HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 8 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 144- Achttiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 25 Januari !8£6. Ifad. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet 9p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieuwsberichten TB1EPHOONNUMMER TBLEPH ON ISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ureflie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Mo. 43 VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Bachconcert. Het derde Bachconcert, Dinsdagavond in de sociëteit „Vereeniging" gegeven, bracht ons een drietal solisten, die in hunne verlichtingen geheel voldeden aan de hooge eischen, welke men gewoon is bij de uitvoeringen van de Haarl. Bachvereeniging te stellen. Artisten van den eersten rang, welke reeds jaren ge woon zijn lauweren te behalen bij hun optreden. Hunne namen zijnmej. Clotilde Kleeberg, (pianiste) uit Parijs en de heeren Raimond von Zur Mühlen (tenor) uit Berlijn en Joh. Smith (cellist) uit Bückenburg. Vooral de twee eerst genoemden, ouder in leeftijd en ryper in ervaring op kunstgebied dan de derde, gaven veel te genieten. Mejuffrouw Kleeberg be hoort onbetwistbaar tot de pianisten van groote beteekenis. Met onwankel bare zekerheid, zeldzame afronding en duidelijkheid, bekorende fijnheid en ele gance en bovendien met een sobere en toch innige voordracht, bracht zij haar programma ten gehoore. Dat programma bewees, dat mej. Kleeberg zich in de eerste plaats voelt aangetrokken door werken uit de romantische school en daarvoor haar talent het meest geschikt acht. Buitengewone kunststukken wer den door haar niet verricht, van bra- vour-effecten bleef hare kunst verre, doch daarvoor gaf zij en wie zou er zich ten slotte niet het meest door aan getrokken gevoelen kunst van edeler gehalte, kunst die meer verkwikt dan verbaast en als hoogere uitingblijvende indrukken achterlaat. Mejuffrouw Kleeberg speelde in de eerste afdeeling de As dur Sonate van Weber; na de pauze Papillons van Schumann; Intermezzo A dur Op. 118 No. 2 van Brahms, Inpromptu Fis dur Op. 36 van Chopin en Scherzo Op. 16 van Mendelssohn. Met onverflauwde belangstelling volg de men het spel der talentvolle kunste- naresse en bleef niet in gebreke haar hartelijk toe te juichen. De heer Zur Mühlen, een zanger met kostelijke stemmiddelen en zeer sympa thieke voordracht, behaalde niet minder succès dan de pianiste. Met groote zegkracht werden door hem twee num mers van Henschel, Jung Dielerich (bal lade) en Morgenhymnevoorgedragen. Deze en de verder door hem gezongen liederen, Bois épais de 1'Amadis van Lully (1680), Ilidtna mi la calma en Pastorale du Mogen-Age van Tosti gaven ruimschoots gelegenheid, een uiterst gunstig oordeel te vormen over de kunstenaarsgaven van den in Duitsch- land hoog gevierden zanger. Aanhou dende malen werd de heer Zur Mühlen teruggeroepen en 't kostte blijkbaar aan het publiek moeite, de zanger vrij te laten van een extra nummer. In de liederen van Schubert was de heer Zur Mühlen minder gelukkig. De heer Smith vond vooral waardee ring in de gedragen stukken, waartoe trouwens de violoncel zich beter eigent dan tot het figuurwerk, dat op de viool beter tot zijn recht kan komen. Overi gens waren de hoedanigheden, in het spel aan den dag gelegd, lang niet van belang ontbloot. Door toon en technische bedrevenheid maakten de voordrachten een goeden indruk. Het programma van den heer Smith bevatte de volgende stukkenD moll Concert van Klengel, Sarabande van Bach, Rondo van Boccherini, Romanze van Popper en Perpetuum mobile van Fitzenhagen. De begeleiding van al deze nummers en mede van de zangstukken des heeren Zur Mühlen was in handen van den heer Schlegel. Zeker behoeft niet ge zegd te worden, dat deze zijn taak op uit stekende wijze vervulde en alzoo niet weinig bijdroeg tot het welslagen van dit schoone Bachconcert. Niet alle toehoorders, het bleek bij dit concert opnieuw, hebben een goed begrip van de begeleidende pianopartij bij zangstukken. Velen klappen in de handen, af toonen op andere wijze hun tevredenheid vóór het accompagnement ten einde is. Bjj zangnummers met een zelfstandi ge klavierpartij wordt daardoor de mu zikale gedachte zoo ruw onderbroken, dat een verzoek aan de voorbarigen, om hun ingenomenheid slechts te openbaren wanneer het stuk geheel uit is, niet achterwege mag blijven. B. KRONIEK De Raadsvergadering van Woensdag kenmerkte zich meer door haar langen duur dan wel door hare belangrijkheid. Na opening der vergadering heette de voorzitter alle leden welkom ten eerste bijeenkomste in dit jaar en uitte daarbij den wensch, dat het jaar 1896 vrucht baar mocht zijn voor de belan gen der gemeente. Van de mededeelingen nemen wij over de kennisgeving, dat de verpachting van het vischwater heeft plaats gehad tot eene som van f1395. Aan den Heer G. C. Weeren werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan School C. Vervolgens had de trekking der afdee- lingen plaats. De Heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré verzoekt aan den Raad ontslag als eenig overgebleven lid der Commissie in zake de spoorweg overwegen. In een uitgebreid stuk brengt de adressant in herinnering wat in deze sedert November 1883 is geschied en hoe uit het gedurende vijf jaren stil zwijgen de administratie der Spoorweg maatschappij als een feit kan aange merkt worden, dat zij geen gebruik wenscht te maken van de haar van gemeentewege aangeboden bijdrage van twee en een halve ton tot uitvoering van het plan Telders. Met dank aan den Heer Macaré voor de bewezen dien sten werd het ontslag verleend. Door den Heer E. W. van Broek- huyse, alhier in het laatst van het vo rige jaar overleden, is aan het stede lijk Museum gelegateerd eene som van drie duizend gulden, ten einde hier voor door een Nederlandsch, bij voorkeur door een Haarlemsch schilder, twee zee gezichten te doen vervaardigen, voor het Museum. B. en W. stellen voor de Commissie van genoemd Museum te machtigen dit legaat voor de gemeente te aanvaarden en alzoo wordt besloten. Een voorstel van B. en W. om de Tol der gemeente aan de Leidsche vaart nabij den Aardenhoutslaan in eigen be heer te nemen den berm aan de zuid zijde van dien tol aan te wijzen tot opslag van zand, mest enz. en hiervoor te vorderen eene vergoeding van 5 cents per week voor elke M2 in gebruik vast te stellen eene instructie voor den tolgaarder-wegwerker aan de Leidsche vaart. De Heer Enschedé voerde hier het woord, heeft bezwaar, dat in deze niet gehoord is de Commissie van finan ciën en meent dit de retrihutie van 5 cents te hoog is, te meer daar de men- schen die er van gebruik maken geen landeigenaars, doch landhuurders zijn. Vervolgens zou spreker wenschen de j zaak voorloopig in eigen beheer te nemen en de prijs per Ms te bepalen op 3 cents per week, De Voorzitter beantwoordde de vrij uitvoerige rede van den Heer Enschedé op de gewone korte, doch heldere ma nier hem eigen. Omtrent het niet hoo- ren van de Commissie van financiën antwoordde de Heer de Kanter, terwijl hij tevens het voorstel verdedigde. Op voorstel van den Heer Bijvoet komt thans de considerans ir. behande ling, zij wordt goedgekeurd. De bijvoeging van voorloopig van den Heer Enschedé wordt verworpen, de tol komt dus in eigen beheer, en om trent de retributie staken de stemmen, waardoor de verdere behandeling in de volgende vergadering plaats heeft. In behandeling komt een voorstel van B. en W. tot wijziging van de veror dening op het Burgerlijk Armbestuur. De Heer Stolp bediscussieert het voorstel in een zeer ondergeschikt punt, de vervanging van den armenopzichter bij ziekte. Omdat hierin echter bij de instructie van dien ambtenaar is voor zien, acht de Raad eene nadere bepaling niet noodig. Vastgesteld werd nu de gewijzigde Verordening op het Burgerlijk Armbe stuur, alsmede het huishoudelijk regle ment dier instelling en de Instructie voor den Armenopzichter. Voorgesteld werd eene aanvulling van het reglement op de Bank van Leening, bedoelende, dat door Commissarissen aan de inbrengsters of inbrengers ver gund kan worden de zoogenaamde weekpanden, die thans binnen 24 uren in de Bank beleend worden, ten hunnen huize te houden. De Heer van der Mersch wijst er op, dat de controle op den inbreng thans meer uitgebreid moet worden, doch is om verscliillende redenen tegen straf bepalingen in boete zooals de heer de Kanter noodig achtte. Het voorstel werd aangenomen. Vastgesteld werd het 3e suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting tot een bedrag van 185.74. De voorraad exemplaren van de van gemeentewege vervaardigde kaart van Haarlem is bijna uitgeput. B. en W. vragen f 600.om 300 nieuwe exemplaren te doen vervaardigen. De heer Van Thiel voert het woord; wenscht te weten of de som van f 600 de concurrente prijs is en wil met het oog op de aanstaande uitbreiding der gemeente nog wat wachten. De Heer de Breuk antwoordt, dat men waar borgen moet hebben, dat de kaart goed zjj, en acht toch concurrentie niet uit gesloten. De Heer Hij mans wijst er op, dat het werk voor f475 kan uitgevoerd. Wethouder de Breuk wijst terug naar zijne opheldering in deze. De Heer Lubcké, concessionaris van de stoomtram Haarlem—Beverwijk, ver zoekt wijziging van het raadsbesluit, waarbij het maximum gewicht der loco motieven en geladen wagens is bepaald. B. en W. stellen na ingewonnen ad vies voor, dat de locomotieven en ieder der te vervoeren geladen wagens niet meer mogen wegen daD vijftienduizend kilogrammen. Aldus besloten. Op een verzoek van Commissarissen en Raad van Beheer der Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen om te mogen plaatsen een hek tot af sluiting van het terrein van de Drinkhal aan het Frederikspark wordt na eenige discussie en kennelijke spraakverwarring in deze gunstig beschikt. De Heer H. Scholten, hotelhouder te Heemstede, wenscht de plaatijzeren marquise of luifel voor het balcon der eerste verdieping aan den voorgevel van zijn logement te vergrooten. B. en W. hebben hiertegen geen bedenkingen en stellen voor de vergunning te verlee- nen, welk voorstel wordt aangenomen. Tot lid de plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs benoem de de Raad denHeer J. D. Rolandus Ha- gedoornnam voor kennisgeving aan het gasrapport over November des vori- gen jaars voerde eenige punten af van de agenda der aanhangig gebleven Raadsstukken, waarna de openbare ver gadering werd gesloten en eene zitting met gesloten deuren plaats had. De Engelsche avonturier Jameson zal ingevolge overeenkomst naar Engeland gezonden worden om gevonnisd te wor den. Wat er van dit vonnis zal worden, terwijl invloedrijke Engelschen nog steeds voortgaan voor den vrijbuiters- troep alle mogelijke excuses uittedenken en zelfs de hofpoëet een lofzang zingt op het stout bestaan der Engelschen in Zuid Afrika, laat zich niet vooruit bepalen, doch een veroordeelend vonnis zou zeer de publieke opinie tegen zich hebben. Bestond in de laatste dagen van het jaar eenige verkoeling tusschen Amerika en Engeland, sedert de gebeurtenissen in Transvaal is het weer plotseling om-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1