenzen nog gesloten. Het Japansche parlement is geopend met een troonrede, waarin de keizer zijn vreugde uitsprak over het roemvolle einde van den oorlog. De betrekkingen met de vreemde mogendheden worden vriendschappelijker. Verder wordt de vooruitgang der beschaving van het rijk geconstateerd, dat evenwel nog een lan gen, moeilijken plicht voor zich heeft. De Berlijnsche politie moet Baron v. Hammerstein al eenige weken op het spoor zijn geweest. Hij was eerst in Ty rol, waar hij vrouw en dochters bij zich had, en van daar ging hij naar Corfu. Men zond toen den commissaris Wolff daarheen; maar voorloopig alleen om hem in 't oog te houden, daar de uitle vering van den vluchteling van dat eiland moeilijk zou gaan. Toen Wolff of Corfu kwam was de vogel gevlogen. Maar de commissaris volgde Hammerstein naar Sicilië en van daar terug naar Grieken land. Men kon zijn uitlevering niet vragen, omdat daaromtrent geen traktaat tus- schen Duitschland en Griekenland be staat. Maar op verzoek van den Duitschen Gezant verbande de Grieksche Regeering den Baron uit het land, onder voorwend sel dat hij van „anarchistische aansla gen" werd verdacht, en het was aan boord van de boot van den Duitschen Lloyd, welke hem naar Brindisi bracht, dat hij, bij aankomst aldaar, werd gevangen genomen. Tusschen Italië en Duitschland bestaat een uitleverings traktaat. Te Grevelingen (Fr. dep. Noorden) heeft een hevige brand een boerderij gedeeltelijk in de asch gelegd. Daarbij kwamen 35 wilde paarden, uit Argentinië ingevoerd, in de vlammen om. Men deed al het mogelijke om de arme dieren te redden, maar te vergeefs zij wilden, door de vlammen verschrikt, den stal niet uit. Drie landloopers zijn in hechtenis ge nomen onder verdenking van den brand moedwillig aangestoken te hebben, om zich te wreken op den eigenaar van de hoeve, die hun een nachtverblijf had geweigerd. Te Rome hebben de huurkoetsiers voor het meerendeel het werk gestaakt. Vijftienhonderd hebben zweep en teugels neergelegd en slechts zevenhonderd rijden nog. Omtrent de Fratelli Bingen te Genua, de lirma die na jaren het vertrouwen van het publiek genoten te hebben, hare betalingen staakte en toen zonder nader adres zich uit de voeten maakte, deelt men thans mede, dat men alge meen de verwachting koestert, dat zij door de familie vrijgekocht zullen wor den, daar eenige vermogende familie leden de schulden willen voldoen. Moch ten zij eventueel vrijgelaten worden, dan bestaat er veel kans dat zij hun zaken opnieuw zullen hervatten. Gus- taaf Bingen had weinig aandeel in de gepleegde onregelmatigheden, daar deze voor zijn gezondheid veelal in de Duit sche badplaatsen vertoefde. Zijn broeder Afred, die te Amsterdam gearresteerd werd, dreef de zaken. Te Vlissingen brak Donderdagochtend brand uit in eene woning waar de vrouw des huizes bezig was boenwas te koken voor haren echtgenoot, meubel maker van beroep. Door den dichten rook waren de vier kinderen niet te vinden. De verkoolde lijkjes zijn later gevonden. Naar aanleiding van een abuis, door den leerling-telegrafist te Gorredijk be gaan hij verminkte een order aan een slager om geen vleesch te zenden in een order om meer te zenden heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar zich tot den minister van water staat gewend, met verzoek maatregelen te willen beramen, waardoor de aan sprakelijkheid van den Staat voor de nadeelen, door de schuld van telegraaf ambtenaren en beambten in de uitoefe ning van hunnen dienst veroorzaakt, bij de wet worde geregeld, of althans do thans geldende uitzondering op den gewonen rechtsregel worde opgeheven. Aan alle Kamers van Koophandel hier te lande is een afdruk van het adres gezonden met verzoek om adhaesie. Naar men verneemt, zullen door de Hollandsehe Spoorwegmaatschappij, bin nen korten tijd, worden ingevoerd drie- daagsche retourbiljetten tusschen Ara sterdam en de stations, gelegen aan de lijn RotterdamRoosendaal, tegen ge lijke of lagere prijzen, dan bij vervoer met kilometerboekjes van den Staats spoorweg. De vereeniging „Olympia" te Mon nikendam is begonnen met het opmaken van een program voor dezen winter. Daar het 't vorig jaar bleek, dat de ruimte te klein was voor de duizenden, is nu reeds besloten het terrein te ver - grooten tot ongeveer 30000 vierk. Meter. Geheel nieuwe en nooit in Nederland geziene vermakelijkheden zullen daar gegeven worden, getuigenis afleggende van den onuitputtelijk vindingrijken geest der bestuurders. Een alleen door groote opoffering weg te ruimen bezwaar is de ruwe en hobbelige weg naar Markendoch men hoopt met vereende krachten ook van buiten dien weg rijd- baar te maken. HAARLEM 3 Januari I89G. Een zeldzaam kunstgenot wacht ons "13 Januari a. s. Niets meer of min der toch dan het zoo gunstig ontvangen humoristisch muziekstuk „de Schip breuk" zal hier worden opgevoerd. Ge componeerd door Joh. Wagenaar uit Utrecht, werd het reeds eenige malen in Amsterdam, Utrecht en Leiden op gevoerd, alle muziekale bladen, zooals Ceacilia, Muziekaal weekblad, zelfs de Signale, spreken met bijzonderen lof over dit geestige muziekstuk, om strijd de humoristiesche behandeling, o. a. stof en de muziekale waarde prijzende. Aan dezen avond is tevens een goed doel verbonden. Het batig saldo zal dienen voor instandhouding der Haar lemsche kookschool. Moeiten nog kosten worden gespaard dezen avond zoo aan lokkelijk mogelijk te maken. Het koor bestaat uit 75 medewerkenden en de solisten zijn van beteekenis. Men behoeft voor dezen avond niet alleen uit weldadigheidszin te gaan, autoriteiten op muziekaal gebied toch, verklaren dit werk als een meesterstuk, eenig in zijn soort. De stof van het werk vindt men in de bekende gedichten van den Schoolmeester. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald dat de herij king van maten en gewichten zal plaats hebben te Haarlem mede voor de inge zetenen van Schoten, op 13,14,16,17, 18, 19, 20. 21, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 Maart. 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 27, 28, 29, en 30 April en op 1, 2, 4, 5, 6, en 7 Mei e. k. Het museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis is in de af- geloopen maand bezocht door 45 perso nen tegen betaling en door 148 personen zonder betaling. Over hel geheele jaar waren die ge tallen 4345 en 3092. In het jaar 1895 zijn in hel verkooplokaal „de Gouden Leeuw" ver kocht 236 perceelen voor f 975263.75 en opgehouden 51 perceelen voor f 202763.—. Op het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem zijn thans tentoongesteld de ingekomen antwoorden op de prijs vraag Ontwerpen voor het omslag der Hollandsehe Revue, die bij de Firma de Erven Loosjes wordt uitgegeven. Bovengenoemd Museum werd geduren de het jaar 1895 door 8977 personen bezocht. Gedurende het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier opgemaakt 877 processen-verbaal ter zake van misdrij ven enz. zijnde 52 meer dan in 1894, en 1680 processen verbaal ter zake van politie overtredingen zijnde 581 meer dan het vorige jaar. Door de politie zijn aangehouden de knapen H. S. oud 14 jaren, wegens diefstal van een horloge, en J. W. oud 15 jaren ter zake diefstal van een worst. INGEZONDEN. Dr. R. SchifFman's middel tegen asthma. Het bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij acht zich verplicht waarschuwend op te treden tegen boven genoemd middel, dat in de laatste dagen met een, tot nu toe bijna ongekende reclame, wordt aanbevolen. Het verklaart uitdrukkelijk, dat de door die reclame berichten opgewekte verwachtingen niet kunnen worden ver wezenlijkt en verzekerd aan hen, die zich reeds een proefpakje hebben aan geschaft, dat de op die pakjes gedrukte mededeeling: „geneest duurzaam alle vormen van Asthma, Phtisie, Hay-Fever, Croup en Catarch" een schande lijke leugen is, al moge ook, bij het eerste gebruik door asthmalijders, een tijdelijke verlichting in den toestand worden waargenomen. Deze bewering zal nader worden uit eengezet in het Maandblad der Veree niging van Januari 1896, van welk blad op franco en schriftelijke aanvraag bij den Secretaris-Penningmeester der Ver eeniging, Kloveniersburgwal 82 te Am sterdam, na 10 Januari 1896, gratis exemplaren te verkrijgen zijn. Men zij echter thans reeds met ernst gewaarschuwd tegen Schiffman's middel tegen asthma. Het Bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij G. B. SCMIDT, Secretaris. Amsterdam, Dec. 1895. STAAT van verkochte hoeveeelheden en van middenprijzen der hoogste en laagste prijzen van granen en Zaden in 1895 te Haarlem ter markt ge bracht, vergeleken met die van 1894. Soort. Hoeveelheden in 1895 in 1894 Hectoliters Roode tarwe. 290 230 Witte tarwe5694 5204 Rogge2285 2050 Haver9799 8280 Gerst1917 1409 Duiveboonen2564 2290 Paardeboonen1238 2036 Bruine boonen.. 137 189 Groene erwten... 1108 707 Capucijners557 608 Kanariezaad261 193 Bruin mosterdzaad 84 216 Geel mosterdzaad. Koolzaad70 Blauw maanzaad.. 41 22 Grauwe erwten,36 Kilogrammen Karweizaad68500 77650 Middenprijs 1895 Laagste Hoogste per Hectoliter 5.17 5.33 3.89 2.58 4.06 5.56' 4.95 12.65* 6.66 7.10' 6.77' 11.17 6.44 13.50 5.24' 5.68' 4.08 2.80 4.14 5.83 5.06 13.31 6.94» 7.30 6.77* 11.17 Middenprijs 1894 Laagste Hoogste per Hectoliter f 4.83' 5.16 4.08 2.98 4.04 5.67 5.18' 5.80 6.69 9.50 7.52 13.12' 5.60 8.50 t 13.27 KAAS. Aangevoerd Stuks Stapels Stuks In 1895284057 2196 280932 In 1894278711 2152 272011 6.44 1350 per 50 kilogrammen 13.49 Verkocht Stapels 2169 2094 13.-71* Kilogr. 536215 521604 4.90' 5.47 4.18 3.26» 4.41 5.82 5.29* 6.30 7.67' 10.67' 7.55' 13.50 5-60 8.50 13.97' Midden prijs f 25.40» 26.32

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2