komen. Ten aanzien van de kwestie der zeewering ontkent de Reg. niet de verplichting te zorgen voor sommige deelen, maar niet langs de geheele kust. De Min. bestreed, dat hier een exceptio- neeletoestand zou heerschen en ontkende, dat de dijk diende tot bescherming van Holland. Het besluit der Staten van Noord Holland kan de Reg. niet dwin gen. In zake de telefonie bleef de Reg. op verlaging der tarieven en op verbete ring van het verkeer bedacht. Staats exploitatie gaat gepaard met zeer groote bezwaren, en de telefoon is niet met de telegraaf gelijk te stellen. Uitzondering te maken op de arbeidswet voor de vrouwen in zuivelfabrieken is zeer be zwaarlijk. De heer Bultman was van meening, dat men in de provincie Noord Holland in zake de zorg voor de zee- ringen waarlijk niet onderdoet voor Friesland ten koste van belangrijke uitgaven. De heer Wertheim sprak nog een woord over de wettelijke regeling der telefonie. Hij dankte den Minister voor de toegezegde verlaging van het tarief. De heer van Tienhoven kwam op tegen het beweren van den Min., als zou Noord Holland, in zake de zeewerin gen een voorrecht vragen boven andere provincieën. Spreker vroeg, of de Min. de noodige stappen wil doen, om in overleg met de Staten van Noord-Holland zoo spoedig mogelijk eene regeling te treffen, waardoor voorzien wordt in den toestand der duinen bij en benoorden Calantsoog. Zoo niet, dan zou Spreker dit als wensch aan de Kamer voorstellen. De Min van Waterstaat enz. antwoordde, dat hij niet kon voldoen aan de vraag van den heer van Tienhoven wegens de verschillende bevoegdheden van den Staat en van de Prov. Staten ten deze. De heer van Tienhoven stelde nu den door hem geformuleerden wenscli als motie voor, aan welke hij alleen deze uitlegging gaf, dat een ongeregelde toestand niet lang voortdure. De Minister ontkende, dat de Reg. niet bereid zou zijn tot medewerking. Hij beloofde ern stige overweging van een eventueel voorstel der Staten. De heer van Tien hoven wilde de motie reeds doen be handeling van Hoofdst. IX, maar de Voorzitter verklaarde zich daartegen, en diens voorstel om de motie te doen drukken en ronddeelen en tot nader te verdagen, werd zonder stemming aan genomen. Daarna werd Hoofdst. IX Waterstaat enz) Zonder stemming aangenomen, en evenzoo Hoofdst. X KolonieënDaarna kwam aan de orde de motie-Breuning c.s. betreffende den N. Malthusiaansche Bond. De heer Schimmelpenninck v. d. Oye lichtte die motie nog nader toe, die volstrekt geen politieke beteekenis had, maar zich alleen bewoog op het gebied der zedelijkheid. De heer van Zinnicq Bergsman hield vol, dat de middelen, die deze Bond wil propageeren, strijden tegen het godsdienstig begrip van een groot deel der natie, en bepaald verboden zijn volgens die begrippen. Spreker noemde het een ingrijpen in de macht der providentie. Hij hield zich aan het oude gezegdeque Hieu bénit les grandes families. De Min. van Just, verdedigde nogmaals de goedkeuring, en meende dat hij niet anders had kunnen handelen, daar uit niets hem gebleken was, dat de Vereeniging op grond van art 3 der Wet geweigerd had kunnen worden. Zij heeft niet ten doel aanranding of bederf der goede zeden. De heer Geert- sema achtte intrekking der motie wen- schelijk, omdat bij aanneming slechts zou blijken van verschil van meening bij deze Kamer, terwijl bij verwerping de voorstellers niet zouden zijn gebaat. Nadat de heer Schimmelpenninck nog getracht had de houding der voorstellers te verdedigen, werd de motie ingetrok- ken.De Kamer ging toen op reces uiteen. In hel Ziekenhuis te Rotterdam ver toeft thans een 35 jarig zeilmaker, uit Rusland herkomstig. Hij werd aange bracht met het stoomschip Uranus, aan boord van welk schip hij zich bij vertrek uit Rival heimelijk in het ruim verstopte. Gedurende vijf dagen voedde hij zich met in het ruim geborgen haver, doch toen noodzaakte de dorst hem zich op het dek te vertoonen. Daar de Uranus toen in volle zee was, werd de man meegenomen naar Rotterdam, waar hij ernstig ziek en m'"et bevroren voeton aankwam. De zeilmaker was vooiaiemens te Rotterdam werk te zoeken. Nadat H. M. de Koningin-Regentes de bosschen van het koninldijk domein bij Apeldoorn voor de vrije wandeling had gesloten, verzocht de Raad van genoemde H. M. in het belang der plaats dit verbod te willen opheffen. Namens H. M. ontving de Raad ten antwoord, dat de vele misbruiken, die van de vergunning tot wandelen in de bosschen worden gemaakt, H. M. tot haar leedwezen genoodzaakt hadden die vergunning in te trekken, en dat II. M. vooralsnog bezwaar moet moet maken op het besluit in dezen terug te komen. De Amsterdamsche Sportclub maakt het Programma bekend der Wedrennen en Harddraverijen welke zullen plaats hebben Donderdag 14 Mei a. s. op de Cruquis baan te Heemstede. Er zal gereden worden voor een Haarlem-prijs harddraverij voor Nederl. paarden ingespannen; een Hertekamp-prijs voor paarden die a ƒ1000 te koop gesteld zijn; een Heemstede-prijs voor paarden van alle landen en rassen die geen beter record dan 1.48 getoond hebben; een Sportclub prijs, voor paarden van drie jaar en ouder die in Nederland geboren of na 5 October 1895 zijn in gevoerd een Boschbeek prijs, voor paarden van alle landen en rassen epn Berkenrode prijs voor paarden van vier jaar en ouder, gereden door Nederl. Heerrijders. Te Haarlemmermeer, worden de post beambten van rijwielen voorzien, om alsdan door de geheele Haarlemmer meer 2 maal daags bestellingen te doen. Dit plan wordt algemeen toegejuicht, jammer dat het personeel niet wordt uitgebreid. Zonder uitbreiding van per soneel is men algemeen van gevoelen dat het ondoenlijk is 2 maal daags den zelfden rit af te leggen. Elke rit der beambte ongerekend het op en afgaan der werven bedraagt 25 Kilometers. In den winter bij slechte ongebaande en onverlichte wegen, behoort zulks tot de onmogelijkheden. HAARLEM 18 Februari 1896 Het Zondagavond-Schouwurg pu bliek zag zich eergisteren vergast op eene pakkende representatie van het bekende Fransche drama Paljas van d' Ennery, schrijver van de Twee Weezen. Het is bekend, dat het tooneelgezel schap van den heer van den heer Chris pijn zeer goede voorstellingen geeft. Dank zij het vlotte spel, de goede regie en de frissche costumes mocht die van Zondag avond daartoe worden gerekend. De inhoud van Paljas is eenvoudig, de intrige weinig ingewikkild. In de woelige dagen, welke Frankrijk gedurende de revolutie doorleefde, werd eene afstammelinge uit het geslacht der Montbazons verbonden met een paljas. Een armoedig, zwervend, doch eerlijk, leven volgde op die verbinteniseen leven sober aan genot en voorspoed maar toch rijk in verdraagzaamheid en liefde. Bij het herstel van het Koningschap en den terugkeer van den adel werd de vrouw van den Paljas door den vader opgespoord, gevonden en wreedelijk van haar gezin gescheiden. Gedreven door liefde -reist Paljas haar na, met het eene hem achtergelaten kind, vindt na vele wederwaardigheden zijne vrouw terug op het kasteel haars vaders om ten slotte voorgoed met haar verbonden te worden. Men gevoelt het, situaties, welke den Franschen dramaturg stof genoeg konden geven voor afwisselende en pakkende tooneelen. De heer Hr. Kuyk was als Paljas de held van den avond evenals mevr. v. d. Horst uitblonk onder de dames. De indruk van enkele tafereelen werd ver hoogd door passende muziek, welke door de leden van ons Gem. Orkest zeer verdienstelijk werd gespeeld. Alle rangen op het balcon na waren dicht bezet, een bewijs dat een goed gezelschap en een goed stuk publiek kunnen vinden. Vrijdagavond komen „de Franschen" met de Hugenoten. Naar wij hooren moet bezetting goed zijn. Met het oog daarop en op de populairiteit van Meyerbeers werk zullen onze muziekliefhebbers zich zeker niet laten wachten. Haarlemsch Gemengd Koor gat gisteren avond onder leiding van den !i onlangs benoemden directeur den heer Anton H. Tierie uit Amsterdam eene uitvoering, welke van diens bekwaam heden als zoodanig een uitnemenden indruk gaf. In het algemeen zong het Koor met mooien klank en de vereischte nuanceering. Het solo gedeelte van het programma was aan hoogst verdienstelij ke krachten toevertrouwd, zoodat de totaal indruk van het concert niet anders dan eene uiterst gunstige zijn kan. Wij stellen ons voor in een volgend nummer van dit blad op de uitvoering terug te komen en een en an Ier nader in het licht te stellen. De heer Joh. Steenman mocht zich Zaterdagavond bij zijne tweede soiree musicale verheugen in eene bijzonder groote opkomst. Met medewerking van Mevr. S. BosmansBenedicts (piano) en den heer Joh. Messchaert was een programma samengesteld, dat beknopt en afwisselend bovendien, door eenige nieuwe werken aantrok. De heer Steen man speelde de vioolpartij van de Sonate in A. maj. van Cesar Franck,een Ada gio uit het 9e Vioolconcert van Spohr1 en Hejre Kali Ssdrda-Sccnenvan den Hongaarschen viool virtuoos JenüHubay (geb. Buda-Pest 1858). Met al deze werken had hij veel succes, in het bijzonder evenwel met het von kenspattende werk van laatstgenoemde. Na de brillante vertolking er van werd de heer Steenman met toejuichin gen als overstelpt. De heer Messchaert zong met het bekende meesterschap liederen van Wagner en de Nachtliedjes van onzen landgenoot Jan Brandts Buijs; natuurlijk onder uitbundigen bijval. De belangrijke piano partijen van vio list en zanger vonden evenals de zware klavier partij in de sonate van Franck, eene even serieuse als gedistingeerde vertolking bij mevrouw Bosmans. Een en ander te zamen riep eene uit voering in het leven, die van de zijde der uitvoerenden met warmte gegeven, bij de hoorders den besten weerklank vond. Heden morgen is uit den Gasthuis singel opgehaald het lijk van den 56 jarigen bakkersknecht W. K., die reeds sedert 16 Januari j.l. werd vermist. INGEZONDEN. Dezer dagen waren wij in de gelegen heid het nieuwe Infanteriegeweer te zien. In vele opzichten verschilt het van 't te genwoordige. Zooals bekend is, is het 't systeem Miinnlicher, Kaliber 65 m M. het tegenwoordige Beaumont M. 71/88 11 m. M. Dadelijk merkt men een groot verschil op bij de bajonetzij heeft den vorm van een hartsvanger; een dolk bajonet ongeveer zooals de mariniers ze hebben, met flink gevest. Daaraan van het geweer gescheiden heeft de man reeds een goed verdedigingswapen, aan de vorige had men geen houvast. De ontlaadstok bestaat uit drie deelen, bij elk geweer behoort één derde De hoogste stand van het vizier is 2100 M. De inrichting is die van de karabijnen der cavallerie met een veer. Vanzelf kan het bij schieten niet omhoog vliegen Boven het vizier is een houten hand beschermer op den loop bevestigd. Het geweer kan slechts als repeteer- wapen gebruikt wordende patronen zitten in houders elk van vijf stuks. Na het vijfde schot valt de houder onder uit het magazijn. De uitwendige meta len deelen zijn geblauwd. De prijs is ƒ37.50. In Mei worden 10000 stuks afgeleverd. De recruten der lichting '96 zullen eerst nog met het andere geweer worden geoefend. Dezen zomer komen waar schijnlijk de oude lichtingen 12 dagen onder de wapenen om zich in de behande ling te bekwamen. J. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, dte da gelijks (uitgezonderd des Zondag- van 's middags 11 tot 1 ure voorde eigenaars terug t'- bekomen zijn. Een mesje. Eenige kerkboeken Twee portemonnaies met geld. Eene jongensjas. Een potloodhouder. Een halsband. Een boezelaar. Eenige honden. Een zakmetwasch- goed. Een bewijs van lidmaatschap van de Amsterdamsche Zieken- en ge neeskundige maatschappij. Een roze- krans. Eenige monsters van franje. Een tooneelkijker. Een hand schoentje. Eene rozekrans in étui. Een borduurwerk. Eenige sleutels. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeliog: WERK VERSCHAtFING. Van 1 Nov. tot 13 Feb. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costuumnaaister. 18 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 14 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker 1 voor koffihuisbediende. I voor kantoorbediende. 1 voor bankelbakkerslterling. 2 voor oppasser. 1 voor smid. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 3 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 13 Feb. zij a de volgende per sonen geplaatst 1 voor breiwerk 8 voor loopknecht. 12 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 40 voor loswerk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bos Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^'ks van 9-1 en van 3-5 nur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van Januari 1896, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. W. Mulder, Amersfoort; Wielinck, P. Beek, H. M. Rijmerin, J. A. M. Huijckman, Wed. v. Koten, C. Kr oft. Wed. v. Gesderen, A Geerts, Berkhoud J. Bassellier, allen Amsterdam; J, ter Heege, Muller, beiden EnscheSee; A. Meijer, J. J. Sleij- tenhorst, A. S. J. Koch, W. Meijer, ten Brnggen Cate, allen 'sHage; J v. Maas, Spies, beiden Haarlem; L. de Jong, Helder; J. Reijn, Hilver- sijm; N Obbes, Umuiden; J. Kients Kralingen; S. M. Hoek, Wi$selburg; Matheij, Nieuwediep; Wed. v. d. Meij, Zandvoort H, Bellaart? L. Groot van Bloemendaal, Bruning, te Velp. Briefkaarten. P. P. Prijes, W. Bertram, J Kramer, B. Wcy- ers, allen Amsteidam; J. v. d. Waard,'s Graven- hage; A. Gruijs, Marie, beiden HaarlemC. Ha gen, Rotterdam; K. Hoekstra? Buitenlandsche Brieven. Brown, Haraerville (2 stuks); L. E. Bach, London; A. Lums, IdemA. v. Hoogeveen, Parijs# Markt van 17 Febr. 1896 Boter. Aangev. 112 verk. 112 KG. L. pr. 1.20 H. pr. ƒ1.30 p. K G. Biggen. Aangev. 91 verk. 91 st. L. pr. 4.00. H. pr. 8.00. p. st. Schrammen. Aangev. 49 verk. 49 st. L. pr. 11.H. pr. 20.00 p.st. Aardappelen. Aangev. 49 verk. 49 H.L, L pr. ƒ1.60 H. pr. 2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 75 H. L. verk. 61 H.L. L pr. 3.—. H. f 4.00. p. H. L. Peren. Aangev. 49 H.L. verk. 40 H.L. L. pr. ƒ2.50 H. pr./3.50p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 17 Febr. 1896. Witte Tarice f 5.90. 6.00. Rogge 3.90. 4.00. Haver J> 2.15. 2.82* Duivenboonen 5 45. 5 50. Paardenboonen 4.60. 4.85. Bruine boon en 10. VEEMARKT 12 Febr. 1896. AangevoerdPrij s 2 Koeien ƒ170. ƒ180. 47 N. Kalveren 8.14. 6 Paarden KAASMARKT van 12 Februari 1896. Verkocht 23 stapels, uitmakende 2466 kazen, wegende 4770 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 26.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2