In het jaar 1895 hebben inFranrijk ■403 werkstakingen plaats gehad waar aan werd deelgenomen door 46,000 werklieden. Deze cijfers verschillen niet veel met die van het jaar 1894, toen er 391 weikstakingen waren met 5 4,576 deelnemershet jaar 1893 daaren tegen had 634 stakingen, waaraan door 170,123 personen werd deelgenomen. Op 1 Januari 1896 was in 13 stakingen met 1400 personen nog geen regeling getroffen. Prins Ferdinand van Bulgarije is te Sophia aangekomen en zal thans eene beslissing moeten nemen in zake den herdoop van zijn oudsten zoon.. Voorze ker verkeert hij in moeielijke omstan digheden. Men meent, dat hem de kans wacht tot den pauselijken banvloek of de ongunst zijns volks. Het wate mis schien voor beide partijen te verkiezen geweest, als de prins niet de pauselijke beslissing had uitgelokt. Men gelooft, dat Ferdinand afstand zal doen van den troon ten behoeve van zijn zoon, voor wien dan een re gentschap de regeering zou voeren, want aldus wordt er bijgevoegd ook vorstin Louise en haar vader, de hertog van Parma, scharen zich in deze aan de zijde van Rome. Er bestaan op de geheele wereld thans 3985 papierfabrieken, die per jaar 7.904.000.000 boek papier produceeren. Ongeveer de helft wordt gebruikt voor de boekdrukkerij, terwijl 600 mil- lioen boek voor couranten gebruikt wordt. Per hoofd der bevolking gerekend, gebruikt iedere Engelschman per jaar lli/s boek papier, de Amerikaan 10%, de Duitscher 8 en de Franschman 7'/z boek. Oostenrijk en Italië komen slechts op 3Vs boek per hoofd, Mexico op 2, Spanje op iy3 en Rusland slechts op 13/a boek per jaar en per hoofd. Het cijfer voor Nederland wordt niet vermeld. President Cleveland schijnt niet voor nemens te zijn het voorstel te steunen der Senaatscommissie, waarin wordt aangedrongen op de erkenning der Cu- baansche opstandelingen als oorlogvoe rende partij. Tevens wordt uit Madrid gemeld, dat geen der andere mogendheden van plan is iets dergelijks ten behoeve van de Cubanen te doen. Dit was dan ook natuurlijk, want er bestaat geen enkele reden, waarom een der andere regee ringen zich met dezen strijd zou inlaten. Iets dergelijks is alleen te verwachten van de regeering der Vereen. Staten, wel ke Cuba gaarne bij haar gebied zou inlijven. Een wachthond is dikwijls een goed middel om dieven te verjagen. Maar onlangs heeft te Londen een aanlokke lijke plumpudding even goede diensten bewezen en een huis voor plundering bewaard. De heer en de vrouw des huizes wa ren naar den schouwburg, en de dienst boden waren ook nog eens uitgegaan. De inbreker vond dus niemand thuis en kon ongehinderd zijn gang gaan. Hij kwam in de eetkamer, waar een smakelijke, gedekte tafel klaar stond, en daar merkte hij een groote plum pudding op een lekkernij waar hij zeer veel van hield. De dief stelde zijn „werkzaamheden" even uit, ging zitten en nam een sneedje van de pudding. Het smaakte hem heerlijk. Hij nam nog een stuk, en nog een, en dronk er eenige glaasjes ouden Schotsen wis key bij. Zoo werd hij langzamerhand wat duizelig en moe. Hij ging, om even uit te rusten, op een zacht kleed liggen, met gereedschapskist als hoofd kussen, en weldra viel hij in een diepen slaap. De slaper werd tegen middernacht gewekt door de politie, die de thuisge komen bewoners van het huis hadden gehaald. Hij bekende zijn booze plannen, maai bij was nog vervuld van de genoten lekkernij. Hij kon niet nalaten den heer des huizes daarover zijn compliment te maken en hem het recept of het adres van den bakker te vragen. Ook bij zijn eerste verhoor voor den rechter riep hij nog over de lekkere pudding en den heerlijken whiskey. Aan eene te Amsterdam door Dr. Graandijk gehouden rede in eene ver gadering van de Nederl. Onderwijzers- propogandoclub voor drankbestrijding ontieenen wij het volgende: Zijn ervaring had hem geleerd, dat ook hier te lande vele ouders hun kin deren regelmatig alcoholische dranken geven. De moeders meenen, dat daardoor de gezondheid der kinderen wordt be vorderd, een denkbeeld, waarmee de praktijk en de wetenschappelijke onder zoekingen in strijd zijn, ook wat betreft het toedienen van matige dosis slappe alcohol oplossingen (bier of wijn met water verdund). Spreker was geen onthouder en zou de vraag, of alcoholgebruik aan het kind mag worden toegestaan dan ook onpar tijdig behandelen. Het gebruik van alcohol door kinderen kan als vraagstuk afzonderlijk behandeld worden, omdat het kind door eigenaar digheden in bouw en verrichtingen een bijzondere positie inneemt, zooals trou wens ook tegenover andere verdoovende middelen. Heeft b. v. een volwassene van 60 Kg. een dose a noodig van een zeker geneesmiddel dan zal men een zuigeling van 6 Kg. met 1/10 a helpen. Doch bij verdoovende middelen als alcohol zou I/10 a gevaarlijk zijn. Opium en morfine b. v. worden dan ook bij kinderen bijna niet gebruikt. Daarentegen kan b. v. athropine door een kind in relatief grooter hoeveelheden gebruikt worden dan door een volwassene. Aan B. en W. van 's Hertogenbosch zou, naar men mededeelt, door de plaat selijke gezondheidscommissie het voor stel gedaan zijn om met het oog op de voorkomende gevallen van pokken in die gemeente het, aanstaande Carneval niet te doen plaats hebben. Volgens de voorspellingen van een Engelsch weerkundige zal de maand Februari een zeer koude maand zijn met vorst, wind en veel sneeuwbuien. Tot heden merkt men er niet veel van en hartelijk wenscht men, dat de weêr- geleerde het mis heeft. De voorspellingen van Falb zijn, althans voor Januari, niet uitgekomen. Zaterdag zijn langs het grensstation Rozendaal uit Nederland naar het buiten land uitgevoerd 87 waggons, waarvan 77 bestemd voor België en 10 voor Frankrijk, ter gezamenlijke waarde van 109 000. In Drente is de voor de dorpsjeugd zoo prettige »spinstertijd» die in den regel van half Januari tot het begin van Februari duurt, weer aangebroken. Deze „spinnerij» bestaat hierin, dat de jonge boerinnen eiken avond in de woning van een der landbouwers vergaderen, waar zij omstreeks negen uur gevolgd worden door hare minnaars, die de meisjes naar huis geleiden. De spinnerij is een oud volksgebruik, waarbij vroeger de spinnewielen werden gebruikt en er lustig gesponnen werd. Van daar is de naam «spinsters» die men aan de meisjes geeft, afkomstig. Soms komen de meisjes uit naburige dorpen een of twee weken bij hare familieleden in andere dorpen door brengen. Deze noemt men «dagspinsters.» Zij nemen aan de gewone avondspinne rijen in de dorpen, waar zij vertoeven, deel, en niet zelden was deze spinnerij aanleiding tot liefdesbetrekking die de gewenschte gevolgen opleverde. In som mige dorpen zijn de spinnerijen aan het kwijnen geraakt en in andere, vooral in het zuidoostelijk deel der provincie, zijn zij nog zeer in aanzien. Te Hulsel (N. B.) wilde men deze week een kolossale Canada-boom om hakken. Tegen den avond van den tweeden dag, dat de werklieden bezig waren, verkondigde een dof en donderend ge kraak, dat het reusachtige gevaarte onder de krachtige bijlslagen beweken was. Doch waarschijnlijk tengevolge van tegenwind en geheel tegen de berekening der houthakkers, had de kolossus het nabijstaande huis onder zijn zwaren stam ten deele verpletterd. In allerijl brachten bereidwillige handen het voor naamste uit het huis in veiligheid. Persoonlijke ongelukken waren ge lukkig niet te betreuren. Scheen in het oostelijk deel der provincie Groningen, zoo schrijft men, vooral in de polders rondom den Dollard, den vorigen herfst een erge muizenplaag in aantocht, die gelukkig op het onver wachtst geringer afmetingen aannam, tegenwoordig schijnt wel op verschillende plaatsen van een rattenplaag, maar nu in huizen en schuren, te moeten gespro ken worden. Een talrijk rattenheir richt ondanks allerlei middelen, aangewend om van dezen overlast bevrijd te worden, veel schade en stoornis aan. De laatste, vooral in de uren, die men zoo gaarne in Morpheus armen doorbrengt. Maar slaapt eens gerust, als die forsche langstaarten hunne manoeuvres niet alleen op zolder maar ook om en over u houden I «Ieder en elk heeft tegen woordig ratten" heet het en er is wat van aan. Vooral te Midwolda klaagt men. Aller lei avonturen worden er met de vrijpos tige indringers beleefd. Het lachwekken de en komische schijnt hen aan te trekken, maar de slachtoffers van deze indringerigheid lachen niet. Zij spreken van een huiskruis De een gaat met blik en tang gewapend onder de dekens, om, als de stoeiers wat al te dartel zijn, den afmarsch te raffelen; een ander neemt ('t is historisch) een harmonica mee op de bedplank, om nu en dan een weinig rust te commandeeren. Zoo driest zijn deze ongewenschte huisge nooten, dat ze als moeder de vrouw haar varkentje zijn rantsoen klaarmengt nauwelijks uit emmer en trog zijn te houden, maar als dragonders om haar toe marcheeren. En dat niet alleen te Midwolda, maar ook elders reden tot klagen is, kan hieruit blijken, dat iemand te Beerta op eenmaal een zestigtal ratten naar de andere wereld wist te helpen en een bakker te Ekamp veertig. Men deelt mede, dat een Amster- damsch ingezetene, die 440 loten van de tentoonstelling had aangekocht, één overhemd heeft gewonnen. Het had nog erger gekund. Hij trooste zich met het denkbeeld de goede zaak gesteund te hebben HAARLEM Februari 1896 Zeven jaren geleden droeg de Gemeenteraad aan Heeren Commissaris sen over het Gemeentelijk Muziekkorps de zorg op om voor Haarlem een goed muziekkorps te verkrijgen. De Commissie heeft die taak aanvaard en tot heden volgehouden, omdat zij evenals de Gemeenteraad overtuigd is dat een goed Muziekkorps voor deze stad eene behoefte is Dat het thans hier bestaande Muziek korps onder de leiding van den heer Chr. P. W. Kriens goed is, wordt alge meen erkend. Maar om het op die hoogte te brengen, hebben de Commissie zich kosten moeten getroosten, die niet gedekt konden worden door de ontvangsten. Niemand zal zich daarover verwonde ren, die verneemt dat de begrooting van ontvangsten de laatste jaren ge middeld niet meer dan 18000 heeft bedragen, terwijl de uitgaven voorMuziek- korpsen in andere steden als Haarlem dertig of veertigduizend gulden en meer per jaar beloopen. Ook elders hebben bestuurders van Muziekkorpsen met financieele bezwaren te kampen en de moeielijkheden zijn het gevolg van verschillende omstandig heden, die noch voorzien noch uit den weg geruimd konden worden. De Commissie kan echter op die wijze haar taak niet voortzetten en doet daarom een beroep op den financieelen steun van belangstellende stadgenooten. Wordt het tekort, dat thans reeds tot 4000 is geklommen, door ruime bij dragen niet aangezuiverd, dan zal men genoodzaakt zijn den Gemeenteraad voor te stellen met het einde van dit jaar het Muziekkorps te laten vervallen. Eene circulaire in bovenstaanden geest werd dezer dagen aan de Haarlemsche kunstvrienden rondgezonden en de groote vraag: Een Goed Gemeentelijk Muziek korps of geen, zal dus binnen een niet lang tijdsverloop moeten opgelost worden. In welken zin de Ingezetenen in deze beslissen zullen, is niet vooruit te be palen. Wel mag er met nadruk op ge wezen dat slechts door flinke bijdragen, in verband met het bovenstaande ons schoone Korps kan blijven wat het is en dus de muziekliefhebbers hier ter stede het lot der stichting in handen hebben. Het college van Commissarissen over het Gemeentelijk Muziekkorps bestaat uit de Heeren Mr. A. C. Waller, Voor zitter, Mr. N. G, Cnoop Koopmans, Fr. Lieftinck, J. H. Koolhoven, Dr. J. B. Wijnhoff, F. M Baron van Lijnden, Mr. W. Jager Gerlings Secretaris. De aandacht van belanghebben den wordt gevestigd op de drie lieder avonden te geven door den Heer Gerard Zalsman met medewerking van mejuf frouw Jeanne Landré en den Heer L. Schlegel en waarvan de tweede zal plaats hebben Woensdag 12 Februari a.s. Te oordeelen naar den uiterst gunsti gen indruk, achter gelaten door den eersten liederavond, wordt eene buiten gewone deelneming verwacht. Bij den Boekhandelaar H. N. Mul is een allernuttigst boekje verschenen met den titel „De Samaritaan", Eerste hulp bij plotselinge ongevallen aan te wenden totdat de ontboden arts komt, bewerkt door P. H. van Eden, Arts te Harlingen. De afmetingen van het boekske 6x4Vs c.M. doen het rangschikken tot de verschillende voorwerpen, die een plaatsje verlangen in de zakporte- feuille. De prijs is 15 cents. Zondagavond had in het lokaal »De groote Vauxhal" de uitreiking plaats van de prijzen, behaald bij den gehouden internationalen wedstrijd uit geschreven door de Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid alhier. De talrijk opgekomen uitgenoo- digden werden door den Voorzitter, den heer G. C. Merens met een hartelijk woord welkom geheeten, waarna de uitreiking plaats had, nu en dan onder- 'broken door langere of kortere toe spraken. Na afloop bleef men nog eenige uren gezellig bijeen. Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAT FINO. Van 1 Nov. tot 3 Feb hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor coat aamnaaister. ^16 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 13 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker 1 voor koffihuisbediende. 1 voor kantoorbediende. 1 voor banketbakkersleerling. 1 voor oppasser. 1 voor smid. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 1 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 1 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor 1 tterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 3 Feb. zijQ de volgende per sonen geplaatst 1 voor breiwerk 8 voor loopknecht. 10 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 40 voor losw-rk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestunr te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. GRAAN EN ZAADMARKT. Marktberichten van 3 Febr. 1896. Witte Tarwe 5.75. 5.80. Rogge 4. 4.10. Haver 2.75 3.125. Duivenboonen 5 70. Paardenboonen 5. Groene erwten 7. Markt van 3 Febr. 1896 Boter. Aangev. 123 verk. 123 KG. L. pr. 1.20 H. pr. ƒ1.30 p. K G. Biggen Aangev. 149 verk. 149 st. L. pr. 4.50. H. pr. 7.50. p. st. Schrammen. Aangev. 74 verk. 74 st. L. pr. 8.H. pr. 11.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 39 verk. 39 H.L, L pr. ƒ1.60 H. pr. ƒ2.40 p. H. L. Appelen. Aangev. 73 H. L. verk. 51 H.L. L pr. f 3.H. f 5.00. p. H. L. Peren. Aangev. 52 H.L. verk. 38 H.L. L. pr. 3.H. pr. ƒ6.p. H. L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2