HAARLEMSCH Eerste Blad. No 15 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM, WOENSDAG Februari Nieuwsberichten, Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden. f ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. ANT1BULL. De Inval in Transvaal.ing. 0.30 BOISSEVAIN (CH.) Van dag tot dag in het Oostening. 3.25 geb. 3.75 BOURGET (P.) Verraad 10.10 BK ILL (Prof. Dr. W. G De les der ge schiedenis ter leeriDg van al wie streeft naar heerschappijing. 0.50 COLOMA (P. LUIS) Novellen. Uit het Spaansch door W. van Nieuw en holt'. Eerste bundel.. .ing. 1.25 EBERS (G.) In -de Blauwe Snoek", Ro man utt het Duitsche Volksleven..it g. 1.90 gtb. u 2.40 ElJNVANDRAAT (G. A De adviezen van Dr. A. W. Bronsveld in zake de beheerskwestie in de Ned Herv. Kerk ing. 0.35 GROOT (C. DE) Vraagstukken rntt uit gewerkte oplossingen over Natuur- en Scheikunde en Receptuur voor a.s Apo thekers-Assistenten. 2 ditjesing. 1. MANDEN (Mej A. C.) Recepten van de Haagsche Kookschool. 3e druk...ing. 1.25 PIJTTERSEN Tz. (H Europeesche Ko lonisatie in Suriname. Een geschied kundige schetsing. 1.25 RÖNTGEN (Dr. W. K.) Een nieuw soort van Stralening. 0.50 SNELLEN (J.) De werkstaking bij Wil son. Uit het Engelsching. 0.50 Zakelijk Woordenboek des Bijbels.gecart. 1.50 Biiiteulanasche nieuw verschenen werken. BRINKMEIER (Dr. Ed Die Kunst des Boukett- und ICranz-Bindens.. .ing. 1-45 COSMOPOLIS. An International Re- view. Vol 1 Febr. 1896 No, 21.65 HALÉVY (E.) La théorie j latonicienne des scienesing. 2.75 HERV I EU (P.) Le petit Dueing. - 1.90 LAUNAY (L. DE) L'Argentgeb. 2.75 ROCHEFORT (H.) Les aventures de ma vie I190 ROD (E) Dernier rtfugeirg. 1.90 SCHLUMBEKGER (G Mélanges d'Ar- chéologie Byzantine I8.80 Bovenstaande werken zijn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes. Weten en Werken. Di'. Bleekrode van 's Gravenhage ver vulde Maandagavond de spreekbeurt in onzen kring, als wij zoo voor een oogen- blik mogen noemen de samenkomst van mannen met het doel wat kennis op te doen van dingen, die men zoo maar niet overal kan zien of hooien, maar waartoe de Vereeniging Wtten en Werken de gelegenheid open stelt. Het onderwerp was het voortbrengen van lage temperatuur. Soms heeft de nijverheid noodiglage temperatuur; en daar hierin niet direct door de natuur wordt voorzien, heeft de wetenschap de middelen aan de hand gedaan die te verwekken. Lage temperatuur, koude, wordt kunstmatig te weeg gebracht door ver andering der toestanden van sommige lichamen, ten eerste door die lichamen op te lossen. Door dit middel wordt de warmte van de oplossings-vloeistof ge bonden doch, dat de eene stof meer warmte aan het water ontleent dan de andere, toonde Spreker met een paar fraaie proeven aan. Een mengsel van zwavelzure soda en zoutzuur doet ijs ontstaan; het water in een buisje, ge plaatst in dit mengsel, was reeds na enkele minuten in een ijsklompje ver anderd. Spreker zorgt er voor, dat we wat te doen hebben in den tijd dat zoo'n proces plaats heeftde tijdsruimte hiertoe noodig bezigt Spreker heel handig om vele wetenswaardigheden binnen te smokkelen., welke zeer zeker zonder de proef het oor zouden voorbijgaan. Veroorzaakt oplossing lage tempera tuur, ook het verdampen brengt dit verschijnsel te weeg. Wat verdampt, heeft hiertoe warmte noodig en de laatste wordt dan ontleent aan de om ringende lucht. Het is dus zeer prak tisch om door het sproeien van water de lucht in eene kamer te verkoelen, terwijl er tevens op werd gewezen op welke wijze de zoogenaamde koelkannen werken tot het koelhouden van dranken. Onze huid werkt op ongeveer gelijke wijze. De gevolgen van het in de tropen snel laten afkoelen van de huid zijn daar de malaria koortsen. Naarmate de verdamping sneller plaats heeft daalt de thermometer. Het werd aangetoond door het doen verdampen van wijngeest en ether, waarbij gebruik gemaakt werd van een wijzer thermo- mether of thermoscoop, waarvan tevens op zeer bevattelijke wijze de inrichting werd verklaard. Gedurende de laatste twintig jaren maakt men gebruik van eene methode van verkoelen, namelijk door vloeibaar gas. Hier te Haarlem werd het eerst het vloeibaar gas vervaardigd door den Heer van Marum aan Teijlers stichting. Deze uitstekende geleerde, deelde spreker mede, wist eigenlijk zelf 'niet goed wat hij vervaardigd hadeerst na voortbouwen op zijne resultaten heeft men de kracht en de beteekenis ervan leeren bevatten. Spreker deelde mede, hce de vorming van vloeibaar gas plaats heeft en noemde als eigenschappen, dat als men lucht samenperst er warmte ontstaat, wat werd aangetoond door een aardige proef en dat, als het vloeibaar gas wordt vrijgelaten, dit weer in gas overgaat en dat dan aan het omringende een massa warmte ontnomen wordt. Door sterke samenpersing wordt kool zuur vloeibaar, maar de opbewaring ervan eischt bijzonder sterke gesmeed ijzeren cylinders, waarvan de packing- kraan om het gemakkelijk doorlekken te voorkomen van bijzonder nauwkeurig heid moet zijn. Zoo'n kraan noemde Spreker een triumf der industrie en dat dit werkelijk zoo was bleek ons, toen het vloeibaar gas werd uitgelaten en met woest geweld naar builen drong om, ontvangen in een wollen zak, te voorschijn le treden als zoogenoemde koolzuur sneeuw. Dit preparaat gaat na eenigen lijd van zelf weer over tot kool zuur, maar wij kregen er respect voor, toen ons werd medegedeeld, dat het eene koude teekent van 80° heneden 0 op den honderddeeligen thermometer, waar zooals men weet 0 het vriespunt is. Nu hadden we wel eens gelezen, dat in de poolstreken het kwik kan bevriezen, doch de Heer Bleekrode deed door mid del van genoemde koolzuursneeuw leven de kwik bevriezen en toen de dus ge vormde kwikplaat in water ontdooid werd, ontnam het zooveel warmte aan het water; dat het ijs werd. Toen werd de vervaardiging van ijs in de ijsfabrieken duidelijk uiteengezet en aangetoond hoe de stoom daar werk zaam was om door het doen ontstaan van lage temperatuur ijs te maken. In den tusschentijd kon men zich overtui gen, -dat greote koude dezelfde gewaar wordingen teweeg brengt als hooge warmtegraad. Een bakje met genoemd ijs deed in de zaal de ronde en niet geheel ongestraft bracht men de vinger toppen op de massa, welke om de verdamping te bevorderen, met wijngeest gedrenkt was. In verband met een en ander werden ons ook nog duidelijk de verschijnselen, die zich voordoen bij poolreizigers, en aan welke onaangenaamheden zij zijn blootgesteld, die in die bevroren natuur hunne kennis trachten uit te breiden, in die streken, waar al wat naar vocht gelijkt terstond verandert in ijs, waar de hierdoor ontstane dorst op hoogst voorzichtige wijze wordt gelesclit en, omdat al wat men rondom zich heeft even koud is, alles zeer omzichtig dient vermeden om aanvriezing te voorkomen. De inboorlingen dier streken hebben echter geleerd de strengheid van het klimaat te trotseeren zij kleeden zich met rendierhuiden. Traan is hun hoofd drank het bevat in de eerste plaats veel voedingsstoflen en verdampt zeer langzaam, wat voor de daar heerschende droogte van veel gewicht is. Met nog een paar opmerkingen om trent het nut der kennis van het te weegbrengen van lage temperatuur voor handel en nijverheid, besloot Spreker zijne hoogst belangrijke en zeer bevatte lijke voordracht. Aanstaanden Zaterdag 22 Februari, heeft de laatste lezing van dit seizoen plaats. De spreekbeurt wordt dan vervuld door den heer Andriessen met het on derwerp Zuid Afrika, wat ook insluit de Transvaal en de Oranje-Vrijstaat. De heer Andriessen zal o.a. bespreken de toestanden daar te lande en waarschijn lijk alsdan ter sprake brengen de voor uitzichten voor den aanstaanden emi grant, Deze lezing, die zeer interessant belooft le worden, is toegankelijk voor de houders der toegangkaarten, doch ook verdere belangstellenden zullen toe gelaten worden. Moge ook op dien ongewonen avond eene ruime opkomst bewijzen, dat de zorgen van het Bestuur om op velerlei gebied nuttig te zijn, ook in ruimen kring gewaardeerd wordt. Fervolg zitting van Donderdagle Kamer). Bij de Vestingbegroeting, die toen aan de orde was antwoordde de Min. van Oorlog den heer Wertheim, dat hij gaarne zou overwegen wat gedaan kan worden, om spoedig het groote plan voor de stelling Amsterdam tot uitvoe ring te brengen. Tegenover den heer Bultman verzekerde de Min., dat de onderzoekingen alleszins waarborgen de mogelijkheid om inundatieën testellen. Bij de behandeling van Hoofdstuk VIII Oorlogdrong de heer de Jong aan op onderhandsche aanbesteding van foura- ges.De heer Regout zou tegenstemmen om financieele bezwaren. De heer Wertheim beval aan het denkbeeld van den heer van Dam van Isselt tot vorming van reserve manschappen, daar zoodoende eene vrijwillige volksweerbaarheid zal verkregen worden. De heer Bergsma protesteerde tegen den onoordeeikundi- gen tijd van verplaatsing van een deel van het garnizoen van Leeuwarden naar Assen. De heer Bultman bestreed den wensch van den heer de Jong. De heeren Viruly, van Weideren Rengers en Alber- da van Ekenstein verklaarden ditmaal vóór te zullen stemmen. Hoofdst. VIII (Oorlog) werd daarna aingenomen. Aan de orde was toen Hoofdst. IX Watert taai). De heer van Lier, hoewel dankbaar voor de toezegging van den Min. om te steunen de beschikbaarstelling van slib uit het Zwolsche Diep en de haven van Delfzijl in 't belang van het vruchtbaar maken van heidegronden, meende toch er op te moeten aandringen, geen be zwarende voorwaarden te stellen. Ook behandelde Spreker de zaak van den Noord Ooster Lokaalspoorweg, en drong er bij den Min. op aan om in overleg met den Min. van Fin. rentegarantie toe te zeggen, en dat spoedig te doen. Vrijdag heeft, bij voortzetting van het debat over Hoofdst' IX, de heer Nebbens Sterling zijn ingenomenheid te kennen gegeven met het voornemen tot verbetering van den waterweg van Dordrecht naar zee langs Brouwerhaven. De heer van Tienhoven betoogde uit voerig, dat het standpunt van den Min. in zake het onderhoud der Zeewering in Noord-Holland onhoudbaar is, en de Staat wel degelijk verplicht is eene door braak van de Noordzee te voorkomen, waartegen sedert jaren ten koste van tonnen goud is gewaakt. Spreker hield vol, dat de Reg. niet het recht heeft, de Staten te dwingen een waterschap te vormen, en dat het standpunt der Reg. strijdt met de geschiedenis en met de wettelijke regelingen, die den Staat verplichten te onderhouden de door den Staat aangelegde werken. Spreker wenschte, dat de Reg. de noodige stappen deed om eene regeling tot stand te bren gen. Wil de Min. dit niet verklaren, dan zou Spreker eene motie moeten voorstellen. De heer Wertheim drong aan op meer promotie voor telegrafisten en op eene wettelijke regeling van de telefonie, met verlaging van het tarief. De heer Bi eebaait wenschte bij de wet wijziging de koöperatieve Kaas fabrieken niet te onderwerpen aan liet verbod van Zondagsarbeid. De heer Rahusen wees op het greote staatsbelang, verzorging van de zeewering, opdat de Zuiderzee niet volk en rechtelijk een gemeen eigen dom worde, zoodat Nederland daarop geen recht meer kan uitoefenen. De heer van Nispen van Pannerden ont kende, dat er voor de zeeweringen aan de Noordzee Kust een exceptioneel recht zou moeten gelden. Spreker meende, dat de weg moet worden gevolgd, dooi de Reg. ingeslagen, dat er gevormd worde een waterschap, zoodat Thorbec- ke's woord bezwaarheid worde, dat wij door tucht en eenheid van handelen ons verdedigen tegen de zee. De heer Bult man klaagde over de regeling van den postdienst ten plattelande en over den zwaren dienst van de postbestellers ge vergd, die harder moeten werken dan de paarden van de Amsterdamsehe Omnibus maatschappij. De heer Fokker drong aan op voltooiing van de Marine- sluis te Vlissingen, en op toepasselijk- verklaring van de telegraafwet op de telefonie. De Min. van Waterstaat enz. antwoord de aan den heer van Lier, dat hij zal blijven onderzoeken de kwestie van het vruchtbaar maken van heidegronden. Wat de N. O Lokaalspoorwegmaatschap pij betreft, de zaak is bij het Dep. in onderzoek. Dat Dordrecht verlangt meerdere diepte voor den Waterweg naar zee is begrijpelijk, en de Min. zal nagaan de behoeften, om daarna te onderzoeken, hoe daaraan te gemoet te

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1