HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. Itfo. 47 No 16 Uitgave van DE ERVEN LOOS J ES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 ZATERDAG Februari Nerf. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMEH TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen, tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan joo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Sestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. MUZIEK. Met een kort woord willen wij nog terugkomen op de uitvoering van Haar- lemsch Gemengd Koor, onder de leiding van den Amsterdamschen toonkunste naar, den heer Anton H. Tierie, welke voor eenige maanden geroepen werd, de leiding van het Koor op zich te nemen, ter vervanging van den heer Ch. P. W. Kriens. De heer Tierie heeft in den korten tijd het Koor uitstekend weten Voor te bereiden en met behulp van eenige versterking een geheel in het leven geroepen, dat uit een muzikaal oogpunt ten volle onze aandacht verdient. De richting, waarin het Koor thans gestuurd wordt, is ongetwijfeld de ge wenschte voor kleine gezelschappen en zal zoowel den werkenden leden bij de repetities als den toehoorders bij eene uitvoering het meeste genot verschaffen. Kleine koren, mooi gezongen, muzikaal en met kleur voorgedragen, loonen altijd de moeite aan het instudeeren besteed. Stellig mogen we bij een volgend con cert wel op een paar Hollandsche koren rekenen. Het Koor-programma bestond, behal ve uit een keurig gezongen vrouwen koor Da Fierge a la Crèche van César Franck, uit Toggenburg van Rheinberger, Gebet van Röntgen en Das Singenthal van Brandts Buys. Menig onderdeel van deze werken gaf in de uitvoering door schoonen klank, fraaie nuanceering en expressieve voor dracht van de leiding en de krachten van het Koor den gunstigsten indruk. De vrouwenstemmen klinken uiterst beschaafd en het aantal is sterk genoeg om er met succès mede te werken. Das Singenthal stond onder de koor nummers bovenaan, dank zij de vele melodische schoonheden en de frissche kleur van het werk. Als solisten werkten bij dit concert eenige Amsterdamsche dames en heeren mede, jeugdige musici, welke hun taak naar behooren vervulden. Genoemd mogen worden mejuffrouw A. E. Lut- keman, die niet alleen de sopraan solo's in het werk van Rheinberger op sym pathieke wijze voordroeg, doch ook in de liederen Die Lotosblume (Schumann), Friihlingslied (Viotta) [en Solvejgslied van Grieg door stem en voordracht de aan dacht wist te trekken, en deheerFermin, welke heel mooi den bariton-solo in het werk van Buys zong. Voor de gewenschte afwisseling in het vocaal gedeelte van het programma zorgde de heer Joh. F. Ruinen, een duchtig violist met v'rtuosenbloed in de aderen, die zich vooral in het tweede concert van Wieniawski onderscheidde. In de Suite van Vieuxtemps schoten de krachten hier en daar te kort. Ook is dat nummer voor een tweede deel te lang, om de belangstelling gaande te houden. Een kleiner stuk, b. v. een mooi Adagio zou ongetwijfeld beter hebben voldaan. Hoe dit moge zijn, de heer Ruinen heeft zeer zeker het Koor en het aan wezige publiek door zijn knap spel aan zich verplicht. De begeleiding der liederen en der viool-solo's was in handen van den di recteur meermalen vond deze daarin gelegenheid zich als een deugdelijk pianist te doen kennen. Na het gehoorde wenschen wij Haar- lemsch Gemengd Koor met zijn nieuwen leider, die blijkens de door den president der zangvereeniging onder aanbieding van een lauwerkrans gesproken woerden, ook bij het Koor reeds alge meen wordt geacht, geluk. Dinsdagavond hadden wij gelegenheid kennis te maken met het Orkest van den heer Wedemeijer, dat thans con certen geeft in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam. Die kennismaking is bijzonder meegevallen, 't Is jammer, dat de leden van de sociëteit sVereeniging", waarvoor het concert bestemd was, van deze uitvoering betrekkelijk zoo weinig notitie hebben genomen. Het Bestuur der sociëteit zal op deze wijzeden moed er bij verliezen. Bij het concert van Menglenberg bleven de leden weg, bij die van Kriens komen ze niet en ook nu bij Wedemeijer was hunne belang stelling maar povertjes. De heer Wedemeijer bracht een mooi programma, afwisselend en van goed gehalte, dat in alle opzichten meer dan verdienstelijk werd afgespeeld. De concertmeester, de heer M. Wol- ters speelde den viool-solo uit Le De luge van Saint-Saëns en de Faust-fantai- sie van Sarasate op een wijze die veel te genieten gaf. Wezenlijk de wegblijvers hadden Dinsdagavond ongelijk. B. Tweede Kamer. De Kamer is Dinsdag middag weder bijeengekomen. De inge komen wetsontwerpen zijn verzonden naar de nieuw samengestelde afdeelin- gen, die tot voorzitters kozen de heeren Schaepman, Veegens, Goeman Borgesius, Mees en Cremer. De twee volgende dagen zullen besteed wofden aan sektie onder zoek. Vrijdag is te wachten openbare behandeling van het ontwerp van de geldleening voor Suriname. Het nieuwe voorstel tot hervorming van het kiesrecht in Oostenrijk wil, volgens de bijzonderheden, welke de Times mededeelt, het aantal zetels ver meerderen met 72. Het aantal bedraagt thans 353, zoodat, wordt dit voorstel wet, Oostenrijk 425 afgevaardigden zal tellen. De groote grondbezitters zullen 85 vertegenwoordigers kiezen, de steden 118, de Kamers van Koophandel 21, de plattelandsgemeenten 129 en de eigen lijke kiezers 72. Tot deze kiezers behooren ongeveer alle mannelijke ingezetenen, die den leeftijd van 24 jaar hebben bereikt, en gedurende minstens zes maanden een onafhankelijkheid bestaan hebben gehad in het district waar zrj moeten kiezen. De verdeeling van de 425 zetels is hoofdzakelijk gebaseerd op het aantal inwoners. Het wetsvoorstel bevat een bepaling, welke waarschijnlijk in geen enkele kieswet wordt aangetroffen. Er zullen n.l. commissarissen van toezicht worden benoemd, die gratis hun diensten bij de verkiezingen moeten verleenen Het comité voor de tentoonstelling van vrouwenarbeid te Kopenhagen, heeft zijn arbeid nog niet als afgeloopen be schouwd. Een plan, dat reeds besproken werd, zoodra bleek, dat de tentoonstel ling ruim 10.000 kronen saldo had opgeleverd, kwam tot rijpheid. Het comité heeft zich uitgebreid en is voor nemens het reeds bestaande kapitaal te vergrooten door van een vijfde van alle Deensche vrouwen tusschen de 20 en 60 jaar een bijdrage te vragen van minstens 25 'óre (161/2 cent) per jaar. Men hoopt op deze wijze spoedig de noodige gelden bijeen te hebben voor het oprichten van een groot gebouw te Kopenhagen, waarin de vrouwenbewe ging zich concentreeren zal. Dat gebouw zal een groote vergaderzaal bevatten, waar in voordrachten en discussies ge houden zullen worden en ook tentoon stellingen van vrouwenarbeid. Er zal een goedkoope restauratie zonder tooien voor werkende vrouwen zijn, gelegen heid tot goedkoop logies voor reizende vrouwen, een badinrichting, een gym nastieklokaal en een bureau voor het verschaffen van inlichtingen. Ook hoopt men een bepaald aantal kleine woningen te kunnen bouwen naar Amerikaansch model voor alleenwonende, werkende vrouwen, waarin zij zich met weinig tijd en geld een gezellig tehuis kunnen maken. "Voor het inzamelen der kleine hij- dragen worden maatregelen genomen. Dezer dagen zijn de tien redacteurs der Berlijnsche Vorwdrls voor den rechter van instructie verschenen, ten einde rekenschap te geven, hoe zij gekomen zijn aan het keizerlijk besluit tot ver leening van gratie, vóór dat dit besluit was openbaar gemaakt. Allen hebben geweigerd den naam te noemen van den persoon, die dit bericht heeft verschaft. Den 4en Februari, zoo verhaalt men, overleed te Brussel zekere mevrouw B. weduwe van een gepensioneerd kapitein van het Fransche leger. Eenige dagen later werden de erfgenamen opgeroepen om tegenwoordig te zijn hij het afnemen der zegels. Tot aller verwondering ont dekten zij, dat er een som van 30.000 francs verdwenen was De justitie werd hiermede in kennis gesteld, doch het door haar ingestelde onderzoek leidde tot geen resultaat. Daar de overledene den wensch had te kennen gegeven, begraven te worden in de kleeren die zij gewoon was te dragen, beval de rechter van instructie opgraving van het lijk. In tegen woordigheid van het parket en van getuigen had de opgraving en het onderzoek plaats. Al de kleeren der doode werden nauwkeurig onder zocht, met het gevolg dat in een plooi van den rok een pakje bankbiljetten werd gevonden ten bedrage van 30.000 francs. Te Parijs is nog steeds sprake van een aftreden van president Faure en reeds worden drie ministers genoemd, die voor dit geval naar den dan open gevallen zetel zouden dingen. De Figaro vindt maar beter, dat Faure blijft omdat een nieuwe man aan het hoofd van den Staat slechts de baan voor een dictator zou effenen. Een der bladen zegt het volgende: Het is uit met de Republiek; iedereen ziet, dat het langer zoo niet gaat en ook langer zoo niet gaan kan. Nu of nooit moeten de pretendenten het oog opengehouden en gereed staan. Het uur nadert waarin groote beslissingen noodig zullen zijn en elkander zullen opvolgen. Natuurlijk is deze laatste meening sterk overdreven, want iedereen weet, dat de toestand van Frankrijk nog zoo vaag niet is, maar van Frankrijk heeft men wel eens meer zeer snel iets zien plaats grijpen, waarop men eigenlijk niet had kunnen rekenen. Er gaan geruchten als zou Gladstone verklaard hebben zich uit het openbare leven terug te trekken, doch de werk zame geest van dien Engelschen Oud premier in aanmerking genomen, zijn die nog zeer onwaarschijnlijk, en of de Engelschen zelf er aan gelooven, zal men bezwaarlijk kunnen gelooven. Bij een brand in de Churchstreet te Londen hebben acht personen het leven verloren. Vóór de bewoners gelegenheid had den te ontvluchten, stond het gansche gebouw in lichte laaie. Spoedig kwam de brandweer toeschieten, doch toen zij bij het brandende perceel aankwam, bleek het, dat het brandende perceel niet meer Ie redden was en bepaalde men zich bij het beschermen der be lendende gebouwen. Eerst nadat het vuur uitgewoed had, kwam men tot de ontdekking, dal er menschen in de vlammen waren omge komen. Op de tweede verdieping vond men de lijken van zekere juffrouw Moore en haar drie kinderen de man had zich gered door uit een raam te springen. De bovenverdieping werd bewoond door zekeren George Futcher met vrouw en drie kinderen. Twee dier kinderen, de vrouw en de man verloren het leven. Vorst Ferdinand van Bulgarije is thans ook erkend door Oostenrijk, Italië en Duitschland. Alle mogendheden zijn nu tot de erkening toegetreden. Omtrent de Transvaal wat den toe stand betreft weinig nieuws. Een plan van president Paul Kruger om naar Londen te reizen, zal waarschijnlijk door den Transvaalsche Volksraad niet goed gekeurd worden, aangezien de meening bestaat dat, daar Engeland niets te eischen heeft een bezoek aldaar tot niets zou leiden. Uit Johannesburg meldt men eene dynamiet ontploffing, waarbij in dié stad de glasruiten in bijna alle woningen vernield zijn. Het dynamiet wordt daar veel gebruikt bij de mijnontginningen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1