Amsterdam naar Faulenseebad in het Berner Oberland. Na een verblijf aldaar zullen zjj den 16 Mei in Nederland terugkeeren en het Paleis Soestdijk betrekken. Koningin Wilhelmina zal in het na jaar van dit jaar Hare geloofsbelijdenis afleggen. In verband daarmede zijn de Koninginnen voornemens den zomer rustig te Soestdijk door te brengen, opdat de Koningin zich onverdeeld aan hare studies zal kunnen wijden. Op de stoomtramlijn Haarlem—Bever wijk zullen volgens de voorloopige dienstregeling van beide richtingen 14 treinen loopen. Het personeel moet den 10 April in dienst treden; vóór Mei wordt de lijn geopend. De Gouverneur-Generaal van Ned. Indië heeft, naar de N. R. Ct. verneemt per telegram uitzending gevraagd van 30 luitenants der infanterie en van 12 onderofficieren der bereden artillerie. Vrijdag namiddag stortte in de de aanbouw zijnde R.-K. kerk aan in Molenstraat te Nijmegen een zoogenaamd stergewelf in, groot 12 M. bij 12 M. Men was bezig de formeelen weg te nemen en als vermoedelijke oorzaak wordt gegist, dat door het losmaken dier formeelen wellicht ook een steen losgeraakt is, waardoor de 144 MJ steen door vier verschillende steigers heen naar beneden stortte. Onder de steen werden drie werklieden bedolven, waarvan een reeds over leden was, een tweede zwaar gekwetst, terwijl de derde met schrik en wat pijn in den rug vrij kwam. De opzichter, de heer B. J. Claase, bekwam eene ernstige wonde aan het hoofd, evenwel niet le vensgevaarlijk, want nadat hjj verbonden was, zag men hem weder loopen. Te 's Gravenhage heeft eene brutale oplichterij plaats gehad, door een man die zich uitgaf voor een Zweed. Voor den prijs van ƒ2500 per jaar huurde hij een groot huis op den Kneuterdijk met de bepaling, dat de eigenaar nog voor 1 Mei de noodige herstellingen zou laten doen. Inmiddels reserveerde hij een groote kamer voor de plaatsing van meubelen, die af en toe werden besteld en gezonden, door verschillende leveranciers in den Haag. Men begon toen echter den Zweed te wantrouwen, won per telegraaf in lichtingen in te Stockholm, en elders, doch nergens was de man bekend, waardoor men tot de kennis kwam met een flesschentrekker van de gevaar lijkste soort te doen te hebben. De Zweed was intusschen nergens meer te vinden. Verschillende goederen waren reeds door hem in veiligheid gebracht en op het overige is door de politie beslag gelegd. De meening bestaat, dat men hier te doen had met een lid der zoogenaamde zwarte bende. Ken 21 jarig meisje, dat in de nabij heid van Wolvega diende, was met iemand, die zijne vrouw had verlaten, naar Amsterdam vertrokken en had daar reeds een huisje gehuurd. Spoedig kwam dit den voogd van het meisje ter oore. Deze deed daarvan aangifte, waarna zij door tusschenkomst van den burgemeester van Weststelling werf opgeëischt en onder politiegeleide Vrijdagmiddag j 1. te Wolvega in de woning van haar voogd werd terugge bracht. Te Asperen, waar men druk bezig is met het wegruimen van de puinhoopen, welke de brand aldaar achtergelaten heeft, is gebleken dat het vuur onder de ruïne nog niet gedoofd is, en moet men nu en dan nog wel eens van blusschingsmiddelen gebruik maken. Uit een der vijvers van het Vondelpark te Amsterdam is naar men zegt het lijk opgehaald van een politieagent, behoorende tot het hoofdbureau van politie te Nieuwer Amstel. Bij de bo venkleeding van den drenkeling, die hij aan den waterkant had neergelegd werd een briefje gevonden, behelzende, dat de annexatie van Nieuwer Amstel door Amsterdam en de vrees geen betrekking bij de Amsterdamsche politie te zullen bekomen, den ongelukkigen tot wanhoop hadden gebracht. Het bericht eischt nadere bevestiging. Bevat het waarheid, dan had de man zijn hoopelooze daad wel kunnen uit stellen tot zijne vrees voor werkeloosheid gegrond bleek. In verband met den strijd tusschen de directie en den Raad van Beheer van de Nederlandsche Opera te Amsterdam schrijft de Telegraaf: De sympathieke houding van het publiek bjj de laatste voorstelling der Nederlandsche Opera is een mooie vol doening voor den Heer Van der Linden en voor de artisten na den strijd tegen den nu afgetreden Raad van Beheer. Deze maakt geenerlei bezwaar meer om de muziekpartituren te laten ter beschikking van de nieuwe Vereer.iging der Artisten. Evenmin maakt de Raad van Beheer verder bezwaar, aan de Vereeniging voor het Ioopende seizoen het gebruik te laten van het gebouw op het Leidsche Plein en van het Paleis voor Volksvlijt. Zulks belet echter niet, dat de artisten den vroegeren Raad van Beheer gerech telijk gedagvaard hebben, uit te betalen de een en vijftig percent, nog verschul digd van den laatsten traktementstermijn en om eveneens te betalen de boete hun verschuldigd volgens hun contracten wegens het verbreken daarvan door den Raad van Beheer. Naar men zegt, heeft de Raad van Beheer uitzicht van te slagen in het sluiten van eene leening, waarmede hij tegen September a. s. een nieuwen troep met andere elementen zou kunnen vormen. Eerstdaags is een manifest van den kant der artisten te wachien, waarin zij hun goed recht tegenover den Raad van Beheer in een helder daglicht willen uiteenzetten. Wij brengen in herinnering, dat de directie, de artisten en de Raad van Beheer zich van rechtskundigen bijstand hebben voorzien. Als niet eene schikking wordt getroffen, dreigen de vermoedelijk op te werpen rechtsvragen aanleiding te geven tot langdurige en dure processen. HAARLEM 7 April 1896 Het programma van het wielrijders- bloemencorso op Zondag 12 April bevat de volgende nummers: 1. Drie marechaussees te paard. 2. De gemeente veldwachter van Bloe- mendaal op een rijwiel. 3. Een versierde wagen, bespannen met vier paarden waarop Wolff's kapel van Oud Holland in costuum. 4. Een heraut te paard, dragende het vaandel van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijders-Bond, geflankeerd door twee schildknapen. 5. Het dagelijksch bestuur van den ANWB. en de leden van de regelings commissie in versierde rijtuigen. 6. De verschillende phases van het rijwiel van den eersten tijd af tot de nieuwste uitvinding toe. 7. De zegewagen van den A .N.W.B., bespannen met vier paarden, als alle gorische voorstelling van het wielrijden. Op den wagen bevinden zich groepen, voorstellende de commissiënuitden bond, toeristen, wielrenners, militaire wiel rijders, rijwielindustrieelen en verder voorstellingen van de geschiedenis van het rijwiel, de buitenlandsche wielrijders, en bovenop de Nederlandsche Maagd, in de eene hand een rijwiel houdende, in de andere de Nederlandsch vlag. 8. De toegetreden wielrijdersvereeni- gingen van den A.N.W.B. met hare vaandels. 9. Een versierde wagen met de muziek van de veldartillerie uit 's Gravenhage. 10. Twee rijksveldwachters op rij wielen. 11. Een ridder te paard, voorstellende De Kampioen, geflankeerd door twee klaroenblazers te paard en omgeven door drie schildknapen. 12. De groepen. 13 De losse bondsleden op hunne versierde wielen. 14. Een versierde wagen, met twee paarden bespannen, waarop een Duitsch muziekgezelschap. 15. De reclame, voorgesteld door ver schillende rijwielhandelaren met toepas selijke reclames. 16. Drie marechaussees te paard. De jury bestaat uit de dames: mevr. Hingman te Ouwerschie, mej. Juttema te Leiden, mr. Seewold Hully te Haar lem en de heeren C. Gebel te 's-Graven- hage, J. H. Slicher, burgemeester van Zoeterwoude, M. van den Brandeler, burgemeester van Sassenheim, en F. Hart Nibbrig, schilder te Laren. Voor de clubs zijn uitgeloofd gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medaillesvoor de groepen en verschil lende personeele af ieelingen kunstvoor werpen ter waarde van 40, ƒ25 en ƒ15. Verder buitengewone prjj zen voor de ZuidhoIIandsche en Amsterdamsche clubs en voor het schoonst versierde damesrijwiel. Bij het korps brandblusschers te dezer stede, is door Burg. en Weth. eer vol ontslag verleend aan den heer J. C. van Reysen als kapitein, onder dankbe tuiging voor de langdurige en vele diensten door hem aan deze gemeente bewezen alsmede aan den heer J. A. van Scheijndel als sergeant., onder dank betuiging voor bewezen diensten. Voorts zijn benoemd tot kapitein, de heer G. van der Most van Spijk, thans le luite nant, tot le luitenant de heer G A. van der Steur Jr., thans 2e luitenant, tot 2e luitenant de heer W. Engelgeer, thans sergeant majoor, tot sergeant majoor de hrer W. F. Meyer, thans sergeant en 1ot rgeant de heeren J. C. van den Berg en W. B. Vernout Az. thans vrijwilligers bij spuit 10. Volgens de rekening over 1895 van Directeuren der Haarlemsche Be- grafenissocieteit blijkt, dat o.a. aan contributie van 3737 leden werd ont vangen een bedrag van 8688,74' en van rente van kapitalen 3132.50. Aan uitkeeringen werd betaald voor 40 lijken 4484.70 en voor 66 kinderen 661.10 aangekochte inschrijving grootboek 5483.44. Het saldo in kas beliep ƒ1433.79'. Het totaal der inkomsten en uitgaven bedroeg eene som van 13966.68'. Zooals uit achterstaande adverten tie blijkt, zal de feestelijke opening van het Staalbad Haarlem" voor het seizoen 1896 plaats hebben op Dinsdag 14 April met eene matinee van het Gem. Muziek korps in het Park van het Brongebouw. Toegang wordt daarbij verleend, zoo wel aan de abonnees van het seizoen 1895 als aan de nieuwe toegetreden leden voor 1896 De naam van onze stad als badplaats is reeds in het buitenland bekend ge worden. Daaraan dankt zij de onder scheiding, dat verschillende Engelsche doctoren van naam en reporters van de groote Engelsche bladen de opening zullen bijwonen. Van deze laatsten wor den verwacht vertegenwoordigers van Daily News, Daily Telegraph, Daily Grafie The Lancet, The Field e.a., welke hun verblijf alhier tevens dienstbaar zullen maken voor bezoeken van de bronnen in de Haarlemmermeer, de badplaats Zandvoort en Haarlems Omstreken. Reeds a.s. Zondag worden de heeren uit Engeland door den Raad van Beheer en verdere Commissarissen ontvangen. Ten einde aan de feestelijke opening meerderen luister te geven, zal het ver zoek worden gedaan, den 14 April te vlaggen. Onze ingezetenen zullen onge twijfeld wel aan dat verzoek willen voldoen. Zondag, eersten Paaschdag werden onze omstreken bezocht door vele wiel rijders, meest allen met zich voerende groote ruikers hyacinthen en narcissen. Ook de stations-wachtkamers waren be zwangerd met bloemengeuren, aange zien ook het getal vreemdelingen, dat te voet de bloemenvelden een bezoek bracht, aanzienlijk mag genoemd wor den. In de Azijnmakerij „de Boog", firma Wed. Herman Draveman, herdacht Zaterdag de meesterknecht H. P. Kloos den dag waarop hij vóór 25 jaar aan die instelling verbonden werd. Dat het den jubelaris niet aan geluk- wensch ontbrak behoeft geen betoog, ter wijl de buren door het uitsteken van hunne vlaggen blijk van hunne belang stelling gaven. In de groote zaal der Sociëteit „De Kroon" wordt van 17 Mei tot en met 21 Juni a. s. door de Kegelclub „De Kroon" ter gelegenheid van haar eerste jaarfeest een Nationaal Kegel concours gehouden met daaraan ver bonden Kolf concours en Biljart-wed strijden. Verschillende medailles en kunstvoor werpen zijn beschikbaar. Het reglement der wedstrijden en eene menigte wetenswaardigheden voor den bezoeker van Haarlem zij saam- gebracht in een net boekje, dat tegen den prijs van 25 cents verkrijgbaar is gesteld bij den boekhandelaar Henri Coebergh, Groote Houtstraat 3 A. De ontvangst van de afgevaardig- der verschillende clubs heeft plaats 17 Mei. Zondag 21 Juni heeft de Eerewedstrijd plaats en aan de sluiting der Wedstrij den, mede op dien datum, zijn eenige feestelijkheden verbonden, als Rjjtoer door de Omstreken van Haarlem, ge meenschappelijk diner, prijsuitreiking en bal, waartoe echter alleen worden toegelaten leden der Sociëteit, Heeren- prijswinners en geïnviteerden met hun ne dames. Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 26 Maart, hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costuum naaister. 22 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 15 voor loopknecht. 49 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. I voor kantoorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor wa8chvrouw. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 26 Maart zyn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 8 voor loopknecht. 15 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. I voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poliiie die da gelijks nitgezonderdder Zondags) van s* middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te b komen zijn. Een geleidebrief en een couvert. Een geldstuk. Eene sabelkwast. Eenige gouden oorbelletjes. Twee damesboordjes. Een halsband. Eene pelerine. Twee halsketens. Eene redicule en een stuk satinet. Twee honden. Eene dienstbodenmuts. Eene parapluie. Een geboortebe wijs. - Een kist met ledige bierfles- schen. Een handwagen. Een beurs. Een steekbeitel. Een hand schoen. Een jasje. Een muilkorf. Een hondengespan. Een leesboekje. Een houten raam. Eene porte- monnaie met geld en postzegels. Een houten paal. Eenige sleutels. Markt van 6 April. 1896, Boter. Aangev. 124 verk. 93 KG. L. pr. f 1.20 H. pr. ƒ1.30 p. KG. Biggen. Aangev. 137 verk. 122 st. L. pr. f 5.50. H. pr. 7. p. st. Schrammen. Aangev. 59 verk. 43 st. L. pr. 8.H. pr. 14.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 87 verk. 53 H.L, L pr. ƒ1.10 H. pr. f 2.40 p. H. L. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktberichten van 6 April 1896. Rogge 3.75. Haver 2.85. Buivenboonen y> 5.50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 9 April 1896, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Sonate No. 3Mendelssohn. a. Con moto maesto-o b. Andante tranquillo. 2. Elsa's Brautzug zum MUnster. Wagner. 3. AdagioHaydn. 4. Preludium en FugaBach. 5. Ave MariaSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2