HAAELEMSCH Wereldkroniek Eerste Blad. No. 36 Oitqave van DE ERVEN LOOS JE S Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG Meé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. \o. 57 Nieuwsberichten. TBLEPHOONNUMMEK TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 «enten per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 18 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet sp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. KRONIEK. Het was Woensdag eene tamelijk voltallige raadsvergadering; op een paar na waren alle leden tegenwoordig. Van de mededeelingen vermelden wij, dat in de volgende vergadering in behandeling komt een voorstel van B. en W. om bij te dragen de helft der kosten voor eene brug door de Spoor wegmaatschappij te bouwen over den Kruisweg. Buiten agenda keurde de Raad goed het opruimen van eene pomp met slecht water aan de Assendelverlaan. De Heer J. F. Wijnveldt, vertegen woordiger van de Vacum Brake Com pany, maokt den Raad opmerkzaam, dat voor den stoomtram Haarlem- Beverwijk niet de rem door hem gere presenteerd, zal gebruikt wordenmeent dat zijne rem is bedoeld, bij het Raads besluit hierop betrekking hebbende en verzoekt den Raad, er de Directie op te wijzen, dat geen andere bedoeld is. Het stuk werd niet gevolgd door een voor stel, doch voorgesteld werd het ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. De Heer P. J. R. van Huizen en vijftien andere winkeliers en particu lieren in de Zijlstraat klagen over de stof in die straat en verzoeken den Raad wat meer te doen sproeien. Als het vorige in handen van B. en W. ter afdoening gesteld. Mr. J. P. van Outeren verzoekt ontslag als Lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijshet wordt verleend. In eene Raadsvergadering in 1887 kwam in behandeling een voorstel tot opheffing der stedelijke begrafenissen, welk voorstel niet werd aangenomen. Niettegenstaande aangewende pogin gen blijkt het publiek niet gediend van de gemeentelijke lijkbezorgingminder en minder wordt er door betalenden gebruik van gemaakt, om welke reden B. en W. voorstellen het vervoer der lijken door gemeentelijke lijkbezorgers op te heffen, de verordening in deze in te trek ken, de onderopzichters, vier in getal, te stellen op wachtgeld en B. en W. te machtigen om in het begraven van onvermogenden op de hen meest doel matig voorkomende wijze te voorzien. De Heer Kruseman, maakt de op merking, dat geen pensioen of wachtgel den worden verleend zonder advies van de hiertoe gestelde commissie. Bovendien rijst de vraag of die onderopzichters hiertoe wel in de termen vallen; stelt voor het voorstel, althans wat punt 3 be treft, te stellen in handen der Commissie voor pensioenen. Wethouder De Kanter licht de zaak toe en gevoelt de bezwaren van den Heer Kruseman niet. Het voor stel Kruseman wordt ondersteund en in stemming aangenomen met 4 stemmen tegen. De Vereeniging van Industrieelen enz. alhier is gebleken, dat bestratings- en rioleeringwerken in een der nieuwe arbeiderskwartieren door de gemeente in eigen beheer worden uitgevoerd en hierdoor een belangrijk werk aan de mededinging is onttrokken. Zij verzoekt den Raad in het vervolg de publieke gemeentewerken, als zij daarvoor vatbaar zijn, te doen aanbesteden. B. en W. deelen mede, dat steeds wordt overwogen of het gemeentebelang al dan niet aanbesteding vordert en dit Collegè zich voorstelt voortaan op gelijke ■wijze te handelen. De Raad nam hier mede genoegen. De Heer M. Lubcké, concessionaris van de stoomtram Haarlem Beverwijk, deelt mede, dat de lijn gereed is om 1 Mei uiterlijk in exploitatie gebracht te worden. Echter is door het Raadsbe sluit tot gebruik van den vacuum-rem een zoodanig oponthoud ontstaan dat den 1 Mei nog niet al de locomotieven I en wagens ervan voorzien zullen zijn en verzoekt ongeveer veertien dagen den dienst te mogen doen met den gewonen sehroefrem. B. en W. laten de beslissing in deze geheel aan den Raad over. De Heer Beynes wenscht het raads besluit te handhaven en dus de vergun ning te weigeren. De Heer Sneltjes wil de veertien dagen toestaan, dit wenscht ook de Heer Stolp niet, de Heer Krol weer wél, ook omdat de meening bestaat, dat de tram tegengewerkt wordt. De Heer Beynes wijst er op, dat van tegenwerking geen sprake kan zijn en wenscht dan liever veertien dagen te wachten, dan het raads besluit voor dien tijd ongedaan te maken. Nog deelt Spreker mee, dat wij nu toch de vacuum-rem niet krijgen maar een Duitsch namaaksel. De Heei Willink wil het verzoek toe staan. De Heer De Kanter vindt, dat het niet aangaat, nu te verklaren de vacuum - rem een tijdje niet noodig is De Heer Krol heeft niet willen zeggen, dat de Raad de tram tegengewerkt heeft. Het voorstel Beynes, niet toestaan, wordt aangenomen. De weduwe van onzen ouden gepen sioneerden kapelmeester Muller is door het overlijden van haren echtgenoot zonder middel van bestaan, verzoekt ondersteuning. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken. De Heer Van den Berg, hoezeer zuinigheid willende betrachten, weet wel dat de verordening op de pensioenen niets toestaat, maar het is een zeer bijzonder geval en stelt voor ƒ300 per jaar toe te staan. De heer Krol verklaart het voorstel nader als een gevaarlijk precedent stellende als het wordt aange nomen. Voorstel B. en W. in behandeling wordt aangenomen. De vertegenwoordiger van de Ameri can Petroleum Company komt met een drieledig verzoek; een ligplaats voor zijn tankschuit in het haventje van het Vuil- rak, het huren van een stuk gemeente grond en vergunning om daarop een loods te bouwen tot berging der petro leum wagens. B. en W. zijn er niet tegen en de commissie van financiën ook niet, de huur wordt voorgesteld te zijn ƒ400 per jaar en voor het water ƒ100 ofte zamen 500 per jaar. De grond heeft eene oppervlakte van 3505 M2, bet water van 1500 M2. De Heer Beijnes brengt in herinne ring, dat het niet raadzaam is die gron den voor dit doel en tegen dien prijs te verhuren en wil, als de Raad besluit te verhuren, duizend gulden vragen. Het wordt ondersteund. De Heer Bijvoet wijst er op, dat de Company, heel anders dan de particu lieren, hier niet in de hand gewerkt moet worden. Zij betaalt niets. De Heer Krol licht het voorstel nader toe en ziet de bezwaren niet zoo donker in. Bovendien is het huurcijfer al hooger dan anders. De Heer Stolp wil ook, als de Heer Beynes, een hooger huurprijs. De Heer Hij mans vraagt of wij hier te doen hebben met walgrond of bouw grond. Hebben we te doen met bouw grond, dan kan de raad niet meegaan. Wethouder de Breuk verdedigt het voorstel van B. en W. De heer Hijmans antwoordt en wil B. en W. verzoeken, voor een besluit genomen wordt, op dit punt herziening aan te brengen. De Heer Krol verklaart nog een en ander. Het voorstel Hijmans in stemming gebracht, valt met alge- meene stemmen op één na. Het voorstel Beynes, ƒ1000.—komt nu in stemming nadat de voorzitter nog eenige woorden in het midden bracht betreffende het beginsel en gelooft, dat men de Company niet behoort te be- moeielijken; het valt met zes stemmen tegen. Voorstel B. en W. wordt thans aangenomen; tegen de Heer Hijmans. Mejuffrouw Klein wenscht van de gemeente een stukje grond langs hare perceelen aan den Zijlweg in huur en de vergunning tot het plaatsen van een ijzeren hekje. B. en W. stellen voor gunstig te beschikken en den prijs te bepalen op tien cents per M2. Alzoo wordt besloten. Een staat tot betaling uit den post Onvoorziene uitgaven, dienst 1896, werd vastgesteld. De rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur met een bedrag van 17866.84, en sluitende met ten voordeelig saldo van 110.10 werd goedgekeurd met de bepaling, dat dit batig slot op den dienst van 1897 zal worden verantwoord. De rekening van inkomsten en uit gaven der goederen van de voormalige corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven wijst over 1895 een voor deelig saldo groot 1734.88. Het wordt gestort in de gemeentekas. De Heer Leupen vraagt met hel oog op de aanstaande kermis, of de staan plaatsen niet verpacht kunnen worden. De Voorzitter deelt ,mede, dat dit onder werp een punt van bespreking bij B. en W. uitmaakt, waarna de vergadering wordt gesloten. HAARLEM 1 Mei 1896. Het driedaagsch muziekfeest der afdeeling «Haarlem" der maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal op 5, 6 en 7 Juni a.s. onder directie van den heer W. Robert worden gehouden. Op Vrijdag 5 Juni wordt des avonds in de Groote of St. Bavo-kerk het Ora torium «Messias" van Handel uitgevoerd, voor soli, koor, orchest met begeleiding van orgel. Als solisten zullen daarbij medewerkenMevrouw Marie Wilhelmy, sopraan uit Wiesbaden, Mejuffrouw Marie Luning, alt uit Frankfort a/Main, en de heeren J. J. Rogmans, tenor, en Joh. Messchaert, bas, beiden uit Amsterdam. De heer W. Ezerman zal het orgel bespelen. Zaterdagavond 6 Juni wordt in de groote concertzaal van de Sociëteit Ver eeniging een beroemd werk van Vincent d' Indy „Le chant de la Cloche" uit gevoerd. Als solisten zullen dan optreden mejuffrouw Eleonore Blanc, sopraan uit Parijs en de Heeren Edmond De- quesne, tenor uit Brussel en Jos. Orelio, baryton uit Amsterdam. Zondag 7 Juni wordt 's middags in de Vereeniging een Kunstenaars Concert gegeven, waarop door soli, koor en orchest de 9e Symphonie van von Beethoven wordt gegeven en de Rhapsodie van Brahms voor Alt, Solo en Mannenkoor. Alle solisten zullen dan afzonderlijke nummers zingen, terwijl als viool soliste Mejuffr. Gabriele Wictrowitz uit Berlijn zich zal doen hooren. De heer Leander Schlegel heeft zich bereid verklaard de piano-begeleiding der solisten op zich te nemen. Het koor bestaat uit 335 medewer kende dames en heeren en het orkest van het concertgebouw te Amsterdam, dat belangrijk werd versterkt, uit onge veer 100 musici. In het Fransche werk op den tweeden avond, werken behalve de twee harpen van het orchest van het concertgebouw, nog twee extra harpen mede, die zullen bespeeld worden door de dames mevrouw Snoer geb. Rutters en mejuffrouw A. Weill uit Leipzig. Tevens zullen in het werk van d'Indy nog twee piano's met het orchest mede werken. De pianopartijen zullen door mejuffrouw C. van der Steur en den heer Henk van Breemen worden vervuld. De repetieties zijn in vollen gang en woi den gedurende de maand Mei drie maal per week gehouden. Het feest van onze Haarlemsche af deeling van Toonkunst belooft dus een groot muzikaal genot voor de eerste dagen der maand Juni. Voor hen, die nog als lid der afdeeling wenschen toe te treden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. De heer Gerard Zalsman bood den bezoekers van den laatsten liederen- avond, Dinsdagavond gegeven, een even aantrekkelijk als afwisselend muzikaal

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1