Wereldkroniek, Eerste Blad. o. 49 No 20 Achttiende .laargang. 144 JL1 X3l JC3- lil U JU J.TJ. O W 11 met AMSTERDAM. abonnementsprijs: yan ZATERDAG 7 Maart 1896. verschijnt- Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOONNUMMER A A J L1 L_| TELEPHON1SCHE VERBINDING tMBTEimilM Per drie maandenf— ,25. VERSCHIJN i: franco p. post ,40. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot dinsdag en vrijdag des middags ten 12 ure, die ahdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Tweede Kamer. Dinsdag werd voortge zet de beraadslaging over art. 80 van het wetsontwerp tot herziening der per- soneele belasting, bepalende dat de wet in werking treedt op den dag harer afkondiging en over het amend. Ver- meulen-Kolkman, bepalende, dat de wet in werking zal treden op een door de wet nader te bepalen dag. De heer de Beaufort {ffijk bij Duurstede) bleef het am. bestrijden op de reeds door hem aangevoerde gronden. Hij zag in de wijziging van het am. geen bewijs van toenadering. De argumenten van den heer Kolkman hadden hem niet over tuigd. Spreker wees er op, dat er vooral ten plattenlande een krachtige aandrang is te bemerken ten voordeele dezer nieuwe wet op het personeel, en dat 's lands belang medebrengt haar invoering niet tot een onzekere toekomst te ver schuiven. De heer de Savornin Lohman begrijpt niet, hoe de voorstanders der wet vóór het amendement kunnen stem men, waardoor de voordeelen tot vermindering der belastingschuldigen wordtn tegengehouden; welke politieke redenen voldoende kunnen zijn om de belastingschuldigen te beletten spoediger genot te doen hebben van die voordeelen dan mogelijk is. Door aanneming van het am. zou de Kamer zich een brevet van impotentie geven. De heer Pijttersen bestreed het am. wegens de politieke gevolgen, die de Reg. in de uitvoering van haar zou kunnen storen en zeker de invoering belemmeren van een wet, die voor velen voordeelig is. De heer Pijnappel konstateerde, dat de kennis van de opbrengst van het personeel onnoodig is voor de regeling der gemeente finrncieën. Het absenteïs me en de forensen-kwestie dienen gere geld te worden, maar hangen volstrekt niet samen met de opbrengst van het personeel. Spreker zou voor het gewij zigd amendement kunnen stemmen, omdat het tenminste een goed gevolg zou hebben, namelijk, dat men geen moeielijkheden zou ondervinden bij het opmaken der kiezerslijsten. De heer Goeman Borgesius betoogde, dat de invoering van het nieuwe personeel ■onmogelijk is zoolang de nieuwe kieswet niet is ingevoerd, daar anders aan het bestaande kiesrecht zijn basis ontvalt. Namens de meeste zijner vrienden vei- klaarde Spreker, dat zg vóór het am. zouden stemmen. De heer Staalman was tegen het am. wegens de gevolgen, en omdat het een kunstmiddeltjen is. De Min. van Fin. bleef volhouden, dat ook met het am. toch eene tijdelijke regeling voor gemeenten noodig zou zijn. Hij ontkende, dat de Reg. de Kamer een band wilde aanleggen en haar vrij oor deel belemmeren. De Min. van Binnenl. Zaken handhaafde de vroeger door de Reg. afgelegde verklaring omtrent de mogelijkheid van voorziening in de moeielijkheid, dat bij aanneming van het personeel aan de bestaande kieswet haar grondslag zou ontvallen. De heeren Vermeulen, Drucker, Pijnappel en Goe man Borgesius repliseerden. De Min. van Binnenl. Zaken herhaalde, dat, als de kieswet mocht schipbreuk lgden, deze Reg. de gegevens moet bezitten om eene noodwet te maken in verband met het nieuwe personeel, en die gegevens bezit zij. Het am.-KolkmanVermeulen werd aangenomen met 49 tegen 47 stemmen. De artt. 78 en 79 werden teruggenomen. De eindstemming zal Vrijdag na de j pauze plaats hebben. Daarna kwam in behandeling het ontwerp betreffende de grensregeling tusschen Amsterdam, en Sloten, Diemen en Nieuwer- Ametel. De heer Roesingh stelde eene motie voor om het debat over deze en andere grens regelingen uit te stellen totdat eene nadere regeling der gemeente financiën zou zijn voorgedragen. Die motie werd verworpen ir.et 61 legen 16 stemmen, nadat de heer Ferf er op gewezen had, dat de voorsteller niet voldoende had nagegaan de gevolgen van uitstel voor j dit ontwerp, dat in staat van wijzen is. Nieuwer-Amstel wacht op eene beslis sing, in welken zin ook. De heer Heems kerk bestreed daarop het ontwerp, omdat zijns inziens de noodzakelijkheid van annexatie volstrekt niet vaststaat en niet is aangetoond, noch door de Reg. noch door het Gemeentebestuur van Am sterdam, terwijl de bestaande toestand niet schadelijk is. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde het ontwerp als vol komen rechtvaardig en noodzakelijk voor Amsterdam, dat eventueel recht heeft op bevrediging van soortgelijke behoeften ais Rotterdam, den Haag enz. Het is geen nieuw beginsel thans toegepast, maar een beginsel volkomen gelijksoor tig als bij andere grensregelingen. Woensdag werd het debat over de grensregeling voortgezet. De heer de Kanter bestreed het ontwerp, omdat Nieuwer-Amstel niet geheel wordt ge annexeerd, maar slechts het bebouwde gedeelte aan de zijde van Amsterdam, wat onrecht is en aanleiding zal geven tot spekulatie zucht. Van Sloten en Diemen wordt een gedeelte geannexeerd, waardoor geen schade wordt toegebracht aan het overig deel der gemeente. Daar tegen is geen bezwaar. Naar Sprekers gevoelen gaat vergelijking tusschen de grensregeling van Amsterdam en Rot terdam niet op. De heer Rutgers van Rozenburg betoogde de doodzakeljjkheid der grensregeling, omdat de Nieuwer- Amstelaars alle lusten genieten van Amsterdam, maar zich buiten de grenzen gaan vestigen, om aan de lasten te ontkomen. Alle argumenten tegen de annexatie, als waren zg in strijd met de centralizatie, met gemeentelijke au- tonomieën, het belang van het platte land achtteSpreker volkomen ongegrond, terwijl zijns inziens alleen het privaat- belang van eenige bouwspekulanten zich zou verzetten tegen een volkomen te rechtvaardigen annnxatie. De heer Heemskerk handhaafde zijne bezwaren. Hij hield vol,, dat het algemeen belang de annexatie niet eischt, en in geen geval zonder schadevergoeding. Spreker kwam op tegen hetgeen door den Min. van Binnenl. Zaken en den heer Rut gers van Rozenburg was aangevoerd, en hij bleef vreezen, dat de forensen van Nieuwer Amstel na de annexatie zich elders zouden vestigen, zoodat Amsterdam niet zou profi'eeren, maar maar wel groote schade lijden. De heer Roesingh bleef het ontwerp bestrijden als nadeelig voor het platte land. De heer 't Hooft bestreed het ontwerp, omdat hij meende, dat de belangen van Sloten onvoldoende zjjn behartigd. De heer Kuyper kwam op tegen de theorie van den Minister, dal de Reg. vrg zou zijn, grensregelen door Gémeenten en Gedeputeerde Staten voorgesteld te wijzigen naar welgevallen, alsmede tegen deze andere theorie, dat door grensrege ling de gemeenten zouden kunnen wor den versneden. Ook tegen 's Ministers opvatting van gemeentelijke autonomie kwam Spreker op, terwijl hij er op wees, dat Nieuwer-Amstel wettelijk ver plicht is geweest te zorgen voor de Amsterdammers op haar gebied. Hg stond voor: uitbreiding van groote steden met behoud van afzonderlijke voorsteden. Ten slotte kwam Spreker op tegen de tegenstelling door den Minister gemaakt tusschen de Wetgevende Macht en de Kroon. De heer Pijnappel bestreed de theorie van den heer Kuyper betreffende de gemeentelijke autonomie, en hield vol, dat geheele annexatie veel meer strijdig zou zijn met het algemeen be lang en de autonomie dan gedeeltelijke, terwijl bovendien de bewoners van het te annexeeren gebied geen Nieuwer Amstelaars maar Amsterdammers zijn. Dat niet vroeger is gehandeld, is de schuld van Nieuwer-AmBtel, en als men nu niet annexeert, zal de toestand later nog moeilijker worden. Om de forensen-kwestie op te lossen is meer noodig dan deze grensregeling. De heer Rutgers bestreed den heer Kuyper en ontkende ook, dat de gemeentelijke autonomie aangetast wordt. Hg beweer de, dat juist in den bestaanden toestand aangewakkerd wordt toestrooming van plattelanders naar de steden. Bij niet- annexatie zou men moeten voorstellen Nieuwer Amstel te splitsen in stad- en landelijke gemeente. De heer A. Mackay achtte het ontwerp wenschelijk met het oog op de historiesche ontwikkeling van Amsterdam. Nadat de Minister het ont werp nog nader uitvoerig verdedigd had, werd het aangenomen met 66 tegen 23 stemmen. Aangenomen werd ook de grensregeling tusschen Dtrecht en de Bilt enz. Veel is al getwist over de vraag voor welke Rechtbank Jameson zou terecht staan en die het wisten, zwegen. Thans heeft de ondersecretaris van Koloniën verklaard, dat hij en anderen zouden terecht staan voor eene jury van hunne medeburgers. Reeds vroeger werd vrij openlijk ver klaard, dat eene jury hem zeer stellig zou vrijspreken. Dit zou echter de re geering niet aangenaam kunnen zijn omdat dan ón de Transvaal en het overige Europa met alle recht kon twijfelen aan het rechtsgevoel der En- gelsche natie. De volksgeest is echter voor Jamesongelukkig heeft de regee ring echter de betoogingen in deze af gekeurd. Inmiddels is de arbeid in de mgnen der Transvaal weer voortgezet. Telkens worden nog onware berichten naar Engeland geseind, welke door bladen als de Times gaarne worden opgenomen. In de Transvaal leest men ze ook, maar worden daar ontvangen en beoordeeld naar hetgeen zij waard zijn. De verstand houding met de Engelschen wordt er natuurlijk niet beter op en dit kan misschien nog wel eens eene ernstige botsing tusschen Brittanje en Transvaal ten gevolge hebben en zelfs al heeft dit niet plaats, dan kan het naar men meent nog wel een menschenleeftijd duren eer het geschokte vertronwen genoegzaam hersteld is. Van alle kanten komen te Johannes burg bijdragen binnen tot leniging van de dynamietramp. Onze Koningin en de Koningin-Regentes hebben 100 pond ster ling toegezegd in een hartelijk telegram van deelneming aan president Kruger. Tegen Jameson en vijftien van zijne officieren is een aanklacht ingediend, omvattende, dat zij een oorlog hebben aangegaan tegen een bevrienden staat. De zaak is verdaagd, doch de beshuldig- den zijn voorloopig op vrije voeten ge steld tegen borgstelling. Bg het binnentreden van de rechtzaal werden de gevangenen door het publiek luide toegejuicht, wat hun eene heftige berisping van den voorzitter bezorgde. Onverdroten gaat de pers voort zich ongeveer over alles te beklagen, wat men in de Transvaal doet. Jammert the Globe over de wapenbestellingen der Transvaal, The Timet heeft er weer wat over te zeggen dat de Regeering „haar onzinnig zoeken naar wapenen" in de treinen uit Kaapland bij het passeeren der grens blijft voortzetten, waardoor soms uren oponthoud wordt veroorzaakt. Die bladen vergeten eerstens hoe in stoomketels, brandkasten en piano's in de laatste maanden een geheel arsenaal van revolvers, geweren, zelfs kanonnen, Johannesburg werd binnengesmokkeld en ten tweede, dat men niet meer leeft onder de conventie van '81 maar onder de herziene van 1884, welke aan de Transvaal volkomen vrg heid laat bg het beheer harer binnenlandsche aangele genheden. Een noodlottige brand wordt uit St. Petersburg bericht. Daar zijn in een der buitenwijken een fabriek en een door arbeiders bewoond huis afgebrand, en verscheidene menschen kwamen daarbg om het leven. Men vond reeds acht verkoolde licha men onder het puin, en vermoedelijk liggen er nog meer. Reeds vroeger is er op gewezen, dat het alcoholisme erfelijk is, doch thans heeft Dr. Pellman, hoogleeraar aan de de hoogeschool te Bonn een rapport uitgebracht in deze, dat zeer zeker de meest treffende daadzaken aan het licht brengt. In het begin overleed zekere Ada Jurke na een leven van drinken en stelen. Van deze vrouw heeft Dr. Pell- mann de nakomelingschap nagegaan, tellende achthonderd vier en zestig per-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1