HAARLEMSCH ÏÖTÜ Wereldkroniek, Eerste Blad. Achttiende Jaargang. van ZATERDAG 1 Februari tteé. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. N ieuwsberichten Wo. 10 Uitgavr van EUVEN MlOSJES, Gedempte Oudegracht 84 tei.ephoonnummer 144- TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nomniers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels I 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Voordrachten in Teylers stichting. De vierde voordracht in dit seizoen had Woensdag plaats door Prof. Dr. A. A. W. Hubrecht van Utrecht. Bij de studie der biologische weten schappen, betoogde Spreker, gelden tegenwoordig voornamelijk drie ontdek kingen I. De wet van het behoud van arbeids vermogen, waarbij op den voorgrond staat, dat evenmin als de stof de kracht kan vernietigd worden. De lichtstraal h.v.b. zet zich om in chemisch arbeids vermogen, zoodat het elektrische licht eigenlijk is voor eeuwen vastgelegd licht der zon, in de plant die de steen kool vormt, welke verwerkt tot stoom, dat licht als elektrisch licht teruggeeft. 'II. De Cel theorie, waardoor al wat leeft wordt opgebouwd uit cellen tot weefsels. III. De Evolutieleer of ontwikkelings- leer volgens welke men aanneemt, dat de lichamen zich door zich zelf voort planten en dat reeds in de eerste levende lichamen de kiemen voor al de volgende aanwezig zijn, welke laatste leer, hoewel tweeduizend jaren oud, door Darwin op vaste grondslagen werd bevestigd. Deze drie ontdekkingen breidden zich gedurende de laatste dertig jaren zeer uit en hieruit ontstond een nieuwe tak van wetenschap, de ontwikkelings-me- chanica. Als wij ons de levende natuur voor den geest roepen, stellen wij ons leven voor als geboren worden, tot ontwik keling komen, sterven. Toch is dit onjuist Wij behooren het te beschouwen als een cyclus. Om dit duidelijk te maken ontcijferde Spreker wat er vol gens de evolutie-leer plaats heeft als men b v.b. een mug doodt. Men brengt dan een mechanisme tot stilstand, waar van het ei deel uitmaakt van de moeder en dit denkbeeld voortzettende, tot het dooden van een mechanisme waarvan het begin verre buiten ons bevattings vermogen ligt. Men kan dit toepassen op al wat leeft en dan beseft men, dat de levenscyclus een oneindig lange lijn is. Waarheen men ook den blik wendt, telkens treft men de eicel aan. De een voudige cel kan zich splitsen en zoo vermenigvuldigen tot in het oneindige, de cel van plant of dier ontwikkelt zich tot plant- of diervorm. In de cel is de celkern besloten. Deze bepaalt, wat uit de cel worden kan, waaruit de hoog'e be- teekenis van de cel-kern duidelijk wordt en tevens de erfelijkheid der eigen schappen zoo van vaders - als van moe derszijde kan aangetoond worden. Als een eicel zich begint te ontwik kelen, ondergaat de kern eene verdeeling in staafvormige lichaampjes en elk staafje vormt zich een nieuwe cel. In de weefsels, in het geheele dier konoen de eigenschappen der cel niet meer voor, zoodat de cel van meer beteekenis is, dan b.v.b. het volwassen dier. Spreker maakte vervolgens duidelijk op welke wijze de vaderlijke en de moederlijke kernlissen ineengrijpen tot het vormen van nieuwe cellen. Door een Duitsch geleerde zijn de kernlissen aan een meer uitgebreid onderzoek onderworpen en hierdoor aan getoond, dat tusschen de cel en den volkomen vorm larven liggen die scherp onderscheiden zijn, zoodat door het mi croscoop is uit te maken wat de moe derlijke, wat de vaderlijke zijn en is het zelfs gelukt kunstmatig eene larve te verkrijgen, die beide eigenschappen bezit. Een en ander zal nog tot vele onderzoekingen aanleiding geven, doch steeds zullen zij wijzen op bepaalde erfelijkheids verschijnselen. Uit proeven van den Duitschen hoog leeraar Roux is gebleken de ontwikke lingsgang van het kikvorschei tot het volkomen dier; de ei-cellen ontwikkelen en rangschikken zich, tot de jonge kik- vorsch uit de geleivormige bekleeding van hel ei wegzwemt. Bij vernietiging van een der kernvormen vormde zich een onvolkomen larve, waaruit blijkt op welke wijze de vader lijke en moederlijke kernen samenwer ken tot daarstelling van de volkomen larve. Bij gelijke proefnemingen, door een anderen geleerde genomen op zeekwallen kwamen dezelfde feiten aan het licht. Beide onderzoekers hebben de ontwik- kelings-mechanica tot zekere hoogte gebracht, doch het zal zeker nog heel wat inspanning kosten om enkele verschijnselen, hiermede in verband staande, uit het duister waarin zij nog in deze verkeeren tot het volle lichtte brengen. Tusschen het oneindig groote in het le ven besloot Spreker en het oneindig kleine staat de mensch; zijn doel moet zijn een tipje van de geheimnis zoowel in het grooteals in het kleine op te lichten Door zeer duidelijke krijtteekingen werd veel van het besprokene opgehelderd Niettegenstaande het voor velen van de toehoorders geheel of gedeeltelijk onbekende terrein der ontwikkelings theorie, had de geleerde Spreker zich niet te beklagen over geringe aandacht, zij het ook, dat menig als ter loops aangehaald feit nadere ontwikkeling voor den leek wenschelijk deed zijn. De dag is thans bepaald waarop de plechtige kroning van den czaar en zijn gemalin zal plaats hebben, n.l. de twaalf de Mei. Reeds thans worden voorde fees telijkheden bij de plechtigheid uitgebreide maatregelen genomen. De Franschen willen nog wel eens praktisch zijn. Het kan blijken uit een voorstel van een Kamerlid om ter ver meerdering der staatsinkomsten eene be lasting te heffen op de ridderorden en wel in dier voege, dat de hoogste orde onderscheiding ook het hoogste wordt aangeslagen. De ijdelheid der gedeco reerden zal hun liever aansporen tot betalen, dan tot het prijsgeven van het lintje op welke wijze dan ook verkregen, doch het zal de vraag zijn of de Fransche wet dergelijke belasting toelaat. Dieven en andere misdadigers moeten zoo zou men denken, niet graag van politie en rechters hooren spreken. Maar dezer dagen is te Parijs een dief gevat, die den naam van een rechter aannam, om veiliger zijn „werk" te kunnen doen. Hij bestelde bij een drukker 500 visi tekaartjes, op naam van den Heer An- quetil, rechter van instructie, en wachtte in de drukkerij tot men er hem 20 kon gevende overige moesten bezorgd wor den aan het adres van den rechter, die natuurlijk zeer vreemd opkeek bij het ontvangen van die niet bestelde kaartjes. Toen hg later, door de politie gezocht wegens een diefstal van juweelen, op straat door een inspecteur werd aange houden en gevat, gaf hij zich weder uit voor den rechter Anquetil. Hij be dreigde den inspecteur met straf, als deze hem niet losliet. De omstanders, onder den indruk van zijn deftig uiter lijk en het ordelint in zijn knoopsgat, trokken zijn partij tegen den inspecteur; maar deze wist den schurk vast te houden tot er voldoende hulp kwam, en nu werd de „rechter" in verzekerde bewaring gebracht. Een bezoek van Vorst Ferdinand van Bulgarijë te Rome aan den Paus heeft niet kunnen leiden tot een terugkomen van Z. H. op hars vroegere weigering om toe te stemmen in den overgang van Kroonprins Boris tot de Grieksche Kerk. Wanneer 't nu des ondanks toch ge schiedt, wat zoo goed als zeker is, ware, daar immers 's Pausen weigering te voorzien was, het doen overgaan zonder vraag voor beide partijen minder pijn lijk geweest dan 't nu moet worden. Voor eenigen tijd werd verteld, dat de Deensche regeering haar eenige kolo nie in West Indië, het eiland St. Thomas, wilde overdoen aan de Ver. Staten. Deze zaak kwam Donderdag in het Folkething ter sprake bij de behandeling der begrooting. De minister van finan ciën, de heer von Lüttichau, antwoordde namens de regeering, dat haar van der gelijke plannen niets bekend is. Men kan deze geruchten derhalve als afge-1 daan beschouwen. De directeur van de banque comraer- eiale te Neufchatel Nicolas, die een som heeft verduisterd ten nadeele van die bank, is in hechtenis genomen. De verduisterde som bedraagt ongeveer 1.750,000 fr. De directeur verklaarde nog 350,000 fr. in zijn bezit te hebben, zoodat het tekort het bedrag van het reservefonds der bank (1,20,000 tri) met 200,000 fr. overtreft. De onderdirecteur, zekere Schaüblin, die medeplichtig is, is even eens gearresteerd. Een onderzoek van regeeringswege bracht aan het licht dat de metaaldekking van biljetten-circula tie der bank, en de in beleening ge geven effecten der wisselportefeulle in orde zijn. De verduistering is gepleegd door het valschelijk boeken van twee Parijsche debiteuren met buitengewoon hooge posten. Het privaat kapitaal van Nicolas, dat op 1 millioen frank geschat wordt, is eveneens verloren door speculatie op de Parijsche beurs. De Gerarchia Catlolioa, wat men zou kunnen noemen de „Almanach deGotha" van het vaticaan, is verschenen. Eenige der belangrijkste bijzonderheden uit dien almanak volgen hier. Paus Leo XIII is de 163ste paus se dert St. Petrus. Het Heillige College bestaat tegenwoordig uit 62 ledenhet plenum moet 70 leden tellen, doch dit wordt bijna nooit bereikt. Er zijn nog kardinaals, die door Pius IX benoemd, zijnhet zijn de kardinaals Mertel, Porocchi, Oreglia, Ledochowski, De Canossa en Hohenlohe. De oudste kardinaal is kardinaal Mer tel die 90 jaar is, kardinaal Svampa, aartsbisschop van Bologne, die nog slechts 45 jaar is. Behalve de 62 kardinaals zijn er 10 partriarchen van verschillende ritussen, 815 aartsbisschoppen en bisschoppen van den Latijnschen ritus, 51 aartsbisshoppen en bisschoppen van Oostersche ritussen, 343 aartsbisschop pen in partibus, 13 aartsbisschoppen en bisschoppen zonder titel, 7 prelaten van Oosterschen ritus met episcopaal ka rakter, 6 prelaten nullius dioceseos. De tegenwoordige paus heeft 203 nieuwe zetels opgericht (bisdommen, vacariaten, prefecturen, apostolischen delegaties enz.) De Fransche ministerraad heeft be sloten een crediet van 975,000 francs aan te vragen voor de vertegenwoordi ging van Frankrijk bij de kroning van keizer Nicolaas in Rusland. De deputatie zal waarschijnlijk bestaan uit de gene raals Saussier en Boisdefre en admiraal Gervais. Over den indruk, dien generaal Weylers benoeming tot gouverneur van Cuba, in plaats van Maarschalk Marti nez Campos heeft gemaakt, wordt zeer verschillend geoordeeld. Volgens de Spaansche bladen is men op Cuba zeer tevreden over het vertrek van maarschalk Martines Campos, maar daarentegen wordt nu uit New-York gemeld, dat onmiddellijk, toen deze tij ding te Havana bekend werd, meer dan 1000 paspoorten werden uitgereikt aan ingezetenen, die het eiland verlieten en zich naar de Ver. Staten begaven, uit vrees voor strengere regime, dat men van den nieuwen gouverneur ver wacht. De hoofdleider der Cubanen, Maximo Gomez, vaardigde eene proclamatie uit, waarvan afschriften over geheel Cuba werden verspreid en waarin o. a. wordt gezegd: »Laat generaal Weyler maar komen. Ik zal niet terugtrekken naar de bergen. Ik heb twintigduizend man schappen meer ter beschikking, dan ik kan wapenen." 1 Dat de Cubaansche aanvoerders het besluit der Spaansche regeering, om Maarschalk Martinez Campos te ver vangen door een krachtiger bevelhebber, beantwoord met een slag op de groote trom, is begrijpelijk. Men kan dan ook wel aannemen, dat de Cubanen hun

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1