Nieuwsberichten. oordeelen, maar hebbe een open oog voor het vele goede, dat den landaard kenmerkt. Verder late hij zich niet af schrikken door zekere ruwheid bij eerste kennismaking; de Boer meent het zoo kwaad niet. Vragen als: Waar kom jij van daan en Ben jij een smous behooren niet afteschrikken den man die lotsver betering zoekt in Afrika. |t> De vraag, wie de meest geschikt zijn om in Transvaal te slagen, beantwoordde Spreker volgenderwijs: onderwijzers, klerken, ambachtslieden, maar natuur lijk alleen zulke, die voldoende met ken nis van hun beroep zijn toegerust en niet tegen werken opzien. L Niemand ver'.rekke echter zonder zich voldoende geïnformeerd te hebben. Hiertoe noemde Spreker behalveandere gelegenheden het Informatie bureau gevestigd te Amsterdam, Rokin 60. Wie ook naar de Transvaal moge vertrekken, hij stelle zich ten plicht het volk tot eer te zijn, dat met alle recht zingt: Ons is een volk van heldenmoed, En toch zoo Jsnood verknecht. Ons heeft geofferd goed en bloed Voor vrijheid en voor recht. Zooals wij reeds mededeelden, werd de voordracht met veel aandacht gevolgd en zij was het waardmenig wanbegrip of vooroordeel omtrent land en volk werd er door uit den weg genomen en ook voor hen, die door hunnen leeftijd en omstandigheden niet tot de aanstaande emigranten zullen behooren, hebben veel geleerd. Behalve dank aan den heer Andriessen, die o. a. met geestdrift de rechten van onze stamgenooten in Afrika bepleitte, zonder het oog te sluiten voor hunne eigenaardigheden, komt ook lof toe aan het Bestuur van de Vereeniging Weten en Werken, dat op zoo waardige wijze de reeks bijeenkomsten voor dezen win ter sloot door het doen optreden van iemand als de Spreker, die zoo volkomen op de hoogte is van alles wat Zuid Afrika, land en volk, betreft. De waardeering welke de Vereeniging ondervindt in den kring der werklieden, op welk gebied zjj zich uitsluitend be weegt, moge haar aansporen om op dien weg voort te gaan. Het zal strekken tot verbetering van het ontwikkelings peil van den Haarlemschen werkmansstand, en zij moge in deze den zeer gewenschlen steun ondervinden van allen, wien de zedelijke verheffing van den werkman ter harte gaat. Tweede Kamer. In de zitting van Vrij dag is bepaald, dat Dinsdag te 11 uur de discdussie over de personeele belasting zou worden hervat. Behandeld werd het wetsontwerp tot goedkeuring der geld- leening voor Suriname ten behoeve van produktieve werken. De heer Guyot be toogde, dat een deel der voorgestelde werken slechts strekken zal om den kleinen landbouw te bevorderen, terwijl Suriname alleen vooruit te brengen is door bevordering van den grooten land bouw, o. a. door verschaffing van vol doende werkkrachten, door deimmigratie aan te moedigen, en immigranten, na afloop van hun kontrakt, door voordeelige aanbiedingen tot blijvende vestiging te bewegen. De heer Bool maakte ook eenige opmerkingen, zonder echter het ontwerp bepaald te bestrijden. De Min. van Kol. konslateerde, dat Suriname langzaam maar geleidelijk vooruitgaat, wat blijkt uit het toenemen der in komsten en het afnemen der subsidieën. Het voorgestelde kanalizalie-werk is van groot belang voor de scheepvaart en zal 5300 hektoren grond voor den landbouw geschikt maken. De Reg. ver zeker de overigens volkomen bereid te zjjn, alles te doen om het den immi granten aangenaam te maken. Dat deze voorstellen enkel ten gunste van den kleinen landbouw zouden zijn ontkende de Min. Hij verzekerde verder stellig, dat geen produktief werk zou worden aangevangen, alvorens de Kamer over het nut en de noodzakelijkheid zou heb ben beslist. Zij houdt de koorden van de beurs in handen. De nu gedane voorstellen zijn met de meeste zorg voorbereid. Het ontwerp is aangenomen met 62 tegen 7 stemmen. De Kamer is daarna gescheiden tot Dinsdag. Bij de opgravingen ten zuiden van Sebastopel heeft men overblijfselen van eene groote Byzantijnsche stad ontdekt, welke aan den noordoever van de „quarantaine-bocht" lag en Cherson heette wel te onderscheiden van de nieuwere stad van dien naam. De verschillende wijken en straten en de voornaamste gebouwen liggen open en bloot. Dertig kerk-bouwvallen bewijzen, dat het een stad van betee- kenis was. Men is nu bezig met het opgraven van de overblijfselen der daaronder ge legen antieke stad. Dagelijksch worden er fraaie Byzantijnsche of antieke voor werpen gevonden vooral medailles en munten, een afbeeldsel der Diana van Tauris met de ree, enz. Een steen met een opschrift bevestigt de mededeeling der oude schrijvers, dat Chersonesus een kolonie van het Pon- tische Heraklea was. De Heer Koscius, die de opgravingen bestuurt, heeft er een voorloopig museum opgericht, waaruit men eens per maand de belangrijkste voorwerpen naar de Hermitage" te St. Petersburg of naar het Geschiedkundig Museum te Moskou ver zendt. Eene terechtstelling te Valencia (Span - je) is door nalatigheid en onhandigheid van den beul een half uur vertraagd. De veroordeelde moest al dien tijd op de strafplaats wachten tot alles behoor lijk gereed zou zijn om hem ter dood te brengen. Tweemalen werd hij gebon den en weer losgemaakt. De beul, die daarenboven nog zoo onmenschelijk was, den veroordeelde aanhoudend te bespotten, zal gerechtelijk vervolgd worden. Te Rotterdam kregen twee echtgenoo- ten, terwijl zij in hun woning aan de Oudaenstraat aan tafel zaten, ongenoe gen over het eten. Het gevolg hiervan was, dat de man het gevulde bord opnam en op het hoofd zijner vrouw stuk sloeg. Zij werd, aan het voorhoofd verwond, op een stoel naar het politiebureau aan de Meermansstraat gedragen, en van daar per rijtuig naar het Ziekenhuis gebracht. Daar zijn de toegebrachte verwondin gen, die niet levensgevaarlijk bleken, verbonden. De vrouw is daarop naar de echtelijke woning teruggebracht. Inmiddels was de man door de politie aangehouden, doch na een voorloopig verhoor tet nader onderzoek op vrije voeten gelaten. HAARLEM 25 Februari 1896. Het Fransche opera gezelschap uit de residentie had Vrijdagavond bij de voorstelling van Les Huguenots in den schouwburg en talrijk een uitgelezen publiek bijeen gebracht. Dank zij de uitnemende bezetting der meeste hoofdpartijen en de goede ver zorging der kleinere rollen kon de uit voering in vele opzichten aan de gekoes terde verwachtingen voldoen. Het dames-personeel voldeed aan hooge eischen en bleek ruimschoots te gen de vocale moeilijkheden in Meijer- beers werk opgewassen. Het tweede bedrijf, waarin de vrouwen in hoofdzaak aan het woord zijn, stond daardoor muzikaal hooger dan de eerste acte en de volgende. Verschillende aria's wij noemen slechts die van Urbain: Nobles seigneurs, saluten van Marguerite: O beau pays de la Touraine mochten als schoon geslaagde proeven van zangkunst wor den beschouwd. Minder onverdeeld dan ten opzichte van het damespersoneel kan de inge nomenheid zijn met de wijze, waarop de heeren-rollen werden vervuld. De Nevers en Marcel waren goed, doch Raoul (tenor) zong met een kinder lijk vibrato en in de hoogte zeer gefor ceerd. De St. Bris heeft wat qualiteit betreft geen stem om zijne partij recht mooi te zingen, zooals Albers dat vroeger in de Holl. opera deed. Dat beiden in weerwil van hunne tekortkomingen in verschillende tooneelen veel te genieten gaven, kan niet worden ontkend. De Koren zijn in de Fransche opera goed, beschaafd en behoorlijk geschoold, zoodat de voorstelling zich kon onder scheiden door vele klankrijke, pakkende ensembles. De balletten in de 2e en 3e acte, vooral dat der Baigneuses verhoogden den luister, die door de schitterende costumes en eene goed verzorgde regie aan de vertooning geschonken werd. Het orkest speelde met entrain, doch was wat de strijkers betreft wat dun bezet. Aan de Directie van den Nieuwen Schouwburg, die op dramatisch gebied ten onzent wat leven tracht te brengen, dank voor hare bemoeiingen, welke er toe hebben geleid, dat wij in dit seizoen op ons tooneel kennis hebben mogen maken met de Fransche Opera. Voor een klein getal belangstel lenden gaf het Haarl. a Gapella Koor onder leiding van den heer E. F. Bruijn steen Zondagmiddag eene uitvoering in de muziekzaal der sociëteit Vereeniging. Het programma bestond uitsluitend uit toonwerken van de Nederlandsche componisten Richard Hol, Frans Coenen en Samuêl de Lange en sloot met drie OudHollandsche volksliederen. Met edelen klank en groote eenheid werden de koornummers ten gehoore gebracht; de mooie stemmen, waarover de dames-en heerenleden onder de laatsten merkten wij o a. den heer Zals- man op hebben te beschikken, maken het tot een zeldzaam genot, naar den zang van het Koor te mogen luisteren. De dames mevrouw V. B. en mejuf frouw F. W. zongen voortreffelijk twee duetten, Die Lotosblume en Frühling van Hol, nadat de laatste op even aan gename wijze de aanwezigen had ver gast op de liederen Avond-en Morgenster en Hooger Lente. Met ingenomenheid maakte men bij deze uitvoering kennis met het vioolspel van den heer J. Postma, een jeugdig stadgenoot, die sedert eenigen tijd de lessen aan de Orkestschool te Amsterdam volgt. De uitnemende hoe danigheden, welke in de voordrachten van dezen jongen musicus vielen op te merken, wettigen het vermoeden, dat bij voortgezette studie eene eerste plaats onder de goede violisten den heer Postma niet zal ontgaan. Naar wij vernemen zal de heer Bruijn- steen, die zich met ijver aan het vocale deel der muzikale kunst blijft wijden, beproeven men het a Gapella Koor ver sterkt tot vijfig uitvoerenden Johannes Passion van J. S. Bach ten uitvoer te brengen. Weldadigheid naar Vermogen. Extra giften bij den Voorz. ƒ5 van I. K.bij den penningmeester f 25 van W. W.aan het kantoor 5000 korte turven van N. N. Met voorgaande 3933.87s. Dank deze extra giften gevoegd bij de contributien en Inschrijvingen voor 1° Febr. beschikbaar pl. m. ƒ7000 Ten einde tot 31 Oct. e. k. in de bekende behoeften te voorzien zal benoodigd zijn pl. m. f 9000. Reden waarom de kas van W. n. V. dringend in de welwillen de aandacht onzer medeburgers wordt aanbevolen. De Heer P. C. Versélewel de Witt Hamer, concierge aan de Ambachts school, is tot dusdanige betrekking benoemd aan Teylers Stichting. Op de bewaar-en klein kinder scholen alhier waren op het einde van 1895 aanwezig: op de openbare 126 kin deren beneden 6 jaren en 17 kinderen van 6 jaar en ouderop de 12 bijzondere 1863 kinderen beneden 6 jaren en 424 kinderen boven 6 jaren. Door de Haarlemsche Amateur- Fotografen Club is eene Internationale Tentoonstelling ter bevordering der Fo tografie uitgeschreven, welke alhier zal gehouden worden van 16 tot 23 Mei in de groote zaal der Sociëteit Vereeni ging- Het programma bevat dertien Afdee- lingen waarvan de Afdeeling G, Foto- grafiën van Haarlem en omstreken, nationaal is. De internationale Jury van beoor deeling zal bestaan uit minstens vijt personen. In de voorgaande week is o a. voor het eerste gedeelte van het Arts examen geslaagd de heer J. W. H. Huijkman te Haarlem. Tot leeraar in het teekenen aan de Ambachtsschool alhier is benoemd de Heer A. Bussbach, leeraar in Vak- en Ornamentteekenen te Rotterdam. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur! Verzoeke vriendelijk deze weinige re gels in uw veel gelezen blad op te nemen. Weten en Werken. Weer behooren de Maandagavond bijeenkomsten in bovengenoemde Ver eeniging tot het verleden en hebben er velen prettige en leerzame avonden gesleten, en wij, eenige bezoekers, zien dankbaar terug op die avonden. Wij brengen het Bestuur onzen har- telijken dank voor zijn onvermoeiden ijver om ons die avonden te laten ge nieten. Mocht het aan het Bestuur gegeven zijn in het volgende winterseizoen ons weer eenige leerzame avonden te ver schaffen, rr.aar wij veroorloven ons hier bij den wensch, dat voortaan niemand in de zaal worde toegelaten, die rookt en dat wie in de zaal rookt, verzocht worde deze te verlaten. Voor vele trouwe hoorders, die al op jaren zijn, is het niet aangenaam in den rook te zitten. Voor de Heeren Spre kers die optreden, is het ook niet aan genaam en tegenover hen allerminst beleefd. Die heeren komen in eene zaal, waar de atmospheer voor hen ondragelijk is, zoodat zij eerst tot zich zeiven moeten komen eer zij kunnen beginnen met spreken. Wij wenschen, dat Heeren Bestuurs leden er streng op zullen laten letten, en dat op de toegangsbiljetten vermeld worde, dat rooken ten strengste verbo den is. Iedereen kan wel een uurtje buiten rooken. Eenige dankbare bezoekers van Weten en Werken. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: fVERRVERSCHALFING Van 1 Nov. tot 25 Feb hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costuumnaaister. 19 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 14 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor koflihnisbedieude. I voor kaut>orbediende. 4 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 25 Feb. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 8 voor loopknecht. 13 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op het Raadhuis, op Woensdag 26 Februari 1896, des namiddags te 1 ure, De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres W. Voet en Zoon e. a. electrische verlichting van ge meentewege. 2. Voorstel B. en W.W. met rapport commissie van financiën tot het aangaan eener overeenkomst met Vrouwe J. J. van der Vliet-Borski in zake eene duinwaterleiding voor deze gemeente. 3. Id id. id. id. huur schiet- en exerci tieterrein onder Overveen, ge meente Bloemendaal. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 24 Febr. 1896. Witte Tarwe 5.50. f 6.10» Rogge 3.80. 1) 3.85. Haver d 2.50. V 2.87. Duivenboonen 5.30. Groene erwten 5.85. n 6.—.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2