HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 51 No. 24. Ditgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG Maart Meé. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post 40. Ifzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middagsjten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Eerste Kamer. Maandagavond is de Kamer weder bijeengekomen. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid Mri M. C. van Hall, die echter door ongesteldheid verhinderd was de vergadering bij te wonen. De stukken werden in handen gesteld van een Kommissie, bestaande uit de heeren van Pallandt, Nijsing en van Boneval Faure. Ingekomen waren ook de laatste lijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, die verzonden werden naar de afdeelingen. Voorts waren in gekomen adressen betreffende het ont werp over de grensregeling Amsterdam- Nieuwer-Amstel en een kennisgeving van den Voorzitter der Tweede Kamer, dat den heer Gerritsen opgedragen is de toe lichting van het wetsontwerp betreffende den eed. De vergadering werd verdaagd tot Donderdag. In die vergadering heeft de Kamer o. a. de wet betreffende de grensregeling met Amsterdam aangenomen. De in di'. jaar te Berlijn te houden „Gewerbe Ausstellung" belooft belang wekkend te worden. Berlijn krijgt in navolging van Antwerpen en Amsterdam ook haar „Alt-Bei lin" dat wel een van de voornaamste attracties zal wezen. De firma Blooker alhier heeft op het marktplein van „Alt Berlin" een der grootste gebouwen gehuurd om aldaar haar fabrikaat „Blooker's Cacao" per kop verkrijgbaar te stellen. Het gebouwtje zeil is in Oud-Duitsche stijl opgetrokken, doch de inwendige inrichting zal een streng Hollandsch karakter dragen nl. „Oud Friesch", ge heel in den geest van de bekende Frie- Bche kamer op „Oud-Holland." De bediening zal plaats hebben door Hollandsche meisjes, gekleed in onze verschillende nationale costuums. Voor het geval dat andere Hollandsche firma's aan genoemde tentoonstelling wenschten deel te nemen; wijzen wjj er op, dat uitsluitend te Berlijn geves tigde firma's aan deze tentoonstelling mogen deelnemen. De firma Blooker bezit te Berlijn een eigen kantoor, zoodat aan haar de deelname is toege staan. Bovendien heeft de commissie voor „Alt Berlin" zich per contract verbonden om aan geen andere cacao firma het recht tot debiteeren van cacao te verleenen. In de Cubaansche provincie Vuelta de Abajoz zijn door de opstandelingen dertien steden verbrand, waaronder Ca- banos, Bahia Onda, San Diego, Nunez, Santa Cruz, Palacios Caso Real, San Diego de Banos, San Juan en San Luis. De laatste stad brandde nog, toen de Spanjaarden haar binnentrokken. Te St, Petersburg is een wagon ver vaardigd welke moet dienen als kapel op den Siberischen spoorweg. Een gees telijke is reeds aangesteld om de gods dienstige plechtigheden er in waar te nemen. Reeds nu wordt de uitslag bekend gemaakt der op 2 December des vorigen jaars in Duitschland gehouden volks telling. Zij geeft een zielental aan van 52,244,503 tegen 39,428,470 bij de tel ling op 1 December 1890, eene groote stijging dus van het bevolkingscijfer. Die stijging is het sterkst geweest in Hamburg, Lubeck, Bremen, Reuss, Anhalt, Saksen, Brunswijk en Pruisen. Zuid-Duitschland ging vergelijkender wijs weinig, en Elzas-Lotharingen zeer weinig vooruit. Het laagste cijfer van toeneming (0.87 percent sedert de laatste telling) wijst het vorstendom Waldeck aan. Sedert 1871 is de bevolking van Duitschland met ruim 11 millioen toe genomen, waarvan komen 7 millioen op Pruisen, 1% millioen op Saksen, en een klein millioen op Beieren. Een ïorde der blauwe korenbloemen" wil men in Duitschland stichten, ter gelegenheid van den lOOen gedenkdag der geboorte van Keizer Wilhelm I, wiens lievelingsbloem, naar men weet, die blauwe korenbloem was. Centaurea Cyanus heet zjj in de kruidkunde. De leden van die orde moeten zich verbinden te strijden voor het Christen dom, het Koningschap en de goede zeden. Keizer Wilhelm zal waarschijnlijk be schermheer worden van die orde, welke zich voorstelt met hem te strijden tegen den Umsturz, en Bismarck zal men het Grootmeesterschap aanbieden. De leden zullen een korenbloem in het knoopsgat dragen. De professoren en docenten der Uni versiteit te Jena genieten nog altijd vrijdom van Rijksbelastingen en worden zeer laag aangeslagen in de gemeente lijke belasting, evenals voor 150 jaren. Herhaaldelijk is reeds in den Wei- marschen Landdag aangedrongen op afschaffen van dat previlege, hetwelk verouderd en door velen in onzen tijd, nu een professor zich een ruime bijver diensten kan verschaften, een onrecht vaardige bevoorrechting wordt geacht; maar tot dusver bleven alle vertoogen vruchteloos, en de geleerde heeren blijven het aloude voorrecht genieten. Paul Kruger heeft van den Engel sehen minister Chamberlin eene belang rijke boodschap ontvangen welke door hem drie dagen zou overdacht worden. Chamberlin stelt in vooruitzicht opheffing van de Londensche conventie, waar tegenover staat, dat Transvaal kiesrecht zal moeten verleenen en tegemoetkoming aan de eischen der uitlanders. Verder wordt een verdrag van vriendschap voor gesteld, waarbij de onafhankelijkheid der Transvaal wordt gewaarborgd. Een en ander is zeker zeer verleidelijk, doch de bedenktijd van drie dagen wijst er op, dat Kruger de zaak nog niette goed vertrouwt, of dat hij hooger eischen zal stellen. Partijen zullen elk voor zich het meeste zien te verkrijgen, maar ongetwijfeld heeft Kruger onder de te genwoordige omstandigheden den mees ten kans van slagen. De Brusselsche notaris Verhaegen, die België verlaten had, zonder orde op zijne zaken te stellen, met achterlating van een belankrijk te kort in zijn finan cieel beheer, was maar nergens te vinden en men meende hem wel eens te zien opduiken in de nieuwe wereld, toen men vernam, dat hij vertoeft in Griekenland. Het blijkt nu, dat hij tweemaal honderd duizend francs van zijne vrouw en het dubbele van dit bedrag behoorende aan zijne clienten heeft opgemaakt. De bierbrouwer te Bern hadden het werk gestaakt, waarop allen door hunne patroons zjjn ontslagen. De Zurichsche bierbrouwer- patroons hebben aan de eischen der stakers toe gegeven. Allerhande geruchten omtrent de zon derlingste politieke overeenkomsten de den de laatste dagen de rondeRusland zou een geheim verbond gesloten heb ben met China en ook Engeland, China en Japan zouden zich bij geheim trac- taat verbonden hebben ten einde den Russischen invloed belemmeringen in den weg te stellen. Vreemd mag zeker het gerucht genoemd worden, dat China Japan en Korea een verdrag zouden heb ben gesloten om te waken tegen den voortgang van Europeeschen invloed Uit België komt gelukkig het bericht dat de waterstand van de Maas en bij rivieren dalende is. In het zuiden van Frankrijk echter verwacht men over stroomingen. Voor eenige weken verdween te Nes (Fr.), een boer, die als bewaarder van zijn in beslag genomen boedel was aangesteld, en met hem een groot ge deelte van den inboedel. Thans is be richt gekomen, dat de man zich in Amerika bevindt. Hij bezocht daar vrienden, die zijne behouden aankomst aan de familie te Nes overbriefden. Acht minderjarige knapen waren het ouderlijk huis te Dordrecht ontvlucht. Naar de residentie hadden zij zich bege ven, waar zij al spoedig door de politie werden gepakt. De eene helft van dit clubje had getracht zich te Scheveningen te doen aanmonsteren voor de zeevis- scherij en de vier anderen poogden zich te verhuren als kunstenmakers bij een tijdelijk in den Haag opgeslagen paar denspel. Door keiendelvers is in het heideveld tusschen Buinen en Ekslo (Dr.) ge vonden eene geregeld opgestapelde keien- hoop, waarvan de bovenste lagen slechts even beneden den beganen grond lagen en waarbij men aan de aanwezigheid van eene ouden grafkelder denkt. Sporen van asch, houtskool en kleine gedeelten van urnen waren mede aldaar in den grond aanwezig. Maandag werd het Rembrandtsplein te Amsterdam in opschudding gebracht door een hoogst treurige gebeurtenis. Een dame, die men nog een oogenblik te voren kalm over het plein zag wan delen, wierp zich voor het café „Mille Colonnes" plotseling de pelerine van haar mantel over het hoofd, haalde een zakpistooltje voor den dag en loste eenige schoten op haar voorhoofd. Zij zonk onmiddellijk ineen. Door voorbijgangers en politieagenten naar het bureau van politie gebracht en van daar naar het gasthuis vervoerd, overleed zij binnen eenige oogenblikken. Men schrijft uit Drente: In de Drentsche dorpen, waar de schapenfokkerij nog van eenige beteeke- nis is, wordt thans voor den tijd van 10 k 12 weken een „ooienscheper" ge huurd, die de moederschapen, waarvan de lammeren eerst over 6 k 7 weken mede naar het veld gaan, zoolang dage lijks moet hoeden. Daar de ooischapen van al de landbouwers samen gehoed worden, is hét huren ot »winnen" van zoodanigen herder van algemeen belang. Daarom wordt hiervoor een boeren- vergadering belegd, die meestal door het boerhoren, doch in enkele plaatsen nog op zeer traditioneele en dus op andere wijze wordt aangekondigd. Men stuurt daar nl. een stok rond, die van een of ander kenteeken voorzien is en door ieder landbouwer naar zijn buurman wordt gebracht met de boodschap er bij ïHier is de stok en er zal hedenavond een ooienscheper gewonnen worden." Bjj de boerenvergaderingen voor dit doel doen zich meestal genoeg sollicitanten voor. De belooning bestaat meestal uit 10 a 15 cents voor ieder ooischaap, waardoor die belooning van 20 tot f 25 varieert. Tevens ontvangt de ooienscheper op den tweeden Paaschdag van elk schapen houder 2 tot 5 kippeneieren, en voor elk lam, in het veld geboren en dat hjj dus thuis brengen moet, 3 eieren zoo het een vrouwelijk en 2 eieren indien het een mannelijk jong lam is. In enkele gehuchten, o. a. te Schoonloo, worden bij de grootste schapenhouders van 40 tot 50 lammeren geboren. Men schrijft uit Westernieland (Gr.) Zekere J. B., wonende te Usquert, kwam dezer dagen alhier om zijne vrouw, van welke hij gescheiden leefde en die hier woonde, terug te halen. De vrouw had er echter volstrekt geen ooren naar om met haar echtvriend naar huis te gaan. En wat niet met overreding gelukte, zou men nu met listen geweld beproeven. Zij werd naar buiten gelokt, en toen beproefde men haar onverhoeds op een wagen te werpen, teneinde haar naar de echtelijke woning over te brengen. Het geheele dorp was inmiddels op de been gekomen en algemeen koos men partij voor de vrouw. Tengevolge daar van mocht het den man niet gelukken zijne vrouw te schaken, en onverrech- terzake moest hij naar Usquert terug- keeren. Door het bestuur der registratie werd Donderdag te Houtrijk en Polanen voor den tijd van zes jaar publiek verpacht

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1