Boneval Faure bestreed dit onderdeel uitvoerig. De heer van Lier zou ondanks zijn bezwaren tegen dit punt voor het ontwerp stemmen, waarvan hij het goede niet wil prijsgeven. De heeren Pijnappel en Hartogh verdedigde dit onderdeel. Zaterdag zou de Kamer behandeling van het ontwerp-Hartogh ten einde bren gen. De heer van Zinnicq Bergman betoog de, dat de rechten van den eersten hypo thecairen krediteur worden beperkt en onteigend door de regeling van art. 537a, wat de heer Hartogh ten stelligste ont kende; de de rechten van den eersten hypotheekhouder worden volgens dezen spreker in geen enkel opzicht benadeeld door de vergunning om in sommige gevallen onroerend goed ten overstaan van een notaris te verkoopen. De heer van Boneval Faure bestreed de voorge stelde regelingen betreffende de termij nen van appèl zonder beteekening om trent de ten uitvoerlegging van vonnis sen, omtrent mededeeling van stukken, en omtrent het verhoor op vraagpunten. Spreker sloot zijne rede met de verze kering, dat hij zijne bestrijding voerde alleen uit plichtbesef, niet om den heer Hartogh persoonlijk te bestrijden, maar hij protesteerde ten sterkste tegen het gemis aan ernst, en de oppervlakkigheid, waarmede deze zaak in de dagbladen is behandeld, en tegen de intimidatie op deze Kamer uitgeoefend. De heer Muller had bezwaar tegen het afnemen van het getuigenverhoor door het geheele kollege De heer Rahusen had ernstige bezwaren maar zou vóór stemmen, omdat de voordeelen de bovenhand hebben, en hij het betreuren zou indien de Kamer elke verdere partieele herziening mohct beletten. De heer Melvill van Lijnden had ook nog vele bedenkingen, maar zou toch vóór stemmen, daar hij twij felde, of niet de voordeelen de nadeelen overtreffen. Spreker vroeg aan den Min. van Just, of deze kon beloven, vóór de de invoering dezer wet een aanvullings- wet voor te stellen, als hij leemten mocht opmerken. De heer van Lier be twistte ten stelligste de bewering van den heer van Zinnicq Bergman, dal de hypothecaire krediteur in eenig opzicht in zijne rechten zou worden verkort. De heer van Nispen kon niet vóór stemmen, bij de groote onzekerheid, of dit ontwerp dat hoofdzakelijk op Am- sterdamsche toestanden is gegrond, wel winst zal opleveren. De heeren Pijnappel en Hartogh verdedigden hierop de ver schillende punten. De Min. van Just, verklaarde, dat de Reg. ernstig overwe gen zal, bij aanneming van het voorstel, of een aanvullingswet noodig zal zijn, al doet hij geen bepaalde toezegging. Nadat de heer Geertsema zijne stem tegen het ontwerp had gemotiveerd, werd het ontwerp-Hartogh aangenomen met 24 tegen "13 stemmen. De Invoeringswet en deFaillissements wet werden aangenomen na een kort debat, en de invoering van het stelsel van een strafregister en bertillonage zonder debat. De Kamer is daarna uit eengegaan, waarschijnlijk tot 3 Februari. Zaterdag was het vijf en twintig jaar ge leden, dat het Duitsche keizerschap te Ver sailles werp geproclameerd. Van het paleis te Berlijn woei de keizerlijke standaard en talrijke feestelijkheden hadden plaats ook in de scholen. Berlijn was in feest- dosch en des avonds had eene algemeene verlichting plaats. De keizer heeft eene proclomatie doen vervaardigen en een besluit tot amnestie van burgelijke en militaire teroordeelden werd afgekon digd. Verder is een nieuwe orde inge steld eene Pruisische Wilhemsorde voor mannen, vrouwen en meisjes, die zich verdienstelijk maakten bij het bevorde ren van welvaart of volksveredeling. Natuurlijk maakt nog steeds het Transvaalsche vraagstuk een punt uit van bespreking bij ieder, die er wat over heeft te zeggen. De Engelschen beweerden, dat de Transvaal slechts veertienduizend vol wassen boeren telt en er honderd duizend uitlanders zijn. Nu komt echter iemand die 't weten kan, de Transvaalsche staats-secretaris Levds, met zijne gege vens. Er zijn, deelt hij mede, 25.457 dienstplichtige boeren en 75.720 uitlan ders van de 226.028 zielen. Een geheel andere verhouding dus, waaruit de verhouding der Engelsche getallen ge heel onjuist blijkt te zijn. Of deze nu bij ongeluk dan wel met opzet verkeerd is aangegeven laat zich niet bepalen. Tot het 1 tatste zou men mogen beslui ten, de weinig vriendelijke gezindheid ^er Engelschen jegen de boeren in aanmerking genomen. Inmiddels gaan er geruchten, dat Paul ^ruger documenten in handen heeft waaruit zou blijken, dat er werkelijk °nder de uitlanders een complot bestond °nder begunstiging der Chartered Com pany, met het doel deze vooreen bankroet te bewaren, waartoe men de Transvaal sche goudmijnen wenschte in te palmen en verder de boeren-republiek omver werpen. Ook Japan moet er toe besluiten zijn leger en zeemacht uit te breiden. Met het oog hierop is de staatsbegrooting reeds aanzienlijk verhoogd. Te Antwerpen zijn door een windhoos vier in aanbouw zijnde huizen gedeelte lijk vernield. Het ergste echter is, dat bij het ongeval een werkman gedood is en twee gewond werden. Het welbekende Tijdschrift Eigen Haard, uitgave van de te Amsterdam gevestigde Naamlooze Vennootschap van dien naam onder redactie van Jo. de Vries, Dr.. D. Pijzei, Dr. E. van der Vtn en E. S. Witkamp is bij den aan vang van zijn twee-en-twintigsten jaargang getrouw gebleven aan zijne traditie; verscheidenheid en degelijkheid van inhoud en fraaie illustratiëen te geven. De eersle nummers bevatten o. a. het begin van een romam van Louise B B, „Een misdeeldeeen nagelaten artikel, van Prof. Dr. P. J. Veth over de Maleiers in de Kaapstad, Een kijkje in de Marinierskazerne te Amsterdam, met mooie teekeningen van H. M. Krabbé, eene goed geslaagde reproductie van een schilderij van J. Maris (Botter op het strand), en ten bewijze dat de actualiteit niet uit het oog wordt verloren een artikel „De strijd om het Goudland," met vele afbeeldingen van Johannesburg en portretten van de bij dezen strijd betrokken personen. Dezer dagen werd melding gemaakt van een dienstbode te Rotterdam die op listige wijze door een man die zich voor politiebeambte uitgaf, was opgelicht voor een bedrag van 1.50. Eindelijk na veel moeite, gelukte het gisteren een inspecteur van politie dien man te doen aanhouden in zijn woning aan den Goudscherijweg te Rotterdam. Het is de 43jarige verver D. S die tegenover de bedrogene gesteld, door deze onmid dellijk als de oplichter herkend werd. Thans bevindt hij zich aan het politie bureau aan de Pauwensteeg in bewaring. HAARLEM 17 Januari 1896. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, is thans eene tentoon stelling van décoratieve kunst, en van teekeningen, ontwerpen en modellen van op de ambachts-Nijverheid toegepaste kunst geopend. De Commissie van bovengenoemd Museum heeft zich beijverd een aantal werken bijeen te brengen en werd ge steund door de Heeren Mengelberg, F. Poel en Stoltefus en Janssen door wie in hoofdzaak de religieuse kunst vertegen woordigd werd, terwijl door de Hee ren Berlage, Sommer, Sluijterman, Francode, Atnicis, Basel en Lauweriks Wolf, Stuber en vele anderen, werken van de meest verschillende strekking op het gebied der kunstambachten werden ingezonden. Het valt niet te ontkennen dat ofschoon eene dergelijke tentoon stelling hier te lande voor het eerst gehouden wordt, zij toch als geslaagd kan worden beschouwd en de Commissie heeft het plan opgevat zoo mogelijk elk jaar een dergelijke tentoonstelling te organiseeren, zij hoopt dan ook het werk der artisten, die zich op dat gebied be wegen, naar waarde te doen schatten en tevens warme belangstelling van het publiek voor eene artistieke richting op te wekken, die ten onzent al te lang verwaarloosd werd. De tentoonstelling zal tot 1 Maart geopend blijven. Gaarne maken wij onze lezers opmerkzaam op de, in dit blad voorko mende advertentie betreffende het op treden van Prof. Dr. J. van Rees, over het alcohol vraagstuk. Nu in allerlei kringen dit gewichtig volksbelang meer en meer belangstelling wekt, vertrouwen wij, dat ook hier ter stede de aangekondigde voordracht een goed gehoor zal vinden. Wij vestigen er de aandacht op, dat de aangifte van honden voor de belasting vóór den 31en Januari e. k. ten kantore van den Gemeente Ontvanger moet geschieden. Weldadigheid naar Vermogen. Sedert de laatste opgave ontvangen van N. N. 100, Mevrowvan P. S. v. L. ƒ25 N. N. ƒ50 D. 5 N. N. Bloemen- daal f 25 (penningmeester) Mej de P. ƒ60 N. N. coepon N. w 1.48s jongensclub 1.10. Met voorgaanden 3855.83s. INGEZONDEN. Toen eenige jaren geleden de Haar lemmermeer was drooggemaakt, ver scheidene woningen in dien polder verrezen en de bevolking steeds toenam, begonnen de inwoners van Haarlem, voornamelijk de neringdoenden, daarin eene bron van inkomsten te zien. Men begreep en terecht, dat goede verkeers wegen daartoe werden vereischt en de brug bij Bennebroek met de pont te Heemstede niet voldoende waren. Ook van de zijde van Schalkwijk moest Haarlem bereikt kunnen worden en het was voornamelijk te danken aan de ijverige bemoeiingen van wijlenden Heer A. L. Dijserinck en eenige andere leden van de Kamer van Koophandel, waaronder ook de vader van den tegen- woordigen wethouder de Breuk, dat de tegenwerking van een grondeigenaar werd overwonnen, waardoor een flinke weg kon worden aangelegd met eene brug over de Ringvaart. De opofferingen die Haarlem zich daarvoor heeft getroost zijn rijkelijk vergoedhet verkeer langs dien weg is eene behoefte geworden en logenstraft het beweren van een tegenwoordig raads lid, dat men met het aanleggen daarvan destijds eene fout heeft begaan. Toen deze goede verbinding met den polder was tot stand gebracht, heeft men alle mogelijke moeite gedaan om onze stad tot eene goede marktplaats te maken. Graan- en kaasmarkten werden inge steld; alle middelen aangewend om de Haarlemsche paardenmarkten te doen bloeien en hierin is men betrekkelijk goed geslaagd. Sedert dien tijd is Haarlem zeer voor uitgegaan, het aantal inwoners is ver dubbeld en voor de verfraaiing van stad en omstreken werden duizenden geofferd. Hoeveel lof dit laatste ook verdient, staat hier tegenover, dat de belangen der burgerij daardoor dikwijls te veel worden uit het oog verloren, want om in stand te houden, wat met zooveel opoffering verkregen werd, daarvoor heeft onze tegenwoordige raad geen geld over. De brug over de Ringvaart, die jaren oud en langzamerhand onbruikbaar is geworden, moet noodzakelijk vernieuwd worden, maar daartoe is de raad niet, of slechts ten deele, gezind. Hij wil maar de helft van de onkosten dragen en het ontbrekende door de bewoners van de Haarlemmermeer, of door anderen, laten betalen. Men vergeet echter, dat die bewoners ons minder noodig hebben dan wij hen. Te Hoofddorp zijn goede markten in gesteld met andere omliggende plaatsen vooral Amsterdam en Leidenzijn goede verbindingen verkregen, zoodat al het noodige van daar kan verkregen worden. Wil Haarlem dus de voordeelen be houden, die het tot nu toe van dien polder genoot, dan moet er ook gezorgd worden, dat de bestaande verkeerswegen blijven bestaan. Andere gemeenten, waaronder vele kleinere, trachten het verkeer met om liggende plaatsen zooveel mogelijk te bevorderen en getroosten zich zelfs de subsidién aan «tramwegen» of andere middelen van vervoer. Moet Haarlem daarin achterstaan? In woners van H aarlem, laat ons toonen dat het niet waar is, laat ons trachten door adressen aan den gemeenteraad, metduizenden handteekeningen voorzien, het dezen duidelijk te maken, dat, waar zooveel geld besteed is aan bruggen, die minder noodzakelijk waren, de bur gerij ook recht heeft om de vernieuwing van deze brug te verlangen en het niet aangaat om van een deel der neringdoen den eene bijdrage te eischen voor eene zaak van algemeen belang. .Weldadigheid naar Vermogen Afdeelmg: „ITERK VE KSC'HAi FING. Van 1 Nov. tot 12 Jan. hebben rich de vol gende personen aangemeld; 12 voor werkvrouw. 13 voor grondwerker. 13 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder, 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker 1 voor koffihuisbediende. I voor kantoorbediende. 1 voor banketbakkersleerling. 1 voor oppasser. 1 voor smid. 3 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 1 voor naaister. 1 voor waschvronw. 1 voor witter. 1 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 12 Jan. zijn de volgende per sonen geplaatst S voor loopknecht. 9 voor werkvrouw. 2 voor 8nelpersdraaier. 80 voor loswerk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hnnne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op het Raadhuis, op Woensdag 22 Januari 189 6, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en puntemullen aan de orde worden gesteld: 1Trekken afdeelingen. 2Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Schrijven Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré opheffing commissie in zake de overwegen van den spoorweg. 3. Voorstel B. en W.W. aanvaarding legaat E. W. van Broekhuijse. 4. Id. id. eigen beheer tol aan de Leidsche vaart nabij de Aarden- houtslaan enz. 5. Id. id. tot herziening verordening en reglement Burgerlijk Armbe stuur, alsmede instructie armen- opzichter, 6. Id. id. aanvulling art. 73 van het reglement voor de Bank van Leening. 7. Id. id. vaststelling 3e suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 4895 8. Id. id. vervaardiging exemplaren eener nieuwe kaart van Haarlem. 9. Id. id. adres M. Lubcké wijziging art. 41 concessie stoomtram Haarlem—Beverwijk. 10. Id. id. adres Maatschappij tot ex ploitatie van' Staal waterbronnen afsluiting van grond aan weers zijden van de drinkhal. 11Id. id. adres H. Scholten verande ring luifel van „het Heerenloge ment". 12. Benoeming lid plaatselijke commis sie van toezicht op het lager onderwijs. 13. Verslag opzichter gasverlichting over November j.l. 14. Zitting met gesloten deuren. Markt van 20 Jan 1896 Boter. Aangev. 84 verk. 84 KG. L. pr. 1.10 H. pr. ƒ1.20p. KG. Biggen. Aangev. 116 verk. 116 st. L. pr. f 4.00. H. pr. f 7 p. st. Schrammen. Aangev. 87 verk. 87 st. L. pr. f 8.— H. pr. 11.00 p. st.^ Aardappelen. Aangev. 87 verk. 8/ H.L, L pr. ƒ1.50 H. pr. (2,50 p. H. L. Appelen. Aangev. 49 H. L. verk. 41 H.L. L. pr. 2.00. H. pr. 3.—. Peren. Aangev. 54 H.L. verk. 46 H.L. L. pr. 3 50 H. pr. f 4.50 p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARK Marktbericht van 20 Jan. 1895. Roode tarwe f 5.25 6 Ifitte Tarwe s> 5.70 6 Rogge 4, Haver f 2.65 y> 2. jDuivenboonen 5.65 5, Paardenboonen 14.75 4 Bruine boonen 9 Groene erwten 6 T. .25. 7S .80. 70. '.75. .50.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2