en heeft Engeland op zich genomen te waken voor de belangen der Amerikanen in Transvaal Er is natuurlijk een reden voor dit plotseling in de schulp kruipen van de Engelschen, doch welke weet men niet, want dat het alleen zou zijn tengevolge van de toenadering in zake de Venezolaansche kwestie is niet te denken. In verband met de valsche bankbil jetten in Indië wordt van Soerabaja gemeld, dat den 14 Dec. bij een huis zoeking door de politie, in tegenwoordig heid van beide officieren van justitie, bij den Chineeschen letterzetter van Han Tjiong Ling, een trommel opgegraven is met afgewerkte en onafgewerkte valsche bankbiljetten van duizend en van vijfhonderd gulden, terwijl nog werd geconstateerd, dat dit een bedrag van ongeveer zeven ton vertegenwoordigde. De drukker verklaart dat het geld toebehoort aan Han Siau Gwan. Gis terenavond zijn in het onde meubel magazijn van Han Siau Gwan litho grafische steenen gevonden ter grootte van bankbiljetten, en in de rivier voor Han Tjiong Ling's huis ijzeren rollen gevonden. Han Tjiong Ling werd in de gevangenis door den assistent-resident en de beide officieren van justitie lang durig verhoord. Te Sofiia is het gerucht in omloop, dat vorst Ferdinand voornemens is af stand te doen van den troon, indien het hem niet gelukt, de toestemming des Pausen te verkrijgen voor de her dooping van den kroonprins Boris. Naar men weet, heeft Czaar Nicolaas als eersten eisch voor eene toenadering tusschen Rusland en Bulgarije gesteld dat de kroonprins lid worde der Grieksche Kerk. Ondanks het verzet van den hertog van Parma, zijn schoonvader, is de vorst toch verplicht gehoor te geven aan den volkswensch, die zich uitdrukkelijk ten gunste van de herdooping van den kroonprins heeft uitgesproken. Van daar zijne reis naar Parijs, waarvan het eenige doel is, een beroep te doen op zijn oom den hertog van Aumale, opdat deze zijn invloed te zijnen gunste doe gelden. De heer Pierson, die de leiding heeft van de werken ter bevloeiing van de solo-vallei, heeft daarbij een dame tot klerk aangesteld op een traktament van 100, per maand en dit omdat zij zoo goed met de schrijfmachine kan omgaan. Dit is het eerste geval, dat zulk eene staatsbetrekking in vrouwelijke handen komt: dames worden noch tot het groot, noch tot hetklein-ambtenaars- examen toegelaten. Generaal Weyler is benoemd tot opvolger van maarschalk Martinez Cam pos. Deze generaal is een bekend tegen stander van het verleenen van concessies aan de Cubanen, zoodat van hem niets anders te verwachten is dan een zeo krachtig mogelijke voortzetting van den oorlog. Tot dusver heeft de opstand den Spanjaarden 250.000.000 peseta's gekost. De minister van koloniën verklaarde echter, dat hjj nog eene even groote som ter beschikking heeft. Den 20sten Januari reeds zou generaal Weyler naar Havana trekken. De begrooting over het dienstjaar 1896 der gemeente Franeker sluit met een te kort van ongeveer negen duizend gulden. Gedeputeerde staten hebben den Raad voorgesteld de begrooting sluitende te maken, maar er is te kennen gegeven, dat dit niet anders mogelijk is dan door belastingverhooging, doch dat de draag kracht de belastingschuldigen geen zwaarder druk toelaat, De Raad heeft nu een voorstel aangenomen om bij de Regeering subsidie aan te vragen. Het vorige jaar is op dergelijk verzoek af wijzend beschikt. Ook te Dockum zit men met den sluitpost in de war. Te Tiel is de loonstandaard der werk lieden in het bouwvak met twee cents per uur verhoogd. Een onfeilbaar middel om het eieren- leggen bij de kippen te bevorderen was herhaaldelijk in een courant te Aken geannonceerd. Een lezer van de Limb. Koerier die zich op de hoenderteelt toe legde, wilde dit wondermiddel eens probeeren en vroeg om een prospectus en attesten. Dezen werden hem eenige dagen later als drukwerk toegezonden. Hierop zond hij aan het adres van den heer A. de Becquevorst te WoluweSt. Etiene (België) 1.50 en verzocht om het voeder, dat hij na tien dagen ont ving. Den eersten dag na het gebruik van het voeder legden de kippen slechts de helft van de tot heden verkregen eieren, den tweeden dag waren er nog minder en zoo ging het voort, tot hij ten slotte nog maar drie eieren per dag bekwam. Hij liet nu het voeder te Iiempen in het proefstation onderzoeken en wat bleek?Het voeder bestond uit gemalen tichelsteenen. Eenige pakjes zout, die er bijgevoegd waren en onder het drinkwater moesten worden gemengd waren, verder niets dan bedorven ijzer vitriool. Geen wonder dat de kippen niet meer legden. Dezer dagen bereikte ons het zonder linge bericht over, waarin sprake was van den verkoop van een paar kinderen door het Leger des Ideils. Zooals was te denken was het bericht eene mys tificatie. Men schrijft dienaangaande uit Velp Vrijdag-avond had de voorgenomen bijeenkomst van het Leger des Heils plaats. Vele nieuwsgierigen, de meèsten uit Velp en enkelen uit Arnhem, waren toegestroomd om de verkooping van een paar lieve kinderen te zien (zooals op de biljetten was aangekondigd). Van de verkooping was natuurlijk geen sprake; wel werd enkelen personen gevraagd indien bij u een kind werd uitbesteed, hoe zoudt gij dat kind opvoeden en wat zoudt gij het laten leeren enz. De aanwezigen werden op ruim 300 personen geschat. Onze burgemeester had goede voor zorgsmaatregelen genomen, voor het geval er herrie kwam, want er bevonden zich een aantal ordebewaarders ter plaatse Alles is in de beste orde afgeloopen Wel werd een paar maal een optocht gehouden, waarbij het lied van den achturigen werkdag werd gezongen, maar verder had alles een gewoon, kalm verloop. Te Houtrijk en Polanen in liet Kerk- gehouw der Ned. Herv. Gemeente trad Woensdagavond op de heer Bijleveld van Amsterdam; die eene lezing hield in het belang van het Christelijk onder wijs in het algemeen en dat voor deze plaats in het bijzonder. Een talrijke menigte was opgekomen; met nadruk wees spr. er op, dat door samenwerking der beide bestaande com- mité's, Halfweg en IJpolder, met den bouw eener school reeds nu kon worden begonnen. Onder talrijke blijken van belangstel ling herdacht j I. Maandag de heer W. de Vries, thans opzichter van Rijn land te Spaarndam den dag, waarop hij voor 50 jaar bij dat Hoogheemraadschad als timmerman in dienst trad. Het perso neel van stoomgemaal en sluizen schonk den waardigen, zoo algemeen geachten jubilaris kostbare cadeauxDijkgraaf en I Hoogheemraden van Rijnland, waarvan het Dagelijksch bestuur, Dijkgraaf en Secretaris, zoomede de Ingenieur in persoon overkwamen schonken hem erkentelijke getuigschriften en eene geldelijke gratificatie. Tot gemeentelijke geneesheeren te Velsen zijn aangesteld de doctoren la Lau, Kaulbach eu Langeveld. HAARLEM 24 Januari 1896. Met dank aan de gevers kan wor- ij den medegedeeld dat voor Christelijke Werkverschaffing is ingekomen Bij den Heer Ed. de Lanoij van Mej. de B. ƒ35.bij den Heer H. M. J. v. Lennep van Mevr. v. d. V - B. 100, van N. N. ƒ20. Terwijl de leden der Commissiën be reid blijven gelden in ontvangst te nemen zullen deze week lijsten ter in- teekening worden aangeboden. Dringend wordt verzocht deze zaak Uw steun niet te onthouden. Daar het gebleken is dat ook andere personen zich hebben aangemeld tot het ontvangen van waardelooze goederen, wordt beleefd verzocht die goederen welke men voor de Chr. Werkverschaf fing afzondert, alleen af te geven aan hen, die bewijs kunnen toonen tot de ophaling bevoegd te zijn. Naar men verneemt, is de heer Mr. E. A. A. S. van Stralen, adjunct, commies ter prov. Griffie van Noord Holland, aangewezen cm tijdelijk bij de regeling der zaken der gemeente Alkmaar werkzaam te zijn. Bij het in werking treden der drank wet in 1881 bestonden te Haarlem op eene bevolking 38153 personen onge- veer 300 drankwinkels d.i. 1 op 127 inwoners. Op 1 Januari 1896 bestonden te Haarlem 201 inrichtingen met vergun ning op eene bevolking van 60320 personen d.i. 1 op 300 inwoners. Het wettelijk maximum bedraagt voor Haarlem 125. Een van Zuylen-avondje schijnt, ondanks de vele malen, dat de gevierde tooneelspeler in eene soirée littéraire ten onzent is opgetreden, nog niets van zijn aantrekkelijkheid verloren te heb ben. De Nieuwe Schouwburg, waar hij gisterenavond in een achttal min of meer bekende nummers proeven van zijn kostelijk talent ten beste gaf, was op alle rangen dicht bezet. Aan succes ontbrak het daarbij natuurlijk niet; aangenaam causeur als de heer van Zuylen is, wist hij zijn publiek heel prettig eenige uren bezig te houden en nu en dan hartelijk te laten lachen. De Werkstaking van Coppée, het eenig- ste nummer van ernstigen aard, werd met eenvoud en waarheid gezegd en mocht alzoo een diepen indruk achter laten. De goede afwisseling in het programma en de niet al te gerekte pauzen tusschen de voordrachten hielden de belangstelling op het gewenschte niveau. Ongetwijfeld heeft de kunst van Van Zuylen allen opnieuw eenige recht aangename oogen- blikken gegeven. Ten opzichte van de reeds officieus aangekondigde uitvoering van de Wag- nersche opera Tannhan&er door het Ned. Opera Gezelschap, kan thans worden medegedeeld, dat deze zal plaats heb ben op Woensdag 5 Februari met eene bezetting van de hoofdpartijen door de dames Jo. Kempees en Engelen Se wing en de heeren Pauwels, Orelio en van Duijnen (als gast) en verder met het daarvoor- opzettelijk vervaardigde tqoneeldecoratief, enz. uit Amsterdam. Op hoop van navolging is in dank ontvangen bij A. F. II. van der Vaart voor „Hulp in Nood" onderafdeeling van den R. K Volksbond ter ondersteu ning van werkloozen en hunne gezinnen de onderstaande gelden: Onder letter D ƒ100.—onder letter W ƒ100.onder letter R ƒ200,—, onder letter K 25.onder letter M ƒ2.50, onder letter V ƒ5.onder letter S ƒ2.50, onder letter W ƒ1. onder' letter N.N. 10. 1.1 Woensdagavond te ruim 71/2 j ure heeft een begin van brand plaats gehad in het laboratorium van het St. Elisabeth's gasthuis, zijnde een vertrek van de vroegere Stads-Apotheek, gelegen aan het Groot Heiligland Nr. 47 rood, vermoedelijk ontstaan bij het stoken van een kachel in dat vertrek, waarvan de pijp liep door een rieten plafond en vervolgens over den zolder naar een schoorsteen. De zolder is gedeeltelijk verbrand. De brand is hoofdzakelijk door eigen personeel met emmers water ge- bluscht. De stat van de brandweer was aanwezig, zoo ook Spuit 10 en slangen wagen der politie met bediening, maar hebben geen water gegeven. Niets was verzekerd. De tentoonstelling van decoratieve kunst, die op bet Museum van Kunst nijverheid gehouden wordt, is thans ge heel gereed. De afdeeling die het laatst geopend werd heeft voornamelijk betrek king op de kerkelijke kunst, die niet alleen door modellen, doch ook door ver schillende uitgevoerde werken vertegen woordigd is. Het vormt met het overige deel der Tentoonstelling een mooi geheel, dat de belangetelling overwaard is. UJRHEttUJüfc STANI». ONDERTROUWD. 22 Jan. B. A. H. Reckraan en A. M. van Huizen C Horn en J. E. Hagedorn. G. Groencndaal en M. Biuwmeester. A. Mor- zeld cn H. Nijhui». O. Weidema en M. Kors. H. van Waard enG.deJong E.Jansen en L. Snoeks. L. A. Zedelen A. Severijnsc. 23 Jan.W. Heins en A. H.van Soest. L C. Ballintijn en Wvan der Laan. D. van Leeu wen en E. M. Wagner, GETROUWD. 22 Jan. H. Zwart en M. E. Pistoor. 23 Jan. J. Kreetz en P. D. van der Lek. T. S. Hovinga en S. M. van der Ree. G. J. van Meeuwen en A. M. C. van Dieren Bijvoet. GEBUURTEN 14 Jan. P. Sckeringa geb. Temmen d. 15 Jan. E. J. H. van der Have geb. Seven- huijsen d. A. Voetel.nk geb. Nijhout d. G. Elipsen geb. Kerssens z. 16 Jan W. M. van Roode geb. van Galen d. J. Soffreegeb. Tersmiltend.17 Jan. M M. Luitingli geb. Budeker z. J8 Jan. T. Tuin geb. Schoen z. G. Kloet geb. Y pelaar z. J. A A.M. I'ie- lage geb. Gouverneur d S. Bank geb. l'ijd- gaatd. 19 Jan M. G. Broekmeijer geb. Ver gers d. H. Klerk geb van den bogaard d. B. C. Hersman geb. Doelage d. (levenl.) 20 Jan. B. Krijne geb. Ilenning z.-M Seg- gelink geb. Arons z. 21 Jan. B. A. van Wil- ligenburg geb. Kraan d E. Tuijtel geb. Boe ree z. 22 Jan A.Timmersgeb Jongeoeelen d. C. C. Antonisse geb. van Looij d. Th. C. Boots geb. Kuipers d. H. Treuren geb. Stoffer z. A. Beekelaar geb. van der Geijn d. 23 Jan. A. M. Jansen geb. van Alphen 2 z. (tweeling.) A. W. Hoogerbeets geb. Kruger d. D. L. Beksvoort geb Kui pers z. OVERLEDEN. 15 Jan. A. Groet 18 d. z Nassaulaan. 16 Jan. W. Veldhuis geb. Wijling 31 j. Rozen- priëelsiraat. 17 Jan. A. I. von Hemert 62j. Kenaustraat. C. C. van Breemen 18 j. Z. Bui- tenspaarne. E. M. Kuipers 2 m. d. Oude Groenmarkt. 18 Jan. D. van der Noord 79 j. Hagestrnat. J. Jansen 63 j. Rozenpriëel- straat. G. M. van Gémund 13 dg. d. KI. Hou straat. 19 Jan. W. D. van der Werff 5 m. z. Barendsestraat. C. J. Metselaar 23 d. z Roilandstraat. Wed. A. Erijer geb. van Schoote 71 j. Burgwal. 21 Jan. A. van Mel- sen 6 j. z. Raamsteeg. J. A. deSoet 2j. z. Hagestraat. 22 Jan A. A. Spitsbergen 38 j. Ursulasteeg. J. Stekelenburg 54 1. Korte Houtstraat. H. J. en E. J. Muller 10 m. 2z. Rózeetraat. P. M.Tap2m.d. Antoniestraat. W. van Bede 7 m. d. Rozeopriëelstraat. JJLandman 12 m d. Leid-chevaart. 23 Jan. A. M. W. Groeneveldt 12 m. d. Z. Buiten- spaarue. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WEKK VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 24 Jan. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costunmnaai8ter. 13 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 13 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor baDkwerker. 1 voor koffihnisbediende. I voor kantoorbediende. 1 voor banketbakkersleerling. 1 voor oppasser. 1 voor smid. 4 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 1 voor naaister. 1 voor wa8chvrouw. 1 voor witter. 1 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 24 Jan. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 8 voor loopknecht. 10 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 40 voor loswerk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden böleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiè, die da gelijks ("uitgezonderd des Sondags) van 's mi ddags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een pot wagensmeer met kwast. Een visiteboekje met kaartjes. Een muilkorf. Eene parapluie. Een horloge. Een voetbal. Een gummi band van een kinderwagen. Een zakdoek waarin 2 lombardbriefjes. Een handschoen. Een rozekrans. Een hond. Een armband. Een kinderzakje, waarin een portemonnaie, rozekrans en kerkboekje. Eene huzarenspoor. Een gouden oorbel. Een passer. Een mes in schede. Eenige portemonnaies met geld. Een schaar. Een werktaschje. Een boezelaar en een paar pantoflels. Een bos touw. Twee gewichten. Eenige sleutels. VEEMARKT 22 Jan. 1896. AangevoerdPrij s 2 Koeien f 190.— ƒ210. 20 N. Kalveren 8.18. 8 Schapen 10.16. 2 Paarden

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2