de verschillende Europeesehe Hoven te hebben bezocht, thuisgekomen, ook zelf tot den orthodoxen godsdienst zal over gaan en zich doen uitroepen tot Koning van Bulgarije. De Sultan zou daartoe zjjne toestem ming hebben gegeven onder voorwaar de van sluiting van een defensief ver bond met Turkije. Niettegenstaande al de partijen in zake den oorlog met Abessynië naar vrede verlangen, heeft Italië de vredes voorwaarden, gesteld door den Negus, niet aangenomen. Het volgende totboteronderzoek werd in het Ned. Landbouw-Weekblad aan de hand gedaan. Nadat men de boter gesmolten heeft (ze mag niet koken of braden, het beste is daarom het potje of kopje boven stoom of in warm water te houden) voegt men daaraan toe 5 a 6 druppels zuiver zwavelzuur, vermengd deze goed met de gesmolten boter, met een mes of lepeltje en voegt er zooveel kokend water aan toe, als noodig is om een reageerbuisje te vullen. Beeds bij het toevoegen van het zwavelzuut zal de boter, als het geen zuivere is, beginnen te verkleurenze wordt dan bruingeel en naar verhouding van de grootere hoeveelheid margarine die er zich in bevindt, lichtbruin tot rose, zijnde de kleur, die men op die wijze bij zuivere margarine verkrijgt. Onvervalschte boter behoudt de gele kleur, die ze heeft, wanneer ze gesmolten is. Zoodra verkleuring bij de toevoeging van zwavelzuur plaats heeft, is er ook vervalsching aan te nemen. Wanneer men in een ander reageerbuisje eenzelfde hoeveelheid boter, gelijk behandeld, doch zonder toevoeging van zwavelzuur, daar naast houdt, kan men zelfs bij 10 pet. vervalsching duidelijk kleurverschil waarnemen. Men zij echter voorzichtig met het zwavelzuur, en zorge dat het niet aan de handen en zoo met de oogen in aanraking komt, daar het een sterk bijtend zuur en vergif is, dat zelfs gaten in de kleederen brandt. Van Regeeringswege is Woensdag het volgende bericht uit Atjeh openbaar gemaakt Wegens ongunstigen toestand in de 26 Moekims, waar 150 gewapenden van Toekoe Djohan bij den vijand zijn, werden Maandag de posten Kroeng Gloempang Tjot Bang en Toeng Koep opgeheven. Eén officier gewond, 33 mindere mi litairen gesneuveld of gewond. Des vijands verliezen bij het gevecht op 17 dezer bedroegen ongeveer 70 dooden en 200 gewonden. Habib Lhong (één der op den voorgrond tredende vijandelijke bendehoofden) sneuvelde. Donderdag luidde het regeerings-tele gram Voor operatiën vraagt generaal Vetter tijdelijk twee bataljons infanterie met peletons cavalerie, bergartillerie en genie aan. Mer. schrijft uit Dinksperloo aan de Arnh. Ct. Bij een verkooping door den notaris Strick van Linschoten, tegen 29 dezer aangekondigd, zal ook verkocht worden I1/2 zitplaats in de Nederlandsch Her vormde Kerk alhier. Op onze vraag aan een deskundige of deze 1 '/3 zitplaats ook moet dienen voor een zwaarlijvig man, die aan één zitplaats niet genoeg heeft, of voor twee tengere personen, die zich met 11/2 zitplaats kunnen be helpen, kregen wij een heel ander be scheid, dat wij om de curiositeit hier laten volgen. Gesteld dat iemand eigenaar was van 3 zitplaatsen. Deze legateert of geeft ze aan twee personen personen. Elk wordt dus bezitter van H/s zitplaats. Nu ver koopt de eene bezitter zijn ly3 zitplaats De kooper kan slechts dan van de ly3 zitplaats gebruik maken, wanneer hij ook door koop bij zijn 1y3 zitplaats de ontbrokende y3 plaats weet aan te koo pen. Gelukt hem dit niet, dan zal de kooper van lVs zitplaats nooit meer dan van één zitplaats kunnen gebruik maken. Eene vrouw te Rotterdam die veel aan hoofdpijn leed, kreeg van een venter in postpapier tegen betaling van/"1.20 een middel tegen die kwaal. Wegens den zeer verdachten reuk gebruikte de vrouw het niet, maar deed er aangifte van en op hare aanwijzing werd de koopman gepakt. Hij verklaarde dat zijn middel bestond uit paardendrek en spiritus. Aan de audiëntie, welke H. M. de Koningin Regentes Woensdag verleende, namen elfhonderd personen deel. Zij duurde van een uur tot half vier. Evenals Dinsdag nam ook Woensdag de jonge Koningin deel aan het diner. Op de daarna plaats gehad hebbende rijtoer door de stad heerschte bij het publiek veel geestdrift. Donderdag ver leende H. M. weder audiëntie. In den namiddag werd een stoomboottocht ge maakt. Een dienstbode te Leeuwarden slikte dezer dagen een speld naar binnen. Hoewel zij eerst geen pijn gevoelde, is zij na twee dagen overleden. Het ongeval is natuurlijk weer te wijten aan het nemen van spelden in den mond. De opbrengst van het grasgewas der wegen in den Haarlemmermeerpolder heeft opgebracht over 1896 4907. Opbrengst over 1895 5699. Lengte met inbegrip der veldwegen bedraagt 200000 M. De raad der gemeente Bloemendaal verleende aan den heer C. van Leeuwen op zijn verzoek met ingang van 1 Juli a. s. eervol ontslag als hoofd eener open bare lagere school aldaar en besloot het Rijkspensioen tot ƒ800 aan te vullen. De jaarlijkscheStudentenroeiwedstrijd zal dit jaar gehouden worden op Maandag 25 Mei a.s. op het Noorder Spaaine. Tot onderwijzeres te Houtrijk en Polanen is benoemd Mej. J. R. A. B. Over de Linden te Haarlem om met 1 Mei a s. in functie te treden. Ingelanden van den Osdorper boven- polder hebben besloten concessie aan te vragen tot uitveening van dezen polder. De grasverpachtingen in het Zuidelijk deel van Noordholland brengen alle aanmerkelijk minder op dan vorige jaren als een gevolg van den rijken hooioogst in het vorige jaar en den gunstigen stand der weilanden. HAARLEM 24 April 1896 Bij Kon. Besl. van 18 April is aan rar. H. J. D. D. Enschede, opzijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Mei 1896, eervol ontslag verleend als ambtenaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechten in het arrond. Haarlem, ter standplaats Haar lem. Nagehouden vergelijkend toelatings examen zijn tot de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Haarlem als leer lingen toegelaten. In de 2e klassemej. P. Wolbers te Haarlem en in de le klasse als inwonende leerlingen: mej. M. ten Brake,teVrie- zenveen, S. H. Folmer te Haarlem, G. Mooy te Alkmaar, C. A. van der Tak te Amsterdam, H. Veth te Delft en B. Witkamp te Haarlem, en als uitwonende mej. M. O. E. Beekman, J. E. Blits, A. C. van der Broek, L. M. Bussemaker, E. V. de Calonne, M. C Caron, I. His- sink, J. Hoeksema, D. W. Nieuwenkamp, H. Schuylen, M. O. Tit, H. G. E. Tram burg, allen te Haarlem, en verder mej. C. Samson te Haarlemmermeer, M. Schouten te Bloemendaal, A. H. Tiemens te Overveen en T. A. van Wijk te Heemstede. Over een drietal plaatsen in het inter naat zal nog nader worden beschikt. Op het Museum van Kunstnijver heid, alhier, zullen aanstaanden Zondag tentoongesteld zijn, een belangrijke verzameling aanplakbiljetten, verluchte muziekstukken, omslagen en andere bladversieringen, die welwillend door den Heer W. Stumpff Jr. ter expositie werden afgestaan. Deze tentoonstelling, waarbij de mo derne verluchters uit verschillende lan den vertegenwoordigd zijn, heeft in Amsterdam de algemeene aandacht ge trokken en zal voorzeker ook in Haarlem de belangstelling van velen opwekken. Zondag is de toegang vrij. Men verzoekt ons mede te deelen dat zooeven bericht is ontvangen, dat de Heer Jar. Feith hersteld is en zich bereid heeft verklaard, aanstaanden Zaterdag een geestige voordracht te houden, op de uitvoering der Haarl. Kunstclub. De in het jaar 1892 te dezer stede gestichte Ambachtsschool, bestemd om jeugdige knapen onderricht te geven in verschillende ambachten, blijkt meer en meer en door de ouders en door de werkbazen te worden op prijs gesteld. Reeds zijn een groot aantal jongelingen van de afgeloopen 3 jarigen cursus in verschillende vakken en verdienen som migen al een redelijk loon in verhouding tot hunnen leeftijd. Dezer dagen heeft opnieuw eene inschrijving plaatsgehad van nieuwe leerlingen, wier aantal weder grooter was dan vorige jaren. Het aan tal leerlingen, dat aan de theoretische en practische lessen zal deelnemen be draagt thans voor het smeden 65, voor het timmeren 30, voor het schilderen 17, voor het meubelmaken 12. Mocht het Bestuur wat meerderen financieelen steun en belangstelling van deingezete nen ondervinden dan zoude het mogelijk zijn meer uitbreiding aan deze zoo nuttige instelling te geven, wijl de stich ting van die school gebleken is eene behoefte te zijn tot vorming van kundige handwerkslieden. De aandacht wordt gevestigd op de derde laatste of Liederavond op Dinsdag 28 April in de Vereeniging te geven door den Heer Gerard Zalsman, met medewerking van Mejuffrouw Jeanne Landré, en de Heeren Willem Robert en L. Schlegel. Met de groote schoonmaak zit men veel al gehouden met allerlei voorwerpen, die om de eene of andere reden niet meer gebruikt worden, dan naar den zolder verhuizen en daar blijven tot ze volkomen waardeloos zijn. Waarom staat men toch zulke dingen niet af aan de Christelijke Werkverschaffing, voor welke werkelijk nuttige Vereeniging zij zeer veel waarde hebben. Wat werkeloozen onder goede leiding, weten te vervaar digen uit materieel, dat bijna het aan kijken niet waard was, heeft men in de vorige maand kunnen zien en de Werk verschaffing houdt zich ook om deze reden zeer aanbevolen. In verband hiermede wordt de aandacht gevestigd op de advertentie in deze. Ten nadeele der H. IJ. S. M. zijn ontvreemd uit een koffer bestemd voor Zalt Bommel, drie nieuwe zakdoeken, 1 zilveren horlogeketting, een broche met steentjes, en nog een broche. De opsporing van die goederen wordt door den Commissaris v. Politie alhier ver zocht. 1.1. Woensdag hebben zich twee lotelingen der Nationale Militie van deze lichting aangemeld, die achtergebleven waren, zij zijn gisteren ingedeeld ge worden. Heden zijn alhier de eerste snij- boonen ter markt gebracht door den heer Witkamp. Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCIIA1FING. Van 1 Nov. tot 23 April hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor costuumnaaister. 23 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 16 voor loopknecht. 50 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 3 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. I voor kantoorbediende. 5 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor maugelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 23 April zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 9 voor loopknecht. 21 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bns Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. üSJRUEifLUKE STANi». ONDERTROUWD. 22 April. D. Andréi en M. Vrederburg. E. Knol ea J. Hat erink. J. van 't Hof en E. Maurits. J. W. van Tongeren en M. W. Freijer. P. Rienstra en A. J. M. Uijtendaal. U. C. van der Linden en A. Huismans. W. de Liefde en N. Sondorp. J van den Berg en G. Ruurda. Jvan der Vlist en E. Schaap J. J. Duid en L. van Fuclit. J. üroeneveld en E. de Zwaan. G. Booms en J. A. Toebak. A. J. van Beem en J. A. van Riet. T. Heeres en E.van Andel. D. Boeré en E. van Damme. L.W. N. Witte en J. M. J. Sanou. W. J. Meijer en J B. Beugel-dijk.— W. Ditmaren M. M.vander Horsb 23April. G. Mes en M. H. van der Pol. P. J. Lubbers en A. M Teunisseo. Th.So gdrsgerenI W. Boelbouwer. J. Burg-r en J van Waarde. G. ten Napel en J. M. Tijssen.Mr. H.J. Westraen M. H. P. I Klijnsms. J.F. Breijer en J. Rieselaar. J. Jans en M. C. üouwes. W. J. Pont en C. Peereboom. GETROUWD. 22 April. A. van der Putten en B. Bakx. A. F. A. Wibier en M. G. Uitzet'er. W. E. Cruijff en N de Ridder. M. van Damme en G Rutten A. Meeter en J. G. van Poo len -- G. J.van den Bergen M. Meeter. J. P. van Son en A. P. Vos van Zon. 2 (April. H. F. Wisboom en C. L. Baronnes Collet d'E-cu-y. F. C. M. Sudkamp en F. M C. Ve boeven. GEBOORTEN. 15 April. E. Blankwater geb. Hartgerink d. lfi April. J. S W. Berendregt geb. Michel z. C. A. van Akkeren geb.Vos z. 17 April. C. Wensing geb. Stiekel d. C. E. Bogaard geb. van der E'f d. F. Huisman geb. van der Stouwe z. C. van Bruggen geb Blom d. A. Kuijten geb. Zijlstra z. la April. E. J. van der Hors', geb van Stijn d A. van der Heijden geb. Radde- z. L. H. Leeuwerik geb. den Otter d. M. Smolders geb. Hendnksez. A. M. Spléet geb. Marree d. M. H. van Ne» geb Klooster d (ieveni.) 19 April. J. M. Sebolten geb. van Leusden d. C. Ken- sen geb. Snikkenburg z M. van Kaam geb. Krooswijkz. G. M Corstengeb. Kitserooz. M. E. Bom geb. Slenders z. - - 20 April. R. Belkmeer geb. Robijnd. A. Abbink geb.van der Molen d. A. Reckman geb. Kapteind. M. Staphorst geb. Paap d. A. M. Booms geb. van Salen d. 21 April. T Koele mij geb. vanStipriaand. J F Pietersgeb. Faulkaber d. G. van der Pol gen. Vollenga z. S. van denEndegeb Bouwmand. 22 April II. M. de Wit geb Koster z. OVERLEDEN. 16 April. A.van der Pluijrn 74 j. Nassaulaan. J A. Brandt 38 j. Qazepaterslann. 17 April. E. Lem geb Nijstidt 34-j. Brouwer- straat. A. Voorderbaak 12 m. z. Melkboer- s'eee. - - J. van Velzel 31 j. Baan. 18 April. WE. Slingerlanl 65 j. Kru-s traat. A.C. E. Wijkhuizen 27 d. Rozelaantie. J. M. Kees 2 m. d. Hondesteeg 19 April. J. M. Boode 8" j. Schotersingel. M. W. Winkel geb. van Damme 39 j. Kennemerstraat. C. G. Mooie- naar 21 j. Ged. O. Gracht. —20 April A J. Vader 2 m. z. Na<sau'traat. 21 April F. Ottenbrcs 13 j. z. Heerensingel 22 April A. Kats 16 j. Gr. Heiligland. A. P. Winkler 42 j. Damst-aat. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli' ie die da gelijks uitgezonderdder Zondags; van s middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug ts bekomen zijn. Een onderstuk van een oorbelletje eenig kindergoed een halsband eene rozekrans een vat een hond met muilkorf en tuig een hond een gouden ring een boekje eene portemonnaie met geld een gouden medaillon -een streng touw een zakmesje een ring met sleutel tels een zilveren armband een hond met eene belasting penning der gemeente Beverwijk een paternoster een riem met halstertouw eenige sleutels. VEEMARKT 22 April 1896. Aangevoerd 6 Koeien 109 N. Kalveren 126 Schapen 2 Paarden Prijs ƒ130.— ƒ160.— 6.9. 15.21. KAASMARKT van 22 April 1896. Verkocht 15 stapels, uitmakende 1661 kazen, wegende 3242 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ22. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 28 April 1895, des nsmiddags van 13 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2. Choral-AndanteJ. G. Bastiaans. 3. Sonate No. 5Mendelssohn. a. Andante. b. Andante cou moto. e Allegro maestoao. 4. AndanteGoilmant. 5. Duet uil Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2